• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetvospremači

R

robert

Guest
mix drljace i teskog sjetvospremaca lemken kompaktor 4m
Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Dajte mi recite koja tocno poboljsanja donosi rad sa sjetvospremacem. Nemamo ga, i stari sad napada da ga kupimo, a ja mislim da nam ne treba dodatni trosak, jer i ovako i onako usjev uvijek bude dobar.

Dakle, poorem, bacim gnojivo potanjuram, i onda idem sjetvospremacem, i sto tu dobijem a da se nesto bitno razlikuje od drugog prolaza tanjuracom?

I ljudi mi kazu da kad stari vec oce, da ga nagdje nadjem, ali ja sam skeptican u tom pogledu...


Ako vam se uopce da zamarati s amaterom poput mene, objasnite mi koja je tocno uloga tog prikljucka...

Hvala!
 
R

Ratarko

Guest
Ajde ne trkeljaj bez veze kakvi amater , gluposti...
Ako ga imaš i ako je dobar u prolječe ti tanjurača ne treba odnosno grijeh ju je koristiti. Neda mi se trenutno tražiti po netu slike kako sjetvospremač radi ali znaj da nema bolje pripreme posteljice za sjeme od njega. Vrla stvar .
 
B

Bobo

Guest
Cekaj malo... ako ostavim da oranje premrzne preko zime, u proljece ne moram tanjurati? Ako je tako, onda je to jako dobra stvar.

Koliko sirok sjetvospremac bih ja mogao vuci sa 549? 2m? Na kojoj dubini sjetvospremac daje najbolji efekt, ako je recimo gnojivo zatanjurano? Sad polako pripremam zemlju za duhan, i ima jedan covjek ovdje sjetvospremac, pa bih za probu mogao od njega posuditi...

Amaterom se smatram, jer nemam ni 50 jutara zemlje, a ne znam hocu li ih skoro i imati...
 
R

robert

Guest
prodjes dva puta sjetvospremacem,i to je to,usput on stvara posteljicu i sitni zemlju,dok tanjuraca uglavno vadi vlagu.ja tanjuracu opce ne koristim.ni nemam je.. :wink:
ides duboko,koliko ti ide is sjeme,za kukuruz 7 cm,soju 5-6,repu 3cm..itd...
 
R

Ratarko

Guest
Tako je , ideš diraktno u brazdu sa njim .
Za tvoj traktor 2.2 metra je idealna širina.
O radnoj dubini bi se moglo dugo raspravljati jer ovisi o tipu sjetvospremača odnosno o vrsti radnih tijela koja koristi ( kratke ravne federe , duga povijena radna tijela , sa pačjom nogom ili bez ... ) .
Možeš iči do 15 cm bez problema sa njim ali nije potrebna tolika radna dubina.
 
B

Bobo

Guest
OK, hvala decki!

Kad budem trebao ici pripremati za duhan, bas cu poitati da mi ga covijek posudi, pa da vidim na sto to lici...
 
B

Bobo

Guest
A nije mi trebao nikada, a mislim i dalje da mi ne treba, posto je ovdje kod mene zemlja lagana i rasipa se...

Dva traga tanjuracom i to je to, sijes i zabrnas sjeme...

Kako sam rekao, dok se sam ne uvjerim u korist tog stroja, ne bih ga kupovao... Mislim da bi mi to bio samo dodatni trosak, a mozda i ne... vidjet cemo kakav ce duhan biti ove godine ;)
 
R

Ratarko

Guest
Ja imam 2.2 metra sjetvospremač sa kojim mi radi IMT 539 ali jeeedva.
Sijali smo krompir neki dan i priredio sam sa njim zemlju , ide prvom direktnom ali dimi kao lud. Originalno sam taj sjetvospremač vukao sa TD 6206 .
 
R

robert

Guest
ja sam prije koristio samo rotodrljacu,ona super radi,samo na nekim mjestima ne izravna dobro...
evo par slikica danas sa posla,brat jos tera kejsa,ja sam svoje odradio sa torpedom

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
ja sam sa 539 vukao isto rau sjetvospremač (pačje noge) dupli valjci 2,2m i to u 2 ali po tanjuranju. Bobo ako je zemlja takva onda samo sjetvospremač-krimler. imaš zemlje gdje moraš tanjurati 2 traga te onda sa krimlerom.
Primjer. selo Bračevci ( na cesti Đakovo- Našice ) mnogo ljudi iz sela ( srbi ) mjenjali su kuče sa hrvatima iz vojvodine i ,, doseljenici ,, su u prolječe krenili raditi zemlju i odmah sa krimlerom u brazdu,starosjedioci su ih gledali zbunjeno i normalno komentirali da to neče iči ali ovi su bili dosljedni jer tako su oni radili tamo. Otišli su ali i brzo su se vračali neobavljena posla, lomili su radne organe na krimlerima.doseljenici se nisu mogli načuditi kakve su to teške zemlje.
 
B

Bobo

Guest
Kod mene je zemlja bas lagan za raditi, tako da mislim da za sjetvospremac nemam potrebe. Ne valja da njivu izmeljem u prasinu... Dva traga tanjuracom i to je to.

Kazem, probat cu sa sjetvospremacem ove godine, no mislim da nece biti nekog velikog pomaka da bi mi se takva investicija isplatila. Jedino sto me privlaci je da nema tanjuranja u proljece...
 
R

Ratarko

Guest
Dobro bobo jel ti onda ne zubiš prije sijanja ? Samo tanjuraš ?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Pretpostavljam da u 2 prohodu izravna sve diskove da bi koliko - toliko dobio ravnu površinu. Ja sam radio sa X Leopard tanjuračom ranije, bila je nova no nije se dalo dovoljno izravnati baterije da bi ispalo zadovoljavajuče bez sjetvospremača... Možda je kod njega tako pješčana laka zemlja...
 
B

Bobo

Guest
Ovako. prije sjetve tanjuram dva traga, bacim sjeme i zabrnam (zubim kako ti kazes). i to je to.

Samo jedan komad nam je problematican malo i njega treba poslije dva traga tanjuracom, jos i pobrnati da se velike grude razbiju.

Ako je bio kukuruz, obavezno prije sjetve brnanje, da se uklone stabljike koje se nisu dobro zaorale i koje tanjuraca nije isjekla.
 
R

Ratarko

Guest
Aha , kod naših ljudi ovdje je praksa dva ili tri traga tanjuranja pa onda zubača i sijanje.
 
B

Bobo

Guest
Kod mene nema potrebe., kad se zemlja raspe u finu ravnu povrsinu koja je spremna za sijanje.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
tako je bobo...i kod nas nije baš tako potrebna kalcifikacija,kad je zemlja sva bijela od kalcija...ja imam jednu parcelu koja je pola smeđa,pola bijela,poput nutele... 8)
 
Na vrh