• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva kukuruza - korak po korak

john

Novi član
Tu od
20 Velj 2013
Poruka
25
Pozdrav,

volio bih da mi netko objasni korak po korak sjetvu Kukuruza.
Znači kada se što radi(oranje,tanjuranje,gnojenje,sijanje), koliko čega je potrebno u kojoj fazi?
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
P meni bi bila neka ekonomska sjetva bila takva:

Jesen:
Prije oranja baciti 200kg PK 20:30
Oranje na 30 do 35 cm dubine

Proljeće:
Zatvaranje zimske brazde što ranje (sjetvospremač daska rotobrana)
20 dana prije sjetve bacanje oko 300kg uree
Odmah nakon toga prolazak sjetvospremačem tanjuračom itd.
Sjetva za zrno neki rani hibrid max fao 450 (ovidi di se nalaziš) od recimo 15.4 (opet ovisi di se nalaziš)
Prskanje nekim zemljišnim herbicidom u mokrim uvjetima tipa lumax ili radazin

e sad tu ima milijun varijacija, kakvu zemlju imaš, analiza tla, mikroelementi, stajsko gnojivo itd...
sigurno ima na forumu iskusnjih u sjetvi kukuruza pa nek se uključe ak imaju volje....
 

john

Novi član
Tu od
20 Velj 2013
Poruka
25
Prijatelju, hvala na odgovoru, a što ako nisam na jesen orao?
 

ZULJE

Član
Tu od
12 Pro 2012
Poruka
208
Onda baciš prije sjetve NPK 15-15-15 sa rasipačem ili dok sadiš sa sadilicom (ako ima dozatore na njoj za umjetno gnojivo) oko 400-450kg/ha i bilo bi dobro iči u prihranu sa kanom od 150kg/ha (ako imaš kultivator sa dozatorima za umjetno) jer sa rasipačem nesmiješ iči jer če ti se kukuruz osušiti.
 

john

Novi član
Tu od
20 Velj 2013
Poruka
25
Onda baciš prije sjetve NPK 15-15-15 sa rasipačem ili dok sadiš sa sadilicom (ako ima dozatore na njoj za umjetno gnojivo) oko 400-450kg/ha i bilo bi dobro iči u prihranu sa kanom od 150kg/ha (ako imaš kultivator sa dozatorima za umjetno) jer sa rasipačem nesmiješ iči jer če ti se kukuruz osušiti.

Znači samo npk i kan, bez urea-e?
A da orem sad ili da čekam?
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
Onda baciš prije sjetve NPK 15-15-15 sa rasipačem ili dok sadiš sa sadilicom (ako ima dozatore na njoj za umjetno gnojivo) oko 400-450kg/ha i bilo bi dobro iči u prihranu sa kanom od 150kg/ha (ako imaš kultivator sa dozatorima za umjetno) jer sa rasipačem nesmiješ iči jer če ti se kukuruz osušiti.

S OVIM SE NIKAK NEBI SLOŽIL

Ako još nisi oral (snjeg,blato), kupi NPK 13-10-12(mg)4 oko 300 kg, jeftinje je za oko 1000kn po toni a skoro ist stvar i ima magnezija i 200 kg uree. NPK rasipaj po površini i zaoraj, ak imaš tešku zemlju oraj na 20-25cm a laka (pjesak i šuder) 30-35cm, ureu pod sjetvospremač

ak nemaš mogučnosti zaoravanja onda posipja i jedno i drugo i obradi sjetvospre. tanjuračoma itd.
 

ZULJE

Član
Tu od
12 Pro 2012
Poruka
208
S OVIM SE NIKAK NEBI SLOŽIL

Ako još nisi oral (snjeg,blato), kupi NPK 13-10-12(mg)4 oko 300 kg, jeftinje je za oko 1000kn po toni a skoro ist stvar i ima magnezija i 200 kg uree. NPK rasipaj po površini i zaoraj, ak imaš tešku zemlju oraj na 20-25cm a laka (pjesak i šuder) 30-35cm, ureu pod sjetvospremač

ak nemaš mogučnosti zaoravanja onda posipja i jedno i drugo i obradi sjetvospre. tanjuračoma itd.

Ajde mi malo pojasni s čime se ti tu ne slažeš..???
Ja ovako radim več duže vrijeme i prinosi su mi prosjek 13t/ha.
 
Posljednje uređivanje:

ZULJE

Član
Tu od
12 Pro 2012
Poruka
208
Da , prvo baciš ureu i onda zatvoriš i probaj to što baciš da i taj dan zatvoriš.
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
Ajde mi malo pojasni s čime se ti tu ne slažeš..???
Ja ovako radim več duže vrijeme i prinosi su mi prosjek 13t/ha.

