• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
dakle polovicom veljaće?? Dakle najbolji bi mi bio izbor bistrica i čač. Rodna?? A gdje ima za kupiti dobrih navedenih sadnica??

I ako dam dobro razumio kada iskopam rupu pokrijem korjen žemljom i na to bacim 20 kg stajnjaka tako više u porukama ispred?? Dali to neće ostetiti stabljiku
...naravno da neće. Bitno je da gnojivo ne dođe izravno na korijen. A bilo bi dobro najprije na dno sadne jame staviti oko 1 kg mineralnog gnojiva (sa što manje dušika) npr. formulacije 7 : 20 : 30 i sl., zatim dio zemlje, pa sadnicu, na korijen opet sloj zemlje pa tek onda stajnjak i još malo mineralnog gnojiva iste formulacije. I ostatak zemlje kao zadnji sloj.
Naravno, ako si jesenas pognojio parcelu stajnjakom i mineralnim gnojivom u dostatnim količinama i onda izveo duboko oranje, ovo gnojenje možeš izostaviti :)
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
...naravno da neće. Bitno je da gnojivo ne dođe izravno na korijen. A bilo bi dobro najprije na dno sadne jame staviti oko 1 kg mineralnog gnojiva (sa što manje dušika) npr. Formulacije 7 : 20 : 30 i sl., zatim dio zemlje, pa sadnicu, na korijen opet sloj zemlje pa tek onda stajnjak i još malo mineralnog gnojiva iste formulacije. I ostatak zemlje kao zadnji sloj.
Naravno, ako si jesenas pognojio parcelu stajnjakom i mineralnim gnojivom u dostatnim količinama i onda izveo duboko oranje, ovo gnojenje možeš izostaviti :)

planiram posaditi za poćetak 35 kom a nagodinu ako me volja nepopusti pola rali,
bacili smo jesenos gnoj i zaorali relativno duboko, sad smo po oranju opet navezli stajnjak, i planiram vapno i onda pretanjurati, a ako neće skoditi bacit ču i u rupe stajnjak bar toga ima...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
planiram posaditi za poćetak 35 kom a nagodinu ako me volja nepopusti pola rali,
bacili smo jesenos gnoj i zaorali relativno duboko, sad smo po oranju opet navezli stajnjak, i planiram vapno i onda pretanjurati, a ako neće skoditi bacit ču i u rupe stajnjak bar toga ima...
OK, al stajnjak nikako nemoj stavljati na dno rupe, već kako sam napisao. A kako vidim da mineralac nisi zaoravao - svakako na dno svake sadne jame stavi oko 1 kg NPK 7 : 20 : 30 ili slične formulacije. Pozzz
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
OK, al stajnjak nikako nemoj stavljati na dno rupe, već kako sam napisao. A kako vidim da mineralac nisi zaoravao - svakako na dno svake sadne jame stavi oko 1 kg NPK 7 : 20 : 30 ili slične formulacije. Pozzz

slažem se
o proljetnjoj sadnji sam još napravio ne znam kako to nazvati,20%ak stajnjaka 30%posto zemlje ostalo voda i u to smo umakali korijen voćke primitak voćki je bio 100% od nekih 1300 voćaka 4 se nisu primile jer ih je popapao zec(bile su zaštićene)al desilo se
ali ne zaboravite da je zaljevanje jako,jako bitno
zemlju oko voćke ne nabijati, nego lagano nagaziti
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
ok, al stajnjak nikako nemoj stavljati na dno rupe, već kako sam napisao. A kako vidim da mineralac nisi zaoravao - svakako na dno svake sadne jame stavi oko 1 kg npk 7 : 20 : 30 ili slične formulacije. Pozzz

hvala nadam se da će bit dobro a dalje za špricanja se budem javljo? I da kad se voćka primi reze se na određenu visinu ili prije sadnje??
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
slažem se
o proljetnjoj sadnji sam još napravio ne znam kako to nazvati,20%ak stajnjaka 30%posto zemlje ostalo voda i u to smo umakali korijen voćke primitak voćki je bio 100% od nekih 1300 voćaka 4 se nisu primile jer ih je popapao zec(bile su zaštićene)al desilo se
ali ne zaboravite da je zaljevanje jako,jako bitno
zemlju oko voćke ne nabijati, nego lagano nagaziti

ima za to i neki gel goji drži vlagu, ali ako je ovo tebi pomoglo i ja ču, i bit ču zadovoljan i da se 30 primi, a s šime si tero zeca tj kako se zove sredstvo za premazati
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
dosta je otopiti stanjak u vodi i samo zaroniti korjen vočke unutra to bi trebala biti sva potrebna hrana za vočku u prvoj godini tako bar kažu znalci
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
mrežica za stiropor,najjeftinije najbolje
imaš kunilend što se tiče špricanja
može se i namazat kora i sa slaninom isto efikasno
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
ima za to i neki gel goji drži vlagu, ali ako je ovo tebi pomoglo i ja ču, i bit ču zadovoljan i da se 30 primi, a s šime si tero zeca tj kako se zove sredstvo za premazati
...sredstvo se zove "kunilent" i učinkovito je 100% ukoliko premažeš sadnicu isti dan kada si je i posadio i to ponavljaš svakih 30-ak dana do kasnog proljeća. Neće ti nijednu sadnicu onda oglodati zec, meni nikada nije...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
dosta je otopiti stanjak u vodi i samo zaroniti korjen vočke unutra to bi trebala biti sva potrebna hrana za vočku u prvoj godini tako bar kažu znalci
Nije u pitanju hrana, već hormoni (prirodni; najčešće izlučeni mokraćom stoke) koji povoljno (stimulativno) djeluju na biljku; naročito korijen drvenastih kultura. Ima i nešto hraniva, ali to je malo, jako malo...
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ne znam da li radi hrane ili hormona,ali tako je i moj djed radio i puno je bolji primitak nego inače
ali opet napominjem zaljevati posle sadnje,mislim da je to najvažnije pogotovo u proljetnoj sadnji,ne radi vlage ,nego da se zemlja uhvati oko korijena
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
nasao sam na njuškalu neki rasadnik u virovitici sadnice šljiva 23 kn ???????

Pa???
jel to puno ili malo???

kad sam ja kupovao bile su 18-20kn, a bez računa i 14-15kn
a ako hoćeš skuplje odi u neku poljoprivrednu apoteku, bezbrige ti uzmu i do 35 kn, a kvaliteta katastrofa, tko zna koliko bile na suhom:supz:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Jer to istina ili neki zasebni slućaj starog šljivika,kojeg i treba iskrčiti,pa malo publiciteta?
http://www.glas-slavonije.hr/vijest.asp?rub=4&ID_VIJESTI=157901

Istina; nažalost. Kod nas u Istri nema šljivovice, ali je isti slučaj sa komovicom (od koma; dropa), od kojeg se radi tradicionalna istarska rakija, i zbog tog famoznog zakona/trošarina gotovo je zamrla proizvodnja istarske rakije.

Čudna je ovo država; jasno je da se na alkohol mora plaćati trošarina, ali da se plaća unaprijed to je katastrofa.... :(

Izgleda da su ipak bolje Badelove šečeruše; koje nisu vidjele niti koma niti šljive :butthead:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Istina; nažalost. Kod nas u Istri nema šljivovice, ali je isti slučaj sa komovicom (od koma; dropa), od kojeg se radi tradicionalna istarska rakija, i zbog tog famoznog zakona/trošarina gotovo je zamrla proizvodnja istarske rakije.

Čudna je ovo država; jasno je da se na alkohol mora plaćati trošarina, ali da se plaća unaprijed to je katastrofa.... :(

Izgleda da su ipak bolje Badelove šečeruše; koje nisu vidjele niti koma niti šljive :butthead:

he he a znaš kome se unaprijed plaća:mrgreen:
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
UPDŠ «SLAVONKA» OSIJEK
Udruga proizvođača prirodnih proizvoda od šljiva
31000 Osijek, Waldingerova 11
Žiro-račun: 2360000-1101480419 kod Zagrebačke banke d.d.
Matični broj: 1581597
Telefon/fax: 031/369-616

Broj: 10/2012.
Datum:07.03.2012.

Predmet:praktična Radionica o rezidbi šljiva
Podgorje-Bračevaćko,Nedjelja 18.03.2012.g.
OPG Sapanjoš Goran
Početak u 10.00 sati.
Poštovani,

Pozivamo Vas na Praktičnu radinicu rezidbe šljiva koja će se održati u nedjelju 18.ožujka 2012. u organizaciji UPDŠ „Slavonke“ Podružnica Đakovo i OPG-ea Sapanjoš Gorana na Obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu Sapanjoš Gorana iz Osijeka, u Podgorju-Baračevačkom,Općina Drenje,pokraj jezera „Borovik“,između Našica i Đakova sa slijedećim programom:

1.Početak Radionice rezidbe u 10,00 sati .
Nositelji Radionice: Kadić Đuro,dipl.ing.,voditelj praktične radionice,
2.Kratke upute o stručnoj naobrazbi na tečajevima u organizaciji UPDŠ “Slavonke“Osijek.
Nositelj: Mr.sp.Galović Stjepan,dipl.ing.
3.Kratka prezentacija akumulatorskih škara:
Nositelj:“Vinkos“ d.o.o. Osijek
4.Višestruka sukladnost u proizvodnji s dobrom poljoprivrednom praksom u EU..
Nositelj Mr.sp.Stjepan Galović.,dipl.ing.
5.Kratka prezentacija dvd-a „Slavonica fliegen-Mala priča o pekmezu“.
Nositelj:Galović Toni,dipl.iur.
6.Razgovori s proizvođačima uz druženje (Grah iz kotlića).

Završetak Radionice predviđa se za 13,00 sati.
Praktična Radionica rezidbe uračunava se nastavni plan i program tečaja za osposobljavanje odraslih u provedbi nastave na Tečaju za voćara-šljivara.

Svi zainteresirani za Radionicu mogu se javiti na adresu Udruge; UPDŠ»Slavonka»Osijek,
Waldingerova 11, 31000 Osijek, s napomenom «Za Radionicu rezidbe».
Naš broj: Telefon/fax: 031/369-616; Internetom na adresu; upds.slavonka@os.t-com.hr; ili
www.upds-slavonka.hr .


Zahvaljujemo s poštovanjem,
 

Najnoviji postovi

Na vrh