• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetvospremači

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
a dobro sad...poput linolade... :p ali ozbiljno,tako je lagana zemlja,da nekad zimsko oranje mogu sa fercom u 2. tanjurati prvi trag...ništa čudno...još kad bi sve bile fino nadjubrene redovno stajskim gnojem,pa dobile odgovarajuču količinu humusne tvari,pa zemlja izmišljena...ne treba uopče umjetnog gnojiva... :idea:
 
B

bajki

Guest
Kod nas je praksa kao i kod Ratarka, dva - tri traga tanjuračom, i onda zubačom, pa sij.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
E Bobo kada sam bio u HV u Požegi tada sam pokraj vojarne vidio da su radili sa krimlerom u zim.brazdi ursus ne znam 120 ili 160 ks i torpedo ,mislim da su to bili strojevi od PŽ zatvora nisu imali jedino zadnje valjke
 
K

krx pozega

Guest
Bobo ja sam danas preletio oko 15 jutara za duhan sa tkz.brnačom..ovaj tjedan sam sve to preletio sjetvospremačem i uopče ne koristim tanjuraču(osim nekad kod nekih jaraka te kojekakih međaša itd.)..kod mene je također dosta lagana zemlja...Zvona požeški kapedomci(radnici+zatvorenici)svu svoju zemlju rade isklljučivo samo sa trometarskim IMT sjetvospremačima..zetori 120KS
 
R

Ratarko

Guest
Ajde vi sada meni objasnite koji vam je to stroj krimler a koji brnača jer se to kod mene tako ne zove , zaozbiljno pitam . Ako može i bilo koja google slikica uz objašnjenje bilo bi super .
 
B

Bobo

Guest
Ovako, krimler ima one V motike koje idu duboko u zemlju, a brnaca ima samo zubce koji drljaju po povrsini. U nekim krajevima se zove i drljaca, ali kod mene se zove brnaca, ili brnace...

Ne da mi se slike traziti, ali mislim da znas na sto mislim...
 
R

Ratarko

Guest
Krimler bi bio gruber onda , ili podrivač ( plitki ) a brnača je zubača onda ?
Tako se u mojem kraju govori , mi stvarno ne koristimo ta dva izraza brnača i krimler ali bitno da ja sada znam o čemu se radi.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
pravo ime bi trebalo bit krimler, ti je zapravo sjetvospremač ali negdje ga zovu krimler da sada ne idem u detalje zbog čega i kako a brnača je zubača ili drljača
 
R

Ratarko

Guest
zvona kaže:
pravo ime bi trebalo bit krimler, ti je zapravo sjetvospremač ali negdje ga zovu krimler da sada ne idem u detalje zbog čega i kako a brnača je zubača ili drljača

Čekaj malo zvona , krimler je sjetvospremač a ne gruber onda ?
Stvarno ne zezam , mi tako ne kažemo , ustvari sam to prvi puta ovdje čuo izgleda baš od tebe ali to sada nema veze , bitna mi je definicija krimlera .
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
da krimler mi ga uglavnom i zovemo tako a riječ sjetvospremač je iskrivljena riječ tako je nama na fax-u pričao prof iz mehanizacije.jer sjetvospremač kako sjetvu on sprema, to ti je sada
 
R

Ratarko

Guest
Evo jučer i danas zovem sve žive trgovine po HR u potrazi za radnim tijelima za svoj sjetvospremač , nitko ih nema.
Radi se o klasičnim povijenim S tijelima ali koja su za razliku od uobičajenih savijenih pri kraju ustvari ravna . Dužinom su isto malo krači od uobičajenih tako da imaju max. izmjerljivu dimenziju od 44 cm ( od vrha radnog tijela koje ide u zemlju do najgornje točke na svijenom dijelu ) .
Evo slike mog sjetvospremača :

Obrisan neispravan link.

A evo i stranice proizvođača na kojoj se može razabrati slika radnih federa koji meni trebaju ( gornja mala slika ) :

Obrisan neispravan link.

Eto onda i moje pitanje , da li ste vidjeli negdje takva radna tijela za kupiti ?
Znam da ih ima za naručiti iz vana ali mora ih biti negdje u HR , barem se nadam .
 
R

Ratarko

Guest
Zvao sam ih , nemaju ...
Od njih nabavljam dosta toga pa mi je bio jedan od prvih poziva ali nema i nema...
 
B

Bobo

Guest
Ovako, pokazao se u oglasima sjetvospremac 2.7m s duplim valjcima u neposrednoj mi blizini. Planiram da stari i ja sutra odletimo to pogledati i ako nam cijena pase, da ga kupimo.

Pitanje: Posto sam danas vidio da u susjednom mi selu 539 radi sa sjetvospremacem od 3m jedan red valjaka, i po oranju ga vuce 1. brzinom, nesto manje od 10cm duboko, po tanjuranju ili drugi trag po oranju 539 ga vuce 2. brzinom i ne baci ni dima. Da li bi meni ovaj od 2.70 bio prevelik za vuci, posto ima duple valjke, i mislim raditi s njim na nekoj pristojnoj dubini.


Pitanje 2: Posto ga jos nisam vidio, ne znam koliko bi mi se isplatilo da ga kupimo, i ako bude tezak za vuci da ga u kucnoj radinosti suzim malo (odmah imam i par nozica u rezervi)?

Taj isti covijek mi preporuca da uzmem sjetvospremac 2.40 ili 2.50 i da preko toga ne idem, a 549 je kud i kamo jaci traktor od 539...

Sto mislite, hoce li moj 549 to moci vuci, i kako?
 
R

Ratarko

Guest
Ja mislim da hoče .
Uvijek ti ostane ona ideja sa skračivanjem radnog zahvata ako baš ne bi mogao vuči .
 
B

branko

Guest
kod tebe je lagana zemlja pa ce vjerojatno ici, ali kod nas ne jer kad sam bio jos kod staraca, mi smo imali (i jos ga sad oni imaju, ) 2,80 sa pet valjaka (dva nazubljena naprijed, dva nazubljena otraga i jedan za poravnavanje) ali je mf imao dosta posla s njime a mf ima sad trenutno rakovica motor od 577 plus turbo , jedino su necaci prosle godine rasturili prednje valjke pa sad ide lakse.
Obrisan neispravan link.
samo tu nema ovog zadnjeg valjka za poravnavanje.
 
B

Bobo

Guest
I ja mislim da hoce, posto 539 vuce ono cudo od 3m. Nikada nisam radio sa sjetvospremacem, pa ne znam koja je razlika kad se ima jedan ili dva valjka, naravno po pitanju tezine vuce ;)

Koliko bi covjek mogao traziti za takav stroj, ako je RECIMO u nekom radnom stanju i da ima sva radna tijela ispravna? Koliko sam vidio da se cijene polovnih krecu oko 3 000Kn sto mi se cini dosta malo s obzirom da su novi oko 13 000...

mislim da nece kostati preko 5 000Kn, ako je ispravan, naravno...


Bas cu starog nagovorit da odemo sutra pogledati to cudo.
 
R

Ratarko

Guest
Ima u Gospodarskom neka reklama za novi sjetvospremač , ako se ne varam ispod 10 k kuna je , bez PDV-a .

Ispravak : sjetvospremač košta 11.100 kn bez pdv-a , širina 2.4 metra , 2 valjka

Tješi se sa činjenicom da ja sa Fordom radim sa 4.5 metara sjetvospremačem :D
 
B

Bobo

Guest
E, to je UZEL reklama... Vidio sam jutros i ja u gospdarskom... Nikako mi se ne isplati kupovati novi sjetvospremac, kad je razlika u cijeni tolika...


Dajte mi recite na sto da pazim ako budemo isli gledati taj stroj? znam da nije pomotana rama i to, ali da li ima na sjetvospremacu nesto od kriticne vaznosti, a da je jako skupo? Mislim da nema, jer tamo nema bas nekih pokretnih elemenata...


4.5m s fordom? stvarno nemas srece sa zemljom... Ili ga tjeras pol metra duboko ;)

@branko: pa i kod tebe je zemlja dosta teska za obradu, vidio sam slike na fp, i ja se tjesim kad dodjem na svoje njive :D . Cuj 577 + turbo, bi trebalo imati oko 90Ks, ako nisi previse turbinu otvorio. Ali ako imas 5 valjaka, to onda jos vise otezava rad sa strojem. Kod mene je cak i jedan valjak dovoljan, ali kad kupujemo, da se kupi kako treba.
 
Na vrh