• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smjesa stočnog graška i žitarica

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Ako neko slučajno ima za prodati sjeme stočnog graška neka mi se javi na PP.
Okolica Međimurja i VŽ županije.

Tnx!
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
253
Posto sam jesenas sjeme graska masno platio razmisljam da ostavim 0,5ha da sazori tako bih imao 'svoje' sjeme za sledecu jesen.Sta mislite koliko je to pametno napraviti?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Možda za jednu sezonu, vidjeti ćeš kakav je urod. A onda bi ti bilo mudro kupiti novo sjeme za jednu manju površinu da imaš svake sezone prvu reprodukciju. Tako ja radim sa zobi i tritikalom.
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Planiram za probu posijati mješavinu stočnog graška i ječma pa me zanima koji omjer staviti. Površina je 1 jutro. Imam 50 kg sjemenskog graška. Sijem sa OLT žitnom sijačicom. Kolko da stavim ječma na tu površinu i dali je dosta 50 kg graška?
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Po mester bogecovoj recepturi ti ide 100kgraska i 100kg /ha neke od zitarica....u ovom slucaju dobijas vise mase a manji kvalitet...
Po preporuci instituta ide120-150kg graska i 30-40kg /ha jecma ili....
120-150kg graskai 60-80kg zobi....
Ova opcija sa zobi ti je puno bolja,jer jecam ima osje pa je malo problematicno,a i zob puno bolje jedu....
Grasak se sije na 7-8cm tako da moras pazit ako sijes sijacicom da bude dovoljno duboko.
Sije se odvojeno,prvo grasak pa zitarica....
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Posto sam jesenas sjeme graska masno platio razmisljam da ostavim 0,5ha da sazori tako bih imao 'svoje' sjeme za sledecu jesen.Sta mislite koliko je to pametno napraviti?




Pa sigurno je da mozes sijati i svoje sjeme.

Planiram za probu posijati mješavinu stočnog graška i ječma pa me zanima koji omjer staviti. Površina je 1 jutro. Imam 50 kg sjemenskog graška. Sijem sa OLT žitnom sijačicom. Kolko da stavim ječma na tu površinu i dali je dosta 50 kg graška?


Cek malo, koji grasak ti to mislis sad sijati??
Jari ili ozimi, i za koju svrhu?

Po mester bogecovoj recepturi ti ide 100kgraska i 100kg /ha neke od zitarica....u ovom slucaju dobijas vise mase a manji kvalitet...
Po preporuci instituta ide120-150kg graska i 30-40kg /ha jecma ili....
120-150kg graskai 60-80kg zobi....
Ova opcija sa zobi ti je puno bolja,jer jecam ima osje pa je malo problematicno,a i zob puno bolje jedu....
Grasak se sije na 7-8cm tako da moras pazit ako sijes sijacicom da bude dovoljno duboko.
Sije se odvojeno,prvo grasak pa zitarica....

Ako se grasak sije za zelenu masu, za silazu ili sjenazu, onda ide vise graska zbog kvalitete. Ako pak je smisao proizvodnje zrno onda se ide s cca 80 - 90 biljaka po m2 graska i ne previse nosaca. Mislim da sam negdje citao da vani ljudi siju gotovo zanemarive kolicine zitarica kao nosaca u takvim smjesama gdje je svrha proizvodnja zrna....
Sad kod jarih kultivara graska ne treba nosac, one se siju samostalno...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
a što ak se ozimi grašak posije sad pomiješan s raži ,za zelenu gnojidbu .do jeseni iza nejde ništa na tu površinu..
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Pa sigurno je da mozes sijati i svoje sjeme.





Ako se grasak sije za zelenu masu, za silazu ili sjenazu, onda ide vise graska zbog kvalitete. Ako pak je smisao proizvodnje zrno onda se ide s cca 80 - 90 biljaka po m2 graska i ne previse nosaca. Mislim da sam negdje citao da vani ljudi siju gotovo zanemarive kolicine zitarica kao nosaca u takvim smjesama gdje je svrha proizvodnja zrna....
Sad kod jarih kultivara graska ne treba nosac, one se siju samostalno...
Pošto vidim da se radi o čovjeku koji radi u znanosti molio bih savjet koji je međuredni razmak za sjetvu jarog graška.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Jari grašak za zrno sije se u 80-100 klijavih zrna na m2 ili 200-250 kg/ha sjemena, žitnom sijačicom na svaki drugi red, znači razmak redova 24-30 cm
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Pošto vidim da se radi o čovjeku koji radi u znanosti molio bih savjet koji je međuredni razmak za sjetvu jarog graška.





Bok.
Jari grasak, onaj s kojim ja imam iskustvo, Erbi, se sije red do reda zitnom sijacicom, znaci 12cm razmak, ili ga rasipacem rasipas po polju. Poanta je da to bude gusci sklop jer se jari grasak zrnas drzi s viticama. Norma sjetve je oko 200 do 220kg/ha. Sjetva krajem 2 mjeseca ako uvjeti to dopuste ili sto ranije u 3.
Poanta je imati dobar sklop.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Samo da pitam, mene jedan čovjek kaže da mi je za zelenu gnojidbu dovoljno za hektar 20-25kg grahorice pomiješane sa nekim nosačem. Jel to ipak premalo grahorice ili ima različitih sorti pa je ovo sjeme možda sitno?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Grahorica ti je sitna, sjeme vjerojatno jako skupo, ako je grašak oko 8 kn, onda je tak tko ti je to rekao u pravu.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Ja sam danas dopeljal sjeme ŠAMPIONA od BC -a pa kak bu bu zemi rajši grašak došel bu ,grahorica je sitno sjeme ,a i nema baš masu ko grašak,,,uostalom po semu moreš još ititi i zobi pa bu mase jedno z drugim.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
uvijek su sjemenarske kuće dizale normu sjetve ,ima tu pomalo i marketinga da se proda što više sjemena ali tko može zadovoljiti druge parametre kao što su gnojidba takvog sklopa
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Samo da pitam, mene jedan čovjek kaže da mi je za zelenu gnojidbu dovoljno za hektar 20-25kg grahorice pomiješane sa nekim nosačem. Jel to ipak premalo grahorice ili ima različitih sorti pa je ovo sjeme možda sitno?





Ne kuzim zasto ides u zelenu gnojidbu s kombinacijom graska i nosaca, bilo ti je bolje posijati recimo uljanu repicu na jesen i lijepo je zaores u cvatnji kad je najvise zelene mase. Repica ti je jako dobra za zemlju jer tjera neke vrste nematoda i vuce hranjiva iz dubljih slojeva no sto vuce grasak i zitarica s plitkim korjenom.
Kako je grasak skup i jos i zitarica, jesi li razmisljao da posijes mozda soju, ona je jeftinija i ide je manje po ha za gusti sklop. Mozes ju sijati cca 120 -140kg/ha samostalno na 12cm razmaka i imati ces zelene mase ko u prici.......... nakon toga stignes sve pripremiti za npr psenicu itd... u svakom slucaju mislim da je bolje zelenu gnojidbu raditi s ozimim usjevima a ne s jarim ali eto ti vidi
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Zelena mora biti gotova do kasne jeseni, tada krećem sa sadnjom voćkica. Kako stvari stoje odustajem od graška i grahorice, uzimam sjeme facelije sad a nakon nje odmah mislim rauolu da preko ljeta bude gore na zemlji do jeseni. Uzimam te jer je sjeme jeftino.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
el ko sijao grasak za zrno?ja cu nabaviti ovih dana bc-ov erbi po 8.5 kn.kg idemo negdje sa tri hektara pa da vidim kako bude.
:(think):
 

Najnoviji postovi

Na vrh