• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljiva

  • Temu pokrenuo Igor Lulić
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@kontam
Jesam li te ja ovde razumeo dobro da mislis ce prodaja ici relativno tesko i po nizoj ceni zbog vremena stizanja?
Top sorte su imale odredjenih problema koliko sam razumeo sa stablom i ovde/Austrija i Nemacka/koji se tek sada prevazilaze sutra idem u jedan veliki rasadnik van Beca pa cu se detaljnije raspitati i okacicu informacije.
Pozdrav

Ne znam ja kako će ići prodaja. Nego svako voće ima svoje vrijeme, ako neka voćka uđe u sezonu druge, mora je konkurirati sa nečim. Ove godine su svi držali veliku cijenu jabuke, pa je jeftinije jesti naranču, krušku, banane... Sreća postoje proizvodači sa hladnjačama kod kojh možeš kupiti jabuku od kune pa do četri. Trgovački lanci više preferiraju uvoznu robu zbog većh marži i politike njihovih kuća izvana, ali hajde...
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
@žuti.

neznam kako postići dubini oranja od 50 cm? pogotovo u brdskim predjelima.inače tvoj tekst od gore sam pročiato i u svemu se slažem ali dubina oranja mi nekako izgleda nedostižna,barem za moj kraj.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Seljačić onda podrivanje ;) Inaće gdje si u Bihaću? Ja sutra grem u Bihać. Ako si za ručak kod Tale javi se. Poz
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
@žuti.

neznam kako postići dubini oranja od 50 cm? pogotovo u brdskim predjelima.inače tvoj tekst od gore sam pročiato i u svemu se slažem ali dubina oranja mi nekako izgleda nedostižna,barem za moj kraj.

Pa vidi menije orao traktor od 160 ks sa jednobrazdnim plugom za rigolanje vinograda . Dubina je bila na mjestima i 70 cm , ja sam cijelo vrijeme mislio da će se traktor izvrnuti koliko je bi nagnut . Strašno za gledati . E sada to je isto brdo , ali ja sam prije doveo čovjeka da vidi dali se uopće može orati .
Mislim.... pa normalno da se nemože orati na nekim ekstremnim strminama tako duboko . Samo nije bio problem u oranju trebalo je to i potanjurati . Došao mi je čovjek sa vučenom tanjuračom koja je teška 1500 kg ( tako on kaže ) i mogu ti reći da je na početku jedva išao preko tolikih brazdi , ali na kraju ipak je uspjelo .
 
Posljednje uređivanje:

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Žuti, koliko te je po rali izišlo duboko oranje.
Ja eto namjetavam sam orati, 88ks traktor sad kada si ti napisao 160 ks malo sam se zamislio.
Inače kod mene je stvarno teška zemlja, maltene glina.
Kad nebi išao u vočarstvo pekao bi cigle kako je gadna... :)
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Žuti, koliko te je po rali izišlo duboko oranje.
Ja eto namjetavam sam orati, 88ks traktor sad kada si ti napisao 160 ks malo sam se zamislio.
Inače kod mene je stvarno teška zemlja, maltene glina.
Kad nebi išao u vočarstvo pekao bi cigle kako je gadna... :)

Pa vidi neznam koliko je ral , meni je orao površinu od oko 3000 m2 za 2000 kn.
Ma vidi išao sam ja kod par ljudi koji imaju slične , a i novije traktore . Ali skoro su me svi odbili kad su vidjeli gdije se nalazi zemlja i u kakvom je stanju .
Jer u razgovoru sa ljudima koji se kuže u to duboko oranje ( rigolanje ) nije presudna snaga traktora nego plug . Možeš ti imati traktor od neznam koliko konja ako imaš mali plug nemožeš ništa napraviti .
Taj čovjek što je meni orao ima plug koji je kupio u bivšem kombinatu Jasinje koji je naravno propao . Oni su imali velike nasade vinograda i voćnjaka . Posebno su napravili par plugova baš za takvo oranje , i to mislim da je pravljeno u Đuri Đakoviću ovdije kod nas . Taj plug ti je visok negdje oko 1 - 1,5 m stvarno izgleda ogromno .
U svemu tome najžali je mi je što nisam uslikao oranje , a ni krčenje te parcele sa traktorom od 250ks koji ima tarup težak 5000 kg.
Velika prednost tako dubokog oranja je što ti onad takav plug nemože zapet za neki panj koji je ostao , nego ga on jednostavno izvali van.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
koliko se kreću sadnice čačanske ljepotice?

Od 18 do 25 kn zavisi od rasadnika do rasadnika , i dali hoćeš račun ili ne , tako je barem bilo prije tri godine kad sam ja kupovao .
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Žuti vidiš i ja sam imao slične radove, samo što sam ja sa jadnostrukim podrivačem izvaljivao panjeve. Onda sam dao izorati sa jakim traktorom 150ks, sada pošto mi je preskupo plačati uslugu dubokog oranja, nekih 1500 kn/ral rađe bi sam to obavio.
Moja zemlja je na blagom padu, pa se nadam da ću moći to obaviti sa "manjim" traktorom,
znam da je jedan čovjek tu kod Zagrega sa Ursusom 904b orao na 50cm, ali jasno nije to napravio sa plugom o kakvom ti pričaš. Mislim da je bio neki talijanski plug.
 
L

lanjski

Guest
E sada nešto razmišljam pa 6 ara je 600 m 2 , to ti je relativno mala površina . Koliko misliš da ti uopće može stati sadnca :?:

Dvadeset i neka. Jos ako je polovina pod jabukom znaci oko desetak. A ti se raspisao o rigolovanju :)

Dane, vidim iz Nisa si, Trstenik ti je tu, blizu Velika Drenova npr. Tamo mozes da kupis sadnicu sljive za oko evro ili ispod toga. Njih bije los glas ali sada posle novog zakona o vocnom sadnom materijalu su se stvari dosta poboljsale. Slobodno idi kod vecih proizvodjaca i bice to u redu.

Nemas ni prostora ni potrebe da ores jer na maloj povrsini ce traktor vise stete nego koristi da napravi, Izgazice vise nego sto ce da uzore. Iskopaj dobre rupe, sto vece to bolje i sad to odmah.
I da, dobru si dluku doneo, za tebe je ipak Lepotica najbolje resenje. Ranije stize, fina je i kao konzumna, dosta suve materije, na sarku...pa hajd, nesto tolerantnija i dobra radza od nje.
Srecno.
 

oki198713

Član
Tu od
13 Srp 2010
Poruka
223
pozz

žuti de mi reci kako su ti se primile sadnice na takvu zemlju jer znam da takvim oranjem dosta mrtve zemlje izvadi pa npr.žitarice ne uspiju sezonu do dvije
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Od 18 do 25 kn zavisi od rasadnika do rasadnika , i dali hoćeš račun ili ne , tako je barem bilo prije tri godine kad sam ja kupovao .

našao 100kom po 13kn pa reko da vidim kako se kreću. nemam šljive posađene a imam nešto u planu pa mislio s time krenuti za početak. ali to može biti i zaraženo sa šarkom jel? kupujem sadnice na blef?
 
I

ivan-pocetnik

Guest
Iskopaj dobre rupe, sto vece to bolje i sad to odmah.

sta to znaci sad i to odmah....posto je danas 9.02.2011, do kada bih najkasnije mogao da zasadaim sljive,posto bih s ciscenjem i obradom zemlje mogao da pocnem za oko nedelju ipo dana...
 
Posljednje uređivanje:
L

lanjski

Guest
sta to znaci sad i to odmah....posto je danas 9.02.2011, do kada bih najkasnije mogao da zasadaim sljive,posto bih s ciscenjem i obradom zemlje mogao da pocnem za oko nedelju ipo dana...
Znaci ovog proleca.
Trebalo je da stoji "sadi to odmah" ali jbg, greska u razmaku :)

