• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šta smo radili danas

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Kakvih ovdje sve strucnjaka ima....

Brate mili kupuj po 10kn po kili ako ti je domace skupo i uzivaj, zderi kolko te volja...
Stvarno smo sprdacina od naroda, treba dici cijene jos duplo gore zbog ovakvih slobodno se izrazim idiota
Kod mene su sad prasici 3,5-4 evra I nema ih,ne mogu ljudi da nadju prase da kupe
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,371
Ma znam, ljudi cijene domacu proizvodnju i kvalitetu. Al kazem, kad vidis kako ljudi razmisljaju, ma treba stavit 100 kuna kilu prasetine i amen....

Ovi skrtci ionako uvijek cekaju da bude po 10 kn...
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,411
Nemoj na taj način razmišljati. Nisu svi škrci,jako puno ljudi radi za minimalac. Da si u stanu s dvoje djece i ti i supruga na minimalcu,bi te ja pital dal bi prizival prasetinu po 100 kuna. Bil ti bi Božić kad je odojak po 20,a ne po 10. Nemaju svi priliku i mogućnosti imati svoga prasca v kocu
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Nemojte miješati domaći farmski uzgoj i uzgoj na malo po dvorištima.Ovi na farmi jedu samo smjesu dok po kućama još ima ljudi koji sami prave smjesu od domaće soje a ne gmo sojina sačma iz brazila.Znam dosta ljudi koju ubacuju dosta zelene ili peletirane lucerne a to sasvim drugi okus mesa.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Domaće je upitno naravno, ali ima razlika, ovisi tko je vidi, i u taj centar dođe dobra roba kao što se gore navodi. Ona stvar da više nema domaćeg u smislu uzgoja ne dolazi čak ni od nas samih. Ja to recimo gledam sa stvoje strane u ratarstvu i puno toga kreće već od samog sjemena, pa nadalje pesticida i svega. Više se prska, više pšenice i ostale kulture obolijevaju, to nije zato jer mi želimo i da je to isključivo do nas... ono što kod nas određiva kupnju je društveni standard koji je niži tako da uvijek će se kupit danas jeftinije. Također se našem poljoprivredniku zamjera zašto je nešto skupo, ali ja ne znam kakav umjetnik moraš biti da pariraš sa cijenom trgovačkom centru da nisi u minusu, a sad objasni čovjeku to koji sam vidi cijenu u trgovini.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Zaboravio sam najveću opasnost kod ishrane svinja na farmama a to su hormoni rasta koji se masovno koriste u jakim svinjogojskim zemljama tipa danska ,nizozemska i sl. dok kod nas na farmama mislim da toga nema.
 

c360

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2012
Poruka
376
Ovo vec odavno po meni nije poljoprivredni forum.Sve iz centra je bolje ili isto kao domace,seljaci ili poljoprivrednici su muljatori po nekima,vecini smetaju poticaji...Ovo je forum za poljoprivrednike i tu bi se trebali poticati njihovi proizvodi a ne ih ismijavati.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Taj odgovor nebuš tu dobil, nemoguća misija. Ja to trubim stalno al ljudi žive u nekom uvjerenju o domaćem.
Joj kaj vele kišu opet cjeli tjedan?

Eh dečki, vidi se da niste kuhari u kući, a i da niste jeli pajceka nahrnjenoga doma od šrota, krumpira i "ščave".
Ili kokoši, pure, race....
Jer da jeste, znali bi da pravi domaći - ali pravi domaći a ne domaći nahranjen tvorničkom smjesom - pajcek nije isto što i kupljen u dućanu.
Prvo i osnovno - od pravoga pajceka nikada ne budeš spekel "minutnog" odreska pekel ga ti minutu ili deset minuta. Jer bude ostao žilav ko hrastova kora. Ali dok se speče zbilja - a to onda "minutni" ne možeš nazvati nego jednourni - topiti će se dok ga jedeš ko maslac u ustima.
Isto tako, kada baciš peći ili kuhati kilu pravog domaćeg pajceka ili pileta ili....., kada se speče, od te kile pečenoga bude ostalo najmanje osamdeset pet deka, a od kile kuhanoga kila i dvadeset, a kada pečeš ili kuhaš dućanskog ili smjesom doma hrnjenoga od kile bude ostalo i kuhanog i pečenog pola kile.
Svaka kuharica današnja zna da kada na pola prsta visine ulja u rajngli staviš peći bilo koju vrstu današnjeg mesa za pet minuta je ranjgla puna vode i ako ne skineš malo poklopac, sve kipi po kuhaćoj ploći. Onaj dušik u mesu ode, meso ispusti svu vodu koju je dušik držao u stanicama, voda ispari, jer sve dok voda ne ispari meso se prije ne može ispeći, a onda dok je pečeno, od kile mesa ostane pola kile mesa.
Pravo domaće meso dok se peče trebaš bar dva - tri puta podljevati vodom da ulje ne zagori.
Tak vam je to dečki dragi, degustatori samo a kuhari nula bodova, a i degustatori ste loši jer pojma nemate koja je aroma mesa nahranjenog pajceka sa šrotom, repom, krumpirom i "ščavom". I da sa kilom takvog mesa nahranite pet ljudi, a sa kilom onog u dućanu dvoje ljudi. Plus jedemo sranje od mesa.

I da, i u Čakovcu je Pivac prodavao po 8 ili 10 kuna odojka, ljudi su stajali u redu pričao mi znanac koji je gledao, i čekali ko da se dijeli badava, a onda su isto tako u redu počeli i nositi natrag - smrdio je.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Ovo vec odavno po meni nije poljoprivredni forum.Sve iz centra je bolje ili isto kao domace,seljaci ili poljoprivrednici su muljatori po nekima,vecini smetaju poticaji...Ovo je forum za poljoprivrednike i tu bi se trebali poticati njihovi proizvodi a ne ih ismijavati.
Neki pa i mnogi jesu pravi muljatori.
Primjer iz meni poznate prakse.
Gazda, poljoprivrednik-seljak, je za ishranu svojih 12-15 komada svinja, namijenjenih za klanje i prodaju, znao dopremiti po 100-200 komada "šlaprtki", pokvarenih jaja, mučkova, zovi to kako god znaš i prepoznaješ. Meso je imalo divan miris i okus.

Nikada ne budem ismijavao pošten način i tuđi rad i trud. Uvijek budem prozvao lopovluk.
Kao u našem vicu: susjed pa zakaj špricaš šalatu, a zakaj ne bi ionak ju nebudem ja jel, ide na plac...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,209
Malo prije sa znanjem trkeljali o ovome.
Veli on pa normalno kad svinje hrane ureom! Je l se stvarno tak radi?
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,610
Ali seljak baš i nema s čime hraniti svinje, jedino kukuruz, kuhani krumpir i repa i tak...
Plus posije, ječam, malo trave, cukoricu ste zaboravili, malo kocetrata i još švašta i nešto i onda na remu ili po novom vljuškar ili prednji utovarivać
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,209
Imam frenda koji hrani 3 ili 4 svinje. Koncentrat dobivaju mjesec dana kad prestanu cicati. Poslije žitarice i rovanje po voćnjaku. Ima 2 kupca svaku godinu.
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Malo prije sa znanjem trkeljali o ovome.
Veli on pa normalno kad svinje hrane ureom! Je l se stvarno tak radi?
Urea se koristi kod ishrane krava I goveda ali sad je ona skupa kao djavo pa ne verujem da se koristi
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Malo prije sa znanjem trkeljali o ovome.
Veli on pa normalno kad svinje hrane ureom! Je l se stvarno tak radi?
Na žalost - da.
Imaš i info na netu, temu "Urea u ishrani stoke".
Zapravo, tema koliko hoćeš.

https://www.google.com/url?esrc=s&q...wQFnoECAgQAg&usg=AOvVaw1ObEeskdZPQQHyDJxpCero

Sjećam se da smo nekada kupovali pileći gnoj na farmama, bile licitacije, znali smo si izračunati mi koji smo kupovali na par dana točni datum kada će se koja farma prodavati - turnus hranjenja je bi 72 dana. 72 minus 10 dana dana je trebalo da jednodnevni pilić uđe u farmu i da iz nje izađe kao 2 - 2,5 kg teško pile, dakle, za tu težinu je trebao pilić jesti oko 60 dana.
Danas moja znanica ima farmu, a prijateljičin muž im pomaže kod izlova, pranja.... Oni već nakon 32 dana daju van prve piliće, veće za gril, a nakoh sedam dana, napunih 40, ide van komplet cijela farma. Dvadeset dana kraće danas traje uzgoj nego prije dvadeset godina.
Uzimala sam od nje očišćene piliće, nešto su oni hranili još deset dana pa prodavali za keš, bili su to očišćeni od prosječno 2,5 kg, no, kao što sam rekla, od ogromnog pileta u ranjgli je ostalo za pošteno najesti se dvoje ljudi, sve ostalo je isparilo. A aroma mesa je bila bljutava.
Nisu oni krivi - Pipo im vozi svoju hranu, po svojoj recepturi napravljenu, i tu perad pije jako puno vode, nešto im u organizmu tu vodu veže u stanicama i pilići naglo dobivaju na težini.
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Napredno stočarstvo i mljekarstvo 😖
Ne znam sta si hteo da kazes ali urea nije jeftina I ne koristi se da bi se ustedelo ili neko prevario vec zato sto ima svoju svoju svrhu
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh