• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetvospremači

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
evo i ja se danas ponovio, otišao fergusonom po njega, tamo i nazad 110-120km.........razmak između vanjskih opruga je 170cm, a valjci su 180cm......sutra ga probam, evo i par slika

dosta je težak, ima 18 opruga i 2 reda valjaka, te dasku za ravnanje......ferguson će se znojiti s njim......:icon_eyes:







 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Odlicno, dva reda valjaka je vrhunska kombinacija. Ja sam uzeo s jednim redom, iako ima nosac za drugi, al nisam se zalio. Kasnije, taj lik sto mi je prodo prodaje i red valjaka, al ajd. Valjci su cudo, mislim da neces vise kopcat frezu, samo za krumpir mozda :D:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Cestitam, i mene zanima kak se bude 533 s tim boril, ja bi htel s tim probati raditi s svojim 539..
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
imam 533 koji je dobar, i vjerujem da će vući sa 1 brzom, sa oko 1800-2000 obrtaja što je oko 8 km/h.......djedica kaže da je prvi prohod išao prvom, drugi prohod sa drugom.....al sa drugom mu nije bilo lako.....da bi bilo bolje da ima jedan valjak manje, al šteta je skidati, jer prvi valjak je veći od zadnjeg.......

probat ću pa što bude, iako realno vjerujem da mu treba oko 45ks, da bi išao kako treba, iako ima 18 opruga, a za jednu oprugu treba 2ks, onda dolazimo do 36ks plus 2 valjka.......tako da je to dosta

imenjače, dođi sa 539, ja ti natočim i dam da pripremiš 15 jutara s njim, jel ti dosta?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
A u prvoj ces ga vuci na 10 cm dubine, a u drugoj na 4-5 cm i dobro je. Ako bude problema, malo razrijedi opruge. Ja sam na 2,80 poskido opruge do 2 m, odnosno skinuo 8 komada i ide bez problema.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
imenjače, dođi sa 539, ja ti natočim i dam da pripremiš 15 jutara s njim, jel ti dosta?

Ja bi ga probal na pola jutra, jutro.. :)

Ali mislim da bi moralo ici kak veli Itp, prvi prolaz prva na malo dublje, drugi prolaz druga na sjetvenu dubinu i to je to..

Ili ja da ga imam prvi prolaz bi odradil tanjuracom, a drugi prolaz s tim..
 

RAZZOR

Član
Tu od
15 Ožu 2013
Poruka
114
Evo malo mojih strojeva za obradu zemlje
Dljača rucni rad, sasija RAU a krila samo stavljena, šina HŽ XD
2rxtdw5.jpg

Sjetvospremač sklopivi mehanički BECKER
312cwlv.jpg

Sjetvospremač marku neznam
2dvka5f.jpg

Sjetvospremač RAU UNIMAT
5kh6hh.jpg


Jos nisu krenuli al mislim da ce sutra :D
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ja bi ga probal na pola jutra, jutro.. :)

Ali mislim da bi moralo ici kak veli Itp, prvi prolaz prva na malo dublje, drugi prolaz druga na sjetvenu dubinu i to je to..

Ili ja da ga imam prvi prolaz bi odradil tanjuracom, a drugi prolaz s tim..

prvi prolaz je odrađen sa drljačom, da sam barem išao s njim........i još ću proći samo jednom sa sjetvospremačem i sijem.......

jedan traktor će vući sjetvospremač, a drugi pneumatsku.......

gnojivo neću bacati sada rasipačem, nego kada bude imao 3 lista, onda u kultivaciju sa 15-15-15 i druga kultivacija sa N46 urea.......ove godine ću tako probati.......pa što bude

prošle sam širom bacio 150kg 15-15-15, i kasnije u kultivaciji 110kg N30 vukovarski.......i bilo je odlično......sva količina gnojiva se odnosi na jedno jutro
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Aha, ti mislis na prvi prolaz, tj. zatvaranje brazde..
I ja sam vec zatvorio brazdu drljacom, ali jos svejedno idem dva prolaza tanjuracom dan prije sjetve..
Necu ni ja ove god nista bacati rasipacem, ici ce 3x15 u sijacicu i kan u jednoj kultivaciji i to je to..
A u jesen budem bacao ureu prije zaoravanja..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dečki, ako recimo traktor oko 45-50 ks može vući sjetvospremač do 220 cm s dva reda valjaka u ravnici (sjetite se Bobe i 549 što je vukao RAU sjetvospremač 220 cm), tako da ovaj mali sjetvospremač imt 533 ili 539 vuče bez problema sigurno, pa to je samo 170 cm zahvata.

Ja s 565 mogu vući 250 cm na dubini preko 10 cm, ali samo 1. direkt, može i 2. ali samo plitko.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
danas sam ga probao, ide prvom i dobro odrađuje posao, al na 1800-2000 obrtaja, trektor ga vuče bez problema, zahvat mu je 180cm......probao sam ga pustiti, ide preko 10cm dubine, al nema potrebe za tim......kada bude počeo pravi posao, onda napravim i snimak......zadovoljan sam sa strojem, dosta je težak i lagano ulazi u zemlju......i to nema nikakve veze sa onim sjetvospremačem od 2,2m što sam ga vukao i napravio snimak, koji ima jedan red valjaka.....puno je bolje i jače napravljen, a ima i dasku za ravnanje, 2 valjka......razlika je ogromna....neusporedivo!!!!
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja sam sad neki dan vukao 220cm sjetvospremač sa 549, dva reda valjaka i napred daska, ide to, ali kada znam koliko posla napravim sa tim istim sjetvospremačem i 60ks traktorom, vidim da nije to to. 549 ga ne može vući brže od drugo brze i to drugi prolaz.

Meni je samo žao što nisam naišao na neki dobar 250cm sjetvospremač, to bi mi bilo taman za Zetora, ali posluži i ovaj.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kada bi ovaj moj bio zakačen na 549, onda bi išao puno brže, u drugoj ga nisam probao, al nevjerujem da bi išlo, mislim da bi se mučio traktor, pa nema potrebe za tim, kada je dovoljno ići i prvom na punom gasu.....


250cm prije 2-3mj mi se nudio za 2000kn sa jednim redom valjaka i novim oprugama.....isto kao i plug imt 757 za istu cjenu za novim raonicima, al za moje traktore, je to preveliko.......brzo je bilo prodano, oba kao i traktor koji je radio sa navedenim priključcima
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Taj je premal za 549, da si nabavis 539, to bi islo bez problema. To je za njega taman.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
možeš si misliti razliku između 533 i 539........vozio i radio i sa jednim i drugim, i imam 2kom 533 i nebi dao za nitijedan 539......al nije tema

jedan 540 sa fiatom bi to bio dobar......al ide i ovako, malo sam se bojao da neće moći vući, išao sam daleko po njega itd itd i još da neradi dobro, onda bi bio ljut......jer rijetko da netko ima tako male priključke više, svi rade sa traktorima od preko 80ks.......i ja sam probao, al što da kažem, da 2 fergusona više naprave od jednog rusa od 80ks.....u bilo kojem poslu.....

a sjetvospremač ua traktor od 80ks dosta košta......
 

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
Druze ne bi se slozio nikako sa tvojim recima..

Kao prvo kako je bolji 533 od 539 i ja sam radio dugo sa oba i ne bi ih poredio uopste.. 539 je dosta sposobniji traktor..

A sto se tice da 2 IMT 539 urade vise u svakom poslu od racimo Belarusa 820 ni tu se ne bi slozio...
Nema sanse da dva 539 spreme vise za dan nego ja sa 820... Smem da se kaldim...
Ali ne neki parcici gde nemogu da okrenem rusa nego njive od minimum 3 hektara u tabli sa putevima na oba kraja...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Meni se čini da ima razlike, ali to može biti i zato što sam uglavnom vozio 533-e koje su bile zrele za generalnu. Na svakom sam i šarafo dok sam radio s njime.

Ja sam sjetvospremač uzeo od onog lika kod kojeg si ti uzeo krunjač, kaže da ga je vukao s nekim Zetorom, 75 ks, valjda, nisam se raspitivao. U biti, kad smo pričali, rekao je da je 2,20, kad ga je trebao dovesti, zove me i kaže da se malo preračuno, ispalo 2,80 valjak. Briga me, lako se poskidaju opruge i kad ga suzim na 2 - 2,10 (ne znam točno koliko je točno opruga) i ako je dobro pripremljeno, vuče se i u drugoj bez problema. A kad danas-sutra nabavim veći traktor, imam priključak za njega.

Računali smo ga 5000 kn kad smo trgovali, a tu im i jesu negdje cijene.
Ne znam kako bi to i funkcioniralo na starom Rusu, bojim se da bi ga i savio možda, ako je dvosmjerna hidraulika.

@cira92, on misli na starog Rusa, ne na ono tvoje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh