• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Slike strojeva i radova u Alberti (Kanada)

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Lako je za traktore i strojeve, to samo moremo pasti oci. Nego, recite vi nama jel ima tam lova i ribolova za gastarbajtere? Ja bi rekel da ova polja kukuruza za ispasu vrve pernatom i sitnom divljaci.. jel ima bjelorepih jelena? jel se mogu pecati lososi tam kod vas? One njihove divovske stuke?

Ima, za lov neznam točno kaj sve treba jer me to nije zanimalo , onak opčenito znam da ide dozvola za oružje i tečaj za lovca, a tam nema lovačkih ni robolovnih društava pa ne moraš biti član. Za odstrel se kupuju markice, tu gdje sam ja bil je bilo bjelorepog jelena ( on je malo veći od naše srne) elka tj. sjeverno-američkog jelena (on je veći od našega), moosa i crnoga medvjeda (grizli je dalje na sjeveru) a divokoze na rocky mountainsu ,od pernate divljači patke, guske, fazani i jedno par vrsti nekakvih prepelica. Od sitne sam videl zeca ali njega nema puno a od predatora kojota pun kufer, lisica i risa.

U ribolov sam često odlazil, karta je 30 CAD (150 kn) i kupuje se online pošalju ti ju na mail i samo si je isprintaš, u Alberti nema lososa ima ga u Britanskoj Kolumbiji i Yukonu (pacifički) te na istoku atlantskoga. Ja sam bil u blizu sredine Kanade u preriji tak da su mi ti tereni bilo ohoho predaleko ( od najistočnije do najzapadnije točke Kanade je 5 500 km). Tu je bilo pastrve (6 vrsta) štuke, manjiča, sjevernoameričkoga smuđa (za njega se kupuju markice kao i za divljač) , jesetre (zabranjeno uzimanje), grgeča itd.

Takvi gazde bar ne moraju na tehnički iti, nego tehnički dojde k njima 😅

Stvarno fascinantno, kakva tu organizacija treba, koje površine, kakva mašinerija i drugačiji tip proizvodnje nego naš..
Totalno drugi svijet.

Ove zadnje dvije grupe slika ( JD i NH ) su od trgovaca (dilera) koji su bili u tom gradiću. A tam nema tehničkog niti za aute a kamoli traktore, poljoprivredna mehanizacija se ne mora ni registrirati (pogledaj na slikama da nemaju ni nosače tablica). Vlasnik farme plača nekakvo zajedničko osiguranje koje onda pokriva sve strojeve. A ostala vozila (Terenci, pick up i kamioni) imaju naljepnicu "FARM" na tablici pa mogu kupovati kod njih ljubičasti dizel

A kaj to sve tak stoji vani cijelu godinu?

To je kod trgovaca i vani su cijelu godinu

BTW ova neka pravila koja sam navel su u Alberti jer Kanada je konfederacija i svaka provincija ima svoje zakone i pravila a zajedničko im je samo monetarna i vanjska politika te vojska. Tak da je recimo u Alberti PDV 5% (samo na neprehranu, hrana je bez PDV-a) a neke druge provincije imaju 15%, uglavnom dosta je razlike između provincija.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
kaj imaju u kanadi ljubičasti dizel?
pa i mi imamo takvog...crvenog... 🤭
dobar je kad prigusti, samo dodaš ono husqarnino zeleno ulje pa poplavi...🤪
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Još vas budem malo davil slikama, ovo su slike s jednog od nekoliko poljoprivrednih sajmova koji se održavaju u Alberti , po veličini je možda poput Gudovca ali s puno više ostalih popratnih manifestacija (takmičenja) prvo životinje, uglavnom krave i konji te nešto malo ovaca i peradi,

































 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Ostale stvari koje su mi se činile zanimljive

























Huteriti oni su nešto poput Amiša ali prihvačaju tehniku, žive u svojim kolonijama gdje je sve zajedničko i pretežno se bave ratarstvom i stočarstvom s time da imaju muzne krave i svinjogojske farme . Porijeklom su iz Tirola i govore starim njemačkim dijalektom. U Kanadi imaju oko 370 kolonija od toga polovica je u Alberti.





Par slika proizvoda koje prodaju na sajmovima kako ih kanađani zovu First Nation ili po našem indijanci







U toj vukojebini se čak i ovo može naći



Jake snage RCMP-a



 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Kaj fergusoni niš nema? Si vozil ti kakvu takvu pilu?
Ja sam delal na farmi krmača tak da sam vozil Kubotu MX135 koju smo tam koristili za prijevoz odojaka, nazimica, čiščenje i sl. Glavnina traktora su JD i CNH, a ostalih svih skupa je možda četvrtina. Ali to sve ovisi jer ima dosta farmi koje su u vlasništvu nizozemaca pa oni onda koriste večinom Fendtove.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,241
Znači,,, kakva država i takav sajam,,,, gdje to sve bude na nekim livadama,,, to me impresionira,,,
Ja sam nekih deset godina obilazio Novosadski sajam,,, ali to je tako skučeno sabijeno,,, nemože se proći,,
po meni premalen prostor za puno strojeva,,, a povrh ono najružnije,, politika,,, veličanje ratnih zločinaca,, presuđenih na štandovima,,,,
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Polja pod repicom i prva farma na kojoj sam radio

















Izolacija (karantena) tu smo smještali nazimice koje smo dobivali s druge farme (120 mjesta)




Glavna farma, kapacitet 2600 krmača i devet soba za prašenje s ukupno 504 prasilišta








Odgajalište , dva objekta svaki kapaciteta 4800 odojaka

 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
S druge farme imam malo slika jer sam radio samo 5 mjeseci, farma je kapaciteta 6 000 krmača a odojci se odmah nakon odvajanja prodaju






 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Vidim da si mijenjao farme, postoji neki razlog ili si čisto htio vidjet kako je gdje?
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Duga priča, dosta toga se skupilo pa sam probao drugdje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh