• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

J

jellena

Guest
Re: šljivarstvo

Mislim da je Lanjski iznad nas gore dobro sve objasnio pa nema potrebe za ponavaljanjem..
Ovisi za što sadiš šljivu...da li za preradu ili za konzum..ako je prerada onda definitivno klasičan sklop sa mogućnošću ulaska mehaniziranog berača..ako je konzumna onda plaćaj radnike i dobro gledaj kako beru šljive..

Meni nije cilj neznam kakva tonaža i ne znam kakvi megalomanski prinosi i zarade..

Netko je napravio copy - paste na bistrici..... :lol: :lol:
 
O

orsobruno

Guest
Re: šljivarstvo

Nisam nasao temu "šljive", pa ćemo se ovdje ubaciti. Da li šljivu napada jebučna pepeljasta uš? ili i šljiva ima svoju pepeljastu uš? Tretirao sam sa Fastac-om u preporučenoj konc., ali čini mi se da se nisam rješio problema. Pozzz
(ps. šljiva je neka stara bijela sorta, neznam točno)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: šljivarstvo

orsobruno kaže:
Nisam nasao temu "šljive", pa ćemo se ovdje ubaciti. Da li šljivu napada jebučna pepeljasta uš? ili i šljiva ima svoju pepeljastu uš? Tretirao sam sa Fastac-om u preporučenoj konc., ali čini mi se da se nisam rješio problema. Pozzz
(ps. šljiva je neka stara bijela sorta, neznam točno)
...lupi ti njih "Calypsom", "Pirimorom" ili "Actarom"...vidjet ćeš da će sve uši nestati kao rukom odnešene...i idi gornjom preporučenom koncentracijom, a možeš i malo pojačati dozu, ako ne miješaš s nekim drugim preparatom neće biti fitotoksičnosti... :idea:
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: šljivarstvo

Kod mene na 10ak stabala ima sljiva na ostalima nema,kod susjeda nema niti jedna sljive.
Kako to tako moze biti? A prosle godine smo svi imali onako malo,ali smo imali za rakiju 8)
 
O

orsobruno

Guest
Re: šljivarstvo

breskvar kaže:
orsobruno kaže:
Nisam nasao temu "šljive", pa ćemo se ovdje ubaciti. Da li šljivu napada jebučna pepeljasta uš? ili i šljiva ima svoju pepeljastu uš? Tretirao sam sa Fastac-om u preporučenoj konc., ali čini mi se da se nisam rješio problema. Pozzz
(ps. šljiva je neka stara bijela sorta, neznam točno)
...lupi ti njih "Calypsom", "Pirimorom" ili "Actarom"...vidjet ćeš da će sve uši nestati kao rukom odnešene...i idi gornjom preporučenom koncentracijom, a možeš i malo pojačati dozu, ako ne miješaš s nekim drugim preparatom neće biti fitotoksičnosti... :idea:

U dva dana sta se desilo. Vrhovi mladica (50% duzine) su tako zaraženi da su listovi iskovrčani u kuglicu (10-tak gornjih), onih desetak ispod imaju naličje totalno pokriveno ušima. Sta da radim prije tretiranja? da odrežem vrhove mladica ili sta?
 
L

lanjski

Guest
Re: šljivarstvo

orsobruno kaže:
breskvar kaže:
orsobruno kaže:
Nisam nasao temu "šljive", pa ćemo se ovdje ubaciti. Da li šljivu napada jebučna pepeljasta uš? ili i šljiva ima svoju pepeljastu uš? Tretirao sam sa Fastac-om u preporučenoj konc., ali čini mi se da se nisam rješio problema. Pozzz
(ps. šljiva je neka stara bijela sorta, neznam točno)
...lupi ti njih "Calypsom", "Pirimorom" ili "Actarom"...vidjet ćeš da će sve uši nestati kao rukom odnešene...i idi gornjom preporučenom koncentracijom, a možeš i malo pojačati dozu, ako ne miješaš s nekim drugim preparatom neće biti fitotoksičnosti... :idea:

U dva dana sta se desilo. Vrhovi mladica (50% duzine) su tako zaraženi da su listovi iskovrčani u kuglicu (10-tak gornjih), onih desetak ispod imaju naličje totalno pokriveno ušima. Sta da radim prije tretiranja? da odrežem vrhove mladica ili sta?

nema efekta to odsecanje napadnutih delova lastara.
Trebao si ranije da uocis ali sad sve sto mozes je da tretiras insekticidima. Nalefikasniji za lisne vasi su oni iz grupe neonikotinoida (actara, kohinor...)
 
M

mtodor59

Guest
Re: šljivarstvo

ljudi jel zna iko da li se može ostvariti kakav poticaj na šljive posađene prije tri godine,stari je posadio nekih 2oo kom šljive na zemlji na kojoj nije bilo riješeno vlasništvo tako da bije ništa tražio ,sad je to riješio 1/1jeemlja na njemu planira sad još saditi pa me zanima ima li pravo na kakve poticaje ?
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: šljivarstvo

Stvarno lijep vocnjak,fino uredeno.
Bit ce rakije ove godine.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Re: šljivarstvo

Pozdrav Joe!!!
Ja ti sa opadanjem šljiva za sada nemam problema , a i moram naglasiti da je mom šljiviku ovo tek druga godina . Tako da je ovo sada tek prvi " probni " rod šljive .
U projeće kada je počela cvatnja na mojim šljivama je bilo tolko cvijetova da jednostavno nisam mogao vjerovati da tako mogu ucvast , a tek je druga godina . Odmah sam pomišljao kako bi bilo dobro veliku većinu cvijetova otkinuti jer sam mislio da s obzirom da su su šljive mlade neće jednostavno moć idržati toliku količinu plodova .
Međutim kada je došla djelatnica savjetodavne službe pregledati nasad , rekla je da nema ptrebe kidati cvijetove zato što je šljiva specifična po tome što ona sama odbaci plodove koje nemože izdržati kada joj nešto fali .
Dok recimo ostale voćne vrsta ( jabuka , kruška ....) kada imaju jako puno ploda onda budu jako sitne pa ih se mora prskati nekakvim sredstvima za proređivanje . Tako da bi ih bilo manje ploda , ali da bi bili krupniji ( 1. klasa )
A kod šljive uvijek budu svi plodovi iste veličine , i onda kada recimo bude suša ili jedniostavno ploda bude previše šljiva odbaci sve plodove za koje nema hranjiva .
E sada dali je to problem kod tebe stvarno neznam .
Moram priznati da sam već viđao slučajeva da bi šljive skoro sve popadale sa stabla , ali nikad mi niko niije znao reći zbog čega .
evo i par slika mojih šljiva



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: šljivarstvo

joe vidim da imaš č.ljepoticu koja ne dozrijeva sva odjednom pa je to što je otpalo vjerovatno i zrelo,a i ova godina je specifična prije dva dana kod nas 36*C a danas 16*C,uz toliko kiša ništa nije neobično,ako imaš kazan -božji napitak,a kad se namažeš sve ti je ok :rolleyess: :gitarist:
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: šljivarstvo

Pozdrav svima!
Ma ljudi malo se šalim, nema tu problema...to je čačanska rana(bar piše po deklaraciji),,,i zrela...već je u buradima... :D
jeste vreme zajebano ove godine, nikako nepaše za voćnjak,,,al nema veze...bit će bolje...
Čačanska lepotica mi sad počinje da zri...bit će i tu koje burence...
ali mi uopšte neliči na "lepotice"...prije bih rekao "deformisana guzica"...


Pozdrav Joe! :mrgreen:
 
O

orsobruno

Guest
Re: šljivarstvo

Dobro jutro svima,
Imao sam onaj problem sa ušima na šljivama (one bijela stara sorta, neznam koja), uz vašu pomoć je rješen. To su 5 stabala koji nisu rodili oko20-tak godina. Otkad sam stigao na selo, susjedi mi govore da ispilim ove šljive. E neću, rekoh! Sada imam krcate i zdrave šljive. Svi se čude. Primjetio sam koliko togo ljudi neznaju. U pitanju je bila šljivina osica koja bi učinila 100% štetu. Nakon cvatnje nisam baš "tretirao" koliko bi trebalo. Dosta sam toga mehanički odstranio, itd.
Pošto sam početnik, nisam baš postao, ali svakodnevno pratim forum. I još jednom hvala svima. (Da mi je samo jedan kazančić). Ove šljive posvjećujem Vama.

PS: samo jedan mali problemčić: na jednom stablu , koji također ima zdrave plodove i krcat je šljivama, žuti lisna masa. Više na donjem dijelu stabla. Jako čudno, na ostalima sve OK. I kad sam već ovdje, nakon berbe (za par dana) treba nečim tretirati stablo (bakar)? Mogu opet vršiti zelenu rezidbu? Dosta vodopija je izraslo opet? Hvala
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: šljivarstvo

nakon berbe možeš pošpricati 5% otopinom uree,na taj način će lišće breže otpasti i razgraditi se,ujedno čistiš od bakterioza,okupaj dobro sa bakrom i okreči donji dio stabla,zelena rezidba ide 6-7 mjesec
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: šljivarstvo

zvonis01 kaže:
nakon berbe možeš pošpricati 5% otopinom uree,na taj način će lišće breže otpasti i razgraditi se,ujedno čistiš od bakterioza,okupaj dobro sa bakrom i okreči donji dio stabla,zelena rezidba ide 6-7 mjesec


Samo da napomenem da se ureeom ide u početku opadanaja lišča, da nebi netko prskao sad odmah kad obere neku ranu sortu
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: šljivarstvo

ilegalac kaže:
zvonis01 kaže:
nakon berbe možeš pošpricati 5% otopinom uree,na taj način će lišće breže otpasti i razgraditi se,ujedno čistiš od bakterioza,okupaj dobro sa bakrom i okreči donji dio stabla,zelena rezidba ide 6-7 mjesec


Samo da napomenem da se ureeom ide u početku opadanaja lišča, da nebi netko prskao sad odmah kad obere neku ranu sortu
u pravu si,sory
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: šljivarstvo

Pozdrav svima!
@zvonis - vidim spremaš sekiru za čupanje... :lol: :lol: :lol:
Lep rod,,,samo da se lepo završi, bez ikakvih problema!
Jer je i kod mene sična situacija...mnogo je roda "stenley", i krajevi grana već polako dodiruju tlo(na starijim drvima)... :scratch a biće još teže kad zri... Na mladim drvima ...nema problema, jer nema veliku krošnju...
Nevalja kad nema roda,,,nevalja ni kad ima...al bolje neka ima! Pa će mo se nekako snaći...
Neznam šta raditi? Da podupirem grane...treba puno podupirača, ili da manem tako, pa šta Bog da?
Kako ti rešavaš taj problem? Ili isto maneš Bogu da reši?..






Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh