• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Re: Kukuruz 2014

Ja kupio 9 vreća nekog BC kojeg sam imao i ove godine, moram vidjeti koji je jer sam zaboravio broj! Inače tim kukuruzom sam jako zadovoljan, kad vidim broj napišem! Gnojivo sam također uzeo za sjetvu i prihranu žitarica, sad je ipak najeftinije.. Još sjemena kupiti i sjetva osigurana!
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Re: Kukuruz 2014

Samo i jedino BC. Druge nisam nikada probao niti imam želje. To su mi susedi još kad bi i oni se tak brinuli o svojim susedima bilo bi puno ljepše. Prinos imam sa svojom agrotehnikom uvijek super oko 6.5-7 t/ha. Shvaćam sve ljude, al fala Bogu ne trebam gledati u poljoprivredi na prinose.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Re: Kukuruz 2014

Evo sjeme je Bc 572, vrhunski kukuruz u sušnoj godini, kvalitetno zrno, ma prezadovoljan!

Što se tiče moljca, imao sam Pioneer i njega je također napao moljac, a brao sam ga među prvima, Osječki također mi napao moljac, a Bc je kako na kojoj parceli pošto sam Bc-a imao najviše, na jednoj parceli uopće nije bilo moljca, tako da ne razumijem one koji govore da moljac napada Bc, a ne Pioneer ili bilo koje druge..

Kod mene polako i proljetna sjetva osigurana, još sjemena kupiti ako bude kakvih akcija, bez žurbe, ima vremena do proljeća.
 
Posljednje uređivanje:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: Kukuruz 2014

Nisu to gluposti ! Pisemo samo svoja iskustva, a ne tvrdnje !!
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Re: Kukuruz 2014

ja sam imao 90%pioneera i njega je napao moljac(neke parcele) bez obzira sto je bio i premium...po necijim tvrdnjama iz ranijih postova ispada da pioneer sadrzi insekticid(u biljci), sto se nebi slozio...problemi s moljcem se javljaju ovisno o plodoredu,mozda je to podrucje bilo vise zahvaceno s moljcem,puno je tu faktora a mislim da moljac nije vidio vrecu koji si ti kukuruz sadio pa da bira...to bi mogao tocno vidjeti da si imao na jednoj parceli vise hibrida pa da mozes reci e to je to,ovako je sve to samo nagadanje..
 

igor79

Novi član
Tu od
11 Pro 2013
Poruka
7
Re: Kukuruz 2014

I kod nas su se dobro pokazali pionir i kws hibridi. Pricao sam sa nekim ljudima koji su sadili francuske hibride nisam video kazu da su na 57 ari ili ti lancu imali prinos oko 5 t u zrnu . Iskreno razmisljam da probam francuze jer sam se zarekao da vise domace seme necu saditi iz razloga zato sto je po meni cist promasaj bacanja para i svega ostalog.

http://www.limagraincentraleurope.com/docs/news/490.pdf
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,142
Re: Kukuruz 2014

ove godine mi se ossk drava pokazao dobar i syngenta lucius tako da ih na godinu opet sijem i još ću uzeti paka za probu,u mom kraju ossk hibridi daju najbolje prinose
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,484
Re: Kukuruz 2014

Daleko najboljim se pokazao pioneer P0216 aquamax fao 450. Prinos je bio blizu 13 t/ha.
Osjecki se odlicno pokazao prinosom ali sreca rano smo ga skinuli. Da smo ga ostavili za kraj pola bi ga palo na zemlju.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Re: Kukuruz 2014

Jeli tko od vas sijao NS hibride, ja sam ove godine uzeo par vreča 4015, bio je dobar, pogotovo na dobrim zemljama gdje nije suša previše naškodila.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: Kukuruz 2014

Problem s moljcem a i sa ostliim kojekakvim stetnicima,takodjer i sa bolestima je dosta vezan uz plodored....Pa kod nas ima ljudi koji po 7-.8.godina na istoj parceli.siju kukuruz,taj kuruznjak zaoravaju bez ureje,insekti i bolesti se razmnozavaju,tako nerazgradjen kuruznjak trosi hranjiva iz zemlje,dolazi do dusicne depresije,pa sta onda uopce ocekivat od takve parcele?
Al eto tako to kod nas ide,ak se bavis stocarstvom onda bar 2/3 mora bit kuruza!!!
Takodjer bi dodao da je na mom terenu po svim segmentima pioneer 37y12 definitivno pobjednik!
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Re: Kukuruz 2014

Problem s moljcem a i sa ostliim kojekakvim stetnicima,takodjer i sa bolestima je dosta vezan uz plodored....Pa kod nas ima ljudi koji po 7-.8.godina na istoj parceli.siju kukuruz,taj kuruznjak zaoravaju bez ureje,insekti i bolesti se razmnozavaju,tako nerazgradjen kuruznjak trosi hranjiva iz zemlje,dolazi do dusicne depresije,pa sta onda uopce ocekivat od takve parcele?
Al eto tako to kod nas ide,ak se bavis stocarstvom onda bar 2/3 mora bit kuruza!!!
Takodjer bi dodao da je na mom terenu po svim segmentima pioneer 37y12 definitivno pobjednik!

Mislim da je o moljcu bilo dosta rjeci a to za plodored nedrzi vodu jer znam iz iskustva..jednu parcelu koja je udaljena jedno 500 metara od kuca je napao moljac da je skoro svaki treci klip pao na zemlju a zanimljivo je to da je na toj parceli bio dts 4 godine a svi oko nje redovito rade plodored,dok na drugoj parceli koja je udaljena jedno kilometar od kuca moljcu ni traga a tamo sijem kokuruz vec 6 godinu zaredom.isti hibrid I to taj nesretni kws na kog se svi tuze...da nedljim I ja sam razmisljanja da moljac zivi u klipovima,znaci u kokuruzanama I onda se gamad izlegne u leptiricu I gas u polje.znaci dok god ljudi beru u klipu te gamadi bude.:fiery:
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Re: Kukuruz 2014

Svi ti insekticidi sa kojim je zaštičen sjemenski kukuruz štite ga do 3 ili 4 lista a nakon toga sjeme nema svoju obranu. Nisam to znao dok mi ove godine nije sovica pozemljuša poharala kukuruz. Zvali smo nekog savjetnika ili doktora nesječam mu se titule i tak mi kaže tak da vam je svejedno bilo ono premium ili ne ako nemaš sreće nemaš ni kuruze.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Kukuruz 2014

Ja sam na jednoj parceli imao 5 hibrida od KWS-a i u nastavku 9 hibrida bc-a,bc normalno stabljika je bila polomljena a kws ništa,pa kako ako je riječ o moljcu da nije ušao u kws.Kod bc hibrida je navodno genetika razvoja stabljike loša,tako je jednom nešto spomenuo netko od stručnih ljudi u institutu,kada sam tam bio,i tako to ide godinama kod njih.ja znam da moram sijti što je za mene najbolje,i nek samo tonu dobijem više po hektaru,na recimo 30 hektara je trideset tona kuruze više,po kunu recimo cijena i eto ti več koliko gubimo mi koji sijemo više,i nema kemijanja,znam što se meni pokazalo najbolje i samo to sijem.Več sam to sve pisao prije,ali nije mi teško ponoviti.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: Kukuruz 2014

Pioneer N01, Y12, te od Syngente Pako,Timik i nešto Luciusa, eventualno probati nešto od DKC hibrida.

Pajdaša i ostale OS i BC hibride sam zamrzio lane, pajdaša sam do tada sijao na većim površinama ali sada ga ne želim vidjeti jedno duže vrijeme.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Re: Kukuruz 2014

Ija sam htio odustati od pajdaša ove god ali dok sam brao tuđu kukuruzu nagledao sam se svašta. Imao sam 1 ha mješano bc 572 i pajdaša. Prinos bio dobar ali jako puno vlage u 572. Pajdaša sam odmah dizao na štalu u zrnu i ništa mu nije za razliku od ostale koja se kvarila kod nekih u kukuružnjaku pAa za sad ostajem kod psjdaša ali opet svatko zna šta je za njega najbolje. Možda ima i do vrste zemlje. Mislim da za svako podneblje postoji idealna sorta svakog sjemena samo se treba nači u svemu tome i izabrati pravu stvar
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Kukuruz 2014

Kak se obnese bc 244(fao 250) :icon_pray:

Teško buš dobil odgovor potkrijepljen praksom jer večina forumaša sije kasnije sorte.
Ja sijem FAO 300 i FAO 400. Ove godine sam imal BC 304. Bilo je loše klijanje. Odvijalo se dobra 3 tjedna. Ona kaj se prva sklila je bila super, uopće nije osjetila sušu, a od one zadnje slaba korist. Sve u svemu s obzirom na godinu i nije bilo preloše.
Evo podataka za BC 244 iz BC kataloga (copy - paste).

FAO 250
KVALITETAN ZUBAN
• stabljika srednje vi-
soka, tanka, čvrsta
• listovi uski, povijeni,
svijetlo zelene boje
• jako razvijen korijen:
manja osjetljivost na
sušu i odlična otpo -
rnost na polijeganje
• klip srednje veličine,
uje d načen, 12-14 re-
dova, obavijen rah-
lom komušinom
• oklasak vrlo tanak,
crvene boje
• zrno srednje krupno,
narančastocrvene
boje

Od ranih BC sorti barem po katalogu je zanimljiva BC 282:
FAO 280
KVALITETAN ZUBAN
• stabljika niska,
čvrsta
• odličan rani porast
• crveno, kvalitetno
zrno
• pogodan za guste
sklopove i prve ro-
kove sjetve
• proizvođači kuku-
ruza ovaj hibrid
prihvaćaju kao
rani „PAJDAŠ“.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh