• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Ima puno stranica pa mi se neda tražiti, a zanima me kako je grašak otporan na zečeve i srne.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
ove godine jako loše , ja ga više nebudem sijal , ove godine me potpuno iznevjeril...
puno zemlje ide kroz kombajn , odma mi dva lagera otišli na elevatorima ,počelo je zujati , škripati tuliti , o reko evo veselja , a dobro sanirali smo i teraj dale...
oko 3,5 t/ha
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Mi smo imali jedan mali komad grahorice i mix žitarica,ostalo da se nije pospremilo u sjenažu,uspio mi jedan sa kombajnom to požeti,uglavnom na pola rali bilo je 700 kg,sad na jesen sijemo dve rali toga mixa za sjenažu,proteinska sjenaža za krave kao grom,savjet za iduće sjetve graška,nabacite malo zobi niske u sjetvi,budete vidjeli da bude bolje,Matija taj prinos je odličan,nemoj biti razočaran,ipak je to dobar postotak proteina sa te površine
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,142
matija moj šef je imao 1350 kg sa dva hektara,ja imam negdje oko 2.5 t po hektaru ali ga moram prosijat jel ima dosta zemlje
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
jel ima netko ozimi stočni grašak za kombajniranje sa zob, pirom itd u koncentrat? mislim da su maksimirski rani i ozimi šampion sorte za bijelozelenim cvijetom) pomješo bi sa žitaricama raznim i kombajniro u zrno jer jari nikad ne mogo dovoljno rano posijat u proljeće. treba mi mala količina za probu pa ne znam hoće mi BC htjet to poslat pa ako ne bude možda mi se netko od forumaša smiluje za 20-30-40 kg :)
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Za zrno idu proljetni a za sijenažu,košenje .... ozimi.Ozimi se se siju u kombinaciji sa nekom žitaricom,zbog poljeganja,jer je biljka puzavac i treba joj nosač da bi mogla napredovat a dobiješ i više mase....Proljetni su niže sorte,siju se samostalno i predviđeni za zrno....
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Za zrno idu proljetni a za sijenažu,košenje .... ozimi.Ozimi se se siju u kombinaciji sa nekom žitaricom,zbog poljeganja,jer je biljka puzavac i treba joj nosač da bi mogla napredovat a dobiješ i više mase....Proljetni su niže sorte,siju se samostalno i predviđeni za zrno....

ja sam sijao jesenos bcov sampion i ostavio ga za zrno i dajem ga kravama.imao je dobar prinos i opet ga sijem .probao sam proljetni ali bilo lose.:fiery:
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Jel ko radio ozimi grasak sa razi? nesto mi je napomenuto da zna da lako ode krivim putem fermentacija,i da bude problema sa uginucima,ili je to samo nekaprica koja ne pije vodu.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Jel ko radio ozimi grasak sa razi? nesto mi je napomenuto da zna da lako ode krivim putem fermentacija,i da bude problema sa uginucima,ili je to samo nekaprica koja ne pije vodu.

mozda je istina to za uginuca jer na tritikalu imaju ostre iglice pa bi to sigurno smetalo probavi.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
to s osjem nije strasno da bi bilo uginuca...ako su osje tvrde onda se stoka samo nakasljava i nejede rado tu hranu...a fermentacija moze krenuti po krivu zato sto u toj kombinaciji nema dovoljno secera da bi se mogla odvijati fermentacija zeljenim tjekom pa je potrebno dodavati melasu ili inokulante... u toj kombinaciji dobio bi veliku masu ali isto tako i losu kvalitetu jer raz bude dosta slamnata(ako ides u omjeru sjetve 50:50), a i raz voli poleci tako da nebi preporucio tu kombinaciju...
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
E ja vec kupio raz planiram ovi dana posijat...
Kako je meni reko taj od kog sam kupio,silaya je bila na oko super,ali je uginulo 12 konja i 3 krave,pa su ustanovili da je u hrani problem,e sad u balama je drugacije kad stoji jer kad se otvori se i potrosi dok to nije slucaj kad je u trapu..u svakom slucaju nije problem koristiti inokulante.
 
Posljednje uređivanje:

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
E ja vec kupio raz planiram ovi dana posijat...
Kako je meni reko taj od kog sam kupio,silaya je bila na oko super,ali je uginulo 12 konja i 3 krave,pa su ustanovili da je u hrani problem,e sad u balama je drugacije kad stoji jer kad se otvori se i potrosi dok to nije slucaj kad je u trapu..u svakom slucaju nije problem koristiti inokulante.

Bilo kakova silaža ili sjenaža nije zdrava za konje i nije ju preporučljivo davati konjima.
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
kod nas u Srbiji niti ima stocni grasak niti grahorica, tj grahorica ima ali 250 dinara(2,2eura/kg) traze za nju i to samo daju 5kg vise ne... ja sam resio da sejem ovas(zobi) za kosenje na zeleno :)
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Jel nije malo rano za sijetvu?
Mislim da je najbolja kombinacija grasak/ozima zob (crna zob) za kosenje,sjenazu... proljetos mi falilo hrane i kupio par rolo bala sjenaze djeteline i zobi...tako sta jos nisam vidio, jednostavno su se tukle za zobi,cak vise nego za cistom dijetelinom....
Ove godine sam imao prvi put posijan grasak,sijan je u kombinaciji s psenicom. ....I sve super, na pol jutra 14 rolo bala sjenaze,neki dan otvorio prvu ,jednu za probu i....nije ih se bas nesto previse dojmilo,dali zato sto idu na pasu i imaju dovoljno trave,usto jos dobijaju mladi zeleni kukuruz(cijelu stabljiku) neznam?
Veci je udio psenice nego graska a za psenicom i nisu bas nesto lude,iako je koseno u oplimalnom roku,psenica u mlijcnoj fazi zrno,grasak u pocetku formiranja zrna(20.5)
Ove godine ako bidem sijao povecat cu udio graska na minimalno 50%....
Al vjerujem kad dode zima da ce one to tamanit samo tako kad nebudu imale izbora.
 
Posljednje uređivanje:

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Prijatelju nisu one gladne,danas nasto neki problem u telenju jedne krave i tek sam neke junice hranio oko podne tj. lucerku su dobile koja je 10 puta pokisla,i silazu nikako nisam mogao prije,ne da su stamanile onu lucerku olizale jasle,a kad dobiju odmah silazu onda je samo guraju iz jasala.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
Jel nije malo rano za sijetvu?
Mislim da je najbolja kombinacija grasak/ozima zob (crna zob) za kosenje,sjenazu... proljetos mi falilo hrane i kupio par rolo bala sjenaze djeteline i zobi...tako sta jos nisam vidio, jednostavno su se tukle za zobi,cak vise nego za cistom dijetelinom....
Ove godine sam imao prvi put posijan grasak,sijan je u kombinaciji s psenicom. ....I sve super, na pol jutra 14 rolo bala sjenaze,neki dan otvorio prvu ,jednu za probu i....nije ih se bas nesto previse dojmilo,dali zato sto idu na pasu i imaju dovoljno trave,usto jos dobijaju mladi zeleni kukuruz(cijelu stabljiku) neznam?
Veci je udio psenice nego graska a za psenicom i nisu bas nesto lude,iako je koseno u oplimalnom roku,psenica u mlijcnoj fazi zrno,grasak u pocetku formiranja zrna(20.5)
Ove godine ako bidem sijao povecat cu udio graska na minimalno 50%....
Al vjerujem kad dode zima da ce one to tamanit samo tako kad nebudu imale izbora.

papat ce pajdo,,ko lude,,nisu naucene na to,,al kad prodje,par bala,,tamanit ce ko lude,,ne sekiraj se,,trazit ce jos,,a ti nes imat:icon_super::icon_super:
 

Najnoviji postovi

Na vrh