• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Smokva

  • Temu pokrenuo Zeljko123
  • Datum prvog posta

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: smokva

Iako sam na kontinentu, godinama vrlo uspješno uzgajam smokve. Ukupno 14 smokava, a ove jeseni posadit ću još 10-ak.

Osim tih smokava imam i po jednu neku sitniju smeđe boje, vrlo slatku (isto dvorotka). Po karakteristikama čini mi se slična sorti Turkish Brown. Također i jednu sitniju, bijelu.

Jel možda znaš koja je to smokva na slici, baš koja je sorta. Jer i moja je takva samo što ju je sadio moj pokojni deda 1984. i nitko se ne sjeća kako se zove. Imam kod kuće jedan "poveći" grm i kod susjede smo presadili dvije i na jesen ću presaditi još tri komada jer ima mjesta i dobar je položaj. Istu tu sam presadio na otvoreno i svake godine ona izraste između 30 - 50 cm i preko zime se smrzne i opet toliko istjera i nikad ništa, ali ju ostavljam da raste. Jesu li tvoje na otvorenom ili na zaštićenom mjestu? Ova kod mene se smrznula do temelja 2005. i nakon toga je potjerala i doslovno divlja. Nalazi se s južne strane metar i pol od zida kuće. Ove godine sam uzimao reznice pa sam je potkresao jer je bila viša od krova kuće i grane su pucale. Te visoke sam odrezao pa neka grane padaju prema dolje da se lakše beru. Prošle godine smo na njoj nabrali malo više od 80 kg ploda. Susjedine ne računamo ali i na njima je bilo nekih 20-ak kila. Našao sam na internetu da postoji smokva Chicago hardy koja bi trebala izdržati niske temperature na otvorenom, no nitko ne šalje reznice u Hrvatsku. No nakon malo više istraživanja ispada da joj ipak treba zaštita jer će se smrznuti.

zt7w5f.jpg

53jl87.jpg

izua2g.jpg

2u4u68z.jpg

k2nz0i.jpg

2zsyx09.jpg

28tg6eb.jpg
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: smokva

Ćime zaštitite smokvu prako zime?

Ja je nikako ne štitim. Moja je zaštićena kućom od svih sjevernih vjetrova tijekom zime. I kod susjede. Jedino se znaju smrznuti poneki jednogodišnji izboji koji ne odrvene do kraja.
Inače ljudi znaju omatati slamom, kukuruzovinom, jutenim vrećama i to oni koji ostave dvije tri grane na godinu. Moja je prevelika za nekakva omatanja.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: smokva

Naziv sorte ne znam, dobio sam prije 20 godina na poklon ožiljenu reznicu, sad je to ogroman grm. Nego, jel' ti te sve reznice misliš posaditi ili prodaješ? :)
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: smokva

Naziv sorte ne znam, dobio sam prije 20 godina na poklon ožiljenu reznicu, sad je to ogroman grm. Nego, jel' ti te sve reznice misliš posaditi ili prodaješ? :)

posadit ću jedno pet možda šest komada. isto toliko ide kao poklon, razmjena, zamjena. ostalo je već rezervirano. prošle godine sam prodao 50 komada za 20 kuna komad. stavio sam oglas na ploču i neki čovjek došao i kupio sve. platio odmah. inače sam ih prodavao po 30 kuna sadnicu. ljudi nisu htjeli, pa su mi se došli hvaliti da su ako se dobro sjećam u pevecu kupili za 80 kuna sadnicu. Ovo je samo dio reznica. Imao sam ih još ožiljenih ali sam ih zbog nedostatka vremena i prostora nažalost morao baciti. I jedino su mi propale doslovne sve vršne reznice. Ali baš sve, niti jedna nije opstala.
nego, po kojoj si cijeni prodavao kilu smokve?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: smokva

Smokve kod nas na tržnici bez problema idu po 20 kn/kg. Nego, odakle si?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: smokva

...kod vas je prednost što je more relativno blizu, pa turisti to sve pokupuju. Kod nas niti "T" od turista :(
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Re: smokva

Kod mene su zaklonjene, ali često promrznu u toku zime. Male zaštitim, ali velike stradaju. Prošle zime (2011/12) sve su izmrzle. Ponovo su krenule iz korijena taman fino narastu 4-5 godina i onda sve iz početka. Negdje sam pročitao da smokva može podnjeti do minus 15, sve preko toga strada.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: smokva

Kod mene su zaklonjene, ali često promrznu u toku zime. Male zaštitim, ali velike stradaju. Prošle zime (2011/12) sve su izmrzle. Ponovo su krenule iz korijena taman fino narastu 4-5 godina i onda sve iz početka. Negdje sam pročitao da smokva može podnjeti do minus 15, sve preko toga strada.

Da, ali opet se isplati. Kad se ovo sve razraste kako spada, bit će to u sezoni nekoliko stotina kilograma ploda. Po cca 20 kn (dakle, skoro 3 eura), pa računaj. Obzirom da nema skoro pa nikakve brige oko njih, osim malo okopavanja i gnojenja - to je vrlo rentabilno. Računajući čak i da u 2 od 5 godina ne bude niti ploda, a bude uvijek, makar ponešto - pa i kada najjače izmrznu :)
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Re: smokva

Da, ali opet se isplati. Kad se ovo sve razraste kako spada, bit će to u sezoni nekoliko stotina kilograma ploda. Po cca 20 kn (dakle, skoro 3 eura), pa računaj. Obzirom da nema skoro pa nikakve brige oko njih, osim malo okopavanja i gnojenja - to je vrlo rentabilno. Računajući čak i da u 2 od 5 godina ne bude niti ploda, a bude uvijek, makar ponešto - pa i kada najjače izmrznu :)

Ma nije to kod mene za prodaju, to je samo za internu upotrebu. Jednostavno mi bude žao :(.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: smokva

mene zanima je li zalijevate smokve. na moju ide direktno oluk s krova pod korijen. kod susjede direktno s krova pod korijen. razgovarao sam s jednim recimo voćarskim entuzijastom koji me uvjerava već godinama da smokva ne voli vlažnost. Kao argument mi kaže pogledaj gdje na jadranu raste. iz kamena i debela suša.
Meni se čini da ona tamo raste usprkos takvim uvjetima. jer da ima kiše bile bi i veće, ali opet ne bi bile takvog okusa. ja ih se na moru ne mogu najesti.
Ova moja mora voljeti vodu jer je debela kao moja noga. Jednogodišnji izboji iz korijena znaju biti debeli i po dva i pol centimetra i tri metra dugački.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: smokva

mene zanima je li zalijevate smokve. na moju ide direktno oluk s krova pod korijen. kod susjede direktno s krova pod korijen. razgovarao sam s jednim recimo voćarskim entuzijastom koji me uvjerava već godinama da smokva ne voli vlažnost. Kao argument mi kaže pogledaj gdje na jadranu raste. iz kamena i debela suša.
Meni se čini da ona tamo raste usprkos takvim uvjetima. jer da ima kiše bile bi i veće, ali opet ne bi bile takvog okusa. ja ih se na moru ne mogu najesti.
Ova moja mora voljeti vodu jer je debela kao moja noga. Jednogodišnji izboji iz korijena znaju biti debeli i po dva i pol centimetra i tri metra dugački.

Smokva jako povoljno reagira na zalijevanje. Korijenje zna pružiti jako daleko u potrazi za vodom. Jedan dio, ove koje su mi bliže bunaru - redovito zalijevam, imam plastičnu burad punu vode kraj njih i 1 - 2 puta tjedno svaka dobije nekoliko punih kanti...
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
ja svoje ne zaljevam,kako kaze breskvar ima jako velik korjenov sustav tako da ne zaljevam ,a opet budu velike :)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Dajte preporuku koju sortu je najbolje posaditi na kontinentu? Tast i tetak ih sade već godinama i još nijednom nisu preživile zimu. Čak ih je tast zamatao kukurozovinom... a ova zima nije bila prejaka.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...kod smokve u kontinentalnim uvjetima, osim sadnje u zavjetrini, s južne strane, valja pripaziti i na gnojidbu dušikom tj. najbolje ju je izbjegavati. Valja gnojiti potpuno zrelim stajskim gnojem i NPK formulacijama bez dušika npr. 0 : 20 : 30 i sl.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Hvala za info o gnojidbi.
A sorte, svejedno tj. prema zelji?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Hvala za info o gnojidbi.
A sorte, svejedno tj. prema zelji?

U ovom slučaju nije ti bitno kako se zove sorta, već uzmeš reznicu s neke smokve, kvalitetne - a što starije tj. koja godinama uspješno raste u kontinentalnoj klimi. I to je to :)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Koji dio uzimate za reznice? Između odrvenjelog i zelenog ili kako vidim na slikama ranije već odrvenjele komade? Kada odrezat reznice i posadit ih? Vidim da su popikane u teglice, jel bolje to ili ih polegnut u zemlju? Kod sadnje ih namočit u hormon i dodat gnojiva (znači bez dušika) te koliko ih često zalijevat? Eto sam par pitanja. :(rofl):
 

Najnoviji postovi

Na vrh