I posto sam pogresio evo da se izvadim :)
Cim bude zemljiste u fazi da se na njemu moze raditi (ne previse vlazno, da se ne lepi za alat) iskopas rupe dva asova dubine,
Prvi asov, znaci prvi sloj dubine oko 25 cm, stavljas na jednu stranu rupe, drugi asov na drugu. Tako ces dobiti rupu oko 50 cm dubine.
Kad si to uradio deo zemlje od prvog asova vratis u rupu, ako su veliki komadi, buseni, a bice takvih sigurno isitnis necim, asovom ili motikom. Vratis onoliko zemlje da kad na nju stavis sadnicu ona bude na dubini na kojoj treba saditi, a to je dubina na kojoj je bila u rastilu. Vidi se to na sadnici. Kad si to uradio postavis sadnicu (pre toga sredis koren, ako ima polomljenih zila odstranis ih ako ima neka prevelika prekratis je) sam koren sadnice zatrpas sitnom zemljom prvog asova ali sto sitnijom, nagazis to dobro, bacis saku muneralnog djubriva (15:15:15 ces najlakse naci) a zatim zatrpavas rupu do vrha zemljom drugog asova i dobro nagazavas. Posto nemas mnogo sadnica svaku posle sadnje dobro zalij ma kakvo vreme da bude jer se to ne radi zbog vlaznosti zemljista vec da voda nanese sitne cestice zemlje do zila posebno do onih najsitnijih.
Ako imas stajnjaka mozes i njega da ubacis ali ako ga ubacujes nemoj d adodje u direktan kontakt sa zilama.
I jos.
Ako imas mogucnosti pre sadnje koren sadnica ubaci u mesavinu vode, sveze govedje balege i ilovace (glinoivito zemljiste) To mozes zamesati ili u nekooj vecoj posudi ili u rupi iskopanoj u zemlji a ona treba da bude kasasta, ne previse tecna da spada sa zila ali dovoljno tecna da svaka zilica bude nakvasena njom.

I uspece svaka sigurno.
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Oki, istina je da se na površinu izbaci mrtva zemlja, no isto tako se zdrava zemlja obrne dole. A upravo to hočeš za trajne nasade, jer njihovo je korjenje dublje u zemlji, a ne na površini. Žitarice slabije uspjevaju na takvoj zemlji iz razloga što imaju plitko korjenje koje slabo dopire do hranjivog sloja.

Dubokim oranjem dobivaš bolji vodeno zračni režim u zemlji i još je dobra stvar to, što je sjeme raznog korova koje je bilo gore, poslje oranja, duboko dole i ne klija, odnosno manje za malčirati poslje :)

Iz ovih razloga plitko oranje, podrivanje te bušenje rupa nije najbolji izbor prilikom sadnje, duboko oranje nekoliko mjeseci prije sadnje i podrivanje malo prije sadnje je, čini mi se, dobro odrađen posao.
 
I

ivan-pocetnik

Guest
hvala puno na savetima....nadam se da ce da bude nesto od mene...jeste da je 6 ara,al za nekog ko vrlo retko uopste i posecuje selo i njive ovo ce za mene da bude veliki podvig ako uspem,mozda pitam jos nekog druga da se udruzimo jer i ovako i onako ako uspem da napravim rakiju oni ce da piju :partyman:...hvala jos jednom i bilo kom ko ima jos neki koristan savet...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Dvadeset i neka. Jos ako je polovina pod jabukom znaci oko desetak. A ti se raspisao o rigolovanju :)

Dane, vidim iz Nisa si, Trstenik ti je tu, blizu Velika Drenova npr. Tamo mozes da kupis sadnicu sljive za oko evro ili ispod toga. Njih bije los glas ali sada posle novog zakona o vocnom sadnom materijalu su se stvari dosta poboljsale. Slobodno idi kod vecih proizvodjaca i bice to u redu.

Nemas ni prostora ni potrebe da ores jer na maloj povrsini ce traktor vise stete nego koristi da napravi, Izgazice vise nego sto ce da uzore. Iskopaj dobre rupe, sto vece to bolje i sad to odmah.
I da, dobru si dluku doneo, za tebe je ipak Lepotica najbolje resenje. Ranije stize, fina je i kao konzumna, dosta suve materije, na sarku...pa hajd, nesto tolerantnija i dobra radza od nje.
Srecno.
ma tko iz Niša,otkud ti to lanjski?
 
I

ivan-pocetnik

Guest
Uh..izvini!
Ma na Ivana sam mislio, vidi se to valjda?

Jbg brzi prsti od pameti
Izvini jos jednom.

Ali trstenik je relativno daleko od mene , bar 120km , meni treba nesto makar u krugo do 20 km ......a provalio sam ja da mislis na mene,al reko da se ne bunim,jer je bilo ocigledno da je greska ....:drinkers::lol:
 

DejoJe

Novi član
Tu od
1 Velj 2010
Poruka
20
Ivane pogledaj na tvrdjavskoj pijaci tamo imas nekoliko prodavaca sadnica a imas i preko puta pijace gde su one kineske prodavnice. Svi ovi prodavci imaju veliki izbor sadnica i cena je za sljivu 200 din breskva i kajsija 300 din. Tako su bile cene pre nedelju dana. Pozdrav.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh