• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: šljivarstvo

sad mislim s mankozebom i zinom (smiju se miješati, provjerio sam).

mješanje - mix 8)
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: šljivarstvo

u fazi opadanja latica potreban i insekticid-šljivina osica-king,chromgor 40.......
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Re: šljivarstvo

Zvonis,sta ti mislis o nekakvom vretenu u kombinaciji sa sljivom-bistricom?
Jel moguce to izvesti?I kakav bi bio efekat,trajnost,rodnost.....
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: šljivarstvo

na bistrici nije moguć takav uzgojni oblik,jer uzgojni oblik ti diktira podloga,a kao što znaš domaće sorte su bujne do jako bujne.znaš koliko izrastu bijele šljive,kao jablani,možeš probati ali vidim po svojima da ih i popravljena piramida guši
 
J

jellena

Guest
Re: šljivarstvo

pozdrav svim šljivarima,
mene interesira kakva je situacija oko otkupa šljiva?
imam na raspolaganju 2ha zemlje i razmišljam o sadnji šljive..
ono što je najvažnije u cijeloj priči je otkup..
kome vi prodajete šljivu? konzumna?
ili prerada? kome?
kako se kreću cijene konzumne? industrijske?

može i na pp ......?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Re: šljivarstvo

Cijena sljiva za preradu ti se krece oko 1.5-1.8+pdv,a za konzumne ,rekao bih varira od mjesta do mjesta i naravno ovisi u kojem djelu godine je prodajes(rana,kasna,ili hladnjaca...)

Ali mislim da se šljiva moze uvijek prodati,ali treba biti konkurentan da bi zaradio nesta na vocu....znaci ako ides sve po ps-u i pokupujes mehanizacije,placas neke radnike i to, zarade nema.
 
J

jellena

Guest
Re: šljivarstvo

ha, mehanizaciju naravno da moraš kupiti...bez toga ne možeš ništa....pogotovo za plantažu..to su početka ulaganja..poslije se to sve isplati kroz šljivu..
radnike za branje isto moraš naći i platiti osim ako nemaš onaj priključak kišobran koji bere stablo po stablo....

radnici su dio troška berbe jedne godine šljive...to je nešto na što moraš računati u kalkulaciji...

cordx...što ti znači ovo da "šljivu uvijek možeš prodati" ? kome, za koju cijenu ?

znaš li neke konkretne firme koje otkupljuju industrijsku i konzumnu?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Re: šljivarstvo

Kome mozes prodat?
Pa cuj dobra roba uvijek ima kupca....
npr prodas meni..:)
Ili se udruzis sa nekime tko vec ima vocnjaka pa zajedno prodate neke vece kolicine...u biti mislim da je tako najjednostavnije prodat(npr 100tona pa u izvoz)
Ili ides na trznicu i prodajes po malo,ali po solidnoj cijeni.

znaš li neke konkretne firme koje otkupljuju industrijsku i konzumnu?

svi pricaju o ovoj firmi:
http://www.pzmatijevic.hr/
 
J

jellena

Guest
Re: šljivarstvo

čula sam svakojake priče o tom matijeviću....nije li on sada agro fructus ili plodovi fructus i to u sklopu konzuma? a svi znamo kako konzum posluje...

ovo oko udruživanje sa nekime tko ima još plantažu nije loše, da..

postoje li kakve udruge koje okupljaju šljivare? mi smo na području čazme..

tržnica isto nije loša ...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Re: šljivarstvo

Osobno nemam pojma za tog matijevica kako posluje i slicno,ali evo htio nehtio svaki dan cujem za njega...
Bas je mi jucer jedan pricao za njega,kao jedan dan jedna cijena,pa drugi druga pa onda odjednom nekakve klase i sta ja znam...dali to je tako ili nije,neznam...ali svasta se moze cuti.

Udruzivanje je odlican nacin za nastup na trzistu,ali cini mi se da gubi smisao kada se udruzi veci broj ljudi,jer onda vlada ono "sto ljudi sto cudi"...i tesko je sve ustimati.

Sto se tice udruga,u zadnjih par tjedana sam bio u dvije na nekakim "razgovorima",i u jednu se ukljucujem,ali opet....svatko gleda svoj neki interes ...I plasman nije nigdje rjesen.

Te udruge ponajvise sluze da dobivanje informacija,znanja oko proizvodnje i mozda mali dio oko informacija gdje plasirati.

Sto se tice sadnje,ako imas mogucnosti posaditi i uredno obradivati isto nemas se razloga bojati gdje prodati.
Jer prvo moras proizvesti pa onda sljedi prodaja,a znas da svaka roba ima svoga kupca?!
Prije svega kvaliteta obrade vocnjaka,i konkurentnost.

Ja i kolega imamo u planu sadnju vecih nasada sljive,i nemamo nekakvo trziste (hm,iako imamo preradu?)ali vjerujem da cemo uspijeti...
Bas sam danas se upisao u upisnik,i skupljamo papirologiju sta nam treba pa idemo polako....
Ako imas viziju kako ce sve izgledati,nema straha!
 
J

jellena

Guest
Re: šljivarstvo

Viziju imam, inače ne bih ulazila u ovo...kupovala imanje i razmišljala o svemu....

Znači udruge nemaju nekakva konkretna rješenja oko otkupa...a zašto ne bih napravili nekakav klaster kao što postoji za slavonsku jabuku? A to da svako gleda svoj interes to je poznato kod nas hrvata..samo što nitko ne razumije da ćemo udruživanjem bolje živjeti od poljoprivrede i po pitanju nabavke repromaterijala i otkupa i svega ostalog....

Kakva je situacija oko poticaja za šljivu? Jesi li to ukinuli sada? Postoji ovaj operativni program od Vlade po povoljnoj kamati i počeku od nekoliko godina i to sa povratom ulaganja od 30-40%.
Što misliš o tome?

Ti imaš mogućnosti za preradu koliko sam shvatila ali nemaš još sirovinu? Zato si mi i predložio da tebi prodajem.... :)
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Re: šljivarstvo

O kojem operativnom programu govoris?
Poticaj za sadnju nemas,ali imas godisnji poticaj koji bi se trebao kretati valjda oko 300eura.

Neznam kako funkcionira taj claster jabuka,ali znam samo da su jabuke slabo isplative...bar sam tako cuo.

Ma sve ti to ovisi o samo proizvodacu i sreci....nije nuzno da se moras negdje ukljuciti da bi mogla prodati.

Evo npr primjera srece:
Prosle godine sam kupovao sljive bistrice i placao 2kn,a dok jedan proizvodac kojeg sam kasnije upoznao imao je par tona i nije ih mogao prodati a nudio ih je po 1.5-1.6 ,tako negdje.....
A zracnom linijom udanjeni cca 8km.
Ali nisam ja znao za njega,a ni on za mene....Ali da se potrudio mogao je dobiti 2kn.
Znaci sve ovisi kako i kada "uspijes".

Ali opet naglasavam,bitno je proizvesti.

Da imam preradu,ali nemam sirovinu svoju nego kupujem....Iako to su manje kolicine (max bilo do 70tona) koje kupim ali planiram sam proizvesti vece kolicine koje cu naravno sve preraditi..:)
 
J

jellena

Guest
Re: šljivarstvo

Govorim o operativnom programu podizanja višegodišnjih nasada (tu spada naravno i šljiva). Imaš toga na internetu...

Jabuka se ne isplati na 2ha..možda se isplati na 10ha...uostalom jabuka ima tokom cijele godine jer se neke čuvaju u hladnjačama a i puno toga se uvozi....ne znam da li bi se šljiva isplatila na 2ha...

Znači, ukinuli su ove poticaje za sadnju šljive od 16.800/ha jednokratno i svake godine po 2.500/ha za održavanje nasada..ništa čudno...evo Kosorica stalno nešto reže...a i stalno se nešto mijenja...evo sada je i zdravstvo stiglo na dnevni red...

Kakve su sorte najbolje za preradu osim tradicionalne bistrice? Recimo postoje odlične sorte kao što su Kalifornijska plava, Čačanske sorte, Ruth Gestetter, President, Grossa di felisio (krupnoća ploda od 90-100 gr), koliko su one cijenjene za preradu i koliko bi netko tu sortu otkupio za šljivovicu recimo? Bi li ti? Njih je recimo grijeh ići prerađivati.....
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Re: šljivarstvo

Cuj netko tko ima 2krave ima vise koristi negoli onaj sa 20 ako nemari o njima...
Znaci to o tome kolika se povrsina isplati je relativna stvar.

Sto se tice sorti netko kaze da je najbolje imati sve iste ili mozda dvije sorte ,a pak neki govore da je bolje imati ljepo rasporedeno da od prvih do kasnih konstatno imas rod,kako tko voli.

Pa neznam nisam pekao sljivu od tih sorti,ali vjerujem da ce i oni dobit svojih 5min za experiment...

Jel ti imas u planu kupovati zemlju pa saditi ili vec imas zemlje?
I dali ce zarada od tih sljiva biti osnovna zarada ili dopunska?-dali si zaposlena ili?
Aj daj racunicu koju imas oko sadnje i povrata ulaganja(zarade).
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Re: šljivarstvo

Pogledao sam svih 14 prijašnih stranica, i nemam nikakvu ideju na kolikim površinama imate svoje šljivike.
Kako i sam imam nekoliko hektara zemlje (5 ha) pokušavam se odlučiti za neko voće, no nisam siguran u rentabilnost na tako maloj površini.
Drugo, dali je netko od Vas razmišljao o sadnji kalifornijskih sorti, znači orjentirati se više na konzumne sorte koje se ne prerađuju već se jede sami plod.

Pozdrav
 
J

jellena

Guest
Re: šljivarstvo

Mislim da je najbolja varijanta saditi pola konzumne pola šljive za preradu..

Ako otkupljuje neki trgovački centar onda bi bila konzumna a ako otkupljuje neka industrijska firma onda definitivno prerada....a kako se kod nas ništa ne zna niti nema uređenog tržišta onda treba posaditi po meni pola-pola pa se prilagođavati....

Nešto sam čitala o toj Kalifornijskoj plavoj...odlična konzumna sorta...rano dozrijeva, ogroman plod i kvaliteta odlična...i što je najbolje samooplodna je...definitivno dobar izbor za sadnju...
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Re: šljivarstvo

Slažem se da treba diverzificirati ponudu, no površina je ograničavjući faktor.
Pitanje je kolika je površina isplativa, unutar nekog prihvatljivog vremena?

Inače kalifornijskih sorti ima dosta:
Black Beauty
Del Rey Sun
July Sun
Black Amber
Queen Rose
Golden Plumza
Black Sun
Golden Globe (Zairobe)
Fortune
Globe Sun
T.C. Sun
Friar
Midnight Sun
Tracy Sun
Zanzi Sun
Howard Sun
Freedom (Larry Ann)
October Sun
Autumn Giant
 
J

jellena

Guest
Re: šljivarstvo

Pa mislim da ti je 5 ha dovoljna površina za šljivu..Ja nisam sigurna da li je 2 ha dovoljno koliko ja imam..

Što se tiče ovih vrsta kalifornijske plave sumnjam da ćeš ovdje uopće naći takvo što...

Ovdje je velika stvar ako uopće nađeš sadnice koje su bez virusne...ako nabavljaš recimo bistricu koju po meni treba obavezno posaditi radi prerade u rakiju....
 

Najnoviji postovi

Na vrh