• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Protiv moljca sjeme zaštiti nemožeš...on dolazi kasnije kad je kukuruza več daleko od sjemena :)
Tu igra plodored i takve stvari...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
mislim da M-34 odlazi u prošlost,najbolje provjeriš kod forumaša Nikola 75,on je dio Pionir tima pa dobiješ informaciju 100% točnu
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
M34 vec nekoliko godina najavljuju da ide u povijest a sada je to i sluzbeno. Vele da je 9911 doradjeni-poboljsani M34 ali za nijansu kasniji tj 1-2% vlage vise u berbi. Tako je receno na predavanju.
N01 sam imao lani i bio je OK, ove godine cu jos isprobat A24.
Osijecki svaka mu cast nije lose ali zahtjeva dobru zemlju a kod mene ima svega...
Uzet cu za probu na jednu parcelu Dekalb 5276, prevec ga svi hvale pa da vidimo "kak diše"
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
Meni su lani ponudili 9915 umjesto M 34, ali to meni nije ni približno njemu, jako teško dozrijeva i otpušta vlagu uskladišten, slabo je otporan na sušu,a klipovi su bili isto svakakvi, iako i moljac ima ulogu veliku u tome.. ali nije to to...
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Jel bude pionira 37 M 34 ove godine u ponudi, i jel se sjeme kako da zaštiti protiv tog vražijeg moljca?
Ja mislim da ga neće biti jer ga navodno zamjenjuje neki aqua max 9911 ili nešto tako slično. Ako M 34 negdije i pronađeš to je vjerojatno staro sjeme.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,065
Može li mi netko objasniti , zašto se kukuruz odmah poslije sjetve valja?
Što se time dobiva i koliko se ubije zemlja time?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,223
Moje mišljenje je da se valja zbog zatvaranja vlage, ali jako se mora paziti da ne padne kiša nakon što se povalja jer se zemlja "zapeče" i onda od tog kukuruza nema ništa. Ja nemam naviku valjati kukuruz jer mislim da je to bespotrebno bacanje goriva jer ima ljudi u mom kraju što valjaju i njima kukuruz samo malo prije nikne od mog i nema neke velike razlike.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,065
Okej, a čuo sam da netko i žito valja.... jel to fora ili kaj?

Mislim, sve bi poleglo i što će biti od njega onda?!?!
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Prije nicanja pšenice ili nakon!?

Valjanje je dobro ukoliko nakon sjetve se ne očekuje neka kiša, sjeme dolazi u bolji kontakt sa zemljom i niknut će daleko bolje nego bez valjanja. No ukoliko sušno razdoblje bude preveliko i to što je niknulo postoji mogućnost da se osuši jer biljka nema dobar korijen i ne može do vlage.

Što se tiče pšenice i valjanja nakon nicanja, to sam vidio, ali razlog ne znam, valja se dok je mala i ona će se za par dana ispraviti skroz kao da nisi ju ni valjao.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Kod mene valjaju da nikne ravnomjernije i usjev i korovi pa da mogu onda boje potamanit korove. Ja još nisam nikad valjao upravo zato jer me strah pokorice.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
valjanje se vrsi da bi se sacuvala vlaga,a i bolje je nicanje,a i balje je za prskanje...tko moze i ima vremena jedan veliki +,jer i nisu do sada bile neke extra vremenske prilike da zapece bas u tih 7dana toliko koliko kukuruzu treba da nikne...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A mislite da se na fino pripremljenom tlu neće napraviti pokorica nakon jake kiše??

Ako več tak gledate onda vam dođe ne isto dali valjali ili ne, al u svakom slučaju valjanje je +
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Neznam kake mašine imate al novije imaju kola kaj povaljaju vrste
pic2013-1-75549-sadilna-tehnika-ostali-sf-f4-tf-b.jpg
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,223
Što mislite jel bi bilo dobro baciti ureu 20-tak dana prije sjetve i to plitko prijeći sa rd i onda kad bude sjetva duboko obraditi?? Mislio sam bacati oko 200kg po jutru i onda kad bude sjetva u sijačicu stavljati ostatak umjetnog.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ne bi ja. Ja bi pred oranje bacio. Pod brazdu. Al nemoj tolko puno, previse je. Jel to parcela di je bio kukuruz predhodne sezone ili?
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Jaooooooo, pa kam toliko Ureje po jutru/rali ?
nije ti dobro bacati tolko ureje , 100 kg/jutro max, ja idem sad več 3 godine sa 75 kg/jutro ureje i dobro je , kaj dobro odlično
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Što mislite jel bi bilo dobro baciti ureu 20-tak dana prije sjetve i to plitko prijeći sa rd i onda kad bude sjetva duboko obraditi?? Mislio sam bacati oko 200kg po jutru i onda kad bude sjetva u sijačicu stavljati ostatak umjetnog.