Pa nebi se složil da se baca 15-15-15 umjeto 13-10-12, nezam zakaj ljudi opče koriste, ak si izračunaš cijenu gnojiva i količinu hranjiva 13-10-12 je puno isplatilja varijanta, ja znam ljude koji imaju prosjek iznad 15 t/ha samo kaj potroše gnojiva za to da možda na kraju zaradi manje nek neko sa prosjekom od 8t. Meni je prosjek 10t ali moram napomenuti da imam jako loše zemlje (pjesak i šuder), ali imam par oranica koje su prilično "masne" di mi je prosjek puo veći (prošle godine na jednoj imal 13,5T)

Ok sigurno sam malo idiotski napisal, ali 450kg 15-15-15 ti košta ko 570kg 13-10-12
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Ok sigurno sam malo idiotski napisal, ali 450kg 15-15-15 ti košta ko 570kg 13-10-12
450 kg 15ice ima 67.5 kg N, P i K, a 570kg 13-10-12 ima 74,1kg N, 57 kg P i 68,4 kg K. Po meni je bolje u ovom slučaju koristiti 15 icu jer više dobiješ P, a N nadoknadiš ureom i kanom jer je jeftiniji u njima
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pozz i evo pitanje
Ja sam također neznalica u kukuruzu :( ! Kad sam prije dvije godina prvi puta orao i obrađivao tu ledinu, pod plug sam bacio Ureu, kod sijanja NPK i kasnije za prihranu KAN. Prošle godine ujesen kod oranja nisam bacio Ureu ! PITANJE - Da li da sad kod zatvaranja brazde Bacim Ureu i kod sijanja koristim NPK ? Mislim, kaj nebude to previše gnojiva ?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Pozz i evo pitanje
Ja sam također neznalica u kukuruzu :( ! Kad sam prije dvije godina prvi puta orao i obrađivao tu ledinu, pod plug sam bacio Ureu, kod sijanja NPK i kasnije za prihranu KAN. Prošle godine ujesen kod oranja nisam bacio Ureu ! PITANJE - Da li da sad kod zatvaranja brazde Bacim Ureu i kod sijanja koristim NPK ? Mislim, kaj nebude to previše gnojiva ?

Neće biti previše gnojiva, mi svake godine bacamo ureu pred sjetvu i po meni je bolje ureu pred sjetvu, a pod plug ide drugo gnojivo, mi ga ne bacamo jer se nema toliko financija, ureu zaoravam u proljeće jedino kada zaoravam stajnjak radi bolje razgradnje..
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Neće biti previše gnojiva, mi svake godine bacamo ureu pred sjetvu i po meni je bolje ureu pred sjetvu, a pod plug ide drugo gnojivo, mi ga ne bacamo jer se nema toliko financija, ureu zaoravam u proljeće jedino kada zaoravam stajnjak radi bolje razgradnje..

Koje gnojivo ide pod plug ??
Ova moja zemlja je, blago rečeno, KATASTROFA ! Em je teška, em je godinama neobrađivana, još k tome nije ni ravna, a niti po obliku kvadratna.... jao meni :(
Al kaj mogu kad nemam mira i to me privlači :tractor:
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Koje gnojivo ide pod plug ??
Ova moja zemlja je, blago rečeno, KATASTROFA ! Em je teška, em je godinama neobrađivana, još k tome nije ni ravna, a niti po obliku kvadratna.... jao meni :(
Al kaj mogu kad nemam mira i to me privlači :tractor:

znam za 7-20-30, a ima njih još koliko mislim..
Imam i ja zemlje koja ima oblik katastrofa pa je na nekim djelovima 20-tak metara dugačka, pa samo okretati moraš, al obrađuje se sve što se može, gledam kod mene ima dosta neobrađene zemlje i pitaš čovjek da proda ili u zakup da da i neće, ali eto nije to tema ovdje! :(hi):
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
znam za 7-20-30, a ima njih još koliko mislim..
Imam i ja zemlje koja ima oblik katastrofa pa je na nekim djelovima 20-tak metara dugačka, pa samo okretati moraš, al obrađuje se sve što se može, gledam kod mene ima dosta neobrađene zemlje i pitaš čovjek da proda ili u zakup da da i neće, ali eto nije to tema ovdje! :(hi):

Da nije tema ... Nadam se dxa nas nebude nitko jako špotal !? Kod mene sasvim druga situacija sa zemljom - Ljudi daju samo da im obrađuješ ! Ne da samo daju nego i nude ... Pitanje je kaj se isplati danas raditi na zemlji ??
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pozdrav,

volio bih da mi netko objasni korak po korak sjetvu Kukuruza.
Znači kada se što radi(oranje,tanjuranje,gnojenje,sijanje), koliko čega je potrebno u kojoj fazi?
Ja bi ti još preporučio i primjenu startnih gnojiva u sjetvi (ima tu na portalu o tome: http://www.gnojidba.info/gnojidba-r...h-gnojiva-u-gnojidbi-ratarskih-kultura-i-dio/). Problem je kod kukuruza da treba imati poseban deponator na sijačici (za mikrognojivo ili za insekticid), jer se ne može mješati sa sjemenom u spremniku sijačice kao u slučaju pšenice.
 

Najnoviji postovi

Na vrh