• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2011.-2012.

  • Temu pokrenuo Skin megane 2
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Što mislite koji stroj bolje unosi površinski širom bačeno gnojivo, roto drljače,lake drljače,sjetvospremač...??

Meni bi sad za predsjetvenu pripremu i lake drljače obavile dobar posao ali se bojim da će mi slabo unijeti gnojivo pa zbog tog planiram ići roto drljačom nešto bržije i sa manjim okretajima..
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Dobro pitanje! Od svega navedenog mislim da bi tanjuraca najbolje izmiksala gnojivo samo sto na mojoj zemlji tanjuraca u proljece ima zabranu pristupa.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Dobro pitanje! Od svega navedenog mislim da bi tanjuraca najbolje izmiksala gnojivo samo sto na mojoj zemlji tanjuraca u proljece ima zabranu pristupa.

Tanjurača,hmm...

Teško je uvest sve gnojivo u tlo,uvijek neke granule ostaju na površini..
Mada ako kiša padne nije to neki problem jer se one rastope,a ako nema kiše nema ni nekog efekta od mineralca..
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Da, ma tanjurača otpada definitivno no najbolje bi unjela gnojivo.. Molimo svi skupa boga za kišu..
Prihranio sam prije mjesec dana livade i grašak i gnojivo si još uvjek mogu prstima pobrati s površine..jbt ako ništ ne padne adekvatno gnojivo će se skupljati u sijeno..
Sad sam počel (moral) razmišljati o folijarnoj prihrani..
 
B

bosniahos

Guest
.

Ta folijarna prihrana čitam i nema baš na žitu neki efekt.Mada na livadama bi morala imati.Ja uvijek nešto okasnim sa umijetnim gnjojivom a sad i cijena nije baš mala pa idem u prihranu folijarnu.Jednom mi ostalo malo otopine i ja ponovio jednu liniju.Kad sam kombajniral kaže radnik čuj gazda nejde zrno.A u klasu zrna nema pregorilo od ponovljenog prihrana.Ostali dio je bio sasvim ok.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
sve ovisi od zemlje i gnojidbe,ali da ne idem preširoko ,prošle godine u krugu 500 m nas troje proravamo ljulj nako 1 otkosa ova dvojica mlate do besvijesti prvi trag tanjurača pa DVA puta sjetvospremač i onda sadnja sa pneumatskom ,kod mene bacio gnojivo recesijski,oranje zatvorio sa drljačom i pred sadnju tanjurača ,prve max ukošene a zadnje ravnaju ,e sad tko je imao bolje za silirat kukuruze treba pitat ovog što tero silokombajn,uglavnom mojima je pomogla ona min. gnojidba pod plug a manje obrada ,tako da se ja više za kukuruz ne opterečujem sa površinskim unosom gnojiva,malo u sadilicu ,kultivacija pod obavezno i molitva protiv leda:weedman::weedman:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Što mislite koji stroj bolje unosi površinski širom bačeno gnojivo, roto drljače,lake drljače,sjetvospremač...??

Meni bi sad za predsjetvenu pripremu i lake drljače obavile dobar posao ali se bojim da će mi slabo unijeti gnojivo pa zbog tog planiram ići roto drljačom nešto bržije i sa manjim okretajima..

u proljeće gnojit sa stajskim je nužno zlo,al kad se baš mora onda ja idem prvi prohod plitko sa tanjuračom,pa zatim opet plitko sa rotobranom i rezultat je relativno zadovoljavajući...:scratch:supris::lol:
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
u proljeće gnojit sa stajskim je nužno zlo,al kad se baš mora onda ja idem prvi prohod plitko sa tanjuračom,pa zatim opet plitko sa rotobranom i rezultat je relativno zadovoljavajući...:scratch:supris::lol:
Možeš objasnit zašto, i koji princip: voženje gnoja pa zaoravanje ili voženje po zimskoj brazdi pa zatanjurano??
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
To i ja govorim svima koji se mi hvale kako pripremuju s rotodrljačom..
Ljudi pa RD samo troši naftu kod traktora..RD priznajem samo za pripremu pod krumpir i za jesensku sjetvu..AKo se izore zimska brazda,na prolječe RD nema šta tražit,sjetvospremač ili teške drljače i to je priprema samo takva..

Nekad su ljudi sijali skoro pa na oranje i uvijek je izraslo tako da ne treba pretjerivat sa obradom zemlje..

Ma da ne treba pretjerivat, ja sam jučer orao jedan dio i zemlja je skroz rahla, uskoro bi se mogla početi sušiti ukoliko neće biti kiša, ali nikad nisam lakše orao, jednom, dvaput prođem s tanjuračama i to je to, kada kreće sjetva?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Možeš objasnit zašto, i koji princip: voženje gnoja pa zaoravanje ili voženje po zimskoj brazdi pa zatanjurano??
zašto?...zato jer ga nemreš po zimskoj brazdi dobro zatrpat u zemlju,pa ostaje odozgor po parceli gdje se suši i sami površinski sloj gubi vlagu(dok je kišovita godina onda je ok.)
ako se zaorava onda ga uspiješ zatrpati,ali opet je upitni rezultat jer proljetna brazda nije dobra na svim tlima upravo zbog te nesretne vlage koju ima zimska brazda,a koje nikad dosta u ovim sušnim godinama u zadnje vrijeme...:(

Citiraj:
Prvotno napisano od Gustavo Vidi poruku

Ma da ne treba pretjerivat, ja sam jučer orao jedan dio i zemlja je skroz rahla, uskoro bi se mogla početi sušiti ukoliko neće biti kiša, ali nikad nisam lakše orao, jednom, dvaput prođem s tanjuračama i to je to, kada kreće sjetva?

danas kod mene jedan striček krenul...istina on je jedan od najjačih(ako ne i najjači)sa ratarstvom...
...ja pak kanim idući tjedan polako krenuti sa izvoženjem gnojnice i vjerovatno prvih par rali bude posijano...:supz:8)
 
Posljednje uređivanje:

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
aj vi sam radite,,pre skupo sam platio,,ko zlato,, da dva puta sadim kuruzu,,prije 15,,nema sanse da krenem,,samo kasnije,,jos ce bit mraza,,:mad::mad:kad zatopi,,ona je za 10 dana vani,,ne da se muci ko sad,,dok temp,,variraju
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
aj vi sam radite,,pre skupo sam platio,,ko zlato,, da dva puta sadim kuruzu,,prije 15,,nema sanse da krenem,,samo kasnije,,jos ce bit mraza,,:mad::mad:kad zatopi,,ona je za 10 dana vani,,ne da se muci ko sad,,dok temp,,variraju

do prvog 5. ima fore,sve prije 15.4 je lutrija.ko voli nek izvoli
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
svako zna svoje ali ja odem punici za Đurđevo na imendan i nakon toga se sadi,pa kako mnogi koji kose ljulj pa po njemu sade kukuruz uspiju ,bitno je kod takve sadnje što više gnojiva dati pod brazdu i odmah saditi dok je vlažna zemlja,jer ako mraz ofuri kukuruz njemu treba min 10 dana da krene ako nije propao a ovaj sađen kasnije stiže ga i prestiže prije prve krivine:gitarist::gitarist:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
aj vi sam radite,,pre skupo sam platio,,ko zlato,, da dva puta sadim kuruzu,,prije 15,,nema sanse da krenem,,samo kasnije,,jos ce bit mraza,,:mad::mad:kad zatopi,,ona je za 10 dana vani,,ne da se muci ko sad,,dok temp,,variraju

lani sam isto prvu rundu sijal oko 10.04. onda je poslije u 5. mjesecu došel onaj mraz ,a taj je kukuruz već imal 4-5 listova i morem reći da je više naštetil onomu kukuruzu kojeg sam sijal kasnije koji je imal 2-3 lista nego ovom prvom,ali svi su se bez brige oporavili...:supz:

isto tak je taj prvi najbolje prebrodil onu sušu i visoke temperature...za razliku od onog zadnjeg kojeg sam sijal oko 01.05. ...taman je bil pred cvatnju dok je najbolje pripeklo i nije cval dok nije došla kiša (negdje poslije žetve,ne sjećam se sad datuma)...ovi prije sijani su već ocvali do visokih temperatura...uglavnom uspjel je i on,al je ostal mali i prinos je bil daleko manji...
 
Posljednje uređivanje:

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Necu prvi krenut u polje ali necu ni cekat dugo. Iza Uskrsa se krece lagano pa do 20. mora bit gotovo.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
fala bogu kompa,,da ti uspio,,al nije ti lako bilo pri srcu,,kad vidio mraz,,,nebi to htio dozivit,,:rolleyess::rolleyess::rolleyess:
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Mi poslije Uskrsa, dok ima vlage, valjda nas neće kiša prat u sjetvi i žetvi.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
mi poslije uskrsa, dok ima vlage, valjda nas neće kiša prat u sjetvi i žetvi.

samo nek nas prati kisa u sjetvi taman da krenemo i 1,5, siguran sam da nam ona nemoze naskoditi, a inace ako je nebude mislim da je 15,4 ok vrjeme za sjetvu a sve poslije 10,5 je neknadna sjetva koja daje manji prinos i puno vlaznije zrno, literatura navodi da svaki dan poslije 10,5 je 7 dana duža vegetacija
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh