• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetvospremači

R

Ratarko

Guest
Re: Sjetvospremači

ÄŒugi kaže:
Koja max. širina može ići sa 539?

Da , 1.8 metara bi bilo max. baš kako ROKI kaže .
 
Č

Čugi

Guest
Re: Sjetvospremači

Moj je 2.2 sa 2 reda valjaka i ranije sam ga vukao sa 560, govorim o prolazu odmah posle jesenjeg-zimskog oranja, e kako sam prodao 560 i uzeo 539, sad sam u dilemi, da li da prvo orem i onda zakačim setvospremač za Zetora, ili da idem za njim sa 539?
 
R

Ratarko

Guest
Re: Sjetvospremači

Ne razmišljaj sekunde , prikvači ga za Zetora . Ferac bi radio loš posao , puno bolje se radi ako se postižu više radne brzine , bolje se sitni a samim time i ravna zemlja . Imam i sam 2.2 m sjetvospremač sa jednim valjkom iza i bez daske , znam kako to loše ide kda ferac sa tim radi , dok sam imao Torpedo 6206 to je išlo kao ludo , puno bolji posao sam imao samo zbog jačeg traktora .
 
S

Simon1980

Guest
Re: Sjetvospremači

torpedo 75 i 2.2m raukombi sa duplo valkom
 
Č

Čugi

Guest
Re: Sjetvospremači

Znam kako mi je išlo sa 560, pa rekoh da ne gubim vreme, ili ću sa Zetorom, ili ću naći kod nekog 1.8. Hvala obadvojici na odgovorima! ;)
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Sjetvospremači

ROKI kaže:
ÄŒugi kaže:
Koja max. širina može ići sa 539?

Sa IMT-533 (nije velika razlika od 539) vučem IMT-ov sjetvospremač 2.1 m zahvata sa 2 reda valjaka i prednjom daskom. To je previše za fergusona jer ga nemožeš vući 2. brzom što je prava brzina da bi sjetvospremač napravio posao. Ja ga vučem prvom i to mu je puno kad pogledaš realno.

Ja bih preporučio 1.8 m sjetvospremač i sa njim se ferac igra i 1. i 2. brzom. I svakako sa daskom i dva reda valjaka jer 2 bolje mrve i sitne od 1!
Moze 2,2 ali bez prednje daske sa tkz pacjim nogama
 
R

ROKI

Guest
Re: Sjetvospremači

Zvona radio sam ja i bez daske jedno vrijeme, ali razlike gotovo da i nema. I kad imam dasku ona skoro da i negura zemlju osim ako je nespustiš stvarno nisko da pegla do temelja. Ako je oranje dobro i dobro je izmrzlo gotovo da ti i netreba daska ako imaš pravu brzinu kretanja (sve preko 10-11 km/h je super, dok ispod toga nema efekta).
2,2 m je puno za fergusona što je je! Bolje uže pa brže. ;) Onda je posao daleko kvalitetnije obavljen.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Sjetvospremaæi

Meni se sjetvospremač "rastepel" ove sezone. Čački pucaju, a ništ ne napravi.
Valjak je bio pun zemlje koju sam 2 sata iskapal. Brzina kretanja mi je bila 8 km/h, i to mi je bila "puna kapa" jer sam se po kabini odbijal "od štoka do štoka"... :oops:
Tak da ja više volim rotodrljaču, krećem se sporje, al je jedan prohod pa sam svejedno brže gotov.[attachment=0:3348c]SSM14580.jpg[/attachment:3348c]
 
R

Ratarko

Guest
Re: Sjetvospremaæi

Sve ovisi o tvojim potrebama .
Na slici se vidi da si išao u brazdu ... mi u brazdu idemo uvijek prvo tanjuračom pa tek onda sjetvospremačem ili radi kako si i do sada sa rotodljačom , ide puno sporije ali je gotovo iz jednog prohoda . Bilo kako bilo taj ti sjetvospremač nije prilagođen za rad po brazdi u jesen ( je nakon zime za proljetnu sjetvu ) .
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Sjetvospremaæi

