• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
graška je bilo na površini 1900 hvati 10 bala a grahorice 12,samo to su bile bale 750-800 kg,grašak sam ja zafrknuo jer sam ga malo kasno kosio,tu sam izgubio kvalitet a i košnja je bila noćna mora
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
253
sijao sam prosle godine jari grasak bilo je 16 bala na hektar s cim nisam nimalo zadovoljan,mislim na prinos,.dok su same bale bile odlicne zato sam sad posijao ozimi jer sam cuo da daje veci prinos.mozes li mi nekako priblizitii taj hvat.nerazumijem se u te mjere kao sto su hvat ili ral pa cak i jutro kod nas se mjeri samo u hektarima manja mjera od hektara je dulum.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Ja ove godine na 3000kvadrata,sto bi bilo malo vise od pol jutra/rali imao 14 komada rolo bala prosjecne tezine sijenaze...
Prvi put sam uopce grasak imao,inace sijan u kombinaciji s psenicom,nikakva posebna agrotehnika, s tim da su ga i one nenormalme kolicine kise/snjega malo razrijedile...
Ako je napravljeno sve kako treba moze 50 komada na hektar bez problema...
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
sijao sam prosle godine jari grasak bilo je 16 bala na hektar s cim nisam nimalo zadovoljan,mislim na prinos,.dok su same bale bile odlicne zato sam sad posijao ozimi jer sam cuo da daje veci prinos.mozes li mi nekako priblizitii taj hvat.nerazumijem se u te mjere kao sto su hvat ili ral pa cak i jutro kod nas se mjeri samo u hektarima manja mjera od hektara je dulum.

Jedan hvat ti je ti je jednak 3,6 m2, a jedna ral ili ti jedno jutro ima 1600 hvati
Evo tu imaš ljepo objašnjeno http://free-zg.t-com.hr/gorantt/geo/starejedinicepovrsine.htm
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ove jeseni sam posijao hektar grahorice + žitarice na vrijeme,za dovoljnom količinom,na proljeće budem vidio rezultat,danas još samo priprema za jedan mali komad za sjeme,ova posijana bude kroz 2-3 dana nikla
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Evo i mog graška sa zobi, sijan je 15.10. a slikano je 01.11. Na 0,72 ha (1,25 kj) bacio sam 75 kg graška "šampion" i 100 kg crne zobi, a gnojidba je bila 200 kg 15-ice. U proljeće još cca 200 kg KAN-a i vidjet ću šta će biti s obzirom da mi je ovo prvi put da sijem ozimi. Proljetos sam posijao osječki ali ga nisam vršio jer je ostao prenizak i u travi da je to bilo nemoguće ovršit.
 

Prilozi

  • 2013-11-01 13.56.18.jpg
    2013-11-01 13.56.18.jpg
    83 KB · Pregleda: 143

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Evo i mog graška sa zobi, sijan je 15.10. a slikano je 01.11. Na 0,72 ha (1,25 kj) bacio sam 75 kg graška "šampion" i 100 kg crne zobi, a gnojidba je bila 200 kg 15-ice. U proljeće još cca 200 kg KAN-a i vidjet ću šta će biti s obzirom da mi je ovo prvi put da sijem ozimi. Proljetos sam posijao osječki ali ga nisam vršio jer je ostao prenizak i u travi da je to bilo nemoguće ovršit.



Mislim da si malo pretjerao s zobi a bacio premalo graska. Imat ces vise zobi a grasak ce ti ostati manji i zagusen. Al sta je tu je samo nemoj pretjerivati s prihranom u proljece jer grasku ti taj kan i ne treba. Kan dajes nosacu tj zobi a ako das previse bit ce ti jos jaca i na kraju bus imao samo zob.
Ti si to sijao za zrno??
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Mislim da si malo pretjerao s zobi a bacio premalo graska. Imat ces vise zobi a grasak ce ti ostati manji i zagusen. Al sta je tu je samo nemoj pretjerivati s prihranom u proljece jer grasku ti taj kan i ne treba. Kan dajes nosacu tj zobi a ako das previse bit ce ti jos jaca i na kraju bus imao samo zob.
Ti si to sijao za zrno??

Kosit ću dok budem mogao (mislim na zrelost) a što ostane to ću ovršit.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Pitanje za uvazenog clana Institut:S obzirom da jesenas nisam stigao posijat grasak a sjeme mi ostalo(ozima sorta Osjecki zeleni)dali bi bilo moguce posijat ga krajem drugog ili pocetkom treceg mjeseca....Jel bi bilo sta od toga s obzirom da je ozimi?Ako je moguce posijao bi ga u kombinaciji sa zobi za sjenazu....
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
sličan problem ali drugi akteri,ostalo mi je 100 kg mix grahorice i ozimih žitarica,to bi moglo igrati na proljeće za sjetvu u zeleno,pa bude valjda naraslo do prvih vručina
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Pitanje za uvazenog clana Institut:S obzirom da jesenas nisam stigao posijat grasak a sjeme mi ostalo(ozima sorta Osjecki zeleni)dali bi bilo moguce posijat ga krajem drugog ili pocetkom treceg mjeseca....Jel bi bilo sta od toga s obzirom da je ozimi?Ako je moguce posijao bi ga u kombinaciji sa zobi za sjenazu....





Mozes sijati jer mislim da je on fakultativni kao i Ozimi sampion, Maksimirski rani itd..... Vjerovatno dobijes nesto manje zelene mase zbog krace vegetacije ali sta ces. Samo moras ga sijati s nosacem koji je jarina, rekao si zob, predpostavljam jara i to je ok. Samo ga posij dovoljno rano da ulovi sto vise niskih temperatua i kratkog dana jer onda raste u visinu tj vegetativno. Cim da treci pravi list lijepo ga prihrani s kanom da dobijes na masi i trebalo bi biti sve ok..
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Nekako mi vrag neda mira,razmisljam da ipak sad posijem taj svoj grasak sa zobi...sljedeca dva tjedna nenajavljuju kod nas vece hladnoce,dnevne temp. bi se trebale kretat od 2 do 8,nocne do -3...4,zemlja nije prevlazna da se nebi mogla uradit,a bacio bi malo vise sjemena od preporucenog... neradi se o nekoj velikoj povrsini(1 k.j)
Pa eto,ako ko ima kakav pametan savijet bio bi zahvalan,znaci dali bolje sad il ipak pricekat 2-3mj. ???
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Pozdrav svima. Dali se može sijati grašak sa olt 14 - žitnom sijačicom i ako može kako je podesiti.:icon_scratch:
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Negdje je pisalo koliki treba biti međuredni razmak kod graška , vjerovatno poljoprivredni institut Osijek. Ja planiram ovo proljeće probari sijati grašak, pronači ću koliki je međuredni razmak, a na istoj takovoj sijačici planiram svaku drugu ili treću rupu zatvoriti plutanim čepom.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Negdje je pisalo koliki treba biti međuredni razmak kod graška , vjerovatno poljoprivredni institut Osijek. Ja planiram ovo proljeće probari sijati grašak, pronači ću koliki je međuredni razmak, a na istoj takovoj sijačici planiram svaku drugu ili treću rupu zatvoriti plutanim čepom.

12 24cm pravijo da je bolje 12cm, 200-250 kg / ha
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Svim forumašima sve najbolje u novoj godini i puno uspjeha u poslu.

može se sijati,ja sam sijao i išlo je bez problema
Sada jedno pitanje za OLT 14 redova. Ja ječam sijem na oznaku 10 do 12, tritikal 8 do 10, a zanima me na koju bi oznaku na sklai išao grašak, to je da ne moram sam provjeravati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Evo sada sam pronašao na stranici Agroinstitut Sombor podatak da oni preporučuju sjetvu na međuredni razmak od min 20 cm i razmak u redu 4 cm. To mi nekako izgleda normalno, a onda znači da bi svaku drugu rupu na sijačici trebalo zatvoriti, Sklop bi trebao biti 60 do 80 biljaka po m2. i po njihovom sije se oko 170 kg, ovisno o klijavosti i masi 1000 zrna.
 

Najnoviji postovi

Na vrh