• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
@Bobostar nije dobra matematika 3,5 + pdv = 4,30 Kn U odnosu na Baumax cca 60% jeftiniji ;) Poz
Ma ja sam ti kao omladinac radio konobar u kafiću; pa mi je matematika malo "brza"......... :gitarist:
 

peromil

Novi član
Tu od
5 Stu 2011
Poruka
2
Hvala,bobostar!

Molim forumaše, da mi daju savjet(iz iskustva) oko sadnje mladog nasada šljiva,koje dubine,širinesu (naj idealnije)kopati rupe!

Isto tako,molim,opis samog(stajnjak ili umjeti)zatrpavanja,jer se od priručnika do priručnika razlikuje! pozzzdrav.

p.s.hvala bobostar!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo malo copy paste :)

SADNJA ŠLJIVE

Šljiva najbolje uspijeva na dubljim i ocjeditim tlima, neutralne do slabo kisele reakcije,a dobro podnosi i teža tla s nešto slabijom ocjeditošću.

Šljiva u odnosu na ostale voćne vrste veoma dobro podnosi niske temperature, Glede oborina, najveći utjecaj na prinos imaju oborine u lipnju.

Šljivu je najbolje saditi u vrijeme mirovanja vegetacije u jesen ili u rano proljeće. Preporučuje se jesenska sadnja.

Za šljivu se mogu primijeniti gotovo svi uzgojni oblici, a razmak između voćaka u vrtnom voćnjaku može biti 3-5 m ovisno o uzgojnom obliku.

Prije sadnje šljive odstrane se svi oštećeni dijelovi korijena, a sitno korijenje ne prikraćujemo. Sadnica se sadi u svježe iskopanu jamu, u dobro pripremljeno tlo (do dubine 0,7m) tako da cijepljeno mjesto bude 10-ak cm iznad površine tla. Na korijen se stavlja sloj rahle zemlje, koji je potrebno dobro ugaziti, te 20 kg stajskog gnoja i 0,5 kg NPK 7:20:30, u sloju iznad korijenja. Sva dodana gnojiva prekriju sa zemljom, te se voćka zalije s najmanje 30 litara vode.

Rezidbom je potrebno regulirati generativni i vegetativni rast, ali i osigurati krošnji što više svjetla i prozračnosti, ograničavati bujnije grane u korist onih manje bujnih, odnosno obnavljati rodno drvo s rodnom pupovima.
Sadnicu je prije sadnje potrebno prikratiti, no ako do razgranjenja nije došlo na željenoj visini, vrh sadnice treba dodatno prikratiti, što će rezultirati buđenjem pupova neposredno ispod reza od kojih se tada mogu formirati primarne grane, a najčešće još iste godine i one sekundarne. Grane prenisko na deblu je potrebno odstraniti. Oblikovanje krošnje nastavlja se u drugoj i trećoj godini sukladno uzgojnom obliku.

Voćke šljive je potrebno gnojiti stajskim i mineralnim gnojivima.

Samo ono gnojivo 7-20-30 bolje ići 7-14-21 + 24 S no to će Bobostar bolje objasniti. Poz
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Ekoprom

ekopromcjenik1.jpg


kalij nitrfat
magnezij nitrat
amonij nitrat
:weedman::weedman::weedman:
koji najbolje puca:mrgreen:
svašta bi se tu dalo napravit:mrgreen:
jel se to može kupit bez osobne?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Jel misliš na kalij nitrat + šečer + soda bikarbona? :) Za mraz ;)

de sad dovrši priču:weedman:
šta i kako i koliko čega
da ne ostanem bez kose i obrva:rolleyess:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
3 dijela kalij nitrata, 2 dijela šečera, 0,5 do 1,5 soda bikarbone. Soda ti služi da uspori reakciju kod gorenja i da duže traje. Staviš to u neku konzervu ili bure (he he) da nema puno zraka i upališ...dimi... Baš se pitam kako bi bilo da od 25 kg kalij nitrata napravim bombu :) Nema mraza :) Ako hoćeš da su ti i šljive plave ubaciš modru galicu ili špen od bakra he he
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
3 dijela kalij nitrata, 2 dijela šečera, 0,5 do 1,5 soda bikarbone. Soda ti služi da uspori reakciju kod gorenja i da duže traje. Staviš to u neku konzervu ili bure (he he) da nema puno zraka i upališ...dimi... Baš se pitam kako bi bilo da od 25 kg kalij nitrata napravim bombu :) Nema mraza :) Ako hoćeš da su ti i šljive plave ubaciš modru galicu ili špen od bakra he he

i koliko dugo dimi, jel djeluje i koliko po hektaru

a ovaj drugi recept bi mogao umjesto crvenog (plavog) prskanja
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ne znam treba isprobati, ali gdje naći jeftino sodu?
Probaj pitat u dućanima sa kućnim potrebštinama; nekada je bilo takvih dućana tipa kemikalije za po doma, čišćenje i sl., Kemoprom ili tako nešto.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo malo šljiva... Druga vegetacija.
Prgavi top :) Kolac je oko 120 cm vani, neće da savija grane mangup :)
fotografija0572medium.jpg

Čačanska ljepotica prava dama :)
fotografija0571medium.jpg

fotografija0570medium.jpg


Lijep raspored grana, ovo su pokusne sa extra gnojidbom i bliže vodi :)
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Koliko ti imaš grana na jednoj šljivi , toliko ja nemam na pet šljiva . :rolleyess:
Stvarno ti je raspored odličan , idealno za pokaznu rezidbu .
 
M

m123

Guest
mora prva pomisao bila je ista takva, al ih je sredio svaka mu čast, moje naspram ovog izgledaju kao da su iz bijafre :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Hvala vam, to sam stavio da se vidi što se dobije sa vodotopivim gnojivom i navodnjavanjem. Vjerujte da nije tu bilo puno intervencije sa rezidbom. Važna joj je izbalansirana ishrana. Jedino što nisam okrečio uh... Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Usporedno s projektima modernizacija tvornica u Orahovici i Slatini, Eurovoće se priprema za podizanje još 50 hektara novih nasada borovnica, šljiva i aronija u vlastitom aranžmanu. U tijeku je i intenzivna kampanja ugovaranja voćarskih i povrtlarskih kultura u aranžmanu i na poljoprivrednim površinama kooperanata. Cilj Eurovoća je u vlastitoj i proizvodnji kooperanata, ističe Jurkin, do 2015. osigurati 20.000 tona voća i povrća na godinu.

http://www.agroklub.com/poljoprivre...di-jos-50-ha-borovnica-sljiva-i-aronija/5974/

Znači nema brige za plasman postojećih šljivika? :)
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Usporedno s projektima modernizacija tvornica u Orahovici i Slatini, Eurovoće se priprema za podizanje još 50 hektara novih nasada borovnica, šljiva i aronija u vlastitom aranžmanu. U tijeku je i intenzivna kampanja ugovaranja voćarskih i povrtlarskih kultura u aranžmanu i na poljoprivrednim površinama kooperanata. Cilj Eurovoća je u vlastitoj i proizvodnji kooperanata, ističe Jurkin, do 2015. osigurati 20.000 tona voća i povrća na godinu.

http://www.agroklub.com/poljoprivre...di-jos-50-ha-borovnica-sljiva-i-aronija/5974/

Znači nema brige za plasman postojećih šljivika? :)

nikad se nisam bojao za plasman
mene više pati cijena i kako naplatiti:mad:
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
nikad se nisam bojao za plasman
mene više pati cijena i kako naplatiti:mad:

...upravo tako...isto to "Eurovoće" tj. bivše "Voće Orahovica" pa onda "Klariko Voće", kako se već sve nisu zvali, bilo je izuzetno bahato i neažurno u isplati predanih proizvoda, cijena minimalna...na novac za šljivu čekao sam uvijek do proljeća, a svaki put su obećavali "evo, idući tjedan je isplata"
...a uzimali su koliko god si dovezao :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh