• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

solarna energija

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Punjenje trakcijskih akumulatora 6v 200ah

Napisao si da su ti akumulatori imali 14,4 V dok nisu radili, dakle u praznom hodu, dobro je znati kakav im je napon dok su opterećeni, te da li na svima postoji jednak pad napona ili to varira od članka do članka.

U radu je napon polako padao 15-30 min do 12,2 -12,4 i tu je onda stajao satima.

Zašto je bitno ako nešto radi sjenu panelima (kod mene ne), to regulator sve mora ispeglat kaj ne?
Nosio sam akumulatore i u akumulatorski servis, uređaji pokazali da je sve ok.

Uopće više nije bitno zašto su stari riknuli, pitanje je sada što dalje, dakle po vama prelazak na 12V nije opcija?

Iz elektre su me tražili 25 000kn i moram riješit imovinke odnose sa 3 vlasnika, dvojici bi morao stavit stup na sred njive.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,716
Re: Punjenje trakcijskih akumulatora 6v 200ah

Procijeni kaj ti se dugoročno više isplati.
Ak već imaš sustav, nabavi baterije.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,778
Re: Punjenje trakcijskih akumulatora 6v 200ah

Zašto je bitno ako nešto radi sjenu panelima (kod mene ne), to regulator sve mora ispeglat kaj ne?
Problemi nastaju ako imamo prevelika i nerealna očekivanja od nečega, tada su i naša razočarenja veća.
(Podsjećaš me na neke moje suradnike koji kao da žive u uvjerenju da je trafostanica čizma bez dna, samo spoji i štekaj; ma malo sutra, ne ide to baš tak'.) Nije ni regulator svemogući, sve ima neke limite.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Procijeni kaj ti se dugoročno više isplati.
Ak već imaš sustav, nabavi baterije.

Ma elektra ne dolazi u obzir, to sam u početku vagao solarno i elektra (previše papirologije).
Dobro, da rezimiramo, po vama moj sustav "ne može" na 12V? Koliko sam skužio da idem na 12V trebao bih više panela i Ah nego što imam sada da bih dobio istu količinu energije?

Još sam se nešto sjetio, da li akumulatorima smeta ako su cijeli dan na njih prikopčani potrošači? Pretvarač je cijeli dan upaljen jer se preko njega napajaju programator za navodnjavanje i alarm, oni u standby-u zajedno troše 5-6W a nešto troši i pretvarač.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,716
Da bi prešel na manji napon, trebaš mijenjati i izmjenjivač i regulator punjenja, a i shemu ožičenja panela. I stim bi dobil 4x manji kapacitet spremljene energije.

Dakle, postavi nove akumulatore za sustav na 48V i živi sretno.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Regulator je 12/24/48 V, jedino ako si mislio prelazak na MPPT zbog skidanja voltaže. Žica za panele ima dosta, jedino bi pretvarač bio za mijenjat jer je samo 48V.
Izgleda da onda ostajem na 48V.
A ovo drugo što sam pitao, da li mislite da je konstantni potrošač 0-24h, iako jako slab, mogao skratit vijek aku?
 

Najnoviji postovi

Na vrh