• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva kukuruza - korak po korak

john

Novi član
Tu od
20 Velj 2013
Poruka
25
Ja bi ti još preporučio i primjenu startnih gnojiva u sjetvi (ima tu na portalu o tome: http://www.gnojidba.info/gnojidba-r...h-gnojiva-u-gnojidbi-ratarskih-kultura-i-dio/). Problem je kod kukuruza da treba imati poseban deponator na sijačici (za mikrognojivo ili za insekticid), jer se ne može mješati sa sjemenom u spremniku sijačice kao u slučaju pšenice.

Hvala na info, kako bi u tom slućaju izgledala gnojidba,mislim sa startnim gnojivom, dali se nešto mjenja ili se nadodaje na ovu sjetvu? Hvala!
 
N

Nevjernik

Guest
Ja ću ove godine raditi miks smješat cu 7 20 30 s kanom i na to dodat ureje malo...
Planiram 2 vreće kana jednu 7 20 30 i na to možda četvrtinu ureje.
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Pazi da ne pretjeras sa ureom. Ako je stavljas u sijacicu hoce spaliti kukuruz ako je previse i pre blizu korjenu. Ja sam jedne godine pretjeral s njom i od tad nikad vise u sijacicu nego je rastepem rastepacem.
 
N

Nevjernik

Guest
Da a ne bi puno ureje oko 5 kila bi stavio na to.
I ne bi jako pojačao na sijačici olt do 4 maksimum.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Hvala na info, kako bi u tom slućaju izgledala gnojidba,mislim sa startnim gnojivom, dali se nešto mjenja ili se nadodaje na ovu sjetvu? Hvala!
Svakako se mijenja program gnojidbe.
Kako je 7-20-30 u već u tlu, tu sada nema promjene (ali ako se ide na startna gnojiva, jesenska gnojidba uglavnom vrši jednokomponentnim kalijevim gnojivima (KCl ili K-sulfat). U sjetvi ide startno gnojivo i nakon toga počinju problemi.
Dva glavne prednosti zbog čega se primjenjuju startna gnojiva u kukruzu su:
- brzi početni porast zbog dostupnosti fosfora i pri nepovoljnim uvjetima nakon sjetve (hladnoća, vlaga)
- zbog raspoloživosti fosfora postoji jaki početni porast korijena (ovo je važno jer kasnije korijen crpi više vode iz tla jer je veća masa korijena u tlu i isto tako i hraniva).
Ali porasta prinosa nema direktno od primjene startnih gnojiva. (to mnogi zataje).
Za ostvariti visoki prinos, potreban je dušik, i to obavezno dvije (pa čak i tri prihrane) dušikom.

Naime, u praksi često imam slučajeva gdje je odrađen prvi korak (primjenjeno startno gnojivo, i definitivno postoji veća masa korijena) ali drugi korak nije, nema dušika, koji može takvu biljku nahraniti, i u potpunosti iskoristiti potencijal tako razvijene biljke sa jakim korijenom.:frown:

Dodavanje UREE samo u vrijeme sjetve, neće dati učinak.

Neka jednostavna shema je:
1. Kalij u jesenskoj gnojidbi (+ dušik ako ima ostataka biljne mase radi razgradnje)
2. Startna gnojidba u sjetvi
3. 2-3 prihrane dušikom (KAN, UREA)
 

john

Novi član
Tu od
20 Velj 2013
Poruka
25
Hvala Bobostar, a jesenska brazda nije određena, koji bi po vama bila gnojidba , koliko čega ? Hvala!
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
Svakako se mijenja program gnojidbe.
Kako je 7-20-30 u već u tlu, tu sada nema promjene (ali ako se ide na startna gnojiva, jesenska gnojidba uglavnom vrši jednokomponentnim kalijevim gnojivima (KCl ili K-sulfat). U sjetvi ide startno gnojivo i nakon toga počinju problemi.
Dva glavne prednosti zbog čega se primjenjuju startna gnojiva u kukruzu su:
- brzi početni porast zbog dostupnosti fosfora i pri nepovoljnim uvjetima nakon sjetve (hladnoća, vlaga)
- zbog raspoloživosti fosfora postoji jaki početni porast korijena (ovo je važno jer kasnije korijen crpi više vode iz tla jer je veća masa korijena u tlu i isto tako i hraniva).
Ali porasta prinosa nema direktno od primjene startnih gnojiva. (to mnogi zataje).
Za ostvariti visoki prinos, potreban je dušik, i to obavezno dvije (pa čak i tri prihrane) dušikom.

Naime, u praksi često imam slučajeva gdje je odrađen prvi korak (primjenjeno startno gnojivo, i definitivno postoji veća masa korijena) ali drugi korak nije, nema dušika, koji može takvu biljku nahraniti, i u potpunosti iskoristiti potencijal tako razvijene biljke sa jakim korijenom.:frown:

Dodavanje UREE samo u vrijeme sjetve, neće dati učinak.

Neka jednostavna shema je:
1. Kalij u jesenskoj gnojidbi (+ dušik ako ima ostataka biljne mase radi razgradnje)
2. Startna gnojidba u sjetvi
3. 2-3 prihrane dušikom (KAN, UREA)



Hoces reci da sad naprimjer bacim pod tanjuracu 150kg uree i pri kultiviranju pomjesam naprimijer 50 kg kana i 50 kg uree po rali i da bi to trebalo biti ok?
Ja radim inace ovako,jesensko oranje bez ikakvog gnojiva,pred sadnju bacim 150 kg uree pod tanjuracu i jednom kultiviram i prihranjujem sa 100 kg kana i to je to,naprimjer prosle godine sam imao prinos 5t po rali s tim da je bila susna godina
Al sad me bas zanima kakvu bi preporuku dobio za gnojenje kukuruza??
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Hvala Bobostar, a jesenska brazda nije određena, koji bi po vama bila gnojidba , koliko čega ? Hvala!
Ako ćeš ići po "novom" onda ima u gorrnjem postu, jedino što sada moraš ići sa 7:20:30 (podijeli u dva dijela; 1/2 pod brazdu i drugu polovicu prije sjetve). Jedan od važnih aspekata jesenskog oranja+gnojidba je dobra opskrba tla hranivima po cijeloj dubini (30-40 cm). Ovo važno kasnije, kada se razvije korijen kukurza, da i u dubljim slojevima tla ima dovoljno hraniva. Nije kukuruz salata da će razviti korijen samo u površinskom sloju tla.

A ako ostaješ po starome, onda isto 7:20:30 pod brazdu (cca. 300-350 kg/ha), predsjetveno 15-ticu (cca. 200 kg/ha) i bar dvije prihrane KAN-om (2x100-150 kg/ha; najbolje kod kultiviranja; prvi puta u fazi 4-5 listova; drugi puta u fazi 8-10 listova).
To je nekakva klasika za srednje plodna tla.
Za precizniju preporuku treba bar podatak o tipu tla, predkulturi, plodnosti....

Ono sa čime se ja ne slažem, je UREA "pod brazdu".
Zašto?
Vrlo jednostavno. Potrebe dušika na početku vegetacije kukruza (dok je biljka još mala) su vrlo male. Kako vegetacije odmiče, potrebe rastu (povećava se masa biljke, površina lista, temp. zraka je sve veća, fotosinteza sve intenzivnija... i bilja počinje "proizvoditi".... i odjednom "glad"; nema dušika). Sada kada ga najviše treba, nema ga :(sweat):
Evo, primjerice hibiridi grupe FAO 400, od sjetve do fiziološke zrelosti prolazi oko 4 mjeseca, dok veće oznake FAO 500 i više i preko 5 mjeseci (ovisno o klimatskim uvjetima, ali to je to) i jasno je da UREA dodana u sjetvi ne može "hraniti" usjev u drugoj polovici vegetacije.
Po meni je bolje taj novac sačuvati za drugu/treću prihranu, koja će definitivno dati bolji učinak na prinos, nego predsjetveno (prerano) dodavanje UREE.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...Ja radim inace ovako,jesensko oranje bez ikakvog gnojiva,pred sadnju bacim 150 kg uree pod tanjuracu i jednom kultiviram i prihranjujem sa 100 kg kana i to je to...
To ide ako je tlo dobre plodnosti, ali neće dugo... :^):
 

john

Novi član
Tu od
20 Velj 2013
Poruka
25
Ako ćeš ići po "novom" onda ima u gorrnjem postu, jedino što sada moraš ići sa 7:20:30 (podijeli u dva dijela; 1/2 pod brazdu i drugu polovicu prije sjetve). Jedan od važnih aspekata jesenskog oranja+gnojidba je dobra opskrba tla hranivima po cijeloj dubini (30-40 cm). Ovo važno kasnije, kada se razvije korijen kukurza, da i u dubljim slojevima tla ima dovoljno hraniva. Nije kukuruz salata da će razviti korijen samo u površinskom sloju tla.

A ako ostaješ po starome, onda isto 7:20:30 pod brazdu (cca. 300-350 kg/ha), predsjetveno 15-ticu (cca. 200 kg/ha) i bar dvije prihrane KAN-om (2x100-150 kg/ha; najbolje kod kultiviranja; prvi puta u fazi 4-5 listova; drugi puta u fazi 8-10 listova).
To je nekakva klasika za srednje plodna tla.
Za precizniju preporuku treba bar podatak o tipu tla, predkulturi, plodnosti....

Ono sa čime se ja ne slažem, je UREA "pod brazdu".
Zašto?
Vrlo jednostavno. Potrebe dušika na početku vegetacije kukruza (dok je biljka još mala) su vrlo male. Kako vegetacije odmiče, potrebe rastu (povećava se masa biljke, površina lista, temp. zraka je sve veća, fotosinteza sve intenzivnija... i bilja počinje "proizvoditi".... i odjednom "glad"; nema dušika). Sada kada ga najviše treba, nema ga :(sweat):
Evo, primjerice hibiridi grupe FAO 400, od sjetve do fiziološke zrelosti prolazi oko 4 mjeseca, dok veće oznake FAO 500 i više i preko 5 mjeseci (ovisno o klimatskim uvjetima, ali to je to) i jasno je da UREA dodana u sjetvi ne može "hraniti" usjev u drugoj polovici vegetacije.
Po meni je bolje taj novac sačuvati za drugu/treću prihranu, koja će definitivno dati bolji učinak na prinos, nego predsjetveno (prerano) dodavanje UREE.

Puno korisnih informacija, Hvala !
 

john

Novi član
Tu od
20 Velj 2013
Poruka
25
Hvala svima na savjetima, dali mi još možete preporučiti nekog otkupljivaca, ili kako ga prodati poslje?
 

Najnoviji postovi

Na vrh