• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2013.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ma nema remont veze sa cijenom ,poludjeli su sa cijenom dušićnog gnojiva,ispada da je sada po kvaliteti najjeftinija 7,mislim da je 5oo i nešto kuna a urea oko 430,a mislim da bude još manja potrošnja kod nas opčenito. Ah da ne zaboravim što se tiče sjemena kukuruza ,jedna domaća sjemenarska kuća je išla sa prijedlogom prema ministarstvu da dozvoli prodaju sjemena sa manje od 80% klijavosti ,zato poštovani ratari a i ostali korisnici ,DOBRO pregledajte deklaracije i čuvajte ih sa računima da ne bi bilo nismo znali ako kukuruz slabo nikne na prolječe:scratch:scratch



zato treba sjeme nabaviti što prije, ono staro što je prepakirano, od prošle godine, jer ove godine ima malo sjemena, vjerujem da ga neće biti ni dovoljno........jer na jesen sam kupovao ječam, direktno sa instituta, i poslije mene je ostalo još 350kg, a za prodaju su imali samo 2 tone........i dosta je cjena ječma otišla gore, pa za sjeme kukuruza možemo biti sretni ako cjena ostane ista......

a da će ove godine biti lošeg sjemena to se slažem, pa takav će biti i prinos na jesen......

moja preporuka je kupovina pioneer sjemena, jer znam kako se tamo u firmi radi i do kojeg postotka klijavosti se ide......uglavnom, pioneer ima veći postotak klijavosti nego što zakonom propisuje država.......
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Nisam siguran sta zakon kaze a na prezentaciji Pioneera su rekli da oni kao firma ne pustaju u prodaju sjeme sa manjom klijavoscu od 93%. Sjemena ce biti dovoljno netreba panicarit, to oni malo nabrijavaju situaciju u biti sami sebi dizu cijenu a razlog navode proslogodisnju sušu. Pricam ti pricu. Nisu to firme "od juce" pa da nemaju, imaju oni samo znaju iskoristit situaciju.
Mozda nebude svih sorti koliko ko zeli al sjemena ce svakako bit dovoljno.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Ma nema remont veze sa cijenom ,poludjeli su sa cijenom dušićnog gnojiva,ispada da je sada po kvaliteti najjeftinija 7,mislim da je 5oo i nešto kuna a urea oko 430,a mislim da bude još manja potrošnja kod nas opčenito. Ah da ne zaboravim što se tiče sjemena kukuruza ,jedna domaća sjemenarska kuća je išla sa prijedlogom prema ministarstvu da dozvoli prodaju sjemena sa manje od 80% klijavosti ,zato poštovani ratari a i ostali korisnici ,DOBRO pregledajte deklaracije i čuvajte ih sa računima da ne bi bilo nismo znali ako kukuruz slabo nikne na prolječe:scratch:scratch

mater im....
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Ja sam jučer bio na predavanju od Syngente, kažu da je njihovo sjeme sve iz francuske s polja koja se navodnjavaju i da im je klijavost iznad 94% kakva bi i trebala biti inače za kukuruz
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
biti će......samo ako ga se uveze.....:gitarist:

Ivane, ja znam da je lani bila extremna godina a pogotovo u vasim krajevima, znam da je urod bio katastrofalan, znam da je bilo pacela u koje se nije niti ulazilo kombajnima. Sve to stoji samo treba znat jos jednu cinjenicu a to je da ove nase sjemenarske kuce nisu neke sitne ribe i ne posluju od juce. Imaju oni zalihe nebrinem ja za njih. Oni si nikada nece dozvolit da necega nemaju to je odmah mrlja na imenu. Ogromna su njihova ulaganja, raspolazu sa strahovito velikim obrtnim sredstvima i imaju rasirenu mrezu kako proizvodnje tako i prodaje. Mozda je u nekoj drugoj drzavi lani urodilo vise i normalno da ce ga uvest, sve ce napravit da zadovolje trziste. Nece si dozvoliti da neceg nemaju nebrini, imaju oni skolovane ljude koji vode brigu o tome a sve ce se to uredno odraziti nama u konacnoj cijeni pakiranja.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ove godine nebudem uzel ni paket pioneera, jednostavno neki OSSK i BC hibridi ga potuču, pogotovo u ovim sušnim godinama.
Lani sam stavio najboljeg pionera na moju najbolju zemlju i cjelo prolječe do onih velikih vručina je bio najbolji kukuruz u polju, najboljeg izgleda i najviše je obečavao, al kad je pripeklo, ubilo ga je, tak je bilo nakraju i s prinosom. Imao sam BC-a na lošijim tlima i više mi je dao!
Ove godine idem bez pioneera, uzet ču par OSSK hibrida i nešto BC-a i LG-a jeftiniji, a skroz zadovoljavaju.
Silaža ide KWS i nešto od Syngente za probu.

