• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SOJA sjetva-žetva 2013.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Kad smo prvi puta przili isli smo na ag fakultet u zg pitati sta i kako pa su nam rekli d a bi bilo najbolje sve odmah ispziti jer se tako soja bolje skladisti na neki 8-9 % vlage .
To bi bilo najbolje ali nista se nece dogoditi ako przis prema potrebi saml treba dobro uskladistiti ispziti i to je to.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
kaj se to može i doma pržiti?
s čim i kak?

može se pržit ekstrudirat prešat kuhat kako god ti volja samo moraš zagrijat zrno na 130 stupnjeva i držat 10 min.
mi smo imali kupca koji je pržio u rolu , veli kad žena ipeče kruh rol je vruč i on stavi 5 kg soje i isprži i tako svaki dan.
dosta ljudi prži u hidroforu koje vrte na vatri motorom za brisače , neki kupe strujni toster iz srbije itd.
 
B

Bobo

Guest
Ajmo, "sojasi" sta jeeee? Nitko nista ne pise ovdje??

Jucer i danas posijano nekih 15kj soje, ostavili smo jos jedan hektar "sa strane" malo je ovlazno jos pa ce to kasnije doci na red...

Ima i jesenskog i proljetnog (2. mjesec) oranja, sve je potanjurano jednom tragom, baceno oko 250kg/ha 15-15-15, to je preletio sjetvospremac,( jesensko jednom, proljetno dvaput). i soja posijana u nekoj normi oko 100-110kg/ha mozda malo i vise, nismo tocno racunali...

Cekam povoljne uvjete da jos povaljam sve posijano a u medjuvremenu idemo na druge poslove...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
bobo, ako nemas slika kao da se nije desilo :icon_mrgreen:

ja jos cekam da sjeme dodje.. :icon_scratch:

jednu sjetvenu liniju sam vidio da se vozika selom, druga je stajala u dvoristu ali neznam dali ljudi siju ili zajebavaju nas koji nemozemo :icon_lol:
 
B

Bobo

Guest
Na zalost nemam slika... imam sliku kako sam si "postavio stol" na tanjuraci i rucam oko 5 popodne, dok stari ganja sijacicu po njivi... nisam navikao slikati jer zadnjih dana sam dva puta tanjuracu rastavljao (otkinuo rudu i lezajeve mjenjao), jucer na 539 vodna pumpa procuri, jutros kupimo novu a nova curi, pa skidaj, nazad do grada po drugu, montiraj i teraj... krenuli na selo u 8 ujutro a krenuli na njivu u pol 2 popodne ;)


Sjetva zavrsena sa slikama ili bez :p
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
jucer posijano 1kj za pocetak



danas jos 4kj





ferko je dobio dodatnu opremu za borbu sa brdima:



sije se lucija, svaki red. za svaki slucaj nesto malo veca sjetvena norma od preporucene.
nastavak kad vrijeme dozvoli. kisa trenutno pada ali dobro ce doc, zemlja na brdima je malo i presuha dok su ravnice idealne za pripremu..
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
Ajmo, "sojasi" sta jeeee? Nitko nista ne pise ovdje??

Jucer i danas posijano nekih 15kj soje, ostavili smo jos jedan hektar "sa strane" malo je ovlazno jos pa ce to kasnije doci na red...

Ima i jesenskog i proljetnog (2. mjesec) oranja, sve je potanjurano jednom tragom, baceno oko 250kg/ha 15-15-15, to je preletio sjetvospremac,( jesensko jednom, proljetno dvaput). i soja posijana u nekoj normi oko 100-110kg/ha mozda malo i vise, nismo tocno racunali...

Cekam povoljne uvjete da jos povaljam sve posijano a u medjuvremenu idemo na druge poslove...


zar se soja smije valjati ?? ja sam ove godine posijao jedno jutro za probu pa ako budem zadovoljan dogodine ću sijati više
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Mi ove godine prvi puta idemo sa površinom od 8 ha.:icon_kidra:
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
918
Jel može neko objasnit kakose štima oltova MSK dabise snjom sijala soja? dakle kakve sjetvene ploče idu i koji se razmak namjesti na zupčanicima?
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ja sam prije 2god sijao soju...porskao sam prije nicanja nije uspjelo,bila susa...ambrozija malo pobjegla prije ponovnog spricanja tj kontaktnog nije uspjelo...onda sam spricao 7 dana prije kombajniranja da se posusi ambrozija i isipa,djelomicno uspjelo....tak da mi to prvi i zadnji put sa sojom...ostao mi gorak okus u ustima..i onda sam vozio na estrudiranje i mislim da su mi uzeli 20% za uslugu...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
zavrseno sa sojom. sutra jos spricanje i prelazak na kukuruz. nije nesto puno posijano, cca 13kj.
jucerasnja kisica je dobro dosla. bolje se pripremalo nego prije nje..







[YT]http://www.youtube.com/watch?v=MrHxVBHMQ7k[/YT]
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Pjesma kvari zvuk šestaka:)

Vidim ne zatvarate brazdu prije sjetve??
I da odma pitam zašto ste okretali kotače na MF-u?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
nista se ne desava, stalno je isti zvuk pa sam ju ubacio da razbije monotoniju :icon_mrgreen:
ne zatvaramo, nemamo adekvatan prikljucak za zatvaranje i kasnije za obradu. a opcenito to u selu nitko ne radi..
morali smo ga suzit radi sjetve kukuruza da se ne sije po tragu traktora. i ovako je naknap ali vidjet ce se za koji dan kako ce to funkcionirat..
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
642
kodmene ima još nekih 30 ha soje za posijat i gotovo za ovu godinu :icon_hang:
priprema
25042013442.jpg

sjetva
26042013446.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
nista se ne desava, stalno je isti zvuk pa sam ju ubacio da razbije monotoniju :icon_mrgreen:
ne zatvaramo, nemamo adekvatan prikljucak za zatvaranje i kasnije za obradu. a opcenito to u selu nitko ne radi..
morali smo ga suzit radi sjetve kukuruza da se ne sije po tragu traktora. i ovako je naknap ali vidjet ce se za koji dan kako ce to funkcionirat..

Moraš si nabaviti 3m rotodrljaču tak da možeš i kukuruz saditi u kombinaciji i nemaš brige s tragovima kotača :)

Nego koliko je velika ova parcela uz šumu???
Krasno izgleda na ovim slikama gore :)
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
MF moze samo sanjati o takvoj kombinacij. prijatelj tako sije sa 160ks i nekih 500tinjak kg na ph mu je malo. Forterra 115 praznu kombinaciju jedva jedvice nosi u transportnom polozaju.
A na kraju, bas i nisam nesto odusevljen sa takvom kombinacijom..

Polje je cca 4kj samo dosta bude stete od hladovine. A ima i svinja..

Bole, kolika je rd? 4m? Kako se jd bori s njom? Koja je radna brzina?
 

SteveO

Član
Tu od
16 Velj 2007
Poruka
244
kodmene ima još nekih 30 ha soje za posijat i gotovo za ovu godinu :icon_hang:

sjetva
26042013446.jpg

Covjece di si nabavio sijacicu ? Kako ju transportiras ? Jel to kupljena 12 redi ili si pravio sam ?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh