• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Pozdrav svim sljivarima!Pokoje pitanjce za one koji se bave sljivamai upoznati su sa situacijom. Tu u mojoj blizoj okolici covijek prodaje fino uredjen,ogradjen,sljivik,povrsine 2ha,zasadjen sljivom cacankom i nesto manji dio stanly.E sad... za tu povrsinu od 2ha sljivika starog 4.god. trazi 20.000€...pa napokon i pitanje:jel vrijedi to toliko,koja bi bila neka realna cijema,i kakva je situacija
sa plasmanom i jel se moze tu sta.zaradit???Unaprijed zahvaljujem.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Pozdrav svim sljivarima!Pokoje pitanjce za one koji se bave sljivamai upoznati su sa situacijom. Tu u mojoj blizoj okolici covijek prodaje fino uredjen,ogradjen,sljivik,povrsine 2ha,zasadjen sljivom cacankom i nesto manji dio stanly.E sad... za tu povrsinu od 2ha sljivika starog 4.god. trazi 20.000€...pa napokon i pitanje:jel vrijedi to toliko,koja bi bila neka realna cijema,i kakva je situacija
sa plasmanom i jel se moze tu sta.zaradit???Unaprijed zahvaljujem.

Ako su voćke imalo u dobrom stanju kupuj odmah.
Neznam cjenovnu situaciju ali mislim da gola zemlja vrijedi a 4 godine sljive već daju lijep urod.
 

itfzoran

Član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
42
Molio bih savjet jer zbog raznih obveza, u šljivik nisam duže vrijeme zalazio pa se na 7 stabala pojavila rđa koja je u cijelosti zahvatila stabla starosti 8 godina. Ima li lijeka za stabla, a od ploda neće biti ništa jer kako sam rekao, lišće je u cijelosti požutjelo.... zahvaćena stabla su mislim toper i jedna čačanka rodna. Neko selektivno prskanje (stabla su dio vočnjaka od 500-tinjak stabala) da ne zahvatim okolna stabla ili nešto rigorozno kao vađenje zaraženih?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Pozdrav forumaši evo slike ako netko zna koja je ovo vrsta šljiva:
View attachment 5877
View attachment 5878
View attachment 5879
View attachment 5880

sitna koštica a debelo meso jako fina puna soka!

90% sam siguran da je riječ o sorti Early Big Egg koja upravo dozrijeva. Imam nekoliko stabala te sorte. Sadnice sam nabavio u "Kraš" rasadniku u Osijeku
I ja imam ovako sličnu izgledu ploda, samo što je kod mene još zelena, sumnjam da je sorta Valjevka, nisam stigao slikati, čim stignem postvljam. Takođe ako neko ima sortu Valjevku, nek postavi slike ploda.

Inače kupljena je pod sortom "Herman", ali nema pojma da je ona.



Molio bih savjet jer zbog raznih obveza, u šljivik nisam duže vrijeme zalazio pa se na 7 stabala pojavila rđa koja je u cijelosti zahvatila stabla starosti 8 godina. Ima li lijeka za stabla, a od ploda neće biti ništa jer kako sam rekao, lišće je u cijelosti požutjelo.... zahvaćena stabla su mislim toper i jedna čačanka rodna. Neko selektivno prskanje (stabla su dio vočnjaka od 500-tinjak stabala) da ne zahvatim okolna stabla ili nešto rigorozno kao vađenje zaraženih?

Sad šta je, tu je, što je uhvatilo, uhvatilo.....Nema tu šta da se uradi.
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Molio bih savjet jer zbog raznih obveza, u šljivik nisam duže vrijeme zalazio pa se na 7 stabala pojavila rđa koja je u cijelosti zahvatila stabla starosti 8 godina. Ima li lijeka za stabla, a od ploda neće biti ništa jer kako sam rekao, lišće je u cijelosti požutjelo.... zahvaćena stabla su mislim toper i jedna čačanka rodna. Neko selektivno prskanje (stabla su dio vočnjaka od 500-tinjak stabala) da ne zahvatim okolna stabla ili nešto rigorozno kao vađenje zaraženih?

Hrđa šljive.
Neznam, da li bi sada pomoglo kakvo prskanje?
Zaštitu protiv hrđe je potrebno obaviti oko polovice lipnja i u prvoj polovici srpnja, fungicidima na osnovi mankozeba ili kaptana.
Ne smije se zaboraviti niti zaštita protiv plamenjače, cvjetne monilije, šljivinog savijača pupova, šljivine osice i šljivinog savijača te kasno jesensko i zimsko prskanje bakrenim pripravcima uz dodatak bijelog ulja.

Da li če zahvatiti ostala stabla? Ako im je suđeno, več su zahvačena.
Mislim da možeš jedino boga molit, da ne bude jaka zima.
 

itfzoran

Član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
42
Do sada sam podcijenjivao tu hrđu, a sada ako bude ikakve šanse obvezno prskanje prema preporuci. Ovo što mi se dogodilo je baš nehaj koji će me dobro koštati, jedino ako noćas ne obrije led i vjetar....onda i neće biti važnojel hrđa. Nisam još dobio odgovor-dal bi pomoglo prskanje? Znam da za ovaj dio vegetacije nema koristi, ali dal bih što popravio ako bih hrđu sada tretirao? Dal bi vrijedilo kao kod monilije djelomično orezati stabla?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
itfzoran@ Kao što rekoh nemoj sad ništa dirati, prskanje više ne pomaže. Zato pripazi za sledeću godinu, moraš ići preventivno.

Evo malo i slika Džanarike....

5w6o.jpg


z0rp.jpg


Sa stabla pokupljeno preko 150 Kg ploda.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
tatko kod teba dzanarika jos stoji kod mene skoro sve popadale i cinimise dasu tvoje nesto krupnije .samo mije problem kako povadit kospice nesto tesko ide
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
otkup kod mene je razlicit: od toga da rusi otkupljuju onu koja je iznad 35milimetara u precniku, i placaju neki kazu 25eurocenti...do cak bizarnih informacija da je 5 eurocenti....katastrofa blago receno
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
I ja imam ovako sličnu izgledu ploda, samo što je kod mene još zelena, sumnjam da je sorta Valjevka, nisam stigao slikati, čim stignem postvljam. Takođe ako neko ima sortu Valjevku, nek postavi slike ploda.

Inače kupljena je pod sortom "Herman", ali nema pojma da je ona.

.....evo slika one nepoznate sorte, sad je plod po boji i veličini sličan Stenliju, samo što je ovaj sa slike malo sužen ka peteljci. Ako bilo ko zna koja je sorta u pitanju neka piše.

Plod
aohe.jpg


zne1.jpg


yac3.jpg


j7ci.jpg


List
h2xl.jpg



A evo slika malo i Čač. Rodene u 4 godini, rodila ko guba.

7iwh.jpg


nl8u.jpg
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
tatko kod teba dzanarika jos stoji kod mene skoro sve popadale i cinimise dasu tvoje nesto krupnije .samo mije problem kako povadit kospice nesto tesko ide

...ako ti koštice džanarike trebaju za podloge - onda sačekaj da dobro sazriju, potrpaj ih u plastične boce od 5 litara i stavi jedan dan na vreli asfalt. Drugi dan te boce dobro prodrmaj i istresi na betonsku podlogu i isperi mlazom vode iz crijeva. Dobit' ćeš 100% čiste koštice :)
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
.....evo slika one nepoznate sorte, sad je plod po boji i veličini sličan Stenliju, samo što je ovaj sa slike malo sužen ka peteljci. Ako bilo ko zna koja je sorta u pitanju neka piše.

Malo sam čačkao po netu i sve mi ova sorta liči na "Aženka 707"-u, dal je možda neko ima da potvrdi ovu informaciju da budem 100% siguran.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Malo sam čačkao po netu i sve mi ova sorta liči na "Aženka 707"-u, dal je možda neko ima da potvrdi ovu informaciju da budem 100% siguran.

Ako si citao po netu morao si da zapazis daje ta carobna sorta najslicnija Valjevki . koliko ja znam ''Azenka 707'' nije suzena prema peteljci.

...ako ti koštice džanarike trebaju za podloge - onda sačekaj da dobro sazriju, potrpaj ih u plastične boce od 5 litara i stavi jedan dan na vreli asfalt. Drugi dan te boce dobro prodrmaj i istresi na betonsku podlogu i isperi mlazom vode iz crijeva. Dobit' ćeš 100% čiste koštice :)

breskvar moram da ti se zahvalim na savjetu stvarno je super i veoma brzo se isperu tako da sada imam dovoljno kostica za podloge.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
itfzoran@ Kao što rekoh nemoj sad ništa dirati, prskanje više ne pomaže. Zato pripazi za sledeću godinu, moraš ići preventivno.

Evo malo i slika Džanarike....

5w6o.jpg

Džanarika, šta sam ju jeo u Somboru kad sam bio u vojsci. Jeli smo ju ko najslađi med a mjesec je bio svibanj. Tada sam prvi put čuo da se tako zove, kod nas su to "rane šljive"
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ako si citao po netu morao si da zapazis daje ta carobna sorta najslicnija Valjevki . koliko ja znam ''Azenka 707'' nije suzena prema peteljci.

Jel možda imaš ovu sortu, ako da, de baci koju fotku lista i ploda. Evo slike koju sam našao na netu i liči mi dosta na nju.........Link
 

Å ljivar

Novi član
Tu od
11 Lip 2012
Poruka
28
Slabo bome, pretpostavljam bez obzira na sortu daju 2,3 kn.

A koliki vam je prinos po hektru ove godine?
 
Na vrh