• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Soja

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Re: Soja 2016

Pazi s tim zelenim placanjem, mislim da te je kod soje ono vezano za grlo stoke. Drugim rjecima poticaje za zeleno placanje na soji mogu dobiti samo stocari, za druge leguminoze to nije uvijet..
Tako mozes sijati grasak, lucernu itd...

tu se radi o direktivi sa ekoloski znacajnim povrsinama koje vrijede isto kako za stocare tako i za ratare , tako da mozes bez problema sijati soju. Treba samo paziti jer ekvivalent za leguminoze je 0,7 ha.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Re: Soja 2016

Lani sam imao sortu IKA koju planiram i ove godine.Koja bi još sorta ,kojeg proizvođača bila za preporuku.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Soja 2016

To što@ Institut spominje je dodatni poticaj na proteinske kulture i za to moraš imati stoku i račun gdje si odradio tostiranje i to nema veze s zelenim plaćanjima.
 

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
240
Re: Soja 2016

Tako je,bilo je dobre soje prije kiše i u standardu se kombajnirala a poslije toga je sve bilo nikako,vlage su bile velike a i puno primjese.

Inače radim na otkupnoj stanici, i mogu reći da sam se svega lani nagledao... od robe koje bi se mnogi profi poljoprivrednici mogli postidjeti, do trule robe u mp3 ...

A najveći krivac kod loše robe je bilo sljedeće:

Ljudi su čekali da se "još malo prosuši" da ne moraju plaćati sušenje, međutim okišilo se ... i ta soja naravno počima propadati...
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,118
Re: Soja 2016

i još je pauk napravio kvara,sve mahune koje su bile probušene zrno je počelo trunuti
 

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
240
Re: Soja 2016

Joj da, na to sam potpuno i zaboravio... pa pauk je ljudima odnijeo i 50% uroda ...
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
To što@ Institut spominje je dodatni poticaj na proteinske kulture i za to moraš imati stoku i račun gdje si odradio tostiranje i to nema veze s zelenim plaćanjima.




Imas pravo, pobrkao sam loncice, ispricavam se. To za soju se odnosi na proteinske usjeve tako je....

i još je pauk napravio kvara,sve mahune koje su bile probušene zrno je počelo trunuti




Hmm ja sam mislio da pauk napada samo list i susi ga, nisam jos vidio pauka na mahuni da ju busi???
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Soja 2016

Crveni pauk se ne vidi bez povećala i napada samo list koji se uvija, dobija čudnu boju,na kraju se list osuši,mahune sigurno ne buši,to je nešto drugo napravilo.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Soja 2016

A skup je tretman za suzbijanje pauka.Ja ga nisam imao ali vidio sam kod nekih da je dosta štete bilo od njega.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: Soja 2016

Jel zna tko kavu cijenu za sjeme
Mi jučer morali naručiti a nezna se cjena a klijavost oko 70%
A za cijenu pričaju da bude paprena
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Soja 2016

A neče biti ništa manja nego prošle godine,a roba bude lošija.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: Soja 2016

Jel zna tko kavu cijenu za sjeme
Mi jučer morali naručiti a nezna se cjena a klijavost oko 70%
A za cijenu pričaju da bude paprena



hmm ja mislim da ti je po pravilniku minimalna klijavost za soju 80%, jedino ako ministarstvo nije propisalo da se zbog godine moze pakirati i sjeme losije klijavosti???
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Soja 2016

Al nas juče rastužio prestavnik RWA firme,kaže da ukupno imaju samo 60 tona sijemena,a meni samo treba 4 tone,bit če izgleda velike borbe za nabaviti sijeme.
 

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
240
Re: Soja 2016

hmm ja mislim da ti je po pravilniku minimalna klijavost za soju 80%, jedino ako ministarstvo nije propisalo da se zbog godine moze pakirati i sjeme losije klijavosti???

Pa vjerojatno će dozvoliti. Naravno, neće biti cijena kao regularna... nego nešto niža...

barem mislim da će tako biti :S
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Re: Soja 2016

Jel zna tko kavu cijenu za sjeme
Mi jučer morali naručiti a nezna se cjena a klijavost oko 70%
A za cijenu pričaju da bude paprena


Od Osijeka je uvijek cjena bila oko 7,10kn za kilogram, neznam kako će biti ove godine, ja budem sijao 1. reprodukciju
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: Soja 2016

Onda si sjemenar. Sijes C1 za C2???
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Re: Soja 2016

Kroz tjedan dana ću dobiti sjeme, pa ću više znati o tome, i kada vidim deklaraciju od prošle godine, i koja je sorta, te koja se količina sije po hektaru, moram vidjeti kolika je i čistoća, pa ću ju još doraditi na svom selektoru, ako bude bilo potrebno

Nisam ni znao da je tolika utrka za soju, inače ju do sada nisam sijao, probat ću ove godine na 2 jutra
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: Soja 2016

Pametno treba prouciti sve i onda odredis kako ces sijati. Ma pitao sam te za to sjeme prve generacije, C1, jer ono se obicno koristi u sjemenskoj proizvodnji za dobivanje sjemena druge generacije, C2. Samim tim C1 je malo skuplji od C2 a za obicnu merkantilnu proizvodnju nema ti razlike u sjemenu...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Re: Soja 2016

Kažu da se soja može sijati 6-7-8 godina

Sada me samo zanima kakav sklop treba biti za tu soju, jer koliko sam vidio, da se soja sije od 400 000 do 650 000 zrna po hektaru

Razmak redova ću ostaviti na 70cm, jer dosta ljudi kaže da se taj razmak bolje pokazao, nešto je prinos manji, al je bolja kvaliteta, pa ću probati

soja iz 2014.g. sijana na 70cm, i razmak oko 3 do 3,3 cm, probno posijano par kvadrata, visina soje u žetvi oko 150cm, preko 120 mahuna po stabljici, al previše vlage

 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: Soja 2016

Soja izgleda odlicno. A cuj kako budes sijao ti ovisi o preporuci. Za neke sorte ti je bolji gusci sklop a za neke rjedji. Ja sam gledao soju sijanu gustoredno tj svaki red, pa onda sijanu na 25cm i 50cm.
Ako nemas kultivator nemoj sijati na veliki razmak, ako pak imas kultivator onda je 50 cm idealno. S razmakom od 70cm gubis u sklopu, ne znam al mislim da je 70 malo prevelik razmak.....
 

Najnoviji postovi

Na vrh