• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Soja

Dali75

Aktivni član
Tu od
5 Srp 2017
Poruka
194
Posijao sam iku i Koranu, 100 kg/kJ 3x15 od gnojiva, pneumatskom, krenula prva troliska i sve prskano prije nicanja. Bit će super ako ne bude mraza
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
234
Jel sijete soju?ja krećem idući tjedan...sorte sam nabavio tena i ika.oko 8ha bi trebalo biti ukupno.još mi 3 ostalo za preorati.
Koliko i kojeg gnoja da bacim pod rotobranu?urea + 3x15? ili nešto drugo?

Odustaješ od kukuruza ili budes i kukuruz i soju sijao??
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Sijem non stop kukuruz na kukuruz i svake god sve bolje gnojim a sve manji prinos.lani sam imao sreće što su mi podvodne zemlje a bila sušna godina,tako da sam dobro prošao,ali sad idem po psu kak se kaže pa poštivanje plodoreda u svrhu većih prinosa..nemam puno zemlje pa sve mogu odradit kak se spada,jedino pošto je bila vlažnija jesen nisam mogao odraditi oranje pa sad zaostatke odrađujem..
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
234
Identična situacija i kod mene zato sam i pitao, a mislim da smo i sa obradivim površinama tu negdje i imam isti problem da konstantno mijenjamo žitarice-kukuruz pa planiram nešto 3. ubaciti ali se dvoumim između uljane i soje.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
Posijao sam iku i Koranu, 100 kg/kJ 3x15 od gnojiva, pneumatskom, krenula prva troliska i sve prskano prije nicanja. Bit će super ako ne bude mraza

Kad si sijao da je već troliska?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Identična situacija i kod mene zato sam i pitao, a mislim da smo i sa obradivim površinama tu negdje i imam isti problem da konstantno mijenjamo žitarice-kukuruz pa planiram nešto 3. ubaciti ali se dvoumim između uljane i soje.

Ja iskreno nekak najviše se veselim repici..
Ali to ću probati nakon ječma.
Imam od ove god još +3ha, tako da sam sad na negdje 12ha otprilike.
Jednu bi livadu s guštom pretvorio u oranicu ali blizina šume,zbog divljači me brine..ali vjerujem da soju nebi dirali..
 

bm joja

Aktivni član
Tu od
17 Ožu 2016
Poruka
377
Ja krečem sa sjetvom soje danas.
Srne hoče soju pasu vrhove ,ali to
nije neka velika šteta.Stavljam 200kg 3x15
na hektar +biofixator na sjeme.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Jučer i danas posijali soju.
Sorta ika,118kg/ha..
Za probu sam posijo 2ha tretirane i 4ha netretirane (tako sam nabavio sjeme),gnojidba je bila 250kg/ha 7ice i 250kg/ha uree.
Još pošpricam i onda pratim situaciju.
Sencor + frontier ili pulsar + basagran,nisam pametan pošto prvi put sijem soju..
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,355
Mislim da ti nije uredu Urea u soji, pogotovo u toj količini, ostat će dugo zelena. Tak sam i ja prve godine napravio. Sad bacam samo sedmicu, ove godine sam recimo 15-icu samo.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Meni tak rekli ovi koji siju netretiranu...budemo vidjeli kako će biti na kraju..uglavnom svjestan sam što velika količina uree radi u kukuruzu,no ipak ima i do onoga kakva je godina...više padalina veća vlaga,manje padalina manja vlaga bez obzira na ureu.
Lani sam npr u kukuruz bacio oko 350kg uree /ha predjstveno,a najveća vlaga je bila 18%.
Godinu prije oko 250 kg uree,najveća vlaga 33%.najmanja 25% ako se dobro sjećam.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Posijana i kod mene IKA.
 

Prilozi

  • IMG_20180424_203208.jpg
    IMG_20180424_203208.jpg
    16.4 KB · Pregleda: 111

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
245
Sijem non stop kukuruz na kukuruz i svake god sve bolje gnojim a sve manji prinos.lani sam imao sreće što su mi podvodne zemlje a bila sušna godina,tako da sam dobro prošao,ali sad idem po psu kak se kaže pa poštivanje plodoreda u svrhu većih prinosa..nemam puno zemlje pa sve mogu odradit kak se spada,jedino pošto je bila vlažnija jesen nisam mogao odraditi oranje pa sad zaostatke odrađujem..
Jel' imaš neki razlog zašto kukuruz na kukuruz ili? Nedostatak parcela?

Poslano sa mog Redmi Note 2 koristeći Tapatalk
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Najviše jer su zemlje koma.dugo voda stoji..a i nedostatak parcela.
Ječam me sram i postavit slike jer jadno izgleda a još se vide "brazde" od guma traktora..tako da jedino kukuruz mogu dovoljno kasno sijat da nije prekasno,a u jesen od 5 godina,2 su bile hebene za kombajniranje pa smo par dana 6 hektara kombajnirali...
Sad sam odlučio soju na sve il ništa.
Danas je dobila full dozu frontier + scorpio..čekam kišu jer treba je a i da herbicid "proradi".
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Nema oborina na vidiku...do četvrtka navodno..sve me strah kako će to ispasti..
 

Dali75

Aktivni član
Tu od
5 Srp 2017
Poruka
194
Jeste vidili novi zakon za zelena plaćanja, soja se više ne smije prskati sredstvima za zaštitu bilja, a sijem ju samo zbog onih ezp pojasa. A Šta sad...
 

Najnoviji postovi

Na vrh