• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

S

sbobo

Guest
Nove sorte šljive

Pozdrav! zanima me dali netko zna nesto o sljedecim vrstama : top 2000, top king i top taste.... konkretno me zanima opis, kvaliteta ploda i prirod te koliko su zastupljene na nasem podrucju.... Hvala!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Što mislite o ranijem krečenju stabala šljive ove godine? Nešto mi ove vručine sumnjive :/
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
e to ja imam na jako puno stabala , bila savjetodavna i pojma nema
jel bi to moglo biti od zime, ja svoja ne krečim a primjetio sam da je večina pukotina s južne strane
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
To se nezna šta je, i zbog čega se dešava...takođe nema posebno ime - nego se zove "pucanje kore" šljive, i javlja se pretežno sa južne strane!
google...
pozzz joe!
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
e to ja imam na jako puno stabala , bila savjetodavna i pojma nema
jel bi to moglo biti od zime, ja svoja ne krečim a primjetio sam da je večina pukotina s južne strane

...pa nisam ni ja svoje krečio , neznam dali bi to bio razlog . Što se tiče savjetodavne službe , ni kodnas nisu puno bolji , isto tako je bilo slučejeva da odgovore da pojma nemaju....., a trebali bi nam pomagati , i davati savjete :confused::cry::scratch:mad::rolleyess:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
E sad ih definitivno krečim ovaj tjedan. Čak su i za vikend najavili neke niske temperature. Neka ide ona spavati. Samo mi frka nači negašeni kreč, ovaj gašeni mi nije neka sreća.Poz

Samo da pitam niste vi išli nekim herbicidom u blizini slučajno? Samo pitam :-/
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
...pa nisam ni ja svoje krečio , neznam dali bi to bio razlog . Što se tiče savjetodavne službe , ni kodnas nisu puno bolji , isto tako je bilo slučejeva da odgovore da pojma nemaju....., a trebali bi nam pomagati , i davati savjete :confused::cry::scratch:mad::rolleyess:

Svake godine kada u ranu zimu kada su temperature preko dana + a u noći dobar - dešava ti se pucanje kore, te rane .To ti je zbog toga što je kora tamna i upije sunćevu svjetlost zagrijava se a kako u voćki kolaju sokovi ali usporeno prilikom dobrog -(minusa) dolazi do raspucavanja kore voćke. Zaštita krećenje voćke gašenim krećom,recepata raznih u vezi krećenja.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Svake godine kada u ranu zimu kada su temperature preko dana + a u noći dobar - dešava ti se pucanje kore, te rane .To ti je zbog toga što je kora tamna i upije sunćevu svjetlost zagrijava se a kako u voćki kolaju sokovi ali usporeno prilikom dobrog -(minusa) dolazi do raspucavanja kore voćke. Zaštita krećenje voćke gašenim krećom,recepata raznih u vezi krećenja.

jupol:roll:
 
C

cerim

Guest
...jučer probao jer mi je ostalo od prošle godine....
...i za sada dobro izgleda.....

Svake godine kada u ranu zimu kada su temperature preko dana + a u noći dobar - dešava ti se pucanje kore, te rane .To ti je zbog toga što je kora tamna i upije sunćevu svjetlost zagrijava se a kako u voćki kolaju sokovi ali usporeno prilikom dobrog -(minusa) dolazi do raspucavanja kore voćke. Zaštita krećenje voćke gašenim krećom,recepata raznih u vezi krećenja.
S gore navedenim se slažem.
 

Prilozi

  • Fotografija0509b.jpg
    Fotografija0509b.jpg
    57.5 KB · Pregleda: 175

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
...jučer probao jer mi je ostalo od prošle godine....
...i za sada dobro izgleda.....

Svake godine kada u ranu zimu kada su temperature preko dana + a u noći dobar - dešava ti se pucanje kore, te rane .To ti je zbog toga što je kora tamna i upije sunćevu svjetlost zagrijava se a kako u voćki kolaju sokovi ali usporeno prilikom dobrog -(minusa) dolazi do raspucavanja kore voćke. Zaštita krećenje voćke gašenim krećom,recepata raznih u vezi krećenja.
S gore navedenim se slažem.

Ja sam lane izostavio krečenje prvi put zbog gnojenja stajnjakom,ali ove godine u 11 krečim, to je strašno posla 2000 voćaka,ali to se sve vrati,drugo obnavljanje krećenja u 1 mj,zato obnovite zalihe kreća jer ga je teško naći u 1-3mj.
 
M

m123

Guest
da ja vas pitam, radite li vi kakvo špricanje pred zimu? koliko vidim niko ništa o tome ne piše?? ja sam dobio savjet od jednog "stručnjaka" da bi sada kad list još nije skroz opao da pošpricam nordox-om pa da onda okrečim i dam malo prihrane, radi li iko ovo???
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
da ja vas pitam, radite li vi kakvo špricanje pred zimu? koliko vidim niko ništa o tome ne piše?? ja sam dobio savjet od jednog "stručnjaka" da bi sada kad list još nije skroz opao da pošpricam nordox-om pa da onda okrečim i dam malo prihrane, radi li iko ovo???

ak list opada dobra je i urea
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
da ja vas pitam, radite li vi kakvo špricanje pred zimu? koliko vidim niko ništa o tome ne piše?? ja sam dobio savjet od jednog "stručnjaka" da bi sada kad list još nije skroz opao da pošpricam nordox-om pa da onda okrečim i dam malo prihrane, radi li iko ovo???

Ako smo kod prihrane, obavezno bi trebalo prije pada lista, obaviti folijarnu gnojidbu na bazi mikroelemenata (Zn+Mn+Fe) + bor. UREA tu uskače samo kao "transporter"
Razlog jednostavan; sve koštičavo voće prvo cvate pa tek onda lista, tako da na proljeće prije cvatnje nije moguće prihraniti voćku; a kako je stanje u tlu loše (hladno, vlažno, ...) usvajanje mikroelemenata je vrlo, vrlo ograničeno.
Znači, vrijeme je za prihranu... :rolleyess:
 

Najnoviji postovi

Na vrh