• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šta smo radili danas 2

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,514
Bolje da ima vise pada...iako tebi nema sljemena tako da je i 10% nebi bio problem...s obzirom da jednostrani krov...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A kaj cvilis kad sljeme nije kod zida..ja račinam da bi vodu napuhalo preko sljemena na zid.

Zašto nisi prvi rog odmaknuo od zida za izolaciju na zidu..zapravo sve ne samo rog
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,627
Za narezivanje navoja, onak okometrijski ako nemaš tablica, ide fifi vijka X 0,8 to vrijedi di M12
Vrijedi i do fi 300 i nadalje
Ili ti ide ovak ugrubo i provedeno u praksi nazivni fi navoja i korak tlika je rupa za narezivanje navoja
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,627
Denes jurili po nekve panele, polovni al za nas obične smrtnike još dobri 😀😅
Ko pogodi duljinu dobije lajk 🤭🤣🤣
7,5 metsra

Ipak će ići ispod krova. Malo će se morati zavući lim, al dobro...

12.5% pada ima...
View attachment 64820
Zorane nije 12,5% pada več na jedan metar 12,5 cm.
Ovo drugo je ispravno ali u praksi koristimo ovo prvo. Bitno da se razumijemo o čemu je rijeć
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,498
A kaj cvilis kad sljeme nije kod zida..ja račinam da bi vodu napuhalo preko sljemena na zid.

Zašto nisi prvi rog odmaknuo od zida za izolaciju na zidu..zapravo sve ne samo rog
Tako mi rekao kum da napravim 🤣... To je radiona...


Inače.. Tko nije pao s krova.....


S lotre na gredu s grede nekako ko majmun na pod...
IMG_20230916_152653.jpg a nije ga ni radio...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
@zoran89,
Lijepo, ali uočavam nekoliko nedostataka:
- nema niti jedne ruke, barem na vanjskom "zidu" koja bi ukrutila konstrukciju.
- ne vidim niti jednu klanfu koja povezuje stupove s horizontalnim gredama
- malo mi izgleda velik raspon rogova bez grede u sredini. Čak i da nema stupova, ukrutila bi rogove da manje "rade".

Shvati to dobronamjerno, a ne kao prigovaranje ;)
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,498
Ima "stup" od betonske vjenčanice do podroznjace nadstrešnice.. S njim je učvršćeno u objekt

Ako pod klafnu misliš na kosnik koji povezuje stup s podroznjacom. Idu 4 komada od 1m, ali nisam ih još stavio. Sljedeći tjedan prije lima ću ih staviti..


Raspon rogova 10x12 je 3.57 m od podroznjace do podroznjace i sa svake strane višak do 4m raspoređen kao prijepust. Pa može taj rog i cijelih 4m nositi. Ne 3.57m.. I još ima 8 rogova na 6 metara dužine nadstrešnice.. IMG_20230916_210929.jpg . IMG_20230916_210923.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Ušarafi ove stupiće preko zida kroz ove kutne limove.
Klanfa je ovo:
128-134.jpg


Ruka je valjda kosnik. Ako ih naknadno postavljaš, znači da ih drže samo čavli ili šarafi. To je tak...da izgleda da su tu.
Ruke, da bi držale, moraju imati čepove, i postavljanju se pri sastavljanju greda.

Ovo za 4m raspona vrijedi kad su rogovi pod nekim kutem, reda >25...30°, a tvoji su skoro horizontalni.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,669
Preneseno sa neta:

"Kompleks dvorca iz XVI stoljeća s povijesnim vinogradom. Dvorac Belaj jedino je imanje u Hrvatskoj gdje su vinarstvo i dvorac nastali i razvijali se zajedno. Smjestio se u predivnom krajoliku Učke. Danas u sklopu imanja Castele Belaj djeluju dvije vinarije, Dvorac Belaj i Podrum Belaj".

Danas sam prolazio tuda i malo stao za pišanje u hladovini malo poviše vinograda. Ovaj vinograd je svojevremeno bio u posjedu Poljoprivrednog kombinata Pazin do raspada sistema!
Potom su taj vinograd i ostale vinograde na Pazinštini ( Lindar , Gračišće i Motovunske vinograde ) preuzeli zaposlenici kombinata po pojedinim parcelama. Ovaj vinograd je radio jedan bivši zaposlenik kombinata i to nekih cca 20 godina (možda i manje) . Bio sam u nekoliko navrata u tom vinogradu u to vrijeme i grožđe nije bilo baš nešto. Sad već nekih desetak godine došlo je do promijene vlasnika i vinograd je obnovljen. Stari trsi su povađeni i sve se je posadilo na novo. Inače svojevremeno sam tuda češće prolazio i viđao kako je bilo obrađivano i kakovo je bilo grožđe. Ovih se je dana bralo , tako nisam baš siguran koje je grožđe bilo, ovdje ispred dvorca je najvjerojatnije malvazija dok ovaj manji dio lijevo od ceste neko crno.
IMG_20230916_145612[1].jpg IMG_20230916_145618[1].jpg
Sam vinograd se je smjestio na južnoj dispoziciji brda koje se izdiže iznad Čepićkog polja prema Pazu. Lijevo se vide obronci Učke. Smjer redova je idealan, a to znači sjever - jug, Tako da ga sunce čim se pojavi iznad Učke obajsava sa jedne strane i postepeno u toku dana do zalaza sunca sa druge zapadne strane. Tako da nema bolje, grožđe podjednako sazrijeva sa obje strane redova. :love:
 
Posljednje uređivanje:

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,498
Ušarafi ove stupiće preko zida kroz ove kutne limove.
Klanfa je ovo:
128-134.jpg


Ruka je valjda kosnik. Ako ih naknadno postavljaš, znači da ih drže samo čavli ili šarafi. To je tak...da izgleda da su tu.
Ruke, da bi držale, moraju imati čepove, i postavljanju se pri sastavljanju greda.

Ovo za 4m raspona vrijedi kad su rogovi pod nekim kutem, reda >25...30°, a tvoji su skoro horizontalni.
Te klafne prvi puta vidim. I nigdje ih kod nas nisam ni vidio za kupiti niti vidio da ih netko stavlja. Niti mi nije jasno kako bi točno išle.

Ruka/kosnik.. Kod nas ih svi stavljaju naknadno. Gore kroz nju se stavi vijak i i na podroznjacu platna i matica.

Rogovi su na 12.5% i nadamo se da će držati. Nema nekog tereta gore pošto je lim.. Više "majstora" sam pitao i svi kažu da će držati.

I mislio sam stupiće još gore sa zidom povezati.. Ali ne kroz taj kutni lim nego kroz još jedan dodatni sa strane...
 

Najnoviji postovi

Na vrh