Ratarko kaže:
Sve ovisi o tvojim potrebama .
Na slici se vidi da si išao u brazdu ... mi u brazdu idemo uvijek prvo tanjuračom pa tek onda sjetvospremačem ili radi kako si i do sada sa rotodljačom , ide puno sporije ali je gotovo iz jednog prohoda . Bilo kako bilo taj ti sjetvospremač nije prilagođen za rad po brazdi u jesen ( je nakon zime za proljetnu sjetvu ) .
U proljeće ga i koristim. Al samo u "lakim" tlima.
 
B

branko

Guest
Re: Sjetvospremaæi

alen28 kaže:
Ja koristim sjetvospremač i za jesensku sjetvu. Nema tanjuranj samo idem niz brazdu i prođem dva puta i gotovo! Nisam siguran ali mislim da je 2.1 m širok i 533 ga vuče bez problema.


alen daj ga molim te poslikaj pa da vidim slike kak izgleda jer ja sve nekak kontam da iskopiram jedan (jednog lijepog dana .... ali necemo dalje s poslovicom)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Sjetvospremaæi

u susjednom selu ima frajer sjetvospremač slovenski mušić mengeš je firma, 2.4 metra, ima dvoje zvijezde i dva valjka nazubljena, gledao sam kad ode na jako gadno oranje u jednom prohodu je zemlja za vrt ili travu sijat, inače ja bilogora jako gadna za obradu tak da je ovo jako isplativ stroj jer ima učinak, novi dodje 12 500 kn i ima i večih i radni organi su po želji , a ako se nešt strga dolazi majstor iz slovenije. :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
 
R

Ratarko

Guest
Re: Sjetvospremaæi

Gdje mu stoje zvijezde , naprijed ?
Kako to sve izgleda , te zvijezde i kakav oblik imaju radna tijela , imaš sliku ?
 
R

ROKI

Guest
Re: Sjetvospremaæi

Zvjezde mu stoje iza s pera i iza zvijezda je valjak ili 2 valjka. zvijezde znaju zaštopat kad naidju na mokro i loši su ležajevi na valjcima (nisu se baš utrgli po tom pitanju i tvornici). Imao sam takav sjetvospremač pa znam. ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Sjetvospremaæi

i taj čovjek je imo problem sa ležajevima i zvijezdama pa je zvao u sloveniju da im to ne funkcionira baš nekak , oni su došli složili neki drugi sistem koji radi bez greške i sad se serijski tak radi jer onak kak si i ti ROKI imal nije bil dobar, sad se zvijezde ne štopaju i radi bez greške. njima u sloveniji je bilo drago da je netko reklamirao jer žele da ljudi budu zadovoljni i nisu ama baš ništa naplatili, već su pitali ako tko još takvi problem ima da ima jave.uglavnom pozitivno od njih, ipak doči iz druge države zbog ležaja netko drugi bi poklopio slušalicu a ne da bi došao u jednu selendru.
sjetvospremač mi se taj sviđa i htio sam ga kupit al nisu bili na gudovačkom sajmu ove godine, pa ih moram zvat.od svih što sam vidio taj sjetvospremač najfinije priprema zemlju, RATARKO i tebi bi bio dobar taj pošto imaš repu a ja puno trava, treba nam sitna zemlja :D :D :D :D
ROKI za zetora 4320 koja širina bi mi bila dovoljna za 60ks pošto si imo takvi , a koji za 95 ks? :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
 
B

branko

Guest
Re: Sjetvospremaæi

Ratarko kaže:
Gdje mu stoje zvijezde , naprijed ?
Kako to sve izgleda , te zvijezde i kakav oblik imaju radna tijela , imaš sliku ?


evo ti slika samo su skinuti prednji valjci, jer je jedan pukel na pola

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Sjetvospremaæi

Po slikama bi se reklo da je to solidan stroj .
Zanima me da li se događa da mu suha/tvrda busa zemlje zaglavi između zvijezdi i zaustavi iste ?
Mislim da ne može zbog velike blizine tih zvjezdastih snopova ili se ipak dogodi ?
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetvospremaæi

ne bih rekao da ih busa moze zastopati, posto jedan snop zvijezdi cisti drugi... Ako se i busa zaglavi, mora stvarno biti tvrda i da se zaglavi...

