• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Ja spreman,samo što ni pofrezal još nisam :mur:

10154637_676528662393627_1692957139_n.jpg
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Ohhoooho...

Pa tu se sije na veliko već...

Bio sam prošli tjedan u Slavoniji i Posavini, njive su lagano spremne...
Suncokret, repa su već posijani.

Nije ni kod nas, u Podravini drugačije.

Kod mene isto sve spremno odavno, no moram priznati nije da se žurim nekud.
Trenutno stanje tla što se tiče temperature i vlage je taman, no strah me onih mrazeva u petom mjesecu.
Ako se sad posije, i uvjeti za rast budu dobri kukuruz može poprilično narasti do prvog maja, a ako se malo bolje prisjetimo, majski mrazevi nisu rijetkost!
Toga me strah!

Planiram oko 10. travnja sijati, naravno sve ovisi o vremenskim uvjetima.


I još jedna zanimljivost. Na susjedovoj parceli, koja je izorana a na njoj je bio kukuruz koji je bran u klipu, dosta je zrna popadalo na tlo jesenas.
Pošto oranje nije najbolje, dio zrna je ostalo zatrpano sa par cm zemlje, nebi vjerovali kakvih primjerka izniklih kukuruza ima. Crni ko noć.
Nikli su prije 2 tjedna i sad su već na 4-5 listova.
Zanimljivo :)
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Ja bum danas nekaj malo posijal.. Mislim da je veća opasnost od +45 u srpnju i kolovozu nego od mraza u 5 mjesecu.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Bas gledam na srpskom polj. forumu preporuku njihove struke za sijetvom...kazu da je temperatura zadovoljavajuca,sljedecih dva tjedna se nenajavljuje neka bitnija promijena vremena i nema se sta cekat,pogotovo sto se ocekuje jos jedna ekstremna godina....ovo je preporuka za Vojvodinu,tako da kod nas u Slavoniji takodjer vrijedi sve prethodno navedeno...
Vidim da pojedinci planiraju tjedan dana prije bacit gnojivo i pripremat,to nikako nebi preporucio, visoke su temperature i strasno se tlo isusuje...prije dva dana potanjurano za bascu i nevjerovatno kolko se zemlja isusila. ...
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Razmišljam da ove godine za startnu gnojidbu, odnosno u sijačicu stavljam Yara 8-24-24 između 200 i 250 kg pa me zanima da li tko ima lijepa iskustva sa ovim gnojivom.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Kam ste navalili, ja nevjerujem prognozi za više od 5 dana a ne 14.
Probat če jedan manji komad sa sjemenom sa tavana (fao 300) da vidim kak radi mašina, ak preživi dobro ak ne 1.5. sijem na novo.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Bas gledam na srpskom polj. forumu preporuku njihove struke za sijetvom...kazu da je temperatura zadovoljavajuca,sljedecih dva tjedna se nenajavljuje neka bitnija promijena vremena i nema se sta cekat,pogotovo sto se ocekuje jos jedna ekstremna godina....ovo je preporuka za Vojvodinu,tako da kod nas u Slavoniji takodjer vrijedi sve prethodno navedeno...
Vidim da pojedinci planiraju tjedan dana prije bacit gnojivo i pripremat,to nikako nebi preporucio, visoke su temperature i strasno se tlo isusuje...prije dva dana potanjurano za bascu i nevjerovatno kolko se zemlja isusila. ...


to sam isto negdje pročitao, a tako je bilo i 2012, kada smo sijali krajem 3mj, bio u kratkoj majci i malo izgorio od sunca po rukama......a tada sam dobio sa jutra oko 2500kg klipa, a neki su za tu količinu brali 2.5 do 3 jutra......:fiery:
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Vi sijace izvadili a ja razmisljam dal da stanjuram zimsku brazdu ili da ostavim do sjetve, planiram od 10.4. sijat nekih 30 ha al vidjet cemo kaj vrijeme kaze
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,514
Ohhoooho...

Pa tu se sije na veliko već...

Bio sam prošli tjedan u Slavoniji i Posavini, njive su lagano spremne...
Suncokret, repa su već posijani.
Suncokret sigurno nije. On ide poslje kukuruza.
Bio sam i ja neki dan u posavini pa gledao vegetaciju. Kasni makar tjedan dana za istokom tako da bi se kod nas i moglo pocet.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Suncokret sigurno nije. On ide poslje kukuruza.
Bio sam i ja neki dan u posavini pa gledao vegetaciju. Kasni makar tjedan dana za istokom tako da bi se kod nas i moglo pocet.

Onda sam se zeznuo...

Ali repa je posijana...

Da, Posavina malo kasni, ali zato Slavonija ne.
Uljane repice su taman lagano procvale ko i u Podravini...
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Po svemu sudeci ceka nas repriza 2012 god.,ako samo pogledamo prethodna tri mjeseca onda se vec vrlo lako moze naslutit sta nas ocekuje.....Kod nas prije dve godine svi koji su sijali fao grupu preko 500 nisu nista brali,klipa uopce nije bilo...a kako i ocekivat sta kad od 6 do 9mj. neznam jel uopce bilo koje kapi kise,a temperature dva -tri tjedna oko 40....
ivanz ovaj 596 bolje zaboravi,osim ako ga nemislis silirat,upravo njega sam omo prije dve godine,klipa uopce nije bilo,ipak je to prekasna grupa za nase uvijete i podneblje.....
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Ja bum danas nekaj malo posijal.. Mislim da je veća opasnost od +45 u srpnju i kolovozu nego od mraza u 5 mjesecu.

Ovaj savjet sam vec cuo i vidio primjer prije 2god. Dakle sijanjem pratite vremenske prilike,a ne datume? Nacelno receno.
Jedna digresija..u hr.najvisa temp ikada je bila 40.8 i 41.3..mislim da su obje izmjerene 98god..
Tako da ne pretjerujemo sa "cetrdeset" jer je to jednom u desetljecu na dva-tri mjesta u hr..
Ipak,i 37-8 unutar tjedan dana je smrt za biljku
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Stavi termometar na sunce, tamo gdje kukuruz raste, u sred vrelog ljetnog dana, pa vidi koliku temp. će pokazati, a ove priče oko 37-8 su mjerene u hladu. A kad toj visokoj temperaturi dodaš zemlju na kojoj raste taj naš kukuruz, koja je ispod pješčana ili šljunčana., dođeš do zaključka da kod kasne sjetve ni stablike nema a kamo li klipa.
 
Posljednje uređivanje:

matomz

Član
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
34
2012 isto se zurili svi sa sjetvom a ja sam poslije 20. 4 síjo i nakraju su jednako nikli zrno im cucalo u zemlji a moj vrli i nagli susjed na proljetnu brazdu sijo i to u polovici 5 mj i opet imo solidne kukuruze tako da ja poslije Uskrsa ti par jutara cu posijat pa kak im bude brazda je prije mj dana zatvorena a urea dan pred sjetv ce bít bacena i sa sjetvospremacem prohod nema tanjuranja ove godine
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
evo ja danas posijao 1kj.za probu pošto vidim da pikovci na veliko udaraju nemam ni ja šta čekati..sijačica radi odlično,sjeme super kalibrirano i nema šta..sutra najvjerovatnije ostala 3kj pa šta bude..
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
Danas bio u nabavci, Pionier 37N01 i 9911, planiram idući vikend ako bude vrijeme ok.. I dobio sam savjet, obavezno špricanje protiv crva kad je u fazi kultiviranja, negdje..
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
sta pricate vi o fao grupama pojma nemate,kod nas je prosla godina bila susna preko 40c je prelazilo,a mozete mislit koliko je tek bilo na otvorenom suncu i na kukuruzu,sijan pioneer b23 25.04,rani porast izvanredan,prihrana samo urea 2 puta,kasnije zasusilo kise ni na vidik vise od mjesec dana,opet prihrana urea,na kraju svega toga b23 se izborio odlican klip,silaza odlicna preko 10, 4 tonskih prikolica na 4 duluma,plus 2 duluma pioneera p12 isti dan sijano....

na kraju uz toliku susu ukupno 15 prikolica na samo 6 dunuma kukuruza,to je primjer jer sam samo prvo to stavio u poseban silaznik....

ja neznam sta vi pricate o sjetvi kukuruza i fao grupama kad pojma nemate,slusate agronome koji rade za sjemena kuca koje prodaju to sjeme i preporucuju vam da radite za njihiv profit a ne za vas,dobro razmislite kad sijete i zbog cega i koju fao grupu...
 

jole

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
88
sve sam temeljito cito ,ali ovo predhodno napisano nisam nista razumio,trebao bi ici na spavanje
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Nemoj se ljutit al ubuduče kad bereš obavezno obrati pozornost na među ,,,jer prinosi su zavidni ,ili si ogulio i susedovo polje,,,
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh