• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Soja

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: Soja 2016

Probati ću posijati da vidim klijavost, to svakako, takvu mogu dobiti, al pročistim to nije problem

posijat ću 100 zrna, pa ću vidjeti koliko će niknuti

i mene zanima samo 70cm zbog kultivatora, startno neću ništa baciti, nego kroz kultivator 15icu, oko 100kg po jutru, i mislim da bi to rebalo biti OK, tako sam napravio i sa onom sojom sa slike, al je ono sasvim drugačija genetika, i bilo je dobro

prošle godine u kukuruz sam isto išao sa kultivatorom, al 120kg 15ice, i bio odličan kukuruz, također startno nije dobio ništa, a dalje sam bacio i 100kg uree, pa nije bio ništa bolji od ovoga, a suncokret 15ica isto kao i kukuruz, al bacio 70kg uree, i bilo mu previše, treba ići sa 50kg ili kanom bez uree...tako da ću ubuduće bacati samo kultivatorom

Fascinantno mi je da sa cca 250kg/ha gnojiva imas bolje prinose nego neko sa 500 a stalno se kuka da nema se para ....
A ulog dosta manji
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Re: Soja 2016

Ispada bolje, 500kg nisam u životu bacio, ipak sam se osvjedočio da je bolje baciti kultivatorom u redove, nego rasipačem, i ima manje trave, koja također vuče gnojivo

u suncokretu je bio problem drugog kultiviranja urea-om, sa 70kg po jutru, suncokret je dugo ostao zelen, možda imam negdje sliku, kakvog sam ga vršio sa 8-9% vlage, i prošla najlošija godina prinos 1500kg po jutru, dok je znalo biti samo 2013, oko 2200-2400kg/jutru

pošto proizvodim grah, koji također nije vidio rasipača, tako planiram i sa sojom, ali bez dodatnog dušika, osim ono u 15ici i to je sve.

jedino bolja varijanta bi bila, imati deponatore na sijačici, da 15ica prije dođe u zemlju i otopi se, ovako do kultiviranja prođe 3-4 tjedna
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Soja 2016

Ja znam kako ostvarim dobar prinos i tako radim,nema se vremena špekulirati,ali na razmak 70 mislim da nemože biti prinos nikada kao na 25 razmak redova.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Re: Soja 2016

Soji za dobar prinos treba 400-500 kg sedmice ili nekog sličnog gnojiva.
Kada se ide na prinose preko 4 tone dobro je u cvatnji dodati dosik jer bakterije nemogu fiksirati dovoljno . ako se više dušika doda odmah bakterije imaju veliku želju da se ulijene pa ne rade baš kako bi mogle.
Svjetski rekord u prinosu soje je srušen sa medurednim razmakom 75 cm pa toliko o tome sta može uroditi na kojem razmaku.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: Soja 2016

@tatar, imas li neki link za taj podatak, volio bi ga malo prouciti.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Re: Soja 2016

Ako misliš svj rekord na youtube imaš predavanja od kip cullers pa prouči (tri puta rušio svj rekord).
Imam i talijanska istraživanja o prinosima sorata na 50 i 75 cm sa 20 sorata i prinosi su zavisi za koju sortu ali podjednaki . Neke sorte bolje rode na 50 neke na 75 a na 25 nisu ni istraživali .
a za dušik prof Ređepović .
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: Soja 2016

Hoce li se raditi bakterizacija ?

Da,to je najgore za napraviti
To oko prinosa sve ovisi o zemlji i agroekoloskim čimbenicima
Prije 2 godine sam sijao svaki red i soja bila 1.5 m visine i dio legla i lošiji prinos nego lani kad sam ponovo na 25 sijal
Kolega jedan sije na 35
Jedan drugi lani na 45
I prinosi su njima lani na 35 i 45 bili manji nego kod mene.
Jedna drugi sije od 100-200 ha soje i on mislim da na 45-50 stalno sije i prinosi variraju od 2-4 t/ha tak mu je lani bilo
Lani je meni propalo na jednoj parceli dosta soje od vode i ja sam usijao depresije sa koleginom na 45 i puno sam sjemena potrošio i jednostavno pre rijetka mi je djelovala
Kasnije je sijano i dosta losije mi je djelovala u odnosu na onu 25 sijanu jednostavno fali jedan red između
Na te šire redove treba sijati kasnije sorte koje se jače granaju
 
Posljednje uređivanje:

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Re: Soja 2016

Prije par godina sam čitao o nekom istraživanju Novosadskog instituta o sjetvi na 25, 50 i 70 cm i razlika u prinosu je mala.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
Re: Soja 2016

Bio sam u utorak na predavanju BC-a,gospodja napomenula,da ce imati uvoznu sortu soje,talijansku,PEDRO,netreba termicka obrada,moze odmah u hranidbu,junadi i krava.Samo nije preporuka za svinje,zainteresirala me..
 
Posljednje uređivanje:

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Re: Soja 2016

Pa lani smo sijali pedro a talijani nam takve stvari nisu spominjali.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Soja 2016

Pa i naše soje preživači mogu jesti bez termičke obrade,samo za svinje se mora tostirati.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Re: Soja 2016

Decki znaci sjemenska soja je vec u sjemenskoj kuci cijepljena s bakterijama,ali ja bi jos ponovio sa biofixinom jel bi to sta smetalo?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Re: Soja 2016

ispitao sam klijavost soje, 82%, al poslije je još niknulo 2 komada, valjda mi je sjeem dubolje otišlo, znači oko 84% što mislim da je zadovoljavajuće, posijat ću 2-3 jutra, za probu
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Re: Soja 2016

danas sam doradio soju, neizgleda loše, sjetvu planiram za 15 dana, ako vrijeme dozvoli, jer kažu da se sije početkom 4 mjeseca


nedorađena soja u vreći:




otpad:




soja spremna za sjetvu:

 

Najnoviji postovi

Na vrh