• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Snaga traktora pri oranju

B

Bobo

Guest
Cuj, oranje se treba izvoditi pri brzini od nekih 7-8lm/h. Stupanj prijenosa odabires onaj na kojem traktor radi u optimalnim okretajima (ili blizu njih) a da se krece tom brzinom. Kod tebe ce to najvjerovatnije biti 1. direktna brzina, pri nekih 1800-2000 okretaja motora.

Uvijek je traktoru lakse s jednobraznim plugom, nego s dvobraznim. Naravno da to ponajvise ovisi o zemlji, ali bolje ces njivu poorati sa 1x16" plugom, nego sa 2x10". jednobraznjakom imas zahvat za 4" manji, a potrosnja goriva je neznatno vislja u odnosu na dvobraznjaka, a ako mu je s dvobraznjakom tesko i traktor se muci, jednobraznjakom cak mozes potrositi jednako goriva kao i s dvobraznjakom, a zemlja ce biti bolje uradjena jednobraznjakom.

Ako je jednobraznjak 14" ili nedaj boze 12" onda ori s dvobraznim, jer je s takvim malim jednobraznjakom neisplativo orati, osim ako dvobraznjaka ne mozes vuci.

Ako te nesto vise zanima, pitaj... ovo je vrlo sturo objasnjeno, ali ako treba objasnit cemo i detaljnije.
 
A

Ado

Guest
Nesto mi nejasno na ovaj odgovor ? Koristim jednobrazni plug samo ako je zemlja tvrda npr kad orem u ljetnom periodu ili kad orem ledinu koja nikad nije bila za upotrebu koristila se za ispasu goveda.Dvobrazni plug koristim cesto jer ne osjecam svojim sluhom da dolazi do zastoja prilikom oranja pa mi sad nejasno sto da prvom orem npr prvom sporom potrosim puno goriva a oduzi se u danu kuzis.Zar nije preporucljivo sa drugom sporom taj posao obaviti .
- Molim za savjet _ Ado_
 
B

Bobo

Guest
Ma o kojim ti sporim brzinama govoris?!?

Imas spore i brze brzine, jel tako? Neki ih zovu i spore i direktne, dok su to u pravilu spore i radne ;)

Uglavnom, ako imas mjenjac kao npr. IMT 533 ili 539, ores i pravilu u 1. BRZOJ, ili u 3. SPOROJ.

2. sporom je presporo, neisplativo, mucenje...
 
M

mladen.skvorc

Guest
Imam pitanje!Kupio sam traktor univerzal 533 dupla vuča!Koji plug je idealan za njega?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
mladen.skvorc kaže:
Imam pitanje!Kupio sam traktor univerzal 533 dupla vuča!Koji plug je idealan za njega?
koliko je to konja???
 
S

Sesva

Guest
To je 52 KS i ja mislim da bi ti idealno bilo 2 x 12 cola , probaj !!
Posudi od susjeda plug pa probaj kak ide !
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Visoki klirens 2x12 i oreš kak oćeš duboko. Sa 2x14 bi sam traktoru mast vadio, jedino ako je jako lagana zemlja
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Velim na plitko i polagano, ali to bi ga ubijalo jako
 
M

maRko1993

Guest
Ja imam Štoreta 404 (42 KS) i dvobrazni visoki posavac 14".Taj plug je moj djed riktao od kad ga je kupio pa sve dok je bio živ (nekih 15 do 20 godina) i doveo ga do savršenstva tako da traktor plug i ne osjeti. Na tvrđoj zemlji orem u 2. i 3. sporohodnoj, a na mekšoj zemlji u 1. brzohodnoj. Inače orem na 20-30 cm dubine. Taj plug brazdu ne naslanja jednu na drugu nego je okreće do kraja.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
maRko1993 kaže:
Ja imam Štoreta 404 (42 KS) i dvobrazni visoki posavac 14".Taj plug je moj djed riktao od kad ga je kupio pa sve dok je bio živ (nekih 15 do 20 godina) i doveo ga do savršenstva tako da traktor plug i ne osjeti. Na tvrđoj zemlji orem u 2. i 3. sporohodnoj, a na mekšoj zemlji u 1. brzohodnoj. Inače orem na 20-30 cm dubine. Taj plug brazdu ne naslanja jednu na drugu nego je okreće do kraja.

Vjerojatno imaš prelagane zemlje!!!

Kod mene je 35 ks po brazdi od recimo 14''
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Zašto mi se čini da je to 12'' :scratch :scratch :scratch :scratch
 
M

maRko1993

Guest
Dok ga moj stari nije pošpricao na tablci je lijepo pisalo da je 14".
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
14"je ovaj plug..samo to nisu OLTova crtala tak da teško da je OLT..
i prijatelju ja imam na svome OLT-u takva daske i traktor 80ks ga ima šta vuč ;)
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
maRko1993 kaže:
Ja imam Štoreta 404 (42 KS) i dvobrazni visoki posavac 14".Taj plug je moj djed riktao od kad ga je kupio pa sve dok je bio živ (nekih 15 do 20 godina) i doveo ga do savršenstva tako da traktor plug i ne osjeti. Na tvrđoj zemlji orem u 2. i 3. sporohodnoj, a na mekšoj zemlji u 1. brzohodnoj. Inače orem na 20-30 cm dubine. Taj plug brazdu ne naslanja jednu na drugu nego je okreće do kraja.

Aha, da gi ni ne osjeti. Vidi se po tome da ideš 2 sporom što je po meni presporo. Gadno taj traktor vrišti pod tim plugom, ide ali.....
Ja sa ursusom prošle godine smotam lemeš plug imt 2x12, ide isto ga ne osjeti samo što negdje mora ići i 5 spora i ne dublje od 25....577 u našoj zemlji radi IMT 2x14 1 direkt...

Opet puno ovisi o zemlji ali, 2x14 za 42ks...... Da oreš možda s 2x12 išao bi stalno 1 direkt i imao bi brzinu, manje patio traktor, bolje poorao i možda napravio brže posao.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
marko hurlimann xa86 kaže:
14"je ovaj plug..samo to nisu OLTova crtala tak da teško da je OLT..
i prijatelju ja imam na svome OLT-u takva daske i traktor 80ks ga ima šta vuč ;)

Ova crtala bi mogla biti olt, takva slična imam ja na svom imt-v&n 2x12'', jedino je kotač iza od imt-a!
 

Najnoviji postovi

Na vrh