• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

R

Ratarko

Guest
Nešto me ponukalo da ovaj video stavim na forum .
Trebao sam u drugu temu ali evo ga ipak ovdje jer pričate o nekim čudnim ( za mene ) okruglim balama trenutno .

Obrisan neispravan link.
 
S

sapat

Guest
Ratarko kaže:
Nešto me ponukalo da ovaj video stavim na forum .
Trebao sam u drugu temu ali evo ga ipak ovdje jer pričate o nekim čudnim ( za mene ) okruglim balama trenutno .

Obrisan neispravan link.

odličan video, super rješenje za silažu...
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
bogec kaže:
evo slikice:
Tako sam si balu nekako i zamišljao izgleda da je dobro nabita jedino je dosta dugačko pa je malo teže za razmatanje ali ja za to imam riješenje onaj izuzimač silaže sto se vidi malo iza Same koji se ne odkapča cijele zime, sa njime nosim kukuruznu silažu iz silosa, rolobale sijena i sjenaže tako ih odmah prerežem na pola zajedno sa folijom pa se kreće iz sredine što je puno lakše nego ju razmatati
Ratarko kaže:
Obrisan neispravan link. ... 42b4e1fb6f
zanimljiv način spremanja silaže ali i dosta skup pogotovo zbog preše i folije
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
zanimljiv način spremanja silaže ali i dosta skup pogotovo zbog preše i folije

Uglavnom, silaža se dvaput pretovaruje, i puno se teže transportira.
 
P

paor

Guest
čudnim ( za mene ) okruglim balama trenutno

prvi put vidim ovakav način spremanja silaže...
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
đuka kaže:
jedino je dosta dugačko pa je malo teže za razmatanje

ovu balu sam otvorio i slikao prije nego što sam ju koristio, ovu sam stavio da vidiš kak izgleda kad nije prošla kroz noževe u balirki, nije ju teško odmatat, ide puno u ruke.
a ako je narezana u balirki onda se tak ljepo sipa sam kupiš i voziš :D
 

frks

Član
Tu od
12 Pro 2007
Poruka
75
@ bogec
ovo sve mi se jako sviđa ali nisam shvatio koju sortu graška preporučaš za sjenažu :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
frks kaže:
@ bogec
ovo sve mi se jako sviđa ali nisam shvatio koju sortu graška preporučaš za sjenažu :scratch


za zeleno ili košnju se preporučuju maksimirski ozimi ,osječki zeleni, i poneka :!: svi su ozimi ili fakultativni :!:
za zrno ih ima svakakvih:erby, bacara , gold..... :!: svi su jari :!:
oni koji su za zeleno, visoki kultivari, daju ogromne prinose mase ali nisu za kombajniranje i ishranu stoke zrnom :!: novi kultivar koji če davat još više mase a bude pogodan i za zrno još nije u prodaji :!:
oni koji su za zrno, to su niski kultivari njima je prvenstvena namjena zrno to su krupnozrnaši, ali se mogu sijati i u smjesi sa žitaricama za zeleno ili sjenažu. :!:
ja sijem sve kultivare graška i visoke i niske, kombajniram ih sve tak da imam sjeme, ali uvijek sijem i novog sjemena.
prošle godine sam ostavio jedan komad od pola rali za kombajnirat jarog graška i zobi, i skupa sam pokombajnirao kad je zob dozorila, ništa se nije osipalo, tak da ču ove godine sijat ne samu zob več sa graškom za zrno i to oko 5 rali.
ozmi grašak se sije početak 10 mjeseca :!:
jari grašak se sije u prolječe čim uvjeti dopuste, odprilike kad i zob jara. :!:
nadam se da sam pomogao
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
bogec kaže:
tak da ču ove godine sijat ne samu zob več sa graškom za zrno i to oko 5 rali.
bogec i ja ću sijat 2,5 rali za zrno htio bih zasijati maksimalno moguće graška u smjesi (vjerojatno Gold) pa me zanima koliko treba sjemena graška a koliko pak zobi (da ne dođe do polijeganja graška) po jutru
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
đuka kaže:
bogec kaže:
tak da ču ove godine sijat ne samu zob več sa graškom za zrno i to oko 5 rali.
bogec i ja ću sijat 2,5 rali za zrno htio bih zasijati maksimalno moguće graška u smjesi (vjerojatno Gold) pa me zanima koliko treba sjemena graška a koliko pak zobi (da ne dođe do polijeganja graška) po jutru

e ovako ajmo redom, el ti želiš sijat jari grašak za sjeme samog ili u smjesi sam žitaricom :?:
jari graškovi su niski i oni se drže jedan za drugog mrežom vitica tako da ne trebaju potporanj ko visoki grašak koji je preko metar visine, jari grašak ti neče legnut osim ak ga nevreme ne dotuče.
kod sjetve čistog graška ja mečem oko 100 kg na ral to je max maximuma, ideš za zaštitom protiv trave , gnojidba kod sjetve 15ica 200 kg na ha, i kad krene 100 kg kana il ga možeš dat sa 15icom.napravi bakterizaciju jer grašak bude dozorio pa če ti ostavit 150 do 300 kg dušika u tlu (asimilacija dušika počinje u cvatnji), .
e da u cvatnji prskanje protiv žiška ali o tome kasnije jer se treba pazit šta se radi a još nisi ni posijao. :!: ;)
i kad to sve napraviš imaš sjemensku robu za tržište sjemenom :!: :D
a ako siješ sa zobi i ne budeš kosio za zeleno nego kombajnirao onda ovak, na ha 130 kg zobi i cca 70 kg graška, gnojidbu malo pojačaš zbog zobi,tu nema prskanja nikakvog. :!:
stvar je u tome da dobiš proteinsku komponentu u zobi, odlično za krave i što je još zanimljivije dvije kulture za žetvu na istoj parceli u isto vrijeme. :!: :!:
moguči mali problem a to je sortiment, ono rana sorta kasna i tak to , pa se može dogodit da grašak prije malo dozori pa se mahune počmu otvarati i zrno ispadat (meni se to nije dogodilo), pa ima manje graška u zobi, ali ako se to dogodi nakon žetve ti samo baci malo zobi na taj strnjak pa to lagano zatanjuraj, to če niknit i to pokosi u rujnu, nakon toga posij ljulj i budeš ga kosio još na jesen :!:
grašak ne treba preradu ko soja, samo ga samelješ i mješaš u šrot, sadrži esencijalne aminokiseline kao soja(po značaju kao životinjske, znači organizam ih ne može sam sintetizirati več se moraju unesti hranom) :D :!:
vidim ti bi sijao gold taj je osječki, buš se vozio do osjeka, ja sam svog rezervirao.
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
Sijao bih jari grašak za zrno kažeš da može i čisti to me je zanimalo jer žitarica već imam dovoljno posijano a zemlje premalo, kakva je situacija kod vas sa zakupom oranica mi ovdje se borimo za svaki slobodni komadić.
Gdje nabavljaš sjeme u Osijeku bi ovih dana trebala početi prodaja
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
đuka kaže:
Sijao bih jari grašak za zrno kažeš da može i čisti to me je zanimalo jer žitarica već imam dovoljno posijano a zemlje premalo, kakva je situacija kod vas sa zakupom oranica mi ovdje se borimo za svaki slobodni komadić.
Gdje nabavljaš sjeme u Osijeku bi ovih dana trebala početi prodaja

da da da čisti grašak za zrno jari ide bez problema on ti neče polegnit. :D
kod nas ima zemlje jer je puno starih i onih koji propadaju zbog nemara, tak da sve kupim polako malo po malo, ali ja više volim intenzivnu poljoprivredu, nego jedu kulturu pa pol godne ništ, tak češ i ti morat radit, nije berek daleko od pisanice :!: znam ja kak je kod vas, ja imam sreču što u takvom mjestu živim gdje ima zemlje jer su svi glupi ko top pa njim je sve neisplativo , a meni su zavidni koliko imam, pa ja i radim i ne pijem pivu pred dučanom cjeli dan :mrgreen:
šta nebudeš znao kod sjetve sam pitaj :D ja ne sijem sa sijačicom nego rasipačem za umjetno i lagano zatanjuram sjeme skupa sa umjetnim i tu je sjetva gotova :!:
nazoveš osijek , osječki institut, rezerviraš, platiš predračunom , nemoj čekat prodaju jer toga ni nema jer su količine jako male, jaaaaako male, a onda ti stigneš po njega doč :D
 
P

paor

Guest
da da da čisti grašak za zrno jari ide bez problema on ti neče polegnit.

ne znam kako ti uspijevaš, ali meni jari grašak redovito poliježe (manje ili više), zbog toga jako gledam da mi njiva ostane super ravna nakon sjetve jer onda kombajn može uspješno raditi i takav grašak

ako ove godine upijem nakupiti dovoljno kvalitetne sjenaže, onda više neću sijati grašak za zrno jer računam da mi neće nedostajati proteinske komponente uz sijenažu i lucerku
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
paor kaže:
da da da čisti grašak za zrno jari ide bez problema on ti neče polegnit.

ne znam kako ti uspijevaš, ali meni jari grašak redovito poliježe (manje ili više), zbog toga jako gledam da mi njiva ostane super ravna nakon sjetve jer onda kombajn može uspješno raditi i takav grašak

ako ove godine upijem nakupiti dovoljno kvalitetne sjenaže, onda više neću sijati grašak za zrno jer računam da mi neće nedostajati proteinske komponente uz sijenažu i lucerku

ja sijem 100 kg na ral a toliko ide na hektar, njemu ta gustoča ne smeta i zato se super drži tak kad uđeš u njega spleteš se i padneš jer se tak drži dobro :mrgreen:
meni nije nikad legnuo, premda sam to očekivao.pošto ideš na dosta sjenaže probaj visoki grašak sa pšenicom ili crnom zobi na jesen , tu isto ima puno proteina, moje mlijeko je konstantno pre jako cjele godine, a ne kupujem super, soju , smjesu i tak to sam vitamine, tak da mi se isplati sijat grašak i uvjek ga bum sijao.
ja kad razbacam sjeme graška za zrno sam ga lagano zatanjuram i ništ više, naravno zemlja ne izgleda ko stol za bilijar ravno al eto ja nemam poljeganja, kažem ti gušče posij :!: :!: :!: mora uspjet :!:
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
ako sam dobro shvatio iz ovih predhodnih postova uz sjenažu graška i pšenice ili zobi nema potrebe za dodavanjem proteinskih krmiva u obrok samo vitamini (ispravite me ako griješim), ja trenutno uz kukuruznu silažu i sjenažu talijanskog ljulja radim i smjesu sa 18% proteina
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
đuka kaže:
ako sam dobro shvatio iz ovih predhodnih postova uz sjenažu graška i pšenice ili zobi nema potrebe za dodavanjem proteinskih krmiva u obrok samo vitamini (ispravite me ako griješim), ja trenutno uz kukuruznu silažu i sjenažu talijanskog ljulja radim i smjesu sa 18% proteina

upravo tako ja cjele godine imam pre jako mlijeko i to o ho ho , mliječna mast kod nekih krava 8, proteini pre jaki, suha tvar blizo 10, sad mi je prosjek štale 7100 litara, imam simentalac i holštajn pol pol.
ja sad dajem sjenažu engleza , silažu kukuruza, sjenažu graška i pšenice (košen u mlječnoj zribi, ima zrna graška), i po kravi cca 1kg kukuruza vlažno mljevenog, 1kg ječma i zobi, i schaumann assco vitamine sa bakterijama .
ništa suho, sjeno i tak to, sjenaže puno i silaže i evo mljeka dosta jeftino dobivenog, znači na litraži od 7100 dosta ostaje para za nešto kupit i napredovat :D
ajd stavi sliku kak tvoj izuzimač sječe balu :!:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
jako dobro, močan stroj, el kalaš cjepance s tim, izgleda baš izdržljivo. :D
ti siliraš na zemlju, ne mečeš najlon dolje :?:
imaš jednostavno rukovanje balama, sam ju sjecneš.
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
bogec kaže:
ti siliraš na zemlju, ne mečeš najlon dolje
Nema potrebe za najlonom ispod silaže samo bi mi smetao, kao što vidiš nema ništa pokvarenog dobro nagaženo uzduž i poprijeko pa zatvoreno i to je to. Izuzimač silaže preporučio bih svima koji hrane sa silažom pa i sjenažom ušpara se puno vremena a i kičma manje trpi zdravlje treba čuvati za starost a investicija 500 do 1000 E
 

Najnoviji postovi

Na vrh