• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Slike vinograda

E

el pibe

Guest
Najbolje je proći jakim traktorom i malčerom dva puta okomito na redove,tako da ne ostane ništa od stupova a niti trsa:icon_scratch::mad::
 
E

el pibe

Guest
Ne trebaš ti voljeti niti mene niti moj smisao za humor.Obično o ljudima koji ne shvaćaju humor nemam visoko mišljenje i uopće ne volim takve ljude,žišku?Ako i odlučim isključiti internet to će biti moja volja.Inače se jako dugo služim internetom dok još vi dole na otočiću niste imali niti struju.I da isključim internet opet ću biti puno svjetlosnih godina ispred tebe.A tebi ne bi bilo loše da malo posjetiš neki Hrvatski grad za početak.Malo sjedni i promatraj kako ljudi komuniciraju,upijaj ambijent jer ti ovakav agresivni pristup ne prolazi u većoj sredini.Olakšaj sebi život.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Jeste kako da ne,ne brini ti proso sam ja jako puno,i upozno svakakve i dobro znam prepoznat humor, mislim da si ti zadnji koji ima pravo takve stvari govorit al neka ti bude necu se uopce spustat na taj nivo da ulazim s tobom u neku ozbiljnu raspravu, sjedni se na traktor i malčiraj...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
I danas popodne je padala dosadna kiša, pa smo ja i supruga otišli malo pogledati naše gorice.

Odmah pri dolasku dočekala nas je za naše oči lijepa i ugodna slika. Desno na slici duži redovi je susjedovo trsje, a lijevo, kraći redovi su moji. Pišem to radi toga da možete znati čije gledate, ako Vas eventualno zanimaju motivi koje sam fotografirao.



Ovo je početak mojega trsja (slikom dominira kosa, kvrgava, nova podupora), ali u njega ne ulazim, jer je zbog frezanja blato. Vjerujem da i Vi drugi koji frezate imate vječitu dilemu "frezati ili ne - pitanje je sad".



Na mladicama se lijepo vide u lijepom broju mali grozdeki.



Ovo je današnji pogled na trsje s malog balkona na kraju stepenica









Kišnica rominja s kraja žlijeba (završnu, bočnu stranicu sam po drugi put morao skinuti da se ne bi voda zadržavala u žljebu; prilagođavao sam bio sve nosive kuke, a opet se događa slijeganje terena, klijeti i kao posledica gubitak nagiba za otjecanje prema ispustu na drugom kraju)



Divlji golub i golubica, baš kao ja i supruga :icon_mrgreen:



Desno od nas se vidi zemljište drugačijih boja - to su koliko su mogli nedaleki susjedi sanirali svoja klizišta



Breskve se također za sada dobro drže



Slobodno me nakon ovog velikog broja postavljenih slika raspalite s Vašim zapažanjima i kritičkim osvrtima, rado ih budem pročitao i sve konstruktivne i dobre prijedloge prihvatio.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
Vinograd ne treba gazdu nego slugu :)
Ta špica je Ljubelj, ne vidi se Kalnik, on je bolje desno.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Za sad su pofrezana samo polja na kojima nema opasnosti od zaglavljivanja ako bude blato a treba špricat,ako na ruke špricaš onda nemaš toliko problema,vinograd ti lijepo izgleda i slažem se sa time da treba slugu hehe
 
E

el pibe

Guest
Evo kolega plus i mojeg starog Zagorskog trsjeka.Ali među prvima koji je imao cijepljeni nasad.Ipak je to već staro 40 godina i ne mislim mijenjati stupove u betonske.Nek ostane tak starinski štih.Pri meni su svi stupeki i podupore kvrgavi.Ni bitno ak su stupeki u vagu ili zvihrani i spucani.Bitno je koliko se v devetom mesecu pobere.Kad se polič natoči,kupica zarosi i kad splahneš grlo opće se stupi i žice ne vidiju:eek::Danas sam ga poflaksao jer u mojem kraju su pretežno zatravljeni vinogradi i ne kopaju se .Možda i odlučim novo trsje napraviti na drugoj lokaciji ,pa ga napravim po modernijim standardima.Za sad mi je ovo staro dosta koliko se stignem baviti.Tu ja guštam i počinem se,jer u ovoj količini to nije nikakva tlaka.
 

Prilozi

  • 038.jpg
    038.jpg
    82.2 KB · Pregleda: 193
  • 040.jpg
    040.jpg
    74.3 KB · Pregleda: 169
  • 041.jpg
    041.jpg
    83.3 KB · Pregleda: 165
  • 035.jpg
    035.jpg
    73.5 KB · Pregleda: 158

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Prekrasno zagorsko grbavo i zeleno trsjiće ..... Odmor za umorne oči :8):
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
el pibe
Ljepota ti je to od prirode, taj me tvoj pokazani krajolik oduševljava, imaš prekrasan pogled.
Vidi se da si se potrudio urediti travu (meni je nekako teže flaksati ili kositi, nego frezati), svaki ti trs ma kako izgledao ima svoju posebnu prirodnu ljepotu i neka je kvrgav.
Drveni stupovi su prirodniji od betonskih, samo je meni u trenutku nabave bilo pristupačnije kupiti betonske. Danas žalim što sam kupio baš te koje imam, koje sam kupio, a što nisam dao koju mrvicu novaca više i kupio od Tehnobetona. I dan danas je stup od Tehnobetona iznad klase ostalih, samo da budem iskren ja to tada nisam znao. Sad je suviše kasno da se kajem.
Ne vidim da tvoj vinograd na slikama nije po modernim standardima, što mu ovakvome fali - meni se dopao na prvi pogled, što su to zapravo "moderni standardi"? Može netko imati sve najskuplje od sadnica, mehanizacije, stupova, najbolji položaj, najkvalitetniji podrum i opremu, a nema pojma o zaštiti vinograda, o podrumarenju, vino mu je "sumporovodični napitak" je*eš to.
Uživaj ti maksimalno, punim plućima u tome što si sada pokazao, sa onima koje voliš, cijeniš i s kojima se družiš.
 
E

el pibe

Guest
Hvala vam na pozitivnim komentarima :(y):plus to što kažeš,pogled.Zato baš i volim doći na to mjesto jer je odmor za dušu i volim biti na tome mjestu.Možda bi i ja kopao vinograd ali odustalo se od toga jer je jako strmo i veoma teško upravljati kultivatorom s time da je na završetku redova odma odsječena međa "stepenica" visinska razlika od metar i pol.Tu se nemam kako okrenuti nego bi morao u rikverc čitavim putem.A kopati komplet na ruke nema smisla.Tak da mi je ipak lakše kositi u ovakvoj situaciji.Velim odlučio sam da ne mijenjam puno oko svega, jedino što sam ga dignuo na drugu žicu.Povremeno promijenim koji stup ili posadim novi trs.Velim imam jako dobar teren di bi se dao isplanirati lijep vinograd,ako odlučim dobra pozicija,blagi pad.Tu bi napravio po novim standardima da se može traktorom ući i da je lakše raditi.Ali za sada mi je ovaj stari vinograd dovoljna zanimacija i imam dosta za svoje potrebe.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,532
Dečki to što ste poslikali objavili je melem za dušu a tko to ne cijeni ne zna što je ljepota i bogatstvo određenog kraja regije i samog naroda koji na tim prostranstvima živi.Ako to sami nečemo cijeniti onda bilje da nas i nema
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Vele da ak se hočeš trsja riješiti - kupi si flaksericu. I ja sam ti u sličnoj poziciji @elpibe. Zato sam ja ove godine štihal oko trsa. I malo gnojeka pa bumo vidli kak bu !?
 
E

el pibe

Guest
zgzac i Black jack ,znam da nije baš najsretnije flaksati vinograd.Dok flaksam vinograd za to vrijeme bi pokosio tri puta veću površinu u normalnim uvjetima.Tu treba jako paziti na koju stranu treba okrenuti štitnik da ne baca travu po trsu.Nikad nisam dao gas više od polovice.Znači samo strpljivo i pažljivo i sve se dobro napravi bez štete.A pravilo za flaksericu moram demantirati.Jedna profi Stihlovka je već dala život ali trsje je još uvijek tu.Je i ovo kak veliš zgzac bez gnojeka nikaj tu se slažem.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
U goricama (vinogradu) treba uvijek "vidjeti sve", ne samo sadržaj bačve. Ovakve slike krajolika kakve je pokazao, a naročito kakvu je kao drugu po redu pokazao el pibe to je neprocjenjivo.
Redovi i trsje mu nisu zapušteni, nisu ni "konfekcijski" imaju svoju posebnost, ljepotu i dušu. Nisu takvi redovi trsja umor nego su odmor za dušu (da budem realan, jesu umor za vremešne ruke, ali to je neki drugi par rukava :icon_wink:).

Umor je naša tlaka: sa flaksericama, sa frezama, sa kosilicama, motikama. Vidim da ste se nedvojbeno izjasnili - da je flakserica dvostruki mač u trsju, istina je. Koliko god mi pazimo rezanci trave koji lete mitraljiraju oko sebe, pa ako te peče za tvoje noge, kako tek to smeta i šteti biljkama. Imam dvije flakserice, ali s njima nerado u redove, samo okolo po škarpi i čišćenje nedostupnih ostataka od velike kosilice.
Došao sam na računalo jer kod mene ponovo pada kiša, pa dokle će. :icon_scratch:
 

Najnoviji postovi

Na vrh