• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetvospremači

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Bobo, za jače poravnajne zemlje i rad do 10 cm mislim da ti je bolji izbor sjetvospremač sa branom koja ima "pačje noge" i iza dva reda valjaka, Takav imam ja i iza njega ostaje potpuna ravnica i razbijene grude. Poslikat ču prvom prilikom pa da vidiš. Sjetvospremači sa S radnim tijelima rade humke u ovom slučaju iz dva razloga: premalo i prerijetka radna tijela i preslaba sila na zadnji valjak, a i trebalo bi ih biti više. Ako imaš negdje da možeš isprobat posudi tu vrstu sjetvospremača pa češ vidjet o čemu pričam.
 
B

branko

Guest
a hebiga zjockoo kaj to nisi napisal prije, pa da dodjes do mene da ga vidimo kak bi se kod nas pokazal u radu i dal bi razbil grude i napravil ravnicu, naravno da tak radi kod vas gdje su pjescane zemlje. :?
 
B

Bobo

Guest
@krx: jucer sam te vidio kako radis sa sjetvospremacem tamo na njivi ispod tehnica ;)

@zjockoo: raskrstio sam sa bilo kakvim sjetvospremacem... Kod mene je to nula bodova...

@Ratarko: Moji ce saditi duhan u petak, a ja moram ici na praksu tako da necu moci slikati sadnju :(. Uglavnom ako se sjetvospremac vuce na maloj dubini, kod mene to brnace (zubaca, drljaca) napravi bolje od ikojeg sjetvospremaca. Nisam znao da se to treba tako plitko raditi, ali je moje misljenje da bi za duhan trebala dubina biti oko 10cm...

@branko: Imas tu i pravo. Rad sjetvospremaca i izbor radnih tijela za isti jako ovisi o tipu zemlje. Koliko sam upoznat s radnim tijelima postoji jedno 6-7 raznih vrsta, a ljudi u ovom kraju znaju samo za kopljasta, klinasta i pacije noge...
 
R

Ratarko

Guest
Bobo ja ti ne bih znao koja bi bila radna dubina sjetvospremača pri uređivanju zemlje za duhan jer on se sadi a ne sije . Predpostavljam da je 10 cm radna dubina ali nikako ne sa takvim sjetvospremačem kao što si ti radio , taj ne da nije dobar nego je loš za takav posao .
Za idealno polaganje sjemena ( kukuruz , suncokret , soja , pšenica ... ) u zemlju najbitniji mi je upravo sjetvospremač , možda i bitniji od sijačice jer kada super priredim zemlju za sijanje tu može i najstarija sijačica kvalitetno posijati .
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Branko, otkad imam offset tanjurače 36 diskova uopče za njima ne idem sjetvospremačem, a svi me pitaju s čim sam to tak dobro napravil zemlju. Čak i u Župancu gdje je jaka zemlja više od 4 prolaza nikako ne trebam da bih pripremio za sjetvu kukuruza. Provjereno ove godine.
 
B

branko

Guest
zjockoo, kuzim te ja ali znas macolu (kukoca) on ima zemlje i s jedan i drugi kraj krizancije ali veli da najtvrdja zemlja s vase strane je bolja od nase najmekanije.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Nisam probal s te strane jer nemam tu ništa, no čul sam i ja nešt tak...bratič mi je tu kod vas kupil neku zemlju pa je nedavno oral s Renaultom 90 ks i plugom dvije brazde, mislim da 16 cola, i rekel je da mu je trebala i prva vuča...dobro, jest da je oral travu koju nitko nije godinama, no ak su vam sve zemlje tak onda je zbilja koma...
 
B

branko

Guest
nisu sve, ali vecina je i one koje su mekane nisu cjele vec djelomicno.one izmedju kuzminca i kutnjaka su jos tvrdje tam mi ima brat dosta parcela (jedno 15 ha) i njegov fendt (120 ks) s trobrazdnim plugom ide s kontra kotacem po zraku na nekim dijelovima. tip je oral tam s rusom kak je tvoj parcelu od 15-ak ha i nije je uspio do kraja izorati vec je moral radit generalku , sad ima mf-a 6480.
 
K

krx pozega

Guest
Ratarko kaže:
Da li naprijed ima dasku ili još jedan valjak ?

Dasku naravno...2.90 je širok i odlično radi,to radi neki našički privatnik
 
R

Ratarko

Guest
krx pozega kaže:
Ratarko kaže:
Da li naprijed ima dasku ili još jedan valjak ?

Dasku naravno...2.90 je širok i odlično radi,to radi neki našički privatnik

Mijenjati češ ti njega čim kupiš novi traktor , vjeruj mi :)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
hehe,taj privatnik je nama radio poteznicu i sad smo naručili valjak...
 
K

krx pozega

Guest
Ne ratarko neču nikad raditi bez njega niti ču ga se rješavat..za veči nemam snage a ovaj mi napravi čuda..uzet ču jedino još rotodrljaču i imam sve za idealnu pripremu naravno za moje potrebe koliko radim zemlje... 8)
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Paore, što je čudno s "4 prolaza"? Pričali smo o tanjuranju...
 
P

paor

Guest
ako ti sad u prolječe (jesensko oranje) moraš imati 4 prolaza tanjuračom, onda nešto nije u redu s tom tanjuračom ili zemljom, u svakom slučaju tad bi vrijedilo razmisliti o alternativama
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Ma ne, nisi shvatio. Pričali smo o zemlji kod Branka. Tamo ti je zemlja ko da oreš ili tanjuraš put. Ja sa tanjuračom pripremim zemlju do kraja pošto je to V tanjurača ne treba joj sjetvospremač nego možeš odmah sijati na to. Idem u najviše 3 prolaza da bih pripremio, u trečem je več sve jako razmrvljeno, za kukuruz ponekad i predobro, no komentirali smo zemlju kod Branka i rekao sam da mislim da bi tamo trebao najviše 4 prolaza da pripremim za sjetvu, samo tanjuračom, bez sjetvospremača.
 
B

branko

Guest
ovo proljece ne bi pomoglo ni 44 prolaza jer su i tanjurace i rotobrane samo prebacivale grude zemlje s jedne strane na drugu u biti su ostale onakve kako sam s prvim prolazom napravil tanjuracom, zato su najbolje napravili oni koji sa sinjom poravnali zemlju tamo se moglo solidno napraviti. imal sa jednu zanimljivost ovo proljece dok pripremal dvije parcele svaka od po 1200 hvati (izmedju mi je jedna baba sa 700 hvati ali nece prodati) , na svakoj sam napravil tri prolaza tanjuracom s time da sam treci put isao u drugoj pun gas i skroz plitko (fergac 533 i oltove 20 tanjurace sve nazubljene), i onda je prasina pokrila sve grude nakon toga sam jos poravnao s branama (drljacom ili brnacama kak ko veli). one su ponovno izvadile sve grude van na povrsinu. to sam napravil samo na jednoj parceli i dosao je tast da vidi kak ide i veli gle kak se ova dobro napravila (gdje nisam prosao branama) a ova nikak samo grudje, ja sam se samo nasmijal a poslije sam mu objasnil u cemu je bio stos.
 
R

robert

Guest
vjerovatno jedina stvar u imt sto valja-germinator.ovaj je 7 m
Obrisan neispravan link.
 

Najnoviji postovi

Na vrh