Ako ćeš ići po "novom" onda ima u gorrnjem postu, jedino što sada moraš ići sa 7:20:30 (podijeli u dva dijela; 1/2 pod brazdu i drugu polovicu prije sjetve). Jedan od važnih aspekata jesenskog oranja+gnojidba je dobra opskrba tla hranivima po cijeloj dubini (30-40 cm). Ovo važno kasnije, kada se razvije korijen kukurza, da i u dubljim slojevima tla ima dovoljno hraniva. Nije kukuruz salata da će razviti korijen samo u površinskom sloju tla.
A ako ostaješ po starome, onda isto 7:20:30 pod brazdu (cca. 300-350 kg/ha), predsjetveno 15-ticu (cca. 200 kg/ha) i bar dvije prihrane KAN-om (2x100-150 kg/ha; najbolje kod kultiviranja; prvi puta u fazi 4-5 listova; drugi puta u fazi 8-10 listova).
To je nekakva klasika za srednje plodna tla.
Za precizniju preporuku treba bar podatak o tipu tla, predkulturi, plodnosti....
Ono sa čime se ja ne slažem, je UREA "pod brazdu".
Zašto?
Vrlo jednostavno. Potrebe dušika na početku vegetacije kukruza (dok je biljka još mala) su vrlo male. Kako vegetacije odmiče, potrebe rastu (povećava se masa biljke, površina lista, temp. zraka je sve veća, fotosinteza sve intenzivnija... i bilja počinje "proizvoditi".... i odjednom "glad"; nema dušika). Sada kada ga najviše treba, nema ga
sweat):
Evo, primjerice hibiridi grupe FAO 400, od sjetve do fiziološke zrelosti prolazi oko 4 mjeseca, dok veće oznake FAO 500 i više i preko 5 mjeseci (ovisno o klimatskim uvjetima, ali to je to) i jasno je da UREA dodana u sjetvi ne može "hraniti" usjev u drugoj polovici vegetacije.
Po meni je bolje taj novac sačuvati za drugu/treću prihranu, koja će definitivno dati bolji učinak na prinos, nego predsjetveno (prerano) dodavanje UREE.