I sam sam dosao na tu ideju,kad se bude moglo u proljece u polje,bacit ureu i 15-icu (posto nemam sadilicu sa dozatorima),ali ja sam mislio zatanjurat! (nekako sam misljenja da se bolje promjesa zemlja).
I onda samo prije sjetve RD,da to sto prije bude gotovo da jos stignem prskat prije nicanja.
također me zanima,dali je to pametan potez ili ipak ne...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,223
Jaooooooo, pa kam toliko Ureje po jutru/rali ?
nije ti dobro bacati tolko ureje , 100 kg/jutro max, ja idem sad več 3 godine sa 75 kg/jutro ureje i dobro je , kaj dobro odlično

Pa dobro onda bih mogao ići ovu količinu po hektru??

Dino
Ja imam tanjuraču, ali je 24 diska pa mi je mala, a ovako bi samo preletio sa rd.

Itp
Sve parcele što mi sad ide kukuruz su prije bila strništa tj. žita su bila i imam jedan dio livada.
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Moje skromno mišljenje o takvoj gnojidbi i agrotehnici:
Nemojte ići ni sa ureom ni sa 15-icom toliko prije sjetve a posebice ne odmah čim se može u polje.
Urea je brzo topivi oblik dušika a dušik je podložan ispiranju iz adsorpcijskog kompleksa tla, NPK 15-15-15 je neko startno gnojivo koje ja volim zvati nužim zlom jer po meni je pre skupo za količinu hranjiva koju sadrži ali opet s druge strane cjenovno najprihvatljiviji večini proizvođača.
Što se tiče teške tanjurače ćim se može u polje to nikako nemojte raditi več u toj fazi je najbolje zatvoriti brazdu laganom drljačom ili još bolje blanjom....podravce vidim da za sobom vuku komadinu željezničke tračnice. Cilj zatvaranja brazde je zatvoriti površinske otvore kroz koje je preko zime voda ulazila u tlo sa ciljem da spriječite njeno isparavanje iz tla. Teškom tanjuračom otvorit čete zemlju i izgubiti prijeko potrebnu vlagu koja če vam trebati u vrijeme sjetve!
Isto tako mislim da nije dobro ni ovo tanjuranje i zagnojavanje 20-ak dana prije sjetve jer opet mislim da čete izgubiti veliki dio vlage iz sjetvenog sloja a zbog vjerojatno veče vlažnosti tla u tom periodu obrada če vam biti dosta gruba i ako se to do sjetve presuši morat čete raditi nekoliko prohoda sa RD kako bi stvorili potrebnu mrvičastu strukturu potrebnu za sjetvu.
Idealno bi bilo jesenska brazda sa 2/3 gnojidbe ukupno potrebnog fosfora i kalija i urea za razgradnju žetvenih ostataka, prolječe zatvaranje brazde, predsjetvena priprema u optimalno vrijeme kad se zamlja može pripremiti za sjetvu sa najmanje prohoda i gnojidba sa preostalih 1/3 fosfora i kalija i 1/2 ukupno potrebnog dušika dok bi drugu polovinu bilo najbolje staviti u barem jednu kultivaciju ili ga primjeniti folijarno pa makar to bila i obična otopina uree (4 do max 8%).
Takvim načinom obrade i gnojidbe dobit čete duboki korjen, stabilnu stabljiku tolerantnu na sušu i u konačnici stabilan prinos....naravno ako se majka priroda ponovno ne poigra s nama.
Želim nam svima dobru, uspješnu i rodnu godinu.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh