• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Štetno oranje plugom, obrada tla lopatom, podrivanje podrivačem...

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Jel ti vjerujes u to sto si napisao? Mogao bih dosta toga sto si napisao demantirat ali evo dohvatio sam se jedne najocitije neistine.
Ako imas ikakve veze s poljoprivredom znas da je 30 tona totalna ludost.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Ne vjerujem ni da je zemlja ravna pa ima tisuce o_O koje vjeruju i pokusavaju uvjerit druge.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
332
Evo sad ću copy/paste u vezi krompira, a za pšenicu ček da nađem u svojoj arhivi detaljnije o tom.....

1 centner je 0,1 tona (100 kg)
10 centnera je 1 tona
100 centnera je 10 tona

"Vrlo poučan tekst za zemljoradnike!!!

Sredinom prošlog veka francuski major Galet imao je ječam sa 110 stabala. U to vreme snimci ovih stabala su objavljeni u svim zemljoradničkim novinama. Divite se i vi..A evo vam i sasvim „svež“ podatak, štampan u novinama „Trud“ 15. 02. 2001.g., u članku „Ako pogledaš u koren“, o narodnom istraživaču Saljniku. Lekar po profesiji, Jurij Nikolajević, dobio je do 50 stabala od jednog posejanog zrna. A zemlju nije orao, već je... poravna valjkom, da ne bi ostao trag od nogu. I u takav „kamen“ se seju zrna, koja sa svoje strane odgovore „povećanom bokornošću“.

Ali, sve su to zrnaste kulture. Bivši direktor sovhoza (sovjetskog poljoprivrednog gazdinstva) u Podmoskovlju V. P. Ušakov, kada je penzionisan, počeo je da vrši ispitivanja u svojoj bašti i dobio je prinos krompira na jednom aru od 1000 kg. O takvom prinosu ni Holanđani, koji su dolazili u Rusiju sa svojim savetima, nisu mogli ni da sanjaju.

Član ruskog Neformalnog udruženja narodnih istraživača I. P. Zamjatkin iz sela Šušensko, u Krasnojarskom kraju, oborio je ovaj rekord i 2000.g., imao je prinos krompira „rozi bradavičar“ 1680 kg na jednom aru, 2001. – 1820 kg, 2002. – više od 2000 kg! U isto vreme prinos krompira u reonu je bio 130 centnera sa hektara. Kupus sorte „moskovski kasni“ i „krautman“ imao je prinos 1800 kg sa ara (u reonu najviše 200 centnera po hektaru). Ivan Zamjatkin je prihvatio naša iskustva, ubedio se u opravdanost i istinitost razumnog prilaza zemljoradnji i smatra da i desetostruko uvećanje prinosa od ovih koje danas imamo nije nemoguće.

A sada odgovori na naše prirodno pitanje: „Kako dobiti takav prinos na hektarima?“
Pri sadašnjoj heminiziranoj zemljoradnji, koja je rasprostranjena na planeti, ne možemo se čak približiti ni minimalnom prinosu starih Sumera – 250 centnera žitarica sa hektara. Nisu razlog loši traktori, kombajni, seme i t.d. Sve je u našim glavama. To je to – lažni stereotip mišljenja, koji koriste ljudi u uobičajenoj praksi, kao i odnos u rešavanju novih problema. I sada su vam pruženi podaci visokih prinosa, ali po inerciji mišljenja, vi ih jednostavno odbacate kao neodgovarajuće obrascima, koje imate u glavi. Kod vas ih tamo jednostavno nema. Vi niste videli takve prinose, i niste za njih čuli, samo zbog toga što... „to ne može biti“.

U našoj svesti prevlađuje negativan odnos prema novim informacijama. Tako se kod nas formirala svest, da se sve novo suprostavlja onome što mi znamo. A kada novo nemate sa čim da uporedite, onda se događa ono sa opaskom, sa nepoverenjem. I, da ne bi komplikovali sebi život, ogromna većina ljudi odmah odbijaju takve neočekivane novotarije, poput Čehovljevog heroja „To ne može biti, zato što ne može nikada biti“
"
 
Posljednje uređivanje:

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
332
Dobro, da ne budem kao papagaj (papiga) dosadan tj. ponavljati slično prethodnom postu sa malo proširenim sadržajem.....

"
- Pitanje: "Želite li da dobijete povećane prinose?"

- Ako sada odgovorite „Ne!“, onda ove tekstove, koje sam kopirao i koje ću još kopirati, ne morate dalje čitati. Nije vam potrebno da zamarate oči.

- Ali, ako je vaš odgovor „Da“, onda za plodotvoran razgovor razmislite, zbog čega niste primetili da su drevni Sumeri gajili pšenicu i ječam na desetinama hiljada hektara. Njihova teritorija je bila između Tigra i Eufrata. Zašto niste razmislili da oni nisu imali ni traktora, orali su volovima, ni plugova nisu imali – imali su drvene ralice, ni kombajne nisu imali, želi su srpovima, nisu ni mineralnih hemijskih đubriva imali, nisu znali šta je to. I mnogo drugih stvari nisu imali, a imali su prinose i do 300 centnera sa hektara.

Sve to niste zapazili, jer u našoj svesti prevlađuje negativan odnos prema novim informacijama. Tako se kod nas formirala svest, da se sve novo suprostavlja onome što mi znamo. A kada novo nemate sa čim da uporedite, onda se događa ono sa opaskom, sa nepoverenjem. I, da ne bi komplikovali sebi život, ogromna većina ljudi odmah odbija takve neočekivane novotarije, poput Čehovljevog heroja „To ne može biti, zato što ne može nikada biti“.

Pri sadašnjoj heminiziranoj zemljoradnji, koja je rasprostranjena na planeti, ne možemo se čak približiti ni minimalnom prinosu starih Sumera – 250 centnera žitarica sa hektara. Nisu razlog loši traktori, kombajni, seme i t.d. Sve je u našim glavama. To je to – lažni stereotip mišljenja, koji koriste ljudi u uobičajenoj praksi, kao i odnos u rešavanju novih problema. I sada su vam pruženi podaci visokih prinosa, ali po inerciji mišljenja, vi ih jednostavno odbacujete kao neodgovarajuće obrascima, koje imate u glavi. Kod vas ih tamo jednostavno nema. Vi niste videli takve prinose, i niste za njih čuli, samo zbog toga što... „to ne može biti“.

Pre nego što se dobije tako veliki prinos na njivama, on treba da se „dobije“ u glavama.

Zatim to usvojeno znanje treba potvrditi u saksijama, u lejama, na arima, hektarima.

I tek posle trećeg puta preneti usvojeno i preprovereno na prostore njiva. Pri tome prisustvo specijalne tehnike nije prvostepeni problem. Sadašnji traktori i kombajni, poput gigantskih monstruma, koji preoravaju sela, vama jednostavno neće trebati."
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
332
Opet copy/paste, šta drugo?

"Koristite zelena đubriva ( pronađite sebe)

Ivan Parfentevič Zamjatkin o višestrukom povećanju prinosa

Skoro 10 godina od uvođenja sistema organske proizvodnje u svojoj bašti, me je ubedilo u svoje ogromne prednosti u odnosu na tradicionalnu tehnologiju.

Kao kontrolu koristio sam farme i poljoprivredna dobra iz okruženja, jer ne postoje pouzdani statistički podaci na malim parcelama, ( 6 - 10 ari).

Zemljište sam dobio od bivše državne firme, bilo je orano, i prskano kako herbicidima tako pesticidima, te trovano i veštačkim đubrivima kako bi dobivali što veće prinose?!

Zemljište - peščana ilovača, plitka crnica sa niskim sadržajem humusa 2-3%, plužni đon je bio na dubini od 15 -18 cm tako da je bilo skoro nemoguće prekopavati ašovom.

Prve godine sam pokušavao unositi što više stajnjaka i druge organske materije, dok nisam shvatio da moj budžet, budžet penzionera ne bi mogao da podnese takav teret. A trebalo je tu i mnogo snage i vremena da bi se unelo svo to đubrivo u zemlju.

Počeo sam da istražujem siderate, (zeleno đubrivo), proveravao korist od njih i razvijao svoje poljoprivredne tehnike. Posebno su mi se dopali: ozima raž, uljana repica, slačica, facelija, grahorica, zob, detelina,... a i još neke druge. Ne prezirem ni korove kao što su štir i erodium. Sada kod mene nema monokulture, leje se zelene od snega do snega.

Dakle, u rano proleće, ispod snega počinje sa vegetacijom ozima raž, od koje se nakupi, do setve osnovnih kultura, 200 - 300 kg zelene mase po aru. Praktično, dok još traje zima ili u kasnu jesen posejem faceliju kojoj je potrebno samo 40 - 45 dana da bi dobila 300 kg. mase po aru, i ova biljka sa lakoćom podnosi mraz od minus 8 do minus 9 stepeni. Prekrasno zelenišno đubrivo grahorica, koje ne samo da daje nadzemnu masu nego i jak korenov sistem koji, besplatno, akumulira azot i rastresa zemljište do dubine od čak 1 metra i više.

Rano počinje da vegetira kokotac, ponekad raste do novembra, u prvoj godini nakon setve daje 3 košenja odličnog đubriva, a koren mu takođe đubri i protresa zemljište i pravi ga strukturnim. Sličan „rad“ vrši i višegodišnja esparzeta, ali na još većoj dubini i na još slabijim zemljištima.

Uljana repica, slačica, zob (ovas), piskavica, lupina, brzo rastu i daju i po 500 - 600 kg zelene mase po aru. Sejem ih krajem jula - početkom avgusta, nakon skidanja luka i belog luka, ranog krompira i dr. U oktobru ovo zeleno đubrivo unosim u zemljište na dubinu od 10 - 12 cm ili ga ostavim na površinu kao malč.

Od skupih organskih đubriva, još bolje od hemijskih kao i pesticida i herbicida potpuno sam se odvikao. Jedino što dovlačim sa strane to je brezovo lišće iz šume koja raste u blizini i pepeo od drveta.

Sve kulture gajim isključivo na uskim lejama (40 do 50 cm širine u pravcu sever - jug) sa prolazima od 1 metra širine, ovakav način sadnje daje mnogo svetlosti, vazduha, i hrane za svaku biljku.

Zdrave, bujno i ubrzano rastuće biljke odupiru se bolestima i štetočinama, a pošto tu uvek ima obilje medonosnog bilja koje privlače entomofage, (organizmi koji jedu štetne insekte). Tako da se sredstva za zaštitu bilja u opšte ne koriste. Leje obavezno malčiram.

Rezultat: zemljište sadrži 8 - 10% humusa, izvanredno je rastresito, (kada sadim paradajz nije mi potrebno nikakvo oruđe, za zabijanje kolja samo rukom), smanjila se je potreba za vodom za 3 - 4 puta, korova je nekoliko puta manje jer ne mogu da probiju malč - zemljište u ovakvom slučaju postaje porozno, strukturno, ne zahteva ni oranje ni kopanje. Minimum obrade ploskorezom na dubini setve od 5-7 cm. Što je mnogo efikasnije nego rad sa motikom.

U 2001 godini zemlja je izdržala još jedan izazov: skoro celo leto vazduh je bio suv i temperatura nije padala ispod +35 stepeni C u hladovini.

Zemljište na stazama je bilo toliko vruće da se nije moglo hodati bosom nogom. I pored toga što je nešto kiše palo, takva visoka temperatura je veoma loše uticala na krompir, kupus i drugo povrće.

Veliki prepadi vlažnosti i temperature na susednim parcelama dovodili su do pucanja krtola krompira, glavica kupusa i korenja drugog povrća.

Moje leje, zasićene organskom materijom, i debelim slojem malča neutralisale su uticaj vremena.

Kao rezultat tog mog rada navodim neke prinose: sorta krompira Borodianski rozi je u 2000 godini doneo prinos od1680 kg. po aru, a sada već 1820 kg. (u okolini je prinos od 13 tona po hektaru) u proseku sam u svakoj kućici imao po 4,5kg. krompira, a u pojedinim i po 8 kg. krompira.

Kupus sorte moskovski kasni i krautman davali su 1 tonu sa ara, a sada 1820 kg. po aru, na okolnim farmama 20 tona po hektaru.

Posejao sam ozimu raž i ovas na 10 m2, za seme prinos raži je bio 7 kg zrna, ( to je 7 tona po hektaru dok je na okolnim farmama prinos bio jedva nešto preko 1700 kg./po hektaru), ovsa sam imao 8,3 kg. po aru tj. 8300 kg. na hektar na okolnim farmama jedva 1800 kg na hektar).

Meni su mnogo puta govorili, lako je na jednoj ili destak leja povećati prinos za deset puta a kako povećati prinos bar za 2-3 puta na stotinama hektara, na velikim površinama?!

Napominjem da nije lako i ne može se ni na malim površinama odjednom povećati prinos za toliko puta, ukoliko radimo na konvencionalan način.

Ukoliko teškim mašinama prolazimo preko njiva, nekoliko puta godišnje, zemlja i ne može biti drugačija nego tvrda i nepropusna.

Plodnost se može povećati i bez đubriva „broj 1“, stajnjaka, ukoliko sejemo siderate i koristimo maksimalnu rotaciju biljaka, te koristimo iskustva iz prošlosti kao i moderna saznanja, na primer sejanje dve ili više vrsta biljaka na jednoj parceli. Normalno za ovaj način rada treba uključiti vlastiti mozak a ne samo gledati TV reklame i šta nam voditelji pričaju.

И. П. Замяткин,
п. Шушенское, Красноярский край
газета «к Земле с любовью!», март 2016 г."
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
332
Za one koji znaju ruski jezik, neka potvrdi verodostojnost prevoda iz prethodnog posta sa originalnim ruskim tekstom.



 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
332
Iskustvo jednog zemljoradnika - Viktora Selina

Moja zemlja je peščana, i meni sasvim nerazumljiva. Vikendicu smo kupili krajem zime a u aprilu se odlučili da nešto i posejemo. Kao i svi baštovani, naoružao sam se ašovom i 4 ara prekopao. Zemlja je bila još vlažna, laka i prijatno mi je bilo kopati. Ranije nikada nisam video tako fine zemlje, usput sam razmišljao kako sam imao sreće sa kupovinom te vikendice, tim više što je u blizini bio pravi černozem.

Ali kada je Sunce počelo da greje, počela se naša zemlja pretvarati u pesak, a gornji sloj od 2 - 3 mm. u sitnu prašinu. Tada sam se rastužio, prošlo me prvobitno ushićenje..

Mi vikendaši viđamo naš trud ne svakodnevno nego tada kada smo slobodni od posla - rada za vikend. A to šta se dogodilo za nedelju dana je sasvim nerazumljivo. Naročito sam se „poradovao“ kada je počelo leto. Zemlju zaliješ i odeš ili iznenada se ulije kiša. Kada sledeći vikend dođeš imaš šta videti, to nije više ona peščana zemlja već neka cementna kora, koju jedva možeš i motikom probiti.

I još jedan interensantan momenat: zemlja peskovita ali kada se pojavi taj sloj prašine voda se ne upija već otiče. Ili ako kiša padne početkom sedmice pa posle ugreje na + 35 st.C - sva zemlja bude u pukotinama, i to takve pukotine budu, da prst možeš u njih da staviš.

Baštovanili mi tako nekoliko godina i svašta pomislili. Ne, nećemo odustati od vikendice. Okruživala nas je prelepa priroda i reka je tekla u blizini, čist vazduh. Ali nikakvog zadovoljstva od našeg truda nismo imali.

Produžavam sa prekopavanjem, kao i svi, unosim mineralna hemijska đubriva, prskam hemijskim preparatima, trudim se da stvorim kompostnu gomilu i da dočekam kakav takav rod. Dva puta sam dovozio kokošiji stajnjak po jednu i po prikolicu i, gle čuda - kuda je sve to nestalo? Nikako nisam mogao razumeti. „Pojeo“ moj pesak sve to a da nije ni primetio.

Da bi vozio glinu na tih 6 ari i ručno je unosio u pesak nisam imao volju.

Poklonili su mi prijatelji nekoliko knjiga Kurdjomova, i odlučio sam se da probam na drugačiji način. Napravio sam nekoliko udubljenih leja, jer sam smatrao da je, za našu klimu, to najbolja varijanta.

Tada sam saznao za ploskorez Fokina i kupio ga (do dan danas radim isključivo sa njim), ali leti kada se zemlja stvrdne teško je bilo sa njime raditi na našoj zemlji.

Probao sam da napravim leje po Mitlaideru - načitao se, nakupovao razna đubriva i preparate i pomalo sam „ vračao“. Sve u svemu meni se to ništa nije dopadalo, a i teško je to, kada si na vikendici dan dva sedmično.

Prošlo je još nekoliko godina, a drvrće koje nam je ostalo od starih vlasnika se je razraslo, tako da skoro nije ni ostalo mesta za baštovanluk. Kupili mi 80 metara dalje još 6 ari placa a na starom posejali travu i posadili cveće.

Nova parcela

Počeo sam da kopam jame za drveće i sretoh se sa novim problemom, na dubini od 70 cm. naiđem na sloj, ne gline već na nešto nerazumljivo - prljavo bele boje i veoma tvrdo. Uveče sam morao da punim jamu sa vodom da bih mogao kopati dalje.

Možda bi se to sve tako i produžilo, radio sam kao i svi drugi, dok mi jednom nije prekipelo do kraja.

Posadio ja krajem aprila, a u maju ne može da se probije ispod zemlje, te sam morao, da oko svake kućice razbijam koru kako bi mu pomogao da se probije. Udarao sam ploskorezom da su me ruke posle bolele, tako je bilo tvrdo. A po zimi naletim na jutjubu na internetu o prirodnoj zemljoradnji. Nađem u gradu klub prirodne zemljoradnje, posećivao seminare i učio se.

I novi prijemi

I počeo ja novi život sa svojom baštom, na nov način učio se od prirode. Divota: ne treba kopati, pleviti skoro da ne treba, zalivati 2-3 puta manje, vući na kompostnu gomilu ne treba, (kompostiram sve na lejama) „vračati“ sa mineralnim đubrivima takođe nije potrebno, oblačiti zaštitnu odeću i masku da bi prskao hemikalijama takođe nije potrebno.

Pre svega - ne kopati.

Počeo sam praviti stalne leje, po nekoliko svake godine. Sada mi je sva bašta sa stalnim lejama. Sakupljam sav organski otpad i stavljam ga na leje - pa ga nemam ni dosta (ranije nisam znao kuda sa njime).

Upoznao sam se sa EM-preparatima i počeo ih primenjivati sa razumevanjem šta radim. Razumeo sam šta su to biopreparati - za čega, kada, zašto i od kakvih bolesti i štetočina i koji su biostimulatori. Počeo sam da sejem siderate i shvatio kakvi su i koja je korist od njih. Naučio sam se praviti razne pripravke od korova, trava i koprive i kako ih primenjivati. Počeo sam da sakupljam sav kuhinjski odpad ( imam EM kontejner za kompostiranje). Mnogi govore da kuhinjski odpad, naročito zelene boje, smrde. A vi dodajte više EM-preparata pa smrada neće biti.

Postoji jedan manji problem - potrebno je mnogo organskog odpada. Taj problem ja rešavam tako da svu pokošenu travu sa travnjaka i od komšije kome ja kosim a dobivam i od drugih koji sami kose. U jesen mi susedi daju svo lišće i svojih voćnjaka a i kosim travu na ničijoj zemlji. I još sejem siderate tj. u proleće, leto i u jesen sejem razne siderate.

I usled toga zemlja je počela da se menja i da postaje živa. Ranije sam jedva nalazio po jednu glistu na kvadratni metar, prekopane zemlje i radovao sam se. A sada kada zemlju samo plitko protresam ne mogu ih nabrojati koliko ih je.

Sada mogu biti odsutan od vikendice 7-10 dana, doći i uveriti se da je pod malčem zemlja vlažna i to kada je najveća vrućina +38 - 40 stepeni C u hladu.

Zemlja je postala rastresita, a sloj humusa se stalno uveličava, biljke veoma retko oboljevaju. Prošle godine sam krompir vadio u septembru i još je loza bila zelena, dok su drugi povadili još 10-15 avgusta jer loze nije bilo.

Moj drug Stanislav Karpuk piše u svojim knjigama sa velikim začetnicama „Zemljoradnja“. Sada sam tek shvatio zašto je tako. Više ne vidim smisla primenjivati mineralna hemijska đubriva, jer za mene nije u prvom planu glavni prinos već stvoriti zemlju i odgajiti hranu.

Moji prošlogodišnji rezultati su bili takvi da sam bio prezadovoljan: krompira je bilo 1:15, dobar je bio kupus, nisu loši bili ni krastavci, paradajz, paprika, plavi patlidžan, odličan je biocrbi i beli luk, a ni tikva nije podbacila. Ranije sam brao po jedno do 1,5 vedara ogrozda, a sada čak 7 i to sa 4 grma..!

I to je sve tako bilo jer sam koristio nešto malo EM biopreparata i neke kulture su skoro same od sebe rasle.

Odlično razumem da na “veštaku” sve može da izraste krupnije ali…. da li je ukusnije, korisnije i ne može li nam nanositi štetu po zdravlje? I da li je “veštak” i njegove soli koristan za zemlju i život u njoj? Da, baš za zemlju a ne za biljke. Eto to je pitanje.

A i raditi je sada postalo interensantnije, moguće je eksperimentisati i baviti se stvaranjem. Da i stremiti ka većim prinosima je sada moguće vedro krompira od svake kućice. To nije vic, tona krompira po aru (kao kod Olega Telepova) a i iskopavati krompir rukama a ne ašovom ili vilama. I još mnogo toga.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Neću oporgavati ništa napisano, niti kopirano.

Mene zanima kako fizički dobiti 110 ili 50 stabljika ječma iz jednog zrna posijanog ječma? Kada pogledamo da mi sijemo poprilici gusto u današnje vrijeme i to kud i kamo preciznije nego prije.

Sada samo si projecirajte u glavi koliko mi dobijemo iz npr. posijanih 220kg zrna, cca. 7000kg po hektaru, a gusto je posijano. Zašto kažem da je gusto? Neke sorte se siju i s manjim normativom, a u principu svaka rodi slično. Da, različito je busanje, ali baš da nabusa 50 stabljika iz jednog zrna... NEMOGUĆE.

Samo si treba posložiti neke stvari u glavi, baciš rukom zrno na zemlju, povaljaš, nebitno koliko si bacio. Nikne famoznih 50 stabljika, da ne kažem tih 110. Koliko je to gusto? To je gore nego četka, a znamo da svakoj biljci treba životni prostor, zašto npr. kukuruz sijemo u redove od 70cm i razmak između biljaka u redu od 20 - 30cm.

Ne postoje bezveze normativi u sjetvi, probaj posijati tonu ječma na jedan hektar i na kraju izračunaj koliko će toga niknuti, koliko će se međusobno kompetetivno "poubijati" za svojim mjestom pod suncem, koliko će se još kasnije posušiti, koliko će se bolesti razviti od vlage koja od gustiša ne može ispariti?

To su samo neka od pitanja...

Daleko od toga da se industrijalizacijom nije uništio određeni dio zemljišta, smanjio udio humusa u tlu, zagađenje nitratima i ostalim spojevima štetnima za život mikroorganizama, rovaca i ostalih naseljenika zemlje. Ali dok god se nešto može proizvesti na toj zemlji, nije jalova i glupo je misliti da je.

U redu je vjerovati u nešto, ali uz dužno poštovanje, ovo su nebuloze. To je pisao neki zaluđeni fanatik kojem je Zapad trn u oku i koji stalno pokušava dokazati da je Amerika najveće zlo ovog svijeta, a takvih je hvala bogu čitava hrpa. Da se razumijemo, nisam ni za jedne ni za druge (čitaj: Zapad/Istok) i iskreno me zabole šta će oni sa njihovom poljoprivredom, zemljom itd.

Ovdje si osuđen na život od danas do sutra i snalaziš se u svom buđaku života. A smatram da smo mi puno manje zagadili svoje teritorije nego iti jedan od ta dva giganta.

Osobno kada zamislim da na svojim površinama krenem u ovakve zahvate kao ovo propagirano, zanima me nakon samo 5 godina ovih "inovativno" primitivnih metoda za koliko godina bih se uspio vratiti na sadašnje stanje? Pitam zbog svog tog silnog ne korištenja mehanizacije, zatravnjivanja itd...

Ja se iskreno vraćati u prošlost ne želim, niti ću. Volim svašta pročitati i znati, ha to nam je ljudska narav, ali kada čovjek pogleda, zašto stalno nešto novo istražujemo i unaprijeđujemo, ako su stari Sumerani i ostali bili toliko bolji i napredniji od nas?!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
@AirBoX:
Historia magistra vitae est (Povijest je učiteljica života)

Problem društva je da se u ime novoga često zanemaruje staro. A puno starih tehnologija nije ostalo zapisano.
No, generalno se slažem s tobom.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
332
@AirBoX ( i ostalim lajkašima NEWHOLLAND, Marko355,............),
@ ZJ:

sa Vama tvrdim glavama ne vredi izaći na kraj kad ste toliko tvrdoglavi.

I ostavite se svih Vaših suvoparnih reči Boga Vas molim i umesto beznačajnih reči delajte i probajte na licu mesta i proverite!

Probajte sami da nabavite stare sorte pšenice i posejte svako zrno na oko 30 do 50 cm u redu i međuredno i posmatrajte šta će da bude.

Tako je uradio jedan čovek i dobio u proseku po 40 klasova od jednog zrna.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,568
Ali baš nikako da se uhvatiš nekog svog primjera, što si to ti posejao ?, i što si požnjeo?
Koliko hektara si uspio kultivirati na taj način?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Pa da te onda lakjaš suhoparno pita.

Tko je taj jedan čovjek? Gdje se to da vidjeti u praksi? To što je to neki tamo Tolstoj napisao knjigu čitavši neko drevno štivo. Ta taj sigurno to nije radio nego je sjedio na guzici i pisao, risao, sigurno nije uzeo motiku pa malo zamanio koji puta.

Svojim fanatizmom obori našu skepsu prema tome.

Toliko argumenata na papiru, a nijednog u praksi ili se varam?!

Daj neku sliku iz prakse, ne tablicu. Daj ime nekoga tko to radi. Daj nam svoja iskustva u takvoj proizvodnji. Daj lokaciju gdje se to može vidjeti u praksi. Nemam problem doći i pogledati, štoviše možda se i ja prosvijetlim.

Nije problem zagovaranje nečega, problem je dokazivanje... Zašto dolazi do svađe između 2 sugovornika? Uvijek se treba dokazati tko je u pravu a tko u krivu, a akako to postići? Argumentima. A u ovom slučaju je to ime sorte, slike iz prakse, bilo što gdje se to može vidjeti.

Evo ja mogu reći da svojim dvobrazdnim plugom u jednom prohodu obradim 3m širine pa te pitam dali bi mi povjerovao bez slike ili da vidiš uživo? Ako je odgovor DA prestajem s postovima i krećem u proizvodnju na takav način, ali molim da svi koji čitaju moj post pročitaju pročitaju post s razumijevanjem.

@ZJ
Ima tu nečega, dosta sam informiran o nekim stvarima, samo sam razmišljanja da ako ja pređem na primitivnu tehnologiju, ne znači da ću spasiti svijet jer ostali i dalje grabe i vuku me sa sobom u crnu rupu. Zašto si otežati kad ćeš na kraju završiti kako većina "odluči".

Zašto nitko od nasnas ne vozi El. Automobil, a toliko volimo planet zemlju? Zašto su svi ti ekološki prihvatljivi proizvodi i sve ostalo "ekološko" toliko skupi? Zašto se ne potakne proizvodnja ekološki prihvatljivih stvari, a da se zagađivački nastrojene oporezuje i zacjenjuje da ih se ne isplati niti kupiti?

Sve je to kurva banda...
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
332
"Tko je taj jedan čovjek? Gdje se to da vidjeti u praksi? To što je to neki tamo Tolstoj napisao knjigu čitavši neko drevno štivo.
Toliko argumenata na papiru, a nijednog u praksi ili se varam?!"


Skroz se varaš. Sve je to u praksi probano, provereno.

"Daj neku sliku iz prakse, ne tablicu. Daj ime nekoga tko to radi. Daj nam svoja iskustva u takvoj proizvodnji. Daj lokaciju gdje se to može vidjeti u praksi. Nemam problem doći i pogledati, štoviše možda se i ja prosvijetlim."

Već sam ti dao ime i prezime Rusa i otiđi u Moskvu pa razgovaraj sa njim na hrvatskom jeziku a on će da ti odgovori na ruskom ako se uopšte možete da se sporazumete. Ili još bolje, idi lepo u Srbiju u jedno manje naselje blizu Novog Sada. On će da ti pokaže svoja dela i odgovori i na srbskom, hrvatskom, slovenačkom i ruskom jeziku.

"Nije problem zagovaranje nečega, problem je dokazivanje... Zašto dolazi do svađe između 2 sugovornika? Uvijek se treba dokazati tko je u pravu a tko u krivu, a akako to postići? Argumentima. A u ovom slučaju je to ime sorte, slike iz prakse, bilo što gdje se to može vidjeti."

Zato što si nepoverljiv. To je tvoj problem što ne veruješ drugima koji su već probali u praksi i dokazali svojim rezultatima rada i dobronamerno preneli na "papir" (tj. na internet) i ja ti ništa ne mogu pomoći sem da ponovo pročitaš sve gore i da sam probaš u praksi. Ništa ne gubiš sem možeš samo da dobiješ mnogo više.

"Evo ja mogu reći da svojim dvobrazdnim plugom u jednom prohodu obradim 3m širine pa te pitam dali bi mi povjerovao bez slike ili da vidiš uživo? Ako je odgovor DA prestajem s postovima i krećem u proizvodnju na takav način, ali molim da svi koji čitaju moj post pročitaju pročitaju post s razumijevanjem."

Pošto znam da je plug kao i oranje štetno, nemam potrebe doći da to vidim niti me zanima. Ja moj plug od SS ne koristim više od 5 godina.

"Ima tu nečega, dosta sam informiran o nekim stvarima, samo sam razmišljanja da ako ja pređem na primitivnu tehnologiju, ne znači da ću spasiti svijet jer ostali i dalje grabe i vuku me sa sobom u crnu rupu. Zašto si otežati kad ćeš na kraju završiti kako većina "odluči"."

Šta znači za tebe "primitivna" tehnologija kad su oni znali kako raditi sa zemljom i pri tom su ostvarili "nezamislive" prinose o kojima danas sa najmodernijom tehnologijom možemo samo sanjati. Drugo, to što si izrekao zadnje gore reči to znači da si kao leming koji sa ostalim leminzima upada u rupu, mesto da se izdvojiš i da na svom uspešnom primeru pokažeš svima ostalima oko sebe i počnu da slede tvoj primer i tako se širi na širem području

"Zašto nitko od nas ne vozi El. Automobil, a toliko volimo planet zemlju? Zašto su svi ti ekološki prihvatljivi proizvodi i sve ostalo "ekološko" toliko skupi? Zašto se ne potakne proizvodnja ekološki prihvatljivih stvari, a da se zagađivački nastrojene oporezuje i zacjenjuje da ih se ne isplati niti kupiti? Sve je to kurva banda..."

Jebi ga, to je van ove teme, a imao bih mnogo što šta da ti napišem na nekoliko strana papira formata A4. Samo osnovno shvati da je sve to nama namerno nametnuto takav način života a i način poljoprivrede nauštrb naših interesa, a u korist njihovih. Samo od tebe zavisi da li hoćeš da preokreneš situaciju u svoju korist i svojih bližnjih, tj. nemoj biti kao leming koji slepo sledi ostalu grupu leminga.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
Airbox, električni i auti su prevara, ali su sad u modi ;)
Jedina im je prednost smanjivanje zagađenja zraka u gradovima, ali to ne znači da oni ne zagađuju (negdje drugdje).
Draza, nitko ne osporava to kaj ti pišeš, već se samo osobno uvjeriti kod tebe u dvorištu. Ako toga nema i sam nisi probal sve kaj zagovaraš, jednostavno ne ispadaš uvjerljiv.

Teorija je kad je sve jasno, a nikaj ne funkcionira
Praksa je kad sve funkcionira a nitko ne zna zakaj...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Kad ste kod električnih automobila, meni je ova slika vrlo zanimljiva.

21251
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
332
Marko355,
to sa slikom je potpuno tačno i odgovara realnim uslovima života.

ZJ,
zar bi pre verovao meni, koji me ne poznajete uopšte, sa nedovoljnim iskustvom nego drugima starijima, takođe nepoznatima, sa mnogo znanja, iskustva i prakse u vezi znatnog unapređenja poljoprivrede u skladu sa prirodom? