• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Radul@, nemoj provocirat :(giggle):, sjemenski kukuruz nije rodio kao hibridi, stoga su količine ograničene, zato treba kupit dok ima. :(handshake):
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Koji BC ili Osijek daje najveći prinos i da je otporan na sušu?

Hu to ti je teška kombinacija, ak imaš više zemlje ona probaj sa različitim sortama.

Ja ciljam na njuhovu ranu sortu bcc 244.
 
Posljednje uređivanje:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
Gustavo
Ja sijem vec par godina Bc 572 i zadovoljan sam s njim, neki kazu da je i Pajdas dobar, ali meni se jedne godine zamjerio i vise ga ne sijem.. Prosle godine sam imao na par jutara osjecke drave, a ove godine bude tu osjecku zamjenil Pioneer Y12, a Bc 572, ostaje..
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ima li itko iskustva s bc 282 i bc 354? u prvom redu me vlaga zanima, vršio bi u zrnu...
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Ukrali ste mi pitanje :eek:: meni treba za berbu u klipu, imao tu jedan čovjek iz sela lani 282 i bio zadovoljan, brao je u klipu.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
De recite dali sijete na razmak koji je preporučen ili rijeđe?
Vlastita iskustva, savjeti, preporuke.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
nema više u klipu ništa, preko glave mi je toga. istovar, komušanje, pa opet istovar u runjač, pa onda dizanje. u međuvremenu, dok je u čardaku, hrana za miševe i parcove. runjač sam riješio, slijedi rušenje čardaka. a čito sam u nekom bc-ovom prospektu o bc 282 i 354, pa kad se sve zbroji i oduzme, 282 je u istočnoj slavoniji imao u prosjeku 8 500 - 9 500 t/ha s 15-17% vlage, što meni osobno savršeno odgovara. ali, to je samo prospekt, a papir svašta trpi.
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Da, papir svašta trpi, za takav prinos i takvu vlagu za raniji hibrid mora biti idealna godina za kukuruz, znači da ima dovoljno vlage u vrijeme kad treba i da jesen bude dovoljno suha, bez kiše.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
BC 354 bolje otpušta vlagu nego BC 282. Tako je barem kod mene. Razlika je i u prinosu na strani BC 354. Ove godine sam imao na istoj parceli oba. BC 282 više ne budem sijao, jer nije objesio klip i počeo mi je klijat od kiše kukuruz na klipu, a kao što rekoh na istoj parceli obe vrste, a ova BC 282 loša. Koliko sam čuo da BC 344 još bolje otpušta vlagu nego BC 354, a i rodniji je. Ja sam sa BC 354 zadovoljan, a životinje ga obožavaju tako da više ne budem isprobavao. Berem ga samo u zrnu. Kombajnista ga jako hvali da je super za branje. Prošle god je bio suh 13%, ove god 17 %. U kukuružnjak je išao BC 418, jer mi sve ne stane na tavan.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ma jasno, baš zbog toga i pitam. sad sam dobio još 1,5 kj, a postoji mogućnost još 5 kj, pa bi lupio kukuruz na 8 kj, ali samo na ocjedite terene. sijao bih ga što ranije, urea-u nebi bacao, isključivo bi išao na površine gdje nije bilo kukuruza prošle sezone, samo prihranu dobru, dvije kultivacije i jedno špricanje. minimalna ulaganja, pa da to u konačnici izađe malo više od 1500 kn/kj + vršidba. ako bi imo 4,5 - 5 t/kj bio bi sretan ko prase. svoju zemlju sam svu pripremio, još mi ostaje ova nova, ali sve je izglednije da će čekat proljeće. sad samo ostaje onaj najmanje bitan element - financije. pare nisu problem, para nema...
krešo, hvala na info, a vlaga 13%... vrhunski, nema šta. to bi meni bilo savršeno. a kad si sijao?
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Prošle god 11.04. ove 21.04. Ne bi pridodavao važnosti u rokove sjetve ako su prije petog mjeseca. Ako je sijano krajem 4. mj a toplo je kukuruz ne zaostaje ništa za onim posijanim početkom 4. mj ako je hladnije. Prije da vlažnost ovisi o jeseni ili o nečem trečem. Prošlu godinu sam brao u 9 mj i 20.08. je bilo 20 % vlage, a ove sam brao u 10 mj. i u 9 mj. je bila 27% vlaga.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
nema više u klipu ništa, preko glave mi je toga. istovar, komušanje, pa opet istovar u runjač, pa onda dizanje. u međuvremenu, dok je u čardaku, hrana za miševe i parcove. runjač sam riješio, slijedi rušenje čardaka. a čito sam u nekom bc-ovom prospektu o bc 282 i 354, pa kad se sve zbroji i oduzme, 282 je u istočnoj slavoniji imao u prosjeku 8 500 - 9 500 t/ha s 15-17% vlage, što meni osobno savršeno odgovara. ali, to je samo prospekt, a papir svašta trpi.

A ja bas planiram raditi jos jedan kos za klipove (cardak) u koji bi islo klipa iz kojeg bi izislo dok bi se iskrunilo 20-25 t suhog zrna.. Razlog je taj sto nemam kombajn i mislim da ga necu skoro ni imati, a bas sam u fazi kupnje beraca u klipu.. Tako da cim manje usluga moram placati, to bolje..
Znam ljude koji po 25, 30 jutara kukuruza pospremaju doma u klipu..
 
T

tomi6620

Guest
pozdrav tip, moj savjet ti je da nikako nejdeš beu ureje još osobito ako češ sijati na friško pooranu zemlju imat češ totalan gubitak i u prihranu idi s kanom puno veči i dugotrajniji učinak češ dobit. a još bi više postigo kada bi posijao pioner hibride
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
kod nas nema berača, u cijelom gradu imaju dva i niti jedan ne vrši usluge. a kombajna kolko oš, možeš birat. mislio sam ja i da neki berač uzmem, ali za 8-10 kj i nešto malo usluga, ne isplati se, a i teško je nać nešto što nije uništeno. prije koje godine smo brali, lik je došo u 8 navečer, nabrzinu proletio, više polomio nego pobro i uzeo 600 kn/kj... katastrofa živa. a sad sam prošo iza kombajna, nema deset klipova na čitavoj njivi.

@krešo, i nama je bila strašno visoka vlaga ove godine (26 - 27%), ali na povodnoj zemlji, kasno posijani i kasno ovršeni. dobro, imo sam nekih zdravstvenih problema, pa mi je sve otišlo u p.m. dobro da se išta izvuklo, osim dugova. zato bi htio sijat nešto što brže otpušta vlagu, pa i ako bude preko 17% barem me neće oderat ko malog mačka na sušenju.

@tomi, sve je pripremljeno, nema ostavljanja za iduću godinu. ostalo je možda još 1 kj moje zemlje i ovo što sam sad dobio. a i to ću vjerojatno ovih dana ako bude po prognozi. prošle godine se oralo u proljeće i bacali smo urea-u, ali iskreno, bio mi je bolji kukuruz tamo di je nisam baco, ali za to ima više razloga... od sada, urea samo ako je kukuruz bio predkultura. trenutno mi je lakše podnjet 1-2t manje po ha nego da u startu potrošim pare za koje nisam siguran da ću ih vratit. predprošle godine smo na jednoj njivi imali 60 kg, a sve se moralo platit, od sjemena do zaštite, normalno. a mogla bi konačno i analiza zemlje... a bc sijem što smo zadovoljni prinosima, a i ne želim financirat strane megakompanije pored naših. prijatelj je sijo dravu ove godine i dosta je dobro ispalo, što je je...
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
kod nas nema berača, u cijelom gradu imaju dva i niti jedan ne vrši usluge. a kombajna kolko oš, možeš birat. mislio sam ja i da neki berač uzmem, ali za 8-10 kj i nešto malo usluga, ne isplati se, a i teško je nać nešto što nije uništeno. prije koje godine smo brali, lik je došo u 8 navečer, nabrzinu proletio, više polomio nego pobro i uzeo 600 kn/kj... katastrofa živa. a sad sam prošo iza kombajna, nema deset klipova na čitavoj njivi.
nebi se složil s tobom da se za 10-ak rali ne isplati kupovati berač...i sam veliš da uzimaju 600kn/kj...ti da ideš 550kn i dijelu sezonu pobereš još kakvih 10kj uz svoje to ti je zarada od 11 000kn,minus gorivo i eventualni kvarovi moralo bi ti ostati 8-9 tis.
...donekle solidnog berača kupiš već za 15-20 tisuća(netreba biti top stanje za tih 20 rali godišnje,pomalo kak ti budu prihodi budu dolazili budeš ga obnavljal) i za kakvih 2-3 sezone bude ti se početna investicija vrnula,nebudeš se trebal nikome moliti i čekati ga,bereš si kak hoćeš i dok hoćeš...:drink:
 
T

tomi6620

Guest
isključivo sijemo pioner hibride jer ih sušim i skladištim i to su jedini hibridi koji najbrže odpuštaju vlagu i imaju stabilan prinos nije da ih hvalim u svakom itu ima kukolja ali najviše mi ostane kod njh sijao am i osijek i bc i dkc i kvs ali najzadovoljniji sam s pionirom
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Lani sam sijao dkc i rwa hibride, dkc placao nevjerojatno na nekim parcelama i po 14t/ha, ispod 11,5 t/ha nije islo, a rwa je bio svakakav, od 12 t/ha AXXO do 5,5 tona FUTURIX, agrotehnika je bila svugdje ista 200 kg 0-20-30, 250 kg 15-15-15 i 200 kg UREA, kultivirano nije sve ono sto je bilo bacano je 150 kg KAN-a i to se u zetvi vidjela razlika. Ove godine idem sa 30 ha kukuruza agrotehnikaista kao i lani samo cu izbaciti neke hibride od RWA ubaciti nesto novo od njih i PIONEER y12 i N01 pa kako bog da!
 

krone

Član
Tu od
14 Pro 2012
Poruka
142
koje dkc si sijo,ma zanima me nešto od dekalba bi probo sijati dosta ga ljudi hvale
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh