• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šta smo radili danas

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
Pitomača? Stalno prolazim tuda, al iskreno nisam siguran, nikad ne zagledam u to...
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Neznam jel si gledal, ako nisi kad uhvatiš priliku pogledaj ;)

Muha, vrag te Jugonostalgičara.... pa u jugi niš nije stvoreno samo je i kopirano... čak i jugo koji je bil kakti jugoslovenski proizvod.... a fiat motor i mjenjač, samo kišta nekakav poluproizvod, hrđal na sve strane itd. nedaj bog malo jači motor 1400 kubika od fiata staviti, onda se napred popigal sav na muldama... vozil ga 3 god, izludio me i ne bi nikad više

Tomo vinkovići su ostali na istoj tehnologiji jasno i propali skupa s primom jer nisu razvijali ništa u 30 godina... baš se pitam pa kaj su delali tam ti inženjeri? Njih je Agromehanika šišnula u 3 godine iz kopije tomeka u profi strojeve, sinkronizirani mjenjači itd...

IMT isti slučaj, crko, Štore tvornica crkla, TAM maribor s kopijom mercedesa crko, mislim da i rakovica, poljostroj mio osijek itd. itd. itd... pitam se kaj su ti inženjeri radili tolikih godina? kaj? di je tu bio razvoj? I ja bi se rado ponosio da nešto proizvodimo pa nema veze koja bi bila republika ex yu....
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,890
TORPEDO također. Oni su radili jako dobre traktore, ali nije bilo nikakvog napretka u razvoju, a u takvoj konkurentnoj industriji ti stalno moraš ići naprijed i unaprjeđivati proizvod. Ja smatram da smo mi sami sebe pokopali sa totalnim ignoriranjem budućnosti. Nažalost, u svijetu industrije nemamo što tražiti, zaostajemo dvjestotinjak godina za razvijenim zemljama. Lijepo se sjetiti prošlih vremena, ali nažalost tu smo stali i ostali.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,848
Imali smo mi kadar koji je mogao "potegnuti", ali Partijci glavodržitelji za to nisu bili sposobni i bilo je - ne talasaj. Jedino, ako me Švabo ni, Bagat u Zadru je odstupal
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kaj zbilja mislite da su inženjeri krivi za takve rasplete. Trebamo se svi upitati zakaj ti isti inženjeri ( i doktori i znanstveniki i majstori i kv radniki, da ne nabrajam dalje) vani vrijede, daju dobre, ponekad i svjetski vrhunske rezultate te su cijenjeni, a kod nas nema rezultata od njih. :unsure:
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,890
Nisu samo inženjeri krivi naravno, nažalost tu je bilo puno više faktora kaj smo ostali tu gdje jesmo, da ne ulazimo u dublju analizu. Sa time se slažem, vani je radnik cijenjen i kao takav vrijedi puno više, dok je kod nas obrnuta situacija, radi dok možeš, ak ti ovo nije dovoljno možeš otići drugdje, nažalost, mi smo samo broj i tako nas tretiraju, obični smrtnici radimo, mučimo se da prehranimo obitelj, a tajkuni to koriste i još se samo više bogate. Toliko nam još "daju" da imamo sa čime preživiti, odnosno preživljavati i večina ljudi smatra da je to dosta i da netrebaju više.
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,890
Problem je bil i sad je u negativnoj selekciji. Rekel bi da je danas još veći. Ne napreduju sposobni nego glasni i podobni...
Tako je, to sam još htio napisati, podobni i glasni.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Možda je i probelm baš u inžinjerima, ak su recimo propisali 20 litri smole na jedan metar kvadrarni a to nije dosta, možda treba 25 litri smole iti a oni to neznaju. Puno je toga tu, a možda i ovi na lopati kaj mešaju asfalat malo sfušaju, ak treba iti 18cm debeli asfalat a oni deneju samo 8cm debljine jer više nemaju, jer su prije pol vure u fušu kod Štefeka u dvorištu asfaltiralili ulaz pa im sad sfalelo. Teško je to znati.
Isto je tak sa zidarima na mešalici, dobe upute da mešaju 4:1 ali ne, oni buju 2:1 zmešali jer za vikend ideju na more na fuš pa im treba cementa🤭tak to ide kod nas.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,214
Kruži priča:
"...45 godine kad su partizani oslobodili Zadar zatekli su neku ulicu koju su talijani za vrijeme trajanja okupacije asfaltirali, što kako otom potom, prva iduća akcija je bila, lopate štampove i krampove i uništiti fašističkih asfalt ..."
Potomci istih, devedesetih uništavaju sve ono što je jedan sustav ljudskom rukom napravio stvorio, kakvo takvo, nešto je bilo kvalitetnije nešto ne kvalitetnije, a samo zato što je to napravljeno za komunizma, i sad smo evoluirali toliko da teško da ćemo ikad imat industrijsku proizvodnju kakvu smo imali, a švicarska koju su nam obećavali sigurno nećemo nikad biti.
Zasigurno je bolje imati nekakvu proizvodnju, nego nikakvu, jer su to radna mjesta.
Zadnje vrijeme se pitam dali mi imamo kadar koji je sposoban proizvesti autobus, kao što je to bila autokaroserija Zagreb.
Od nacrta,dizajna, do gotovog proizvoda.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,938
Isto je tak sa zidarima na mešalici, dobe upute da mešaju 4:1 ali ne, oni buju 2:1 zmešali jer za vikend ideju na more na fuš pa im treba cementa🤭tak to ide kod nas.
Ti tvoji zidari ako tak mješaju idu u propast, ni fuš im nije dost da kupe cement koji su nadodali umjesto da ga oduzmu :unsure:

Htel si reči 5:1 ili 6:1 ;)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
A Prvomajska Raša tvornica alatnih strojeva vrhunske tehnologije. Sad već preko tri desetljeća ništa nije ostalo od tog giganta u kojemu je bilo zaposleno više od tisuću radnika. Bila je generator cijele Labinštine.

Torpedo traktori su slabo zastupljeni u mom kraju, bilo ih je svega dva komada, imali su problema sa transmisijom, i to odmah u garantnom roku.
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,890
Prvomajska da, isto jaka tvornica, istina. Neznam kako je bilo u vašem kraju, kod nas ih ljudi dan danas voze i koriste, evo naš je 89. godište, ja sam zadovoljan, još uvijek služi svrsi i nemamo većih problema, napravim sa njim sve što trebam, a to je najvažnije. A da je bilo svakakvih modela je, to se moram složiti.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Nisu krivi ni inžinjeri ni radnici već UŠTEDA,TJ ŠTEDNJA.
Uštedite na materijalu,dolazi do viška proizvodnje-smanjuje se cijena proizvoda,firme propadaju.
Štedi se na radnicima,daj im manju plaću,jer moramo štediti jer je proizvod jeftin..i onda kaos.
Ode naš radnik van u dobru firmu i naravno da je cijenjen jer ga plaćaju po učinku/radu/uvjetima/ neznam čemu sve ne i dolazi do toga da je zadovoljan radnik najbolji radnik.
Kod nas na istim radnim mjestima,tko ne radi ništa,i onaj tko "grize" dobiju istu plaću...jedan za rad,drugi za nerad...i tako..
Štednja je problem,kad se proizvodilo,imalo se jer se imalo što raditi,pa se moglo zaraditi a i moglo se trošiti...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
ajde jedan pozitivan primjer...kod mene se radi novi most, Strabag je kompletnu metalnu konstrukciju povjerio Đuri Đakoviću, oni samo prilazne ceste delaju, i možda su babice oni napravili...
drugi pozitivan primjer, HS produkt, makar neznam koliko je pozitivno kaj samo oružje znamo napravit... :oops:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh