• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Soja

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Evo krenula je nova godina pa da malo raspravljamo i o ovoj kulturi koja je po meni uz dobru agrotehniku i brigu čovjeka jako isplativa kultura...

Jel se šuška što o cijeni sjemenske soje??
Ja od sad uzimam samo najranije sorte,prvenstveno zbog sjetve pšenice po sojištu,ali i zbog manje vlage zrna..
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Re: Soja 2016

Ja sam prošle godine sijal prvi puta soju ali sam zgubil gaće i hlaće na njoj.
Na 18 ha sam dobil cca 20 tona :icon_hang: . Tak da bu ove godine minimalna sjetva, možda na 3 do 4 ha.

Koja ti je predkultura za soju ove godine, kakva ti bude gnojidba ?
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Re: Soja 2016

Ima i puno kod mene koji su izgubili na soji..Ja sam hvala Bogu pokosio prije onih kiša sa vlagom od 12.5-13%...Prosjek je oko 3600kg..Imao sam 13ha.
Predkultura mi je uvijek kukuruz...u proljeće idem sa 215 kg/ha 15-15-15.Folijarne prihrane sigurno budu 2 ili 3...

Od puno ljudi čujem koji siju soju da što manje,čak i ništa gnojiva (NIŠTA) ne dati i prinosi bolji nego kad daš nešto gnojiva..Po meni to nije normalno,ali nek ljudi pričaju...
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Re: Soja 2016

Soja ti je kaj kukuruz, ak ima dosta vlage i da je toplo bude je dosta.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Re: Soja 2016

Na koliko sijete soju, ja razmišljam da probam, ako uspije, svi kažu da se može zaraditi.

Probao bi na neka 2 jutra, al je lošija zemlja, pjeskovita, slabo rađa, trebalo bi dosta gnojiva, bio suncokret, htio sam kukuruz, al nesmijem zbog divljih svinja, sada je ostala opcija samo soja, al se bojim zbog same kvalitete zemlje, pa kako uspjeva na lošijim zemljištima?
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Re: Soja 2016

ja ove godine bum sijal al jaru ak uspijem nabaviti..poslije repice...oko 12 hektari..za probu
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Re: Soja 2016

To da soja bez gnojidbe rodi bolje su gluposti na kvadrat.
soja je dohodovna kultura i treba je dobro nahraniti i biti će para.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Re: Soja 2016

Nije istina ni jedno ni drugo.

Probali smo i sa gnojivom i bez gnojiva, ne samo ja, nego mnogi. Jednostavno, kakva godina potrefi, takva je i soja.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Re: Soja 2016

Ove godine smo nagnojili, i nije stigla sazrit na vrijeme i tek poslije onih kisa smo vrsili, dio je opao, dio je bio zelenkast, dio crn crn, takav krs nikad nismo imali. Susare su bile zauzete i nismo mogli ranije skinut i eto problema, ne valja joj ni previse nabacat. Prinos je bio 18metara na jutro tog krsa, sve u svemu dobro je i proslo, samo jos da se moglo na vrijeme ovrsit.
Dio je bakteriziran al jednako gnojen i ne vidim razlike, jel radio tko bakterizaciju sa smanjenim unosom gnojiva i kakve rezultate je dobio?
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
854
Re: Soja 2016

ja planiram 15 ha soje, sorta IKA, planiram baciti pod rotodrljaču 400 kg/ha 15-15-15 i raditi bakterizaciju.Mislim da bi joj ovih 60 kg/ha dušika trebalo biti dovoljno za start tako da KAN ne mislim dodavat.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,506
Re: Soja 2016

Misli (tako su mi rekli)da sjeme tretirano sa bakterijma se nesmije prihranjivati sa dušikom.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Re: Soja 2016

Zasto? Bakterije ce zamjenit 300 kila kana? Oni to tvrde ali ja nisam vidio neku razliku bas. Realno u zraku iznad jednog hektara ima dusika kao u 400 kg kana, i bakterije bi to trebale povuc. To je teoretski

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Re: Soja 2016

Primjeri gnojidbe
1. uz fiksaciju dušika:
zaorati u osnovnoj gnojidbi NPK 7-20-30 400 kg/ha
2. bez fiksacije dušika:
zaorati u osnovnoj gnojidbi NPK 7-20-30 600 kg/ha
zatanjurati pred sjetvu UREA N 46 150 kg/ha
ili UAN N 30 150-200 l/ha
3. bez fiksacije dušika:
zaorati u osnovnoj gnojidbi NPK 5-15-30 600 kg/ha
zatanjurati pred sjetvu NPK 15-15-15 150 kg/ha
prihrana KAN N 27 200 kg/ha

http://www.petrokemija.hr/Portals/0/Gnojidba/GnojidbaSoje.pdf

Ono sa bakterijama je ak se prime.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Soja 2016

Ako je kiselo nema sreće ni od soje ni od bakterija.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Zavisi koliko je kiselo ako je ph iznad 5 onda sa duplom dozom ce biti dobro .
ako je soja sijana pred 2-3 godine onda 1,5 doza na sto kila sjemena .
Na tlima kojima je ph 4,5-5 mi smo stavljali 2,5 doza kod prve sjetve soje .
Do sad nismo imali slučaj da nam bakterizacija nije uspjela .
gnojidba nam je 400-500 kg 7-20-30
ako ide sa stajnjakom onda 300 kg / ha

Sjeme koje je bakterizirano trebe što prije posijati mi prakticiramo unutar 2 sata i naravno tretirati u hladu i paziti da sjeme nije na suncu jer nije dobro da sunce ugrije sjeme na temperature preko 30 stupnjeva .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Soja 2016

Čuje da opet bude problem sa sijemenom soje,kažu jako ograničene količine.
 

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
239
Re: Soja 2016

Ništa čudno.
Zeleno plaćanje je mnoge natjeralo da posiju neku kulturu koju dosada nisu, a većini je lakše soju posijati...

A kakva je godina bila prošla, trebati će brzo tražiti sjeme
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Ništa čudno.
Zeleno plaćanje je mnoge natjeralo da posiju neku kulturu koju dosada nisu, a većini je lakše soju posijati...

A kakva je godina bila prošla, trebati će brzo tražiti sjeme



Pazi s tim zelenim placanjem, mislim da te je kod soje ono vezano za grlo stoke. Drugim rjecima poticaje za zeleno placanje na soji mogu dobiti samo stocari, za druge leguminoze to nije uvijet..
Tako mozes sijati grasak, lucernu itd...

Čuje da opet bude problem sa sijemenom soje,kažu jako ograničene količine.



Moze biti, ova prosla godina za soju je bila uzasna sto se kvalitete i prinosa tice...
Ko je pozeo prije onih kisa nesto je i dobio a ko je cekao da padne vlaga jer im se nije placalo susenje je generalno popusio....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Soja 2016

Tako je,bilo je dobre soje prije kiše i u standardu se kombajnirala a poslije toga je sve bilo nikako,vlage su bile velike a i puno primjese.
 
Na vrh