• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SOJA sjetva-žetva 2010.-2011.-2012.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
evo da ne otvaram novu temu potražit ću savjete ovdje.ove godine po prvi put planiram zasijati soju i to na nekih 5ha pa me zanima da li je poželjno da se sada baci NPK gnoijvo i da se zatvori brazda :?:
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: Sjetva SOJE 2009

ja nikad ne bacam gnojivo pod soju, niti idem u prihranu. posijem sa bakterijama, i prskam sa lagunom i šta joj bog da. mislim da se gnojivo neisplati u soji, imao sam sa gnojivom i bez, isti prinos. ako si dosad gnojio dobro ostale usjeve, za soju možeš preskočiti. ali to je moje mišljenje.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Sjetva SOJE 2009

ma bio sam u hzpss pa mi je ondje čovjek rekao da u soju idem sa nekih 500-550kg NPK 15-15-15 i da obavezno koristim bakteriju.koju bi sortu bilo pmetno naručiti.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Sjetva SOJE 2009

koliki se prinosi mogu ostvariti sa dorom i podravkom?soja mi je stvarno nepoznanica što se tiče sortimenata i agrotehnike.jedini kontakt sa sojom mi je bio kada sam je uslužno vršio.
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: Sjetva SOJE 2009

ja sam imao prinose oko 18-22 metara po jutru, ali lani je bilo dosta lošije, neznam više ni sam koliko, radi suše. 12-16 valjda, kako di.
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

Bez obzira na kulturu, zaoravam 70kg uree/kj, predsjetveno ide 15-ica i to sjetvospremacem unesem. Posijem ju na 25cm razmaka, 70kg/kj sjemena, ne znam koja sorta, samo uvijek trazimo raniju grupu dozrijevanja, jer se kise u jesen bojim ko samog vraga.

Prskanje poslije sjetve ide s nekim herbicidom jeftinim, toliko da uspori malo korove dok soja ne nikne, kad pokaze redove, Laguna i Harmony u kombinaciji ciste soju 100%. Laguna svakako MORA ici u split aplikaciji i onda imas soju cistu ko sunce.

Bakterije obavezno, bez njih nema sjetve, a prihranu soji dajemo oko 50kg kana/kj, iako i ja mislim da ne bi trebali ni toliko...


Josipe, onaj heder za repicu, ti je za soju odlicna stvar. Bocna kosa radi svoj posao, produzen stol kupi otreseno zrno, a vitlo mozes jako visoko dici, da ne otresa soju toliko. nek je on 3.60, al to je posao ;)
 
L

lukoil

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

sumnjam da stol za repicu pomaže kod soje zato što je repica puno veća od soje pa je vitlo dohvati što kod soje neznam da bu išlo.
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

Covjece, ako soja polegne, zmajevo vitlo se stopa do iznemoglosti, pa stalno cupaj soju s desne strane kad se namota. Kad ga dignem skroz gore, ono je svejedno u soji nekih 30-40cm, sto je previse a usporiti ga vise ne mogu, pa onda mlati soju i otresa mahune.

Josipov heder za repicu, em je uzi, em moze vislje vitlo podici, (ali ga isto tako moze spustiti i do zemlje), em je stol duzi, pa ako vitlo ista i "omane" stol ce pokupiti. Samo da bocnu kosu imam u soji, preporodio bih se. Zato sto je stol duzi, vidis bolje kosu gdje se nalazi, pa mozes i nize kositi... Ja tu vidim samo prednosti nad standardnim zmajevim zitnim hederom.

Svakako vrijedi probati, mislim da ce to ici bolje nego sa zitnim hederom.
 
L

lukoil

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

Bobo kaže:
Covjece, ako soja polegne, zmajevo vitlo se stopa do iznemoglosti, pa stalno cupaj soju s desne strane kad se namota. Kad ga dignem skroz gore, ono je svejedno u soji nekih 30-40cm, sto je previse a usporiti ga vise ne mogu, pa onda mlati soju i otresa mahune.

Josipov heder za repicu, em je uzi, em moze vislje vitlo podici, (ali ga isto tako moze spustiti i do zemlje), em je stol duzi, pa ako vitlo ista i "omane" stol ce pokupiti. Samo da bocnu kosu imam u soji, preporodio bih se. Zato sto je stol duzi, vidis bolje kosu gdje se nalazi, pa mozes i nize kositi... Ja tu vidim samo prednosti nad standardnim zmajevim zitnim hederom.

Svakako vrijedi probati, mislim da ce to ici bolje nego sa zitnim hederom.
čovječe par kombajnera koje znam da imaj stol za repicu nikad ih nisam vidio u soji sa njim,čovječe!ali ako si ti sa njim to radio onda uredu
 
L

lukoil

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

mislim da je član DF&TORPEDO puno više zna o tome pa ga pitaj o tome.savjet upućujem josipu
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

Gledaj, na zmaju nemas opciju da ti se heder svaki puta spusti na 7cm od zemlje i da ne moze dirati zemlju, dok to svaki drugi normalan kombajn ima, tako da mozes sibati koliko brzo zelis. Dok na zmaju nadjes savrsenu visinu reza, vec je dosao kraj njive i opet ispocetka.

Zmaj 142 u zitu s 4.20 nekad ima problema, a zamisli ga tek u soji. Nisko kosis, bubanj pun mase a njiva neravna, pa deres po zemlji i te fore.

Ne znam, nemam iskustva sa hederom za repicu, ali iskustva sa zmajem imam i previse. Da imam takav heder kod kuce, probao bih bar jedan krug obici, pogotovo ako imam poleglu njivu sto je u soji cest slucaj.
 
L

lukoil

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

Bobo kaže:
Gledaj, na zmaju nemas opciju da ti se heder svaki puta spusti na 7cm od zemlje i da ne moze dirati zemlju, dok to svaki drugi normalan kombajn ima, tako da mozes sibati koliko brzo zelis. Dok na zmaju nadjes savrsenu visinu reza, vec je dosao kraj njive i opet ispocetka.

Zmaj 142 u zitu s 4.20 nekad ima problema, a zamisli ga tek u soji. Nisko kosis, bubanj pun mase a njiva neravna, pa deres po zemlji i te fore.

Ne znam, nemam iskustva sa hederom za repicu, ali iskustva sa zmajem imam i previse. Da imam takav heder kod kuce, probao bih bar jedan krug obici, pogotovo ako imam poleglu njivu sto je u soji cest slucaj.
ne sporim o tvojim iskustvima i ne pametarim ali dozvoli da i ja imam mišljenje i nešta skromnog iskustva i zato mislim da mu stol ili bočne kose ne mogu pomoči u soji.baš bih volio da netko od kombajnera da još komentar o tvom prijedlogu
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

Volio bih i ja cuti, ali od kombajnera koji soju vrsi zmajem...

Vrsio sam ju i ja s Fahrom pa nastimas visinu reza i samo vozi, onda ti ne treba nista, jer i vitlo mozes podici taman koliko treba da soju ugura u heder, a tocno visoko da se ne namotava oko osovine vitla.
 
L

lukoil

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

Bobo kaže:
Volio bih i ja cuti, ali od kombajnera koji soju vrsi zmajem...

Vrsio sam ju i ja s Fahrom pa nastimas visinu reza i samo vozi, onda ti ne treba nista, jer i vitlo mozes podici taman koliko treba da soju ugura u heder, a tocno visoko da se ne namotava oko osovine vitla.
zašto stalno spominješ visinu reza?pa ne kombajniraš po asfaltu da je sve idealno ravno pa samo teraj.mota se soja i na vitlo od fahra a to ljudi riješavju tako da na vitlo stave pvc cijevi.i dalje mislim da sa stolom ni ne pokušava jer neznam kako bi mu to pomoglo bez obzira na tvoj prijedlog u prethodnom postu.al valjda čemo čuti još koji komentar pa da vidimo
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

Nisi me razumio... PVC cjevi ne pomazu kad se soja hce namotati na OSOVINU vitla s desne strane. Nisam jednom bio svjedok da se kombajneru nije dalo izlaziti iz kombajna svaki krug i cistiti desni lezaj vitla, pa je vitlo nakon 10 minuta ispalo iz lezista jer se previse soje namotalo na njega i rasirili se nosaci vitla...

Na fahru do ovoga ne moze doci, posto moze vislje podici vitlo, toliko da osovina vitla bude cak vislja od same soje, dok zmaj to ne moze.

Visinu reza spominjem, jer je za kombajniranje soje jako bitna, ovisno od sorte do sorte, a ako je kosa ispred, bolje ju vidis i lakse ti je prilagoditi visinu reza, jer je heder i uzi i pregledniji nego 4.20...
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Sjetva SOJE 2009

vidim da se tema rasplamsala pa se i ja malo ubacujem.prošle godine je bratić sa stojom za u.repicu vršio 1ha ječma kolegi koji nije htio čekati a mi bili kod njega namontirali stol.mogu reći da je išlo dobro.neznam kako bi to u soji išlo ali predpostavljam da ne bi bilo problema.kada dođe žetva soje na mom kombajnu će već biti kukuruzni adapter,a ja ću vršiti svoju soju sa NH-om od bratića.
 
L

lukoil

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

da je stol dobar za vršit soju vjerovatno mu naziv nebi bio stol za repicu već za soju.vjerovatno i ti josipe kad si kupovao stol nigdje nisi vidio da ga itko spominje za soju.nas većina u nedostatku novca skloni smo koje kakvim eksperimentima koji nekad poluče rezultat a nekad ne.krivo mi je sto je kolega bobo reagirao kao da je to normalno koristiti za soju i da smo svi budale koji to ne radimo. kažem da nikad to nisam vidio bar ovjde kod nas daj bože da funkcionira pa cemo odsad imati manje rasipe tj. veće prinose soje.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Re: Sjetva SOJE 2009

lukoil kaže:
da je stol dobar za vršit soju vjerovatno mu naziv nebi bio stol za repicu već za soju.vjerovatno i ti josipe kad si kupovao stol nigdje nisi vidio da ga itko spominje za soju.nas većina u nedostatku novca skloni smo koje kakvim eksperimentima koji nekad poluče rezultat a nekad ne.krivo mi je sto je kolega bobo reagirao kao da je to normalno koristiti za soju i da smo svi budale koji to ne radimo. kažem da nikad to nisam vidio bar ovjde kod nas daj bože da funkcionira pa cemo odsad imati manje rasipe tj. veće prinose soje.
čuj ja ne mogu znati tko je sada u pravu ali vam mogu reći da vas obojicu razumijem o čemu pričate,a i da u vrijeme žetve soje imam namontiran adapter za kukuruz na svom kombajnu pa ću soju vršiti sa bratićevim kombajnom.i bratić ima stol za u.repicu pa ću vidjeti ako budem imao vremena da ga namontiram pa da mogu probati vršiti sa stolom.iskreno ja i bratić smo o tome već razmišljali dok je on sijao soju ali nikada nismo probali na taj način vršiti.znam da zmajevi,NH-i i laverde imaju heder za soju ali nikada ga nisam uživo vidio pa ni neznam kolika je razlika između žitnog adaptera,stola za u.repicu i hedera za soju.
ovaj odgovor bi nam mogao dati pixa93,a i staviti koju sliku na forum jer on ima heder za soju.
 
B

Baloban

Guest
Re: Sjetva SOJE 2009

Vidio sam da je netko tu sijao soju sa amazonom D7 pa bi molio ako tko zna kako se mora ta sijačica štelati za sijetvu soje. Nisam soju nikad sijao pa budem probao jedno 3 jutra za svoje potrbe.
Hvala
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh