• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
Pa bolje je da ih izvadi ako nisu previše stare pa da posadi nove, mlade i zdrave stabiljike. Dobiće i zdraviji plod i zdravije stablo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
90
Ma dugo sam vagao što napraviti, pa sam tako odlučio, pa ću vidjeti slijedeće godine. Zanimljivo je što sam sadnice kupio u rasadniku u isto vrijeme i to od svake sorte po dvije; Stenli, Č. ljepotica, Č. rodna. Znači ostale su mi dvije iste Čaćanke, za koje nažalost neznam koje su vrste (sram me je, ali sam zaboravio gdje sam koju posadio, a još nisu rodile za razliku od Stenli.)
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
ha ha, dobro došao brate. ja sam tek ove godine počeo malo voditi evidenciju ali se kao i ti još uvijek sramim kada me netko pita koja je sorta radilo se o šljivi ili nekoj drugoj voćnoj vrsti. bitno je da nas ovo druženje usmjerava i ukazuje nam što trebamo raditi kako bismo bili pedantniji prema samima sebi i našim nasadima. kada to usvojimo mislim da smo jako puno napravili :drink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
Ma dugo sam vagao što napraviti, pa sam tako odlučio, pa ću vidjeti slijedeće godine. Zanimljivo je što sam sadnice kupio u rasadniku u isto vrijeme i to od svake sorte po dvije; Stenli, Č. ljepotica, Č. rodna. Znači ostale su mi dvije iste Čaćanke, za koje nažalost neznam koje su vrste (sram me je, ali sam zaboravio gdje sam koju posadio, a još nisu rodile za razliku od Stenli.)

A nema te šta biti sramota... Sačekaš da rode i kada rode vidiš koja je, kupiš opet, posadiš na jesen i to ti je to.

Fazon je u tome što su ti te ostale bile zaražene još u rasadniku, i ti si kupio te zaražene i jbg...
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
neznam kako u međimurju i u mrkonjiću ali kod mene se odlično pokazalo kalemljenje i okuliranje na zerdeliju. šljiva i kajsija super, breskva poneka a ove godine sam uspio dobiti i krušku na zerdeliju jer sam pročitao na nekoj stranici od jednog voćara iz bosne. e sad hebi ga, stvar je u tome koliko se ima volje čekati i koliki je nasad. ja sam amater pa malo eksperimentiram ali definitivno svaka šljiva i kajsija ide na zerdeliju :drink:
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
90
Kod mene je to miješani voćnjak sa oko 300 sadnica različitih vrsta i sorti, pa je to pravo veselje kad dođe vrijeme zaštite. Sad se još bojim i za marelice (kajsije) da nisu dobile nešto šarke, zbog toga sam i posjekao bolesne šljive.
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
šarka na kajsijama (marelicama) ???
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
90
neznam kako u međimurju i u mrkonjiću ali kod mene se odlično pokazalo kalemljenje i okuliranje na zerdeliju. šljiva i kajsija super, breskva poneka a ove godine sam uspio dobiti i krušku na zerdeliju jer sam pročitao na nekoj stranici od jednog voćara iz bosne. e sad hebi ga, stvar je u tome koliko se ima volje čekati i koliki je nasad. ja sam amater pa malo eksperimentiram ali definitivno svaka šljiva i kajsija ide na zerdeliju :drink:
Zerdelija nije poznata kod nas u Međimurju, a ni ne znam na koju podlogu cijepe u rasadnicima (kojih kod nas ima dosta).
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Čačanke i stenly izvaditi zbog šarke?
Pa to ti nije trebalo...
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
Zerdelija nije poznata kod nas u Međimurju, a ni ne znam na koju podlogu cijepe u rasadnicima (kojih kod nas ima dosta).

huh ajd da probam polako, kolega iz Darde kaže da zerdeliju zovu Ringlo (što po meni i literaturi nije točno). na bosanskim stranicama sam našao naziv Šeftelija (što ima još jedno vrlo zanimljivo značenje). radi se o (po mojem mišljenju) sorti divlje šljive. razvija vrhunsko deblo, nisam primjetio da ju napadaju niti bolesti niti štetočinje. doma imam žutu i plavu (ljubičastu). stari narod kod mene kaže da je od nje rakija odlična samo je loš omjer mesa u odnosu na košticu. ja par stabala čuvam isključivo zbog koštica. i ove godine sam u školu stavio 20-ak komada a u kolovozu već imam spremne i posađene za okulaciju :drink:
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Meni se čini da je Zerdelija lokalno ime za Mirabolanu (Đanarika)na koju u rasadnicima cijepe sve šljive i marelice.
Neka me netko ispravi ako griješim ali ako isčupa zaražene sadnice šljive i posadi nove, sumnjam da če se riješiti šarke.
Evo meni se zavukao potkornjak u voćnjak i sređuje mi Stanleye redom. Ne bi mi bilo žao da su to voćke koje pate od nekih bolesti, nego su to potpuno zdrave voćke, dobro ishranjene, redovito prskane i jako rodne svake godine. U blizini stari voćnjaci sa na pola posušenim Bistricama na kojima nema niti jedne rupice od potkornjaka. Pa neka mi još netko kaže da potkornjak napada samo oštečene voćke u slaboj kondiciji. Niti one zamke od lepljivih ploča i alkohola, što ih preporučuje savjetodavna služba, ne pomažu.
Tako da me više ova šarka ne tangira i jednostavno sam se pomirio sa time te sadim šljive tolerantne na šarku.

Slažem se, da Stanleya ne bi trebalo vaditi zbog šarke a za čačansku nisam siguran, jer sam probao čačansku najbolju koja ima na lišču simptome šarke, plodovi lijepi debeli ali kao da se osjeti neka trpkost ili gorčina.
 
Posljednje uređivanje:

vpantelic

Novi član
Tu od
17 Lip 2014
Poruka
9
Čačanska lepotica bolest hitno pomoć

Čačanska lepotica ima neke ružne fleke po plodu i pecke po listu. Vidi se na slikama. Zna li neko ima li pomoći i kako?

1.jpg
2.jpg


3.jpg
4.jpg


5.jpg
6.jpg


7.jpg
8.jpg


9.jpg
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Re: Čačanska lepotica bolest hitno pomoć

Simtomi na listvima ti ukazuju na plemanjču, a ova mrežeica što se navlači na plodu ne mogu odgonetnuti ni kod sebe, slično nešto kao kod jabuke kad se navlači mrežica. Ja pretpostvljam da je puno kiše glavni krivac i za jedno i drugo.

Ne bi bilo loše ići nekim fungicidom tipa mankozeb, kaptan još prvjeriti prisustvo grinja i ušiju pa ubaciti i za to, ako ima potrebe.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Ja ipak mislim da je to virus Šarke.

Skoro sam pisao koji su simtomi za šarku: http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?p=1034574#post1034574

A ovo ja 100% (na listu) plemanjača.

Nije ni kod nas u Mrkonjiću. Kod nas gdje god i kako god da posadiš šljivu. ona će niknuti. Evo jedan zanimljiv članak. http://www.glassrpske.com/drustvo/panorama/Mrkonjic-Grad-U-rakiji-lezi-25-miliona-KM/lat/144413.html

Za one koji ne znaju: 25 000 000KM = 12 500 000€

Glavni razlog zašto se ne može unovčiti ova rakija je njezin kvalite. Malo je onih koje to rade ajde da kažem kako treba (čast pojedincima). Uglavnom se peče meka rakija tj radi se samo jednostruka destlacija popularno u naradu "kotao za kotao". Dok o greškama pri komljenju i toku fermentacije da ne govorim.
 
Posljednje uređivanje:

vpantelic

Novi član
Tu od
17 Lip 2014
Poruka
9
Zasad je star 22 i 30 godina i oba imaju iste simptome. Do sada, ove godine, je tretitan 4 puta, po savetima strucnjaka.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
vpantelic@ ove godine je palo mnogo kiše tj puno vlage što prestvlja raj za bolesti. Trebalo je malo jača zaštita ove godine u svom voću.
 

vpantelic

Novi član
Tu od
17 Lip 2014
Poruka
9
Slažem se. Do sada je i bila jača zaštita, jača nego bilo koje godine do sada.

Agronomi nemaju ideju šta je. Šarka i plamenjača bi se jamačno, lako prepoznala.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh