• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetvospremači

R

Ratarko

Guest
Ja bi ti mogao jako dugo solit pamet o sjetvospremačima . Vidio sam ih svakakvih u životu .
Za nas repare je najbitnije da radna tijela budu ravna a ne ona povijena .
Bitno nam je također da nisu ona najduža radna tijela , nego najkrača što postoje ili srednje kratka .
Bitni su nam i valjci , njihov broj i oblik kao i promjer . Isto tako nam je bitno da ima makar jednu dasku za ravnanje , dvije bi bilo super .
Za kraj bi ipak napisao da je i traktor bitan , snage nam treba biti dovoljno i u rezervi tako da traktor uvijek mora biti malo snažniji nego je potrebno da se mogu razviti malo veče brzine kretanja jer je to bitno za ravnanje kao i usitnjavanje .

Za ostale kulture tipa kukuruz , soja i slično to gore napisano i nije toliko bitno .
Imao sam jedan sjetvospremač od 6 metra koji je bio užasan po svim kriterijima ali je za kukuruz u prolječe i on dobro priredio zemlju.
 
B

Bobo

Guest
E, a kakva bi meni radna tijela (federi) trebali meni koji nikada necu uzgajati repu? Treba mi primarno za duhan, i za razne zitarice...
 
R

Ratarko

Guest
Najobičniji , povijeni . Ti su i najjeftiniji kada ti puknu .
Možda samo ako nađeš one što su duplo pojačani , ne znam da li si ih ikada vidio ?
Imaju kao dva tijela na onome povijenom dijelu , dupli su tako da prave veči otpor .
 
B

Bobo

Guest
Jesam, vidio sam negdje to, ali rijetko je kod nas i sjetvospremac vidjeti, a kamo li razne tipove radnih tijela...

Dakle najobicnija povijena ce raditi svoj posao? Drago mi cuti, samo da je sjetvospremac u donekle dobrom stanju i da je cijena fer... (Drzim fige preko noci)..

Hvala na informacijama, ako ga budemo isli gledati, poslikam ga pa stavim slike da cujem komentare...
 
B

branko

Guest
ja cu ti sutra kod svojih poslikati da vidis kako izgledaju dupla radna tijela, sjetvospremac je sad star pet godina i jos nijedno nije puklo a radio je relativno dosta tj. tri godine oko 30 hektara, zadnje dvije nesto manje ali sigurno oko 20 ha godisnje. inace kad smo pripremali s njime , bio je dovoljan jedan prolaz s time da je prije jednom bio jedanput potanjurano.
 
B

Bobo

Guest
Ovako, zvao sam za ovaj sjetvospremac, i prodan je... Zakasnio sam :(

Nista, potraga se nastavlja za 2.50m sjetvospremacem s duplim valjcima...
 
B

branko

Guest
evo ti slika od bratovog

Obrisan neispravan link.

naprijed je bio jos jedan komplet dvostrukih valjaka,

Obrisan neispravan link.

evo ti izbliza slika dvostrukih radnih tijela, ali mislim da tebi nisu toliko bitna jer je kod tebe laganija zemlja, pa ce i klasicna raditi bez problema.
 
B

Bobo

Guest
Hvala na slikama!

Daj mi recite koja je prednost ovakvih zvjezdastih valjaka nad obicnim valjkom kakav je na kraju ovog sjetvospremaca?
 
R

Ratarko

Guest
Ovi prvi valjci više sitne zemlju dok ovaj zadnji ravna i sabija zemlju odnosno pravi kvalitetniju posteljicu za sjeme .
Na tvojoj zemlji ti ne trebaju zvjezdasti valjci , uzmeš samo ona dva kao zadnji na toj slici , sa tim da prednji bude večeg promjera nego zadnji ( ako je moguče ) .
 
B

Bobo

Guest
hmmm, pa koji god sam ja vidio sjetvospremac (nema ih mnogo) su imali valjke jednakih promjera, tako mislim da ce biti jos teze pronaci ovakav sjetvospremac kakav si ti opisao...

Koja je sad pak prednost razlicitih promjera valjaka? Nisam ni znao da postoje takve konfiguracije valjaka...

Kako mi se cini, nisam o sjetvospremacima znao NISTA :(. Tek sad vidim da tu ima dosta mudrolija...
 
R

Ratarko

Guest
Ako pričamo o dva zadnja valjka onda bolje da je prednji od njih dva veči u promjeru jer se izbjegne rad po istom mjestu . Isto tako kod velikih brzina rada valjci manjeg promjera se vrte jako brzo pa bi ovaj prednji previše prebacivao sitnu zemlju preko ovoga zadnjega ali ako je prednji večeg promjera on ipak ima malo manju obodnu brzinu pa ne diže toliko zemlje u zrak odnosno ne prebacuje puno zemlje preko zadnjeg valjka.

Kažem ti da su to sve nijanse koje kada se sve zbroje daju malo bolji posao za pripremu repe što je meni bitno ali daleko od toga da češ ti sada tražiti zadnje valjke različitog promjera . Ja ti samo odgovaram na pitanje zašto je bolje ovo od onoga i ništa više :D
 
B

Bobo

Guest
Cuj, da sam vidio sjetvospremac koji ima razlicite valjke, mislio bih da je to netko kod kuce sam kemijao, te bih bjezao od toga...

Sva sreca, pa imam forumase da pomognu i objasne! Hvala, Ratarko na ovoj informaciji. Otkud znas, ako bas naletim na takav stroj, onda cu ga uzeti.
 
B

Bobo

Guest
Ovako, narode...

Danas sam od kolege posudio sjetvospremac s 3 reda motika i jednim redom valjaka. Uopce nisam zadovoljan s tim strojem, tako da definitivno odustajem od kupovine istog.

Da ima 6 redova motika i 8 redova valjaka, na mojoj zemlji tanjuraca napravi puno bolji posao, jer je zemlja dosta sipka. Iza sjetvospremaca mi ostaju humci, kako god da ga postelao i kako god brzo isao...

Imam i par slika s danasnjeg "pohoda"

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Hmmm , malo štelanja ne bi bilo na odmet .
Za početak si trebao gornju polugu produžiti tako da sva sila ide na zadnji valjak i to u tolikoj mjeri da on služi kao kotač . Samim tim činom bi dobio da ti prednja radna tijela rade malo pliče . Kako ja imam taj isti sjetvospremač i to je jedan od najjednostavnih modela koji postoje mogu ti reči da je osnovna greška koju ljudi rase kada posude taj stroj od mene upravo to da prednja radna tijela idu preduboko . Puno sam federa promjenio upravo u prvom redu .

Radna dubina ti je tako i tako prevelika . Sjetvospremač priprema za sjetvu i radi do 5 cm dubine , sve preko toga je u pravilu štetno .

Eto to bi bile neke prve reakcije sa moje strane .
 
B

Bobo

Guest
@mario: u 2. brzini na oko 1800 okretaja

@Ratarko: za dubinu do 5cm mi se pogotovo ne isplati sjetvospremac. Tek mi je to bacanje novaca. Ako je namijenjen za tu "dubinu" onda ja mogu komotno vuci 6m sjetvospremac. 10 cm ili nista, jer ovih 5 sto ti kazes, na mojoj zemlji nema apsolutno nikakav ucinak...

Sto se stelanja tice, namjerno je prvi trag tako napravljen da prednje tijela idu sto dublje, a drugi trag je napravljeno kako si ti rekao. Sva tezina prebacena na valjak da se zemlja koliko-toliko poravna.

Ovaj sjetvospremac je imao 4 reda motika, ali ga je lik skresao na 3 reda, jer je bio pretezak za njegov 539.

Plan je bio da se pola njive napravi sjetvospremacem, a pola tanjuracom, samo mi se nije dalo prekopcavati, tako da je sve sjetvospremacem napravljeno. Da sam kojim slucajem uzeo tanjuracu, sigurno bih dobio ravniju njivu...

Netko je pitao kako to da nemam sjetvospremac, evo mu i objasnjenje zasto, jer jednostavno nema potrebe za njim...
 
P

paor

Guest
djeteline, travne smjese i repa se ne mogu kvalitetno uraditi bez sjetvospremača, dok za kukuruz, pšenicu, suncokret...nije neophodan
 
B

branko

Guest
u pravu si ratarko, to se vidi i po tome sto je dosta velika razlika u dubini izmedju prednjih i zadnjih radnih tijela, pa sam sjetvospremac stoji "na pik". bobo ako se moze (a morao bi) stelati zadnji valjak s njime si nastelaj radnu dubinu s time da ti sva radna tijela moraju ici isto, to ces naravno postici gornjom polugom. radna brzina bi trebala biti od 10 do 12 km/h. naravno da ni sjetvospremac nije stroj bez mana tako da ti on nece moci zatrpati jarak od pluga,ako je zatravljena povrsina bolje je proci s tanjuracom pa na kraju s njim i ako je plitko zaorana kukuruzovina on je obicno izvadi van. ovako na slici mi izgleda da je to slovenski sjetvospremac Obrisan neispravan link.

paor
dok za kukuruz, pšenicu, suncokret...nije neophodan

pa ne znam bas jer kod mene tanjuraca ide u zemlju koliko joj to zemlja i njezina tezina dozvoljavaju, naravno da ja nastelam dubinu ali na mjestima gdje je tvrda zemlja mi idu po zraku , a sa sjetvospremacem si uradim tocno na sjetvenu dubinu jer jedno od pravila je da sjeme mora imati tvrdu postelju i meki pokrov (to je neka stara poslovica) znaci da bi se zemlja morala usitniti samo na dubinu sjetve.
 
B

Bobo

Guest
Ljudi moji, kad kazem da sam prvi trag isao cim dublje, jer se ovdje ne radi o sjetvi, nego o sadnji, sto nije bas ista stvar. Za sjetvu je mozda 5 cm i dovoljno, ali za sadnju nije, pogotovo kad se radi o presadnicama. Pretprosle godine sam imao plice uradjenu zemlju, i duhan se pod malo jacim vjetrom izvaljivao, jer mu korijen nije isao duboko...

Valljda znam zasto sam ga tako "postelao" ;)

Drugi trag sam ga poravnao, i nisam na dubinu nozica obracao pozornost (radile su oko 5-7 cm duboko, ali je zato valjak isao u zemlju, i citav sjetvospremac se oslonio na njega, tako da se i ono malo vecih buse sto je ostalo, razbiju.

Koliko sam vidio, to nije stroj za mene i moje potrebe.

Sjetvospremac nije slovenski, nego MISLIM da je neki bosanski. Nisam siguran...
 
R

Ratarko

Guest
Branko nije ti to slovenski sjetvospremač , imam isti takav kod kuče tako da znam da nije iz slovenije , tko ga pravi niti ja ne znam .

Ovo za sjetvospremač i pripremu zemlje sa njim si u pravu , šteta što to neki ljudi još nisu shvatili ...
Sjetva se priprema na onu dubinu sa sjetvospremačem na koliko je to potrebno . Repa se sije na 2-3 cm dubine , sve dubine preko 5 cm u pripremi su štetne . Idealno bi bilo kada bi sjeme položili na tvrdi dio zemlje a preko njega da ima tih 2-3 cm sitne zemlje kojiu smo obradili . Na taj način sjeme čim se aktivira klica korijena odmah ide u taj ne-dirani , tvrdi , sloj zemlje koji čuva vlagu a biljka se lagano probija prema van kroz sitni sloj zemlje koji je sjetvospremač priredio . Za taj posao su valjci na sjetvospremaču od presudne važnosti tako da kvalitetniji storjevi imaju i napred valjke . Ispada da se sjetvospremač sa naprijed i nazad valjcima po njivi vuče poput prikolice što i nije daleko od istine .

Za kukuruz je radna dubina nešto dublja ali 10 cm i dublje je isto štetno za nicanje .

Bobo meni je jasno što si ti radio sa sjetvospremačem na svojoj njivi i ovo gore se ne odnosi na tebe nego samo ispucavam van par stvari koje su mi na vrhu jezika .
 

Najnoviji postovi

Na vrh