Neznam ni sam kaj bi rekel za to pioneerovo zavikavanje i to silno reklamiranje, jaka su kompanija, ali nekak mi se to sve manje sviđa.
Ove naše sjemenarske kuće imaju dobar proizvod i ne pretjerivaju s reklamom.

Ima jedan stariji čovjek tu kod nas u selu (zna ga kolega belec), on od kad zna za sebe sije samo OSSK hibride, tako do dana današnjeg i uvijek ima dobre kukuruze, zadovoljan je i s cijenom i s dobivenim!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
jedan čovjek, što radi na institutu u os, mi je rekao da njihove sorte su sa našeg podneblja, i tu najbolje uspjevaju, i tako se prilagođavaju........jer moja zemlja od njihove je udaljena 20km, pa kako je kod njih, tako je i kod mene, nema razlike.....od ossk najbolja sorta je 596, budu veliki klipovi, najbolje posijat na 25cm......dok kod pioneera 500 grupa, koju sijem, traži 20-21,5cm, i manji su klipovi, al ga životinje bolje jedu......još jedna od ossk je 617, bude dobar, al još uvijek ko malo vlažan u branju........

danas je sjemenarstvo otišlo daleko, i mislim da nema greške koje sjeme se kupi, sve je dobro, ako ima dobru klijavost......
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mi smo lani uzeli novi hibrid od OSSSK-a 515, bio je tretiran sa ponchom čini mi se, a baš nam je takav trebao za ove preorane livade, kukuruz je bio više nego odličan.
Stavio sam ga i na jednu zemlju, na kojoj je kukuruz bio zadnjih 10 god sigurno i tu je bio odličan u onoj suši!
 

dmatkovic96

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
164
Svatko zna svoje, ali mene nemože nitko više nagovorit na ništa osim pioneera i dekalba što se tiče berbe u zrnu.
2010 kad je bila kišna godina na jednoj parceli smo imali pajdaša, kad sam ga išao kombajnirat to je bila koma, prvo sam mislio da s kombajnom nešt nevalja, otučci (batuki ili oklaski kako ih tko zove) su bili već na stabljici truli i kako su klipovi prolazili kroz kombajn oklaske je samo kalalo na četvrti, jedan dio okrunjilo a jedan dio zrna ostajao na tim oklascima što mi je tada bilo nepojmljivo, čak sam zvao kolegu napolje da dođe pogledat šta mi je s kombajnom pošto mi je to bila prva godina da radim s njim. Tada mi se bc zamjerio tj. pajdaš.
Lani sam imao još nešta osječkih hibrida koji nisu dočekali 10.listopad, naišao neki vjetar i sve ih žive povaljao, a na parceli do te su bili obrani pioneer hibridi, ostalo je samo u sredini 40 redi što su čekali berbu pokusa, tamo da bi jedan bio pretrgnjen a kamoli povaljan,a i prinosi se nisu mogli uspoređivat pogotovo u godini kao što je bila prošla.
Ja sam samo iznio svoja iskustva i ono što sam vidio da je za mene najbolje i kažem od bc-a i ossk hibrida ču uzeti možda jedan dio samo za siliranje zelene mase jer jedino tu su mi se pokazali dobri.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Klijavost 80%, neka propadne 10-15% kao što je normalno dođeš skoro do 60% normalnog ponika-sklopa, to se po meni ne isplati ni sijati.

Od hibrida sam naručio tretirani Pako i N01, za ostalo ću vidjeti.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,681
Godinama sijem Pioneer 37 M 34, lani je bila sušna godina, ali unatoč tome, prinos je bio zadovoljavajući (tona-tona i pol manje u klipu po jednoj rali ako uspoređujem baš extra godinu)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Svatko zna svoje, ali mene nemože nitko više nagovorit na ništa osim pioneera i dekalba što se tiče berbe u zrnu.
2010 kad je bila kišna godina na jednoj parceli smo imali pajdaša, kad sam ga išao kombajnirat to je bila koma, prvo sam mislio da s kombajnom nešt nevalja, otučci (batuki ili oklaski kako ih tko zove) su bili već na stabljici truli i kako su klipovi prolazili kroz kombajn oklaske je samo kalalo na četvrti, jedan dio okrunjilo a jedan dio zrna ostajao na tim oklascima što mi je tada bilo nepojmljivo, čak sam zvao kolegu napolje da dođe pogledat šta mi je s kombajnom pošto mi je to bila prva godina da radim s njim. Tada mi se bc zamjerio tj. pajdaš.
Lani sam imao još nešta osječkih hibrida koji nisu dočekali 10.listopad, naišao neki vjetar i sve ih žive povaljao, a na parceli do te su bili obrani pioneer hibridi, ostalo je samo u sredini 40 redi što su čekali berbu pokusa, tamo da bi jedan bio pretrgnjen a kamoli povaljan,a i prinosi se nisu mogli uspoređivat pogotovo u godini kao što je bila prošla.
Ja sam samo iznio svoja iskustva i ono što sam vidio da je za mene najbolje i kažem od bc-a i ossk hibrida ču uzeti možda jedan dio samo za siliranje zelene mase jer jedino tu su mi se pokazali dobri.

Več kad spominjemo pajdaš....to mi ne spominji, imal sam ga jednom i nikad više, taj pajdaš, klipan i ovi kojekakvi crveni, to u moju zemlju nikad neče.
Imao sam pioneerov N01, najbolja zemlja, sklop na 23 cm, ali an kraju je ostao strašno malen klip i jako sam nezadovoljan s njim bio, vjeruejm da je bila bolja godina da bi bilo an svakoj stabiljci po dva debela klipa što je krenulo i ove godine, ali zbog nedostatka vode nije ispalo dobro, niti jedan klip nije bio kak se spada.



Pošto berem 90% u klipu što spremam kukuruze, imam samo odabrane hibride od BC-a i OSSK-a.
Ne volim se baš previše igrati s tom sjetvom, idem na sigurno.
Ne isprobavam od BC-a ništa, samo ove več provjerene uzimam, a OSSK mi se pokazuje sve bolji i bolji iz godine u godinu.
Dekalb me baš interesira, svi ga hvale, al ni jedne godine ne uspijem kupiti sjeme.
KWS ide za silažu i malo sa eksperimentirao s njim za klip, i zadovoljan sam, bude ga i ove godine.
Ove godine planiram za silažu na istu parcelu staviti za usporedbu KWS Mikado i Syngentin MEVERICK, pa da i to vidimo.
A bude i nešto od LG-a za probu, imao sam ga prije 5 god, a poslije nisam uspio nabaviti sjeme, ove godien budem.:mrgreen:
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Čujte ljudi...
Svako zna kaj njemu odgovara!
Vide ljudi s godinama kaj im je najbolje sijati! Evo neki masovno hvala Pioneera, neki ga opet siju iz razloga "vele da ja najbolji"! Drugi opet samo Bc,OSSK...i to bu navek tak!
Nema sumnje da je Pioneer velika kompanija! Jaki su oni strašno. a takva im je i kampanja koja kreće uskoro!!
Imaju sve žive i nežive marketinške metode! Međutim, iako je kompanija mala-to NIKAK NE ZNAČI DA SU IM HIBRIDI LOŠIJI!
Ali jedno morate znati! Neje svaka zemlja ista tj. tlo, a današnji hibridi se bome itekak razlikuju po zahtjevima!

IMAM JEDNU ZANIMLJIVOST...tj vlastito iskustvo
ovoga proljeća u sjetvi kukuruza taman za zadnju parcelu ostala mi jedna vrečica Bc PAJDAŠA, jedna vrečica Bc 572 i pola vrečice PIONEER N01 i pola vrečice PIONEER M34
I reko kaj sad? Ništ...se ja to zmešal v dve kante i nasipal v kutije sijačice!
Naravno, sve to fino posijali, niklo odlično, celo leto bori se to sve sa ono sušom...i nekak preživi...
I evo berbe! Tu parcelu bral sem u klipu...
Naravno, svi koji se malo razmu u sorte, tj hibride znaju da je pajdaš i 572 tamnije zrno dok su ova dva pioneera svjetlija...to je bitno za njihovo raspoznavanje...
I kaj sem videl u berbi???
Videl sem to da su Pioneerovi klipovi bili smešni naspram Bc-a! Ali to je bilo neverovatno!! 572 TAKAV KLIP DA NESEM MOGEL VEROVATI! A PIONEER NULA BODOVA!NUUULA!!

ne moram napominjati da je za svako zrno bilo sve isto treitrano!
Eto...to je moje iskustvo


Ja ove godine idem većinom sa Bc-om, KWS MIKADO za silažu i nekaj OSSK i uz to Syngenta i Deklab za probu!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E samo da si stavil svaki posebno u jedan red i onda slikati za usporedbu!!!:)

Ja tak radim na kraju sjetve s svime kaj mi preostane na nekom malenom komadu cca pol rali.
Svaki red stavim posebno i onda pratim kak idu grupe dozrijevanja, kak list i stabiljka mjenja boju, koliko bude razlike u veličini klipova, jer sve ide na jednu zemlju s istom gnojidbom i agrotehnikom! Zna biti baš zanimljivo. Ove godien budem baš i poslikao.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
E samo da si stavil svaki posebno u jedan red i onda slikati za usporedbu!!!:)

Ja tak radim na kraju sjetve s svime kaj mi preostane na nekom malenom komadu cca pol rali.
Svaki red stavim posebno i onda pratim kak idu grupe dozrijevanja, kak list i stabiljka mjenja boju, koliko bude razlike u veličini klipova, jer sve ide na jednu zemlju s istom gnojidbom i agrotehnikom! Zna biti baš zanimljivo. Ove godien budem baš i poslikao.

Šteta kaj nesem poslikal...veeelika šteta!

Al eto...to je činjenica,tak je bilo...ne lažem!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
E samo da si stavil svaki posebno u jedan red i onda slikati za usporedbu!!!:)

Ja tak radim na kraju sjetve s svime kaj mi preostane na nekom malenom komadu cca pol rali.
Svaki red stavim posebno i onda pratim kak idu grupe dozrijevanja, kak list i stabiljka mjenja boju, koliko bude razlike u veličini klipova, jer sve ide na jednu zemlju s istom gnojidbom i agrotehnikom! Zna biti baš zanimljivo. Ove godien budem baš i poslikao.

E sad koliko je to opet dobro,svaki red drugačije sjeme sijat:scratch

Kak čujem najbolje je na jednoj njivi sijat jednu vrstu sjemena,jer ako se previše mješa nije dobra oplodnja kod klipa..Ne mora to značit ak ti na pol zemlje sfali sjemena kaj nesmiješ drugo stavit,al ono najbolje bi bilo da je na jednoj zemlji jedno sjeme..Naravno neko ko ima 20-30ha u komadu neče sijat samo jednu vrstu,bude tu više vrsta al ono jedan dio jedna vrsta,pa onda drugi dio druga i tako ih odvaja,a ne da mješa u sijačici 2 reda ovakvog sjemena a 2 reda onakaovg..

Ovo je samo moje mišljenje..
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
neznam dali je prava tema al...

evo prvi puta ću da sijem kukuruz, kada treba početi pripremati zemlju i kada je najbolje to posijati? stavio bi i kokičara
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh