• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Služenje vojnog roka

  • Temu pokrenuo zetor4718
  • Datum prvog posta
Z

zetor4718

Guest
Jel je bio netko od vas služiti vojni rok u ovom novom dragovoljnom sistemu?mene su pozvali pa bi volio čuti što me očekuje...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Ma ovo ti je sprdačina od vojske. . . u JNA je bilo discipline.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,505
Ma ovo ti je sprdačina od vojske. . . u JNA je bilo discipline.

nisam bio u jna,služio sam našu vojsku,bio sam IX generacija i bilo je puno strožije nego sada,ovo sada je sprdačija od vojnog roka..:mrgreen:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Ma ovo ti je sprdačina od vojske. . . u JNA je bilo discipline.

Mislis branje lisca, glancanje WC i ostalo, to je prevazidjeno, bitan je krajnji ishod, rezulat, ne vidim da HV ne ispunjava svoje obveze u NATO, i neznam po cemu bi sve bilo neozbiljno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Mislis branje lisca, glancanje WC i ostalo, to je prevazidjeno,
Dobro je to bilo, da se napuhanci spuste na zemlju.

bitan je krajnji ishod, rezulat, ne vidim da HV ne ispunjava svoje obveze u NATO, i neznam po cemu bi sve bilo neozbiljno.
Da, HV služi strancima ko topovsko meso. Srećom, pa valjda još nije bilo poginulih.
Fuj! (ne mislim na jadnike koji to moraju raditi za novce - skidam im kapu za rizičan život, već na podaničku politiku koja naše ljude na to prisiljava).

Nemoj miješati plaćenike s ročnom vojskom ;)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
nisu placenici nego profesionalci, tj. djelatni vojni sastav, a takvi isti su instruktori i u sredistu za temeljnu obuku, ili kako se to kaod vas vec zove. kad smo vec kod toga dolazim vam u posjet na jedan seminar u HV- Zg. nemoj te tako o svojoj vojsci, znam da ih respektuju vani, i rade dobar posao, bilo kako postrojba ili casnici u zapovjednistvu koalicijskih snaga.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Dobro PS, ne razmem se u vojsku i činove.
Meni su plaćenici svi koji rade vojni posel za nofce. Ak su plaćeni, valjda i rade dobro. Još jedanput, gadi mi se politika koja šalje naše ljude da negdje ratuju za nekoga drugoga. No, ovo nije tema.

Ročna vojska je kak su nekad bili domobrani - nikaj koristi od njih. To znaš i sam.

PS:
kad buš u ZG, javi se koji dan prije. Možda se najdemo na piću.
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
nisu placenici nego profesionalci, tj. djelatni vojni sastav, a takvi isti su instruktori i u sredistu za temeljnu obuku, ili kako se to kaod vas vec zove. kad smo vec kod toga dolazim vam u posjet na jedan seminar u HV- Zg. nemoj te tako o svojoj vojsci, znam da ih respektuju vani, i rade dobar posao, bilo kako postrojba ili casnici u zapovjednistvu koalicijskih snaga.

Da nejdeš možda u Racviac u Rakitju :?:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
žalosno i jadno da jedna država nema za svoju vojsku jer i ti koji su kao profi i njima idu godine i dali za 20 god itko bude htio u vojsku,ja sam bio 6 klasa HV i sve pohvale velikoj večini zapovjednika,iako je bilo i gadova ali tko ih ...e, moje osobno mišljenje je da bi mladi trebali ići odslužiti barem neki minimum,ja sam trebao još uletjeti u bivšu ali malo tata iskoprco pa sam izbjegao,uglavnom i ja se ne slažem sa time što smo ušli u NATO i sad ljudi moraju riskirati glavu zbog zna se čijih ciljeva:vragek::vragek:
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,666
neznam kak te mogu zvat na služenje vojnog roka kad u Hrvatskoj vojni rok nije obavezan. Jedino zovu na upis u vojnu evideciju u ured za obranu. Danas jedino možeš ić služit vojni rok ako se sam prijaviš i mislim da traje 6 mjeseci. Kolko sam čuo to je u odnosu na nekadašnje služenje u HV-u obična smijurija, poslije toga ti ponude ugovor za ostanak u HV-u i onda prolaziš nekakvu malo ozbiljniju obuku.

Brat mi je u HV-u kao djelatna vojna osoba i ono šta priča o stanju u vojsci je žalosno. Neću dalje više ništa o tome ali stanje je stvarno da čovjek zaplače.
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Sve u svemu, ako imas neki temelj kroz skolu, eventualno tehnicka strukovna, postoji velika mogucnost za nastavak skolovanja o njihovom trosku. Uz to dolazi i veci cin, mogucnost napredovanja u sluzbi.. Ako zagrizes, imas nesto od toga... Procjeni civilne opcije, pa vidi..
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,666
Upravo to šta kažeš, imaš šanse ako prođeš tu neku obuku ostat u vojsci i imat neki kolko tolko siguran posao. Ako dobiješ bilo koji dočasnički čin dobivaš ugovor na neodređeno i imaš siguran posao.
Oduvijek mi je bilo žao šta nisam potpisao 96-te ponuđeni ugovor kad sam završavao sa ročnim služenjem. To mi je bila jedna od većih grešaka u životu.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Kao što ZJ reče samo ročno služenje HV je sve nego vojska. Ja sam bio 21kl od svega imali 2-3 bojeva gađanja,jedno bacanje ručne bombe i dosta ,, prakse,, .Čak ni teorije nije bilo previše. VES 11 101 strjelac-pješadija bi ipak trebao malo više toga proči,što kroz praksu što kroz teoriju. Bilo je da se poslje temeljne ode u DOGS-e ali zdravstveni problemi su rekli NE i jbg. Kolega je završio tamo i oni su imali malo složeniju i zanimljiviju obuku. Pa evo malo kako je to izgledo kroz tih 10mj HV.Imao sam i recimo sreću da sam bio među odabranima za počasni vod za Mimohod oružanih snaga Republike Hrvatske ,, Pobjednički Bedem 97 ,, Trebao sam biti među onima što udaraje strojevi korak na ritam Mi smo garda Hrvatska. Udarao sam dobrih mjesec dana na poligonu Glavica u Požegi,svaki dan sam želio da nekom od zapovjednika koji su bili tamo, više izgore zvučnici u Ford Fiesti iz koje je orila pjesma.Sanjao sam ljeva,ljeva,ljeva,desna,ljeva........ , uvjek je bilo onih koji su promašili korak. Pa ajmo ponovo. Nismo smjeli na šišanje,i najmanje smo izgledali takvi na vojsku. To doba je bilo relativno dobro po pitanju prehrane,uvjek je bilo dopune u vidu svega,pa čak i pivo smo dobivali.Pet dana smo čistili i odmaščivali-dekonzervirali puške tkz falovke i uvjek masna.Zlo od puške prazna je teška 5,5kg a zatvarač postavljen ,, naopako,, i kada je prisloniš uz sebe,zatvarač te bode u rebra.Iskreno bilo mi je več preko glave tog počasno stroja i udaranja u prazno.Zaputim se ja u stacionar kod doktora ,po neku potvrdu da ne mogu više u počasni vod. Nakon razgovora i pričom o ,,ozljeđivanju noge,, prilikom povratka sa taborovanja doktor udari pečat i napiše TRENUTNO NESPOSOBAN ZA OBAVLJANE ZADANE DUŽNOSTI.Izlazim van iz stacionara i blagi smješak na ustima dok sam gledao ove moje ,, pačenike ,, kako dolaze sa poligona.Dolazim do zapovjednika i normalno sve po ps obavještavam ga o svemu.Nakon moga razgovora daje mi zapovjed da razdužim osobno naoružanje ( taman očistio tu famoznu falovku od masti i ulja) i sve što sam zadužio,te da ispraznim ormarić i ostavim ključ na njemu. Nakon toga da se javim tamo i tamo, tom i tom zapovjedniku i da svakako ostajem među odabranim.Onako ljutit zbog toga ulazim u hodnik i bacim kapu na pod( dobro da zapovjednik nije vidio,jer moglo je svakako završiti zbog toga ) Izvršim zadano i javljam se novom određenom zapovjedniku,ovaj me šalje da opet zadužim naoružanje i upućuje u novu postrojbu među topništvo.E tu je ekipa bila za 100 ,sve pa skoro đombe a ja još gušter no to nije bilo važno,tu sam i podosta njih poznavao. E koja sam ja budala bio kada sam sa ljutio zbog premještaja,u ovoj postrojbi sa doslovce uživao.Nakon nekoliko dana prebačeni smo u ZG u vojarnu Croatia ( bivša Maršala Tita ) koji je tek tamo bio život.Hrana,smještaj ma sve za 10.Zadatak je bio da naša 10tina sjedi u kamionu TAM 150 i voza se zajedno sa haubicom 105mm.sve je to trajalo od nekih 7-8h pa do 10-11h,tjelovježbe su bile rjetkost.Nakon vožnje smo malo očistili kamion i haubicu te se zavukli u hlad tamošnjeg drveča i kao čistili osobno nauružanje.Poslje toga ručak i dugiiiii odmor.Za svo to vrijeme osim ručka moji ,, pačenici ,, su tukli strojevi korak.Poslje podne smo tek u zadnjiom danima pred Mimohod znali i posljepodne da se vozamo.U vojarni Croatia imali smo svega tako da skoro nismo imali potrebe izlaziti u grad.Obavezno smo morali imati na sebi kao neke akreditacije prilikom izlaska u grad,kako li su nas tada cure gledale.Hmmmmm. No došao je taj dan sve je bilo nekako napeto,no prošlo je.Drugi dan za doručak kao da se sve promjenilo.Jedva bolje i brže več smo se naveliko pakirali i kretali put PŽ, za moju jednu glupost dobijem nagradu da se moram voziti u kamionu od ZG do PŽ.Dolaskom u PŽ svi smo dobili 10 dana nagradnoga.Da uspjeo sam se u ZG za 21 dan udebljeti čak 12kg( to mi više nikad nije pošlo za rukom ) . Poslje tih kratkih 10 dana povratak u stvarnost.Nova Gradiška - Strmac ( nekadašnja bolnica za plučne bolesnike) do tamo te vozi neki autobus dobrih 20km okolo tebe samo brda i šuma.Tamo je bila obuka samo prijepodne i za 7 dana uspijem skinuti tih 12kg,užasssssssss.Lisice su tamo bile kao psi čuvari,na straži obavezno prazan okvir u pušci,ako te napadne lisice imao si neki kolac za obranu.Hvala Bogu nisam imao priliku da budem na straži.Prilikom obuke upadamo u zasjedu i izvlačeči se prelazimo preko vode, prilikom preskakanja nekog kamena u vodi oskliznem se na vodenu mahovinu i otresem cjeli u vodu, i na sve to još me i PM koji je prilikom pada ostao u zraku pri padu dobrano udari u glavu i padne u vodu.Na kraju u bazu sam došao kao Bata Živojinović u nekom partizanskom filmu,mokar,prljav,pokidan lice pola crno pola bjelo od maskiranja.No i danas bi se vratio opet u to vrijeme.Kasnije nas opet izabiru za osiguranje na
Zvečevu,kakvo li je tek tamo stanje bilo.Nešto malo vojske je tamo bilo,čekali su nove.Kamion koji je prevozio drva je bio doživljaj.Okolo žice sve zaraslo u travu i žbunje,iza toga samo se vide dimnjaci od vikendica,a divljih svinja da nepričam.Spavanje u onim limenim kontejnerima,danju vručina noču hladno.6mj pala kiša a odjednom magluštia kao u kasnu jesen.No prošlo je i tih paklenih 7dana.Povratak u bazu i odlazak mili moji kuda koji.Hvatam vezu preko 3 brg da se dokopam nešto bliže kuće i čekam.Za to vrijeme dobivam mogučnost školovanja za dočasnički čin,što bez razloga uz zahvalu odbijam.Na kraju dolazim u OS u 302LOB Satnija osiguranja.Bem ti sreču Vojno skladište šuma Lug i straža u početku 7 dana straže 14 vojarna.Svakih 14 dana imaš slobodni vikend za kući.Kasnije odlazi kl.ispred nas kući i mi ko ozeblo sunce čekamo novu klasu dobrih 25dana na straži .Tu mi se događa operacija sljepog crijeva i mjesec dana bolovanja i mjesec poštede.Sve u svemu bilo je dobro

http://www.youtube.com/watch?v=dpmabMJnINs
početak videa drugi kamion ulazi u kadar
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Dobro je to bilo, da se napuhanci spuste na zemlju.


Da, HV služi strancima ko topovsko meso. Srećom, pa valjda još nije bilo poginulih.
Fuj! (ne mislim na jadnike koji to moraju raditi za novce - skidam im kapu za rizičan život, već na podaničku politiku koja naše ljude na to prisiljava).

Nemoj miješati plaćenike s ročnom vojskom ;)


e to , pravo veliš, da se napuhanci spuste na zemlju.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
od cijelog vojnog roka najviše mi je žao što nisam završio u tenkistima,a bilo mi upisano još u knjižicu od bivše vojske,još kad se sjetim tko mi je udjelio tu knjižicu u Bjelovaru,uglavnom obuka je bila ok,jedino ona kosa daska na poligonu ta mi je bila koma,najzanimljivije je bilo kad smo na specijalnoj terenskoj obuci bili desetkovani,trečina se dečaka razbolila,imao sam čast nositi garonju,rup,i papovku 20 km,kad se došlo u vojarnu tražili su se dobrovoljci za stražu,ja pristao i drugi vikend zaradio 5 dana lufta,uglavnom vrijedi ona da znoj i znanje štede krv,jer mi je najbolji prijatelj poginuo 95 kao pripadnik specijalne policije upravo zbog te proklete kacige,uglavnom volio bih da se ima para pa da barem svake tri godine imamo vojnu vježbu na nekom poligonu,AK 47 i mlađi brat najbolja puška za sve uvijete:finga::finga:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
nu... jel istina da je JNA ili pole i naši imali skriveni grad negdje nisam siguran di... u planini nekoj da je mogao primiti 5000 ljudi, unutra skole, bolnice igralista sve... nu to mi je rekao ko je valjda to čuvao al nije smio ni pomirast blizu ulaza, uglavnom rekao je da je čuvao tu neku planinu i da su ih povezanih očiju tamo vozili... navodno ja mislim da bi to trebalo biti blizu karlovca???
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
nu... jel istina da je JNA ili pole i naši imali skriveni grad negdje nisam siguran di... u planini nekoj da je mogao primiti 5000 ljudi, unutra skole, bolnice igralista sve... nu to mi je rekao ko je valjda to čuvao al nije smio ni pomirast blizu ulaza, uglavnom rekao je da je čuvao tu neku planinu i da su ih povezanih očiju tamo vozili... navodno ja mislim da bi to trebalo biti blizu karlovca???

taj kompleks ti se nalazi na poligonu cerovac kraj ka i nije za 5000 ljudi ali 1000 stane bez da se gužvaju i nema igrališta, također iz tog kompleksa vode 2 tunela- jedan izbija u karlovcu a drugi kod izvora pitke vode nekih 10-13 km dalje i danas ti je sve to u očajnom stanju-propada- barem ono što sam ja vidio...ali u nutra bez karte idu samo budale:mrgreen:

ha ako več netko ima volju za vojskom onda mu ja toplo preporučam, plača nije ni toliko loša, benificija je u u običnoj brigadi 4 mj a u BSD-u 6mj, plača u brigadi+2. straže mijesečnu=cca 5000 dok u bsd-u od 7000-13500 kn mijesečno a ovisno o terenu, u običnu brigadu idu svi kojima je bitna samo plača dok u bsd idu rijetki i pravi domoljubi....i da disciplina je na svim segmentima obuke ali ovisno i o samoj obuci...svak kuka kako je njegov naraštaj prošao najgore i9 te fore...ma pustite to u vodu jer postoje 2. vrste instruktora i obuke ovaj zanimljiviji dio se zove drill obuka i instruktori a ovo drugo lađenje jaja, odem na posao pa ču kasnije još napisati koji post ako bude zanimljivo:axe:
 
Na vrh