Vrlo fin stroj, takodjer bih rekao...
 
B

branko

Guest
Ratarko kaže:
Po slikama bi se reklo da je to solidan stroj .
Zanima me da li se događa da mu suha/tvrda busa zemlje zaglavi između zvijezdi i zaustavi iste ?
Mislim da ne može zbog velike blizine tih zvjezdastih snopova ili se ipak dogodi ?


zasad ni ja a ni klinci nisu imali takvog problema s njime , jedino sto je proljetos necak malo previse stisnul gas pa je prilikom udara u jedan poveci bus zemlje puknul taj jedan valjak i to na spoju, a jedina mana koju sam ja primjetio na njemu je njegova duzina pa dosta opterecuje traktor prilikom nosenja tako da mf-a dize prilikom malo brze voznje po cesti kad se naleti na neku neravninu ili na parceli prilikom prelazaka preko medje ali ostalo je sve ok jer on napravi bolje u jednom prolazu nego neki drugi u dva.
 
R

ROKI

Guest
Re: Sjetvospremaæi

bogec kaže:
i taj čovjek je imo problem sa ležajevima i zvijezdama pa je zvao u sloveniju da im to ne funkcionira baš nekak , oni su došli složili neki drugi sistem koji radi bez greške i sad se serijski tak radi jer onak kak si i ti ROKI imal nije bil dobar, sad se zvijezde ne štopaju i radi bez greške. njima u sloveniji je bilo drago da je netko reklamirao jer žele da ljudi budu zadovoljni i nisu ama baš ništa naplatili, već su pitali ako tko još takvi problem ima da ima jave.uglavnom pozitivno od njih, ipak doči iz druge države zbog ležaja netko drugi bi poklopio slušalicu a ne da bi došao u jednu selendru.
sjetvospremač mi se taj sviđa i htio sam ga kupit al nisu bili na gudovačkom sajmu ove godine, pa ih moram zvat.od svih što sam vidio taj sjetvospremač najfinije priprema zemlju, RATARKO i tebi bi bio dobar taj pošto imaš repu a ja puno trava, treba nam sitna zemlja :D :D :D :D
ROKI za zetora 4320 koja širina bi mi bila dovoljna za 60ks pošto si imo takvi , a koji za 95 ks? :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Čuj ja za Rusa 90 ks imam sjetvospremač Našička Zvijezda 2.8 m i sa njim ide bez brige, kako god hoćeš. Po ravnom bi on mogao vući i 3,5 m, ali kod mene ima brda pa onda nisam htio uzimati veći od 2.8 m tako da ga i uzbrdo mogu vući bez problema tj. da ima pravu radnu brzinu.

Sa Zetorom 4340 sam radio par godina i sa sjetvospremačem od oko 2.8 m i mogu reć da mu je to previše, ako se posao želi napraviti kako treba. Sa njim taj traktor (57 ks) nemože postić potrebnu radnu brzinu i pati se. Po meni za Zetora 4320 bi bio sjetvospremač 2.2 m aman taman, i to sa daskom i dva reda valjaka ili tri reda. Bolje uže pa brže, jer sjetvospremač bi trebao imati radnu brzinu 10 i više km/h. Kada imaš pravu brzinu kretanja onda sjetvospremač kvalitetno sitni tlo i mješa ga.

To ti je moje iskustvo i savjet, a ti odluči sam. ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh