• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stare sorte jabuka,krusaka

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Dali netko ima sadnice? Jabuka,krusaka,mozda sliva?
Ima netko iskustava sa takvim sortama?
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
profnekbiol1 kaže:
ako nešto saznaš javi, jer i ja takvo što tražim.prvenstveno jabuke

Vidio sam oglas u gospodarskom listu da prodaje stare sorte jabuka ali sam odlucio tu pitati,da vidim tu prvo.Ako te zanima broj javi mi se na pp. Valjda cu naci taj gospodarski :mrgreen:
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Nasao sam nekog covjeka koji ima stare sorte. Moram ici u ozujku po njih,ali ne mnogo oko 15ak komada.
 
N

nino94

Guest
jel možda netko čuo za jabuke muškinje i gubavače to su stare sorte iz okolice karlovca
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Nasao sam nekog covjeka koji ima stare sorte. Moram ici u ozujku po njih,ali ne mnogo oko 15ak komada.

jel znaš koje stare sorte ima? ima toga više ili?

i ja sam zainteresiran za stare sorte
 
K

k.josip

Guest
Dali ima neko sadnice također sam zainteresiran za par komada
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
i ja ponovno u nabavi :)

ak neko ima nek se slobodno javi
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
i ja ponovno u nabavi :)

ak neko ima nek se slobodno javi

Evo, ja sam prošli vikend iz Zagorja donio grančice kruške citronke (tako je tamo zovu; kasna, tvrda, zimska kruška, izvrsna za ukuhavanje (kompot, pekmez)) i odmah u ponedjeljak obavio kalemljenje na dunju (moram staviti slike)... ali kako je ovih par dana temp. padala vrlo nisko, nisam siguran da je "operacija" uspijela :confused:

Problem je jer je to stablo u Zagorju staro bar 50-tak godina (vjerovatno cijepljeno na divlju krušku) i što polako odumire.
Nadam se da će onda okuliranje u kolovozu biti uspiješno (ako je ovo propalo zbog niske temperature).
:=:)
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Evo da ja nešto nepišem o starim sortama koje imam, a to su.

Jabuke kalemljene na MM-106:
- Zelenika
- Neka zeleno-žuta, okus između genija i zlatnog
- Šipunja
- Pogačarka
- Petrovnjača 2 vrste
- Krupna jabuka, skoro duplo veća od obične

Kruške:
- Crni karamut
- Bijeli Karamut
- Zobnjča
- Džedovača
- Limunka

Trešnje
- Ranka ili Đurđevka (dolazi početkom 5 mjeseca, tačnije 5-6 u mjesecu)
- Šlama, najslađa trešnja bar za mene, a za pitu ne prevaziđena.

Sva ova stabla su tek mlada od 1-4 godine, uglavnom po 2-3 svake sorte. Tako da ove godine očekujem i prve plodove. Slikam obavezno.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Evo da ja nešto nepišem o starim sortama koje imam, a to su.
Jabuke kalemljene na MM-106:
- Zelenika
.

Možeš li ukratko opisati tu zeleniku ako si imao plod? vidim da si napisao da su mlada stabla.
ja imam dvije zelenike. jedna je baš zelena, spljoštena je lagano limunasto kiselkastog okusa. kad se jede onako pred zriobu nije baš nešto, ali kad je zrela odlična je.
a druga je velikog i krupnog ploda i žute boje. tvrda, možete slomiti zube, ali kad odstoji, također odlična.
još imam mašanke koje mogu izdržati vani na zemlji i najgore zime i u proljeće kao da se ništa nije dogodilo, petrovače bijele i crvene. od bijelih radimo jabučni ocat.
imam dvije ljetne jabuke i još jednu kasnu koja također trpi jaku zimu. ali nažalost ne znam kako se zovu.
od krušaka imam tepku, tučkice i tikvice (isto izgledaju samo što su tikvice veće).

Ove godine sam planirao kalemiti dosta petrovači. kod kuće u voćnjaku su mi voluharice požderale korijenje na preko dvadeset podloga divlje jabuke. sve suho i korijen oglodan. A u šumi sam imao dvije divlje jabuke koje su rodile svake godine. prije me nije zanimalo ali prošle godine sam ispod jedne našao more divljaka. to sam uredio da si ih ove godine nakalemim i odmah posadim na mjesto. i bio sam prije tjedan dana i netko je tu jabuku posjekao i uništio sve ove podloge koje sam si ostavio. razrovano traktorom. katastrofa. ostalo je možda desetak u zraku, ali su polomljenje pa sam ih čepovao i možda nešto bude od njih.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
E ovako ploda još nije bilo, al se sjećam kad sam uzimao kalem grančice u proljće sa tog stabla da je plodova još bilo ispod koje se bili potpuno zdravi. Boja im je bila čisto zelena kao greni. Takođe znam da se plodovi u jesen ne mogu jesti jer su pretvrdi već tamo polovinom i krajem prvog mjeseca. Tog starog stbla više nema, te iste godine ga je nevrjeme obrilo pa je motrka radila. Bilo je staro najmanje 60-70 godina, ako ne i više.

Moj ti je savjet nađi negdje podloge MM-106 u nekom rasadniku i ukalemi te stare sorte, bolja je od sijanca. Brže će ti proroditi stabla a i biće mnogo manja.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
E ovako ploda još nije bilo, al se sjećam kad sam uzimao kalem grančice u proljće sa tog stabla da je plodova još bilo ispod koje se bili potpuno zdravi. Boja im je bila čisto zelena kao greni. Takođe znam da se plodovi u jesen ne mogu jesti jer su pretvrdi već tamo polovinom i krajem prvog mjeseca. Tog starog stbla više nema, te iste godine ga je nevrjeme obrilo pa je motrka radila. Bilo je staro najmanje 60-70 godina, ako ne i više.

Moj ti je savjet nađi negdje podloge MM-106 u nekom rasadniku i ukalemi te stare sorte, bolja je od sijanca. Brže će ti proroditi stabla a i biće mnogo manja.

koliko je kod vas u bosni cijena te podloge? imam prijatelja koji često ide tom rutom pa da pogleda jer ovdje sam bio kod jednog proizvođača prije nekoliko godina i nije ni želio čuti da mi proda ni jednu podlogu. tako da sam se preorijentirao na divljake. jest da ima više rezidbe, ali što je tu je. ne puštam ih da divljaju.
a plemke sam ja uzimao sa stabala koja je moj pradjed sadio kad je došao ovamo. to je bilo prije 1900 godine. stablo mašanke je bilo staro 104. godine kad smo ga jednostavno morali srušiti i stara petrovača s koje skidam plemke ima preko 50 godina.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Cijena podloge se kraće od 0.40 da 1 KM u zavisnosti od debljine, veličine i ožiljenosti podloge.

Kao što već napisah nije problem kod divljaka samo u bujnosti već na MM-106 prije prorode i bolje rađaju.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Cijena podloge se kraće od 0.40 da 1 KM u zavisnosti od debljine, veličine i ožiljenosti podloge.

Kao što već napisah nije problem kod divljaka samo u bujnosti već na MM-106 prije prorode i bolje rađaju.

hvala, sad ću ga poslati u potragu.
 

huzjak

Novi član
Tu od
3 Stu 2013
Poruka
29
Vidim da ste u potrazi za starim sortama jabuka i krušaka,ovo pišem jer trebam pomoč kod sebe doma imam kruške posađene 1907.godine još su u punom rodu i dobro se drže za svoje godine,pošto se takva sorta više nikada neče nači ja bi ju želio kalemiti,a pošto ja to neznam dal ima ko da mi pomogne.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Uhh,Črnkovec...tamo sam nekada imao voćnjak u najmu od one bivše zadruge Budućnost,jel još na životu taj nasad?
 
Na vrh