• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Soja

Jasmin93

Član
Tu od
5 Ruj 2021
Poruka
77
Jedno pitanje za vas koji imate malo više iskustva sa sojom... Ove godine ju radim prvi puta, u planu je BC pedro nekih 70 kg po jutru. Gnojidba 125 kg 5-15-15 i 50 kg urea, radio bi bakterizaciju soje. Predkultura je bio ječam lani, pošto je to novi zakup ne znam kako je rađeno do sada, najviše me zanima gnojidba, jel treba više NPK bacit od ovoga i jel treba urea ako idu bakterije... Kod mene svi gnoje kao za kuruzu, 175-200 kg petnestice i 100 kg urea po jutru, po meni je to za soju previše pogotovo uree, strah me da nikad neće dozrit ako bacim puno.
 

Marko96

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2018
Poruka
316
Kakva urea na soju???? Joj meni joj, 40 kila je sasvim dovoljno sjemena po jutru samo što 50 moraš zbog poticaja, 150 kila 0-20-30 se zaore u jesen i to je to što se tiče soje
 

Prilozi

  • Screenshot_20221214_171042_Messenger.jpg
    Screenshot_20221214_171042_Messenger.jpg
    26.9 KB · Pregleda: 30
Posljednje uređivanje od moderatora:

Jasmin93

Član
Tu od
5 Ruj 2021
Poruka
77
Ne znam, moram pitat. Što se soje tiče tu sam nov skroz, po malo se raspitujem pa svašta mogu da čujem.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
Ureu izbaci slobodno,ali i nemoraš,sve ovisi kakva bude jesen.
Najbitnije je riješiti se korova na vrijeme.
 

Jasmin93

Član
Tu od
5 Ruj 2021
Poruka
77
Za korove znam da treba odradit kako treba, koliko sam uspio vidit po ataru ove godine sirak se lako riješi, najveći problem je bila ambrozija. Ima ljudi koji nisu prskali zemljišnim pa su kasnije imali problema dosta, ja budem išao sa zemljišnim prije nicanja, pa kasnije korekcija po potrebi.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Možeš baciti malo KAN-a za start dok se bakterije ne razviju (ako se razviju). Ako rješiš ambroziju ostalo nije toliki problem.
 

terminator99

Aktivni član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
284
Za korove znam da treba odradit kako treba, koliko sam uspio vidit po ataru ove godine sirak se lako riješi, najveći problem je bila ambrozija. Ima ljudi koji nisu prskali zemljišnim pa su kasnije imali problema dosta, ja budem išao sa zemljišnim prije nicanja, pa kasnije korekcija po potrebi.
Korekcija svakak s litrom coruma, pa onda poslje vidjeti kaj bude.. jako ima nejednak ponik ambrozija, a ak se ceka da se vidi na oko, kasno je..
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
530
To sto ti tu pisu da ne trebas ureu, zaboravi. I meni su pisali oroslu godinu svasta jer sam ju isto sijao prvi put prosle godine.
Prvo i osnovno je sljedece: Ako soja nije bila u proslih 5godina na tim parcelama onda u zemlji nemas bakterija koje su potrebne da soja pocne uopce raditi u sombozi s njima i usvajati dusik iz okoline tj zraka. Ja sam se zahebo slusajuci svakoga i da bacim samo 50kg ureje po ha, bacio sam 75kg/ha. Na kraju je ispalo da treba vise, pa sam prihranjivao s kanom, spricao folijarno s 10-20-20, i biostimulatorom Na kraju dobio 1700kg/ha, pushing teski...Bila je visoka i do 1.2m, gusta jer samisao s Angelicom na 110kg/ha, spricao zemljisno, susa bila, nije odradilo za 6tjedana pala kisa herbicid se onda aktivirao u 2 troliaci , zacapio joj porast., poslje trava krenula opet, spricao corumom u split aplikaciji s po 1l/ha, košten izbio posvuda...6ha soje dalo oko 9t. sijana je na sijacicu scaki drugi red, ako nemas strojeve za sijanje soje na 4cm dubine ni ne kreci, ionako je na kukuruzima veca dobit ovih godina. A da ne kazem da sam imao i susu I divljacci da su pojele sve vrhove na 1ha , zeceva na dohvat rukom...

Po meni soja bila in i sad vise nije...

Kukuruz 10t/ha daje vecu dobit nego 3t/ha soje po mome...

I da sjeme je bilo tretirano I jos sam ga ja I kolega koji radi 12godina soju , dodatno tretirali s bakterijama i nekim preparatima sto on radi i za oranice koje su svake 3godine pod sojom. On dobio 3.2t/ha a ja kako sam napisao i ne moze vjerovati ni sam sta je bilo.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Nemaš bakterije ali zato radiš bakterizaciju. Da li si provjerio da li je bakterizacija uspjela? Možda ph tla ne odgovara bakterijama, možda nije bakterizacija dobro napravljena… Ja sam radio bakterizaciju sa Biofixin-S i bilo je kvržica. Od dušika je bilo predsjetveno 50 kg/ral KAN. Prinos je bio 2,3 t/ha a svi znamo kakva je bila suša. Soja nije nikad prije sijana na parcelama. UREA po meni ima smisla ako nemaš povoljne uvjete za razvoj bakterija ili ako ciljaš 5-6 t/ha.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,151
Nisi trebao prihranjivati kanom ako si prije sjetve bacio ureu,narasla je toliko visoka zato što je imala puno dušika i sigurno je bio veliki razmak između etaža mahuna
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
@avialias Koju si vlagu imao u žetvi i kada je skinuta soja?
Suša nije imala utjecaj na prinos?
Svatko radi kako misli da je najbolje.
Ja sam radio bez uree,bez bakterija,imao prosjek 2.5t/ha,sijao kukuruznom na 70,pa na pola pa ispalo na 35.
Gornje mahune su bile prazne,tak da je suša uzela danak..
Vlaga je bila 16.8% i dobro da nisam bacio ureu jer bi mi sušenje pojelo sve pare.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
530
Vlaga je bila 17%, a za datum skidanja nisam siguran, ali nije se rasipala.

Da godina je bila sušna I soja mi podbacila I s njom u gubitku, a opet kakva je godina bila imao sam 8700kg/ha kukuruza s 18% vlage. Kws kashmir, tako da je on izvukao minus.

To samo hocu reci da mi se čini da soja treba slugu spram kukuruza i da je osjetljiva i da ju visoka I niska divljac previse vole...

Kukuruz je na dobroj cijeni tako da ove godine sibam sve pod kukuruz.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
I sa sojom ti zna biti lijepo,ako pogodiš špricanje,i imaš suhu jesen.
Kod kuruza ak pošpricaš na vrijeme,kultiviraš,i ako ne stigneš na jesen pobrati,možeš na proljeće...
Smatram da ne sušenjem soje možeš solidno zaraditi...
Kod kukuruza nisam još imao takvu vlagu da nije trebalo sušiti..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
Lani kod mene biljka bila suha ko barut,zrno 16.8% vlage.
Jutarnje magle i kiša su napravile svoje,a totalom nebih ništa riješio,ili se varam.
Takva je izgleda bila godina.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
530
A pošpricati ju totalom u jesen?
Da pitanje je sam koliko onda glifosata prodas drugima? Tebi bolje a za druge tko ih here. Pa kad dobijes to nazad u McDu onda se kaze da nas amer truje...
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
530
Istina, ali ju je zabranjeno raditi s totalom tj na bazi glifosata
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
A s čim Amerikanci i Brazilci rade desikaciju, s obzirom da je većina soje koju konzumiramo njihova…
 

Najnoviji postovi

Na vrh