• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Soja

Ivan00

Član
Tu od
29 Stu 2020
Poruka
87
Nemoras bit u PDV-u da bi na racunu pisalo ime kupca. Jednostavno se naglasi prodavacu da ti treba racun na ime zbog tog i tog razloga i nema problema. Bas kao kad se kupuje i umjetno gnojivo pa se sa racunom pravda za povrat u agenciji.
 

dankec1912

Član
Tu od
11 Lis 2019
Poruka
53
Da li vas ima koji niste posijali? U planu mi je sijanje za vikend, ranija sorta, RWA Lenka (00).
Pitam da znam da li da se brinem jer kasnim ili ne. :)
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,418
Ne kasniš. Do sad stalno hladno tako da i nema svrhe rane sjetve, kad se u toplo posije onda ona nikne u par dana i ide, ovako u hladno hoće neće, ne pomiče se sa mjesta.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Ja jučer i danas sijao na 35cm.veli tast da toplu vodu izmišljam,ali pošto imam sijačicu kukuruznu,pa sam na pola reda poduplao.
Ispalo je oko 95kg po ha,valjda bude dobro.
Sad špricanje pa ćemo vidjeti dalje.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Na A5 sa duplim redom rupa bi trebalo biti 98kg, ja sijao prije 2 godine na 70cm. Pretpostavljam da nemaš pločice s duplim redom rupa?

Ali kako god, bit če to dobro.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Na A5 sa duplim redom rupa bi trebalo biti 98kg, ja sijao prije 2 godine na 70cm. Pretpostavljam da nemaš pločice s duplim redom rupa?

Ali kako god, bit če to dobro.
Imam ploče 72 rupe,sa zupčanicima sam dobio 5.1cm u redu na 70,pa prepolovim red na 35.
Piše da je na 5.1 razmak u redu 280 tisuća zrna,pa x2 je 560k..to bi valjda bilo dobro.
A bio sam atrakcija jer svi mislili da sijem kukuruz,a nikak završit parcelu..
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
638
Jel gaspardo sijačica kad su ploče 72 rupe?
Ja kupio sa 72 rupe, mjenjao zupcanike i onda mi je najmanji razmak 3cm. na 70 sam trošio oko 60-70kg/ha. Bilo me strah sve tako posijati pa sam za probu jedno 2ha.
Kod nas se baš gura tog sjemena soje po ha. Vecina 110-120kg/ha. U americi je optimalan sklop 120k/a sto ispada 288K/Ha. Gledao neka njihova istraživanja da je sve više od toga bacanje sjemena. Svjetski rekord je postignut sa sjetvom na 200k/a sto ispada 480k/Ha. Prinos je bio 12.3T/ha.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Je,gaspardo mt,imam samo zupčanike sa 23 zupca.
Htio sam na 70 sijati i razmak 2.9cm,ali trebao mi je jedan od 16 zupčanik,a nisam ga nabavio na vrijeme,pa sam ovak kak jesam.
kad sam sijao i nakon hektara vidim da 95 kg trošim,a pripremio sam 130kg za ha,i ponavljam si u glavi "nekad je manje-više"...al žetva će pokazati,sad samo da se riješim korova i bit će ok.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,535
Ja sam sijal BC Pedro. U vreći ima 120 000 zrna i vreća ima 18,5 kg. Kad bi htel sijati recimo 90 kg/ha treba mi 5 vreća a to je 600 000 zrna. To mi se čini bezveze. Sijal sam 4 vreće na ha. Amerikanci siju max 200 000 zrna/ac ili cca 500 000 ha. Ali su im čak prinosi bolji sa manjim sklopom jer se soja bolje grana. 120-130 kg/ha je valjda 700-800k biljaka po ha…
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ovisi o krupnoći zrna,krupnozrne soje trebaš puno više kg/ha nego sitnije jer moraš zadovoljiti broj biljaka po m2
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
638
Gle, treba si postaviti pitanje jel se njihova soja bolje grana zbog sortne osobine ili se naša manje grana zbog velike gustoće? Prošle godine sam vidio jednu stabljiku soje koja je zauzela skoro 1m2 površine jer oko nje nije bilo druge soje dok su dalje u polju bili "štapovi" tj soja bez ijedne grane. Gledao sam na srpskom forumu i oni siju iste sorte kao i mi skoro upola manje sjemena koliko naši preporučuju u katalozima.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Posto je sjetva u tijeku, nekima vec gotova, postavljam pitanje kako plasirate urod soje na trziste?
Da li samo predajete u lokalni silos i novac odmah il skladistite u silos po par mjese I pa onda prodajete il kako?

Da li skladistite doma i da li netko przi soju il tostira u blizini Garešnice i Kutine?
 

Najnoviji postovi

Na vrh