• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šta smo radili danas

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,180
Neko je spomenul uteg z druge strane. Nebi bilo loše i to deti. I možda 2 kotača

Na slične probleme smo kolega i ja našli dok smo frezu bočnu delali.. Imala je pogon prek reduktora i kardana. I slobodnu stranu smo z utegima opteretili.
Nažalost nije zaživjelo i nikad završeni projekt. 😅😅
 

Prilozi

  • IMG_20190508_165949.jpg
    IMG_20190508_165949.jpg
    88.4 KB · Pregleda: 49

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,602
Samo T-P i ručica za uključivanje je trebala ići do kraja dolje. Još moram napraviti dodatak kaj bude zaključaval ručicu u donjem položaju. I to je već gotovo samo moram prišarafiti na nosač polužja. Fala puno. Ipak nije trebalo delati dodatni povrat ulja.

Protuuteg nebu trebalo delati jer kotač ne dozvoljava dizanje lijeve poluge. Desna poluga se malo podigne i to je to. Barem mi se za sad tako čini. :unsure:
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,602
Ako bude trebalo budem i to napravil. Bitno je da sam dobil naputak kak je to najlakše i najbezbolnije napraviti. Crijevo je dosta dugo tak da ne bude trebalo puno kemijati.

Dobra stvar u tome disku je kaj ga budem, prema potrebi, mogel staviti i na malčer. Za sad još nemam potrebu, ali je i to u fazi premišljavanja. Bitno je samo potrefiti visinu odnosno napraviti šliceve kaj se visina diska može prilagođavati potrebi košenja. Onda na malčeru nebum mogel koristiti hidraulični bočni posmak, ali mi ni ne treba. Na traktoru imam samo 2 izlaza pa mi to ograničava upotrebu, ali za sada mi je to dovoljno. Upuštati se u dodatne ugradnje izvoda mi je too much. Zato postoje voćarski traktori koji sve to imaju, ali to je za prave voćare. Mi sa par lijeski i oraha se moramo zadovoljiti sa onime kaj imamo i moremo si priuštiti. :ppozdrav:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,218
Koliko se (odnosno, jel se dovoljno) vrti, obzirom da Zetor ima pumpu relativno malog protoka?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,602
Na to pitanje nemam odgovor jer to za ve ne znam. Rekel mi je trgovac da je potrebni protok 17 litara i da taj hidromotor pokreću i manji traktori, a Zetor 6911 ima cca 30-tak litara. To bi trebalo funkcionirati bez dodatnih dorada. Naš dobri majstor mi je rekel da ima i pojačanih pumpi za Zetore, ali se toplo nadam da bude i ova postojeća odrađivala posel.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Aee, i ja bi trebao nešto tako napraviti, moram skontati kako izvesti osovinu i remenicu iz reduktora mega-ingova roto malčera pa napraviti disk na pedera da se vraća i tako to, jer sam pisao MUK, samo nekako sam ambivalentan jer imam par projekata koje planiram, sve ne znam kojeg da prvog krenem jer mi je sve bitno, ako ne želim bacati preveć Jevreja u vjetar.

U svakom slučaju, pohvala za neradnika kaj je napokon nekaj radil 😂😂
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,484
Na to pitanje nemam odgovor jer to za ve ne znam. Rekel mi je trgovac da je potrebni protok 17 litara i da taj hidromotor pokreću i manji traktori, a Zetor 6911 ima cca 30-tak litara. To bi trebalo funkcionirati bez dodatnih dorada. Naš dobri majstor mi je rekel da ima i pojačanih pumpi za Zetore, ali se toplo nadam da bude i ova postojeća odrađivala posel.
Pohvala za trud i ideju. Postoje tu gubitci sistema. Može to da pogoni i da se okreće. Brzina okretaja je bitna. Ako ne dobiješ bar 1000 obrtaja neće dobro mljeti. Unutarnja pumpa traktora je male brzine. Kad pokreneš stavi dojam koja je Brzina vrtnje. Vidi pumpa i kardan se vrte skoro istom brzinom. Ja kardan ubrzavam 4 puta da bi dobio dobru brzinu za mlevenje mase.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,602
@lijeskakc da li taj disk može odraditi i malo deblje stvari ako je malo zarašteno ili je ipak samo za travu?
To je samo za travu. Budem ga koristil za obradu unutar redova jer mi cca 50-tak centimetara ostaje nepokošeno. To sam do sad mlatil flaksericom, ali ide sve teže. Ako bude funkcioniralo lakše se bude vozilo na traktoru. Imam i roto malčer sa bočnim diskom, ali ne dela dobro jer se on ne prilagođava terenu s obzirom da je pogon na remen. Za njega treba ravni teren. Ovaj hidraulični pliva i moral bi delati puno bolje.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Hmmm, sad si mi dao ideju kako ja svoj disk trebam izvesti, nisam baš pretjerano razmišljao o nagibu, ali da, ima nagiba u redovima...

Bačvasti ležaj bi to mogao nekako iskompenzirati da remenica može živjeti kada se disk penje 🤔🤔
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,602
Ako nije ravno onda bočni disk ruje po zemlji i više kopa nego kosi. Razmišljal sam kako riješiti problem da disk pliva, ali nisam pronašao rješenje osim kaj sam ispod na disk stavio od sipasa okrugli komad po kojem sad vozi po zemlji da zaštitim da noževi ne idu u zemlju. Mislim da ovaj hidraulični neće imati tih problema, ali živi bili pa vidjeli.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,602
Pohvala za trud i ideju. Postoje tu gubitci sistema. Može to da pogoni i da se okreće. Brzina okretaja je bitna. Ako ne dobiješ bar 1000 obrtaja neće dobro mljeti. Unutarnja pumpa traktora je male brzine. Kad pokreneš stavi dojam koja je Brzina vrtnje. Vidi pumpa i kardan se vrte skoro istom brzinom. Ja kardan ubrzavam 4 puta da bi dobio dobru brzinu za mlevenje mase.
Danas sam laserskim mjeračem izmjerio brzinu okretanja noževa. Na 1200-1300 okretaja motora noževi na disku su imali oko 900 okretaja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,218
Danas sam laserskim mjeračem izmjerio brzinu okretanja noževa. Na 1200-1300 okretaja motora noževi na disku su imali oko 900 okretaja.
To je premala brzina vrtnje za tak mali promjer diska (ako je oko pol metra, to je obodna brzina oko 25m/sek).
Ima li tvoj Zetor možda ručicu za odabir brzine kardana 540/1000?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,602
Radni promjer diska je 62 cm. Zetor ima opciju 540 i 1000 okretaja kardana. Kaj bi onda na 1000 okretaja bil veći protok ulja na izlazu? Nije pogon diska preko kardana nego preko hidromotora.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,218
Radni promjer diska je 62 cm. Zetor ima opciju 540 i 1000 okretaja kardana. Kaj bi onda na 1000 okretaja bil veći protok ulja na izlazu? Nije pogon diska preko kardana nego preko hidromotora.
Isti drek, jer pumpa je pogonjena od kardana.
Probaj, možda se iznenadiš ;)
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,602
Da li bi kardan trebal biti uključeni ili je dosta samo prebaciti polugu na 1000 okretaja?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh