• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Soja

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Više nitko. Prodao sam dok je ta cijena bila.

Trenutno je od Žita Osijek aktualno 356 €/t.
 

Stjepan1262

Novi član
Tu od
18 Velj 2017
Poruka
27
Pozdrav, imam pitanje u vezi soje
Nisam nikad sijao tu kulturu pa me zanima sto više informacija o tome, ako natko ima volje da mi sto bolje da upute o proizvodnji...
Zanima me koje sorte sijete koje su u vrhu s prinosom, na koji razmak se najbolje pokazalo, kakva je gnojidba potrebna za soju, jel ju napada kakva bolest ili štetnici, i ono što me zanima najvise zastita od korova...
Lp
 

Jasmin93

Član
Tu od
5 Ruj 2021
Poruka
70
Lani sijao prvi put.... Bc pedro, makar ima i boljih sorti sto se tice roda. Gnojidba 8-15-15 165 kila na ral, tako ispalo i prihrana 50 kg kana i folijarno bor+aminokiseline u cvatnji. Špricanje sencor prije nicanja, corum u split aplikaciji i nešto protiv sirka. Ureu ne bacam u soji... Obavezno pripremi što ravnije radi niskih mahuna da se mogu pokosit. Bilo 4200 kg na hektar, ove godine ide pedro i tribor....i još cu smanjit npk u sjetvi.

Zaboravio sam reći, sijano na 70 cm razmak međuredno, kultivirana jednom. Izašlo cca 55 kg sjemena na ral.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Case4220

Aktivni član
Tu od
14 Lis 2021
Poruka
158
Dal bi se sjetvom postrne soje 000 mogli pobrat potpore za konzervacijsku, leguminoze , a i soju 😁
 

Mrezek31

Član
Tu od
4 Velj 2022
Poruka
55
Za leguminoze da, konzervacijsku mislim ne
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Pozdrav ekipa. Sijao bi soju uslužno Bc Pedro me zanima kako točno obaviti postavke sijačice. Sijao bi žitnom svaki drugi red, ali kako odraditi da bude razmak redova svuda jednak malo me buni to?

Druga stvar u uputama sijačice ako sam dobro vidio gasi se osovina koja mješa na dnu?
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,118
Gledaš redove na sijačici da sije svaki drugi i zatvaraš na sanduku prije izbacivača a mi na amazonki ne gasimo mješač
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
601
Jel je jači potisak na kraćim ili dužim ulagačima ? Ja gasim prve kraće jer mi se oni poklapaju sa tragom traktora pa da ne smijem po tragu
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Jači pritisak je na prve ulagače. Ovi duži jače skaču, kad je malo grublja priprema, kad je fino onda nema neke razlike. Imaš onda jako uske kotače ? Jer meni gazi jedan red bez obzira jel zatvorim prve ili druge...
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
601
12.4-28 su kotači a sijačica je 2.5m i 19 redova, pa dugi ulagači siju uz sam rub traga i ne ostaje ništa vani.
 

Toma.s

Novi član
Tu od
22 Svi 2019
Poruka
29
Jel sije netko Altonu?Koliko kg na ha sijete sa žitnom?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Crnki

Novi član
Tu od
24 Ožu 2022
Poruka
11
Pozdrav svima, nemam bas puno iskustva sa sojom. Planirao sam sljedece, pa ako nesto ne radim dobro neka me netko ispravi. Mislio sam posijati iku na razmak 35, olt sijačica podesena za kukuruz na 70 pa bih sijao između redova. Sto se tice gnojidbe bacio sam 300kg/ha 3x15. Za zastitu od korova pomjesao bi sencor i dual gold ako se smije.
 

Toma.s

Novi član
Tu od
22 Svi 2019
Poruka
29
Smije se pomjeast.Ja mjesam sencor,clematis i frontier.Cim izađu kotiledoni pola doze coruma a pola za 7-10 dana.Bacam 15icu 300 na ha i odma prije sjetve 175 na ha kana.Sijem oduvijek zitnom svaki drugi red.Cca 27 cm.Polja su poblanjana i bacim gnoj,pređem sa rd i onda smijem rd+sijačica. Lani prinos prosjek na 12 ha bio 3800 na ha.
 

Crnki

Novi član
Tu od
24 Ožu 2022
Poruka
11
Nije iskljuceno ni to da probam posijat zitnom. Imam IMT-ovu sijacicu, ne znam znas li koliko treba podesit protok na baterijama i koji omjer na onom bocnom zupcaniku
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,118
Bolje posij sa kukuruznom zbog dubine jer zrna koja ostanu na površini i do 2 cm dubine ako bude suho neće niknuti,ovdje je bila sjetvena norma 80 kg/ha
 

Prilozi

  • IMG_20210609_192512.jpg
    IMG_20210609_192512.jpg
    73.8 KB · Pregleda: 33
  • IMG_20210609_192503.jpg
    IMG_20210609_192503.jpg
    62.3 KB · Pregleda: 32

Toma.s

Novi član
Tu od
22 Svi 2019
Poruka
29
U mom kraju svi siju žitnom.Al zato mora bit jako dobra priprema.Zbog fine pripreme se ide 2 puta sa rotodrljacom.Tanjuranje u proljeće ne radim.Imam Isariu sijačicu i mogu usijat 4 cm duboko

I povalja se ak nema kiše na vidiku
 

Najnoviji postovi

Na vrh