• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
e sad ga jebi, i sam sam zbunjen, na netu sam našao sliku za Top King koja je sto posto ista kao moja Sangue di Drago (svježa krv). Dozrijevanje koncem kolovoza, vrlo krupna - okrugla, koštica jako sitna, iznutra crvena kao krv. Jako osjetljiva na moniliu fructigenu ali ona koja dođe do ruke je gušt za pojesti. kalemio sam ju na zerdeliju i prima se ko vrba, tjera jednogodišnje tanke grančice koje vrlo obilno rode. ako sam vas udavio oprostite mi :icon_thumright:
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
dugi68@ nije dobra slika, vjerovatno kriv navod. Top King je plava šljiva slična tipa kao Stenli, rodna itd. Postavi sliku da prokomentarišemo.
 

tomyzg

Novi član
Tu od
10 Stu 2014
Poruka
6

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
dugi68@ nije dobra slika, vjerovatno kriv navod. Top King je plava šljiva slična tipa kao Stenli, rodna itd. Postavi sliku da prokomentarišemo.

ok, ajd čim nađem sliku postavim ali već nakon tvog navoda znam da to nije ista sorta :icon_pray:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nije, bilo je dosta toplo vrijeme. Ja sam prekjučer bacao, rekao mi "savjetnik" da još petnaestak dana ima vremena.
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
isto bacio neki dan 7-20-30. svi poštovani stručnjaci smatraju da još nije kasno. ja čak planiram dio za koji nisam imao novca pognojiti na idućoj plaći (15.12.) :icon_wink:
 

Imre

Novi član
Tu od
19 Stu 2014
Poruka
4
Mozete li mi reci kad je najbolje vreme prstenovanja vocke.Moze li u zimskom periodu ili samo kad krenu sokovi u stablu.Pozdrav i hvala
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
Mozete li mi reci kad je najbolje vreme prstenovanja vocke.Moze li u zimskom periodu ili samo kad krenu sokovi u stablu.Pozdrav i hvala

Odgovori onako kako te je Tatko pitao, što želiš ili misliš postići :icon_super:
 

Imre

Novi član
Tu od
19 Stu 2014
Poruka
4
Kazu strucnjaci da prstenivanjem se moze inicirati aktiviranje spavajuceg pupoljka,na primer ako fali grana na odredjenom mestu stabla vocke.
Ima li neko iskustva u vezi prstenovanja ili rovasenja.
Pozdrav svima
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Imre@ e ovako:

Prstenovanje ili rovašanje nije ista stvar. Prstenovanje podrazumeva radnju stavljanje prstena (obično metalnog) oko grane kako bi se sprečila bujnost koko neki navode, mada ta metoda se i nije nikao dobro pokazala, da ne ulazim u priču oko toga u ovam slučaju je nebitno šta se dobija a šta se gubi.

Rovašenje je sasvim nešto drugo. To podrazumeva presecanje kore i manji dio unutrašnjosti debla (grane) koko bi inicirao spavajuće pupove ili na djelu gdje je deblo ogolilo pa se želi dobiti grana. Najbolje vrjeme za to je kad sokovi krenu kolati kroz voćku, orajentacijono poslije pucanja pupova, a pre cvijetanja.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
tatkodvd toje potpuno tacno proljetos sam to uradio na dvije kruske i razvile se dvije grane koje su bas trebale tocu uvjek primjenjivat kad se ukaze potreba
 

Imre

Novi član
Tu od
19 Stu 2014
Poruka
4
Zahvaljujem na odgovorima,sad mi je puno jasnije ,"rovasenje ili prstenovanje", susreto sam se sa tim terminima vise puta na internetu ali izgleda da ljudi mesaji pojmove .
Ujedno bi iskoristio priliku da pitam u vezi zimskog prskanja voca, pre oko mesec dana dok je jos bilo ponesto listova na granama sam okupao vocke sa
bakarnim oxidhloridom.Od tada je padala kisa u nekoliko navrata.
Kad bi bilo najbolje da uradim tretman sa plavim uljem.
Unapred zahvalan
Pozdrav svima
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Plavim uljem ili crevenim nebitno je, konkrtno kod šljive ga treba zategnuti što kasnije. Najbolji momenat je kada pupovi popucaju i kreni malo listići. Ako krenu više samo smanjiti koncetraciju. Znači može se ići do faze mišije uši sa kombinacijom bakra i ulja.
 

Imre

Novi član
Tu od
19 Stu 2014
Poruka
4
Plavim uljem ili crevenim nebitno je, konkrtno kod šljive ga treba zategnuti što kasnije. Najbolji momenat je kada pupovi popucaju i kreni malo listići. Ako krenu više samo smanjiti koncetraciju. Znači može se ići do faze mišije uši sa kombinacijom bakra i ulja.

Dali to vazi i za ostale vrste voca?
takodje u vocnjaku imam jabuku krusku kajsiju i tresnju.
Hvala na odgovorima
Pozdrav svima

Koristite opciju Hvala ispod poruke
(lijevo), umjesto u tekstu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Generalno da, daje bolje učinak. Jedno breskva se mora tretirati prije kretanja pupova.
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
@tatkodvd
Ajd molim te nabroji mi 5-6 vrsta plavih šljiva od najranije do najkasnije sorte tako da mi pokriva 6-11mjeseca,ali stvarno one stolne sorte koje su odlične do vrlodobre.
Ovako trebam šljive za 1 red vitko vreteno 150 metara,na žicu navodnjavanje koliko bi trebao biti min međuredni razmak između voćaka ?
Lp.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Njoko posto je pitanje upuceno tatkodvd samo da kazem posto licno imam te sorte *Rutgersteter*je najranija a *Felicija grose* najkasnija i za mene su vrlodobre sorte.
 

Najnoviji postovi

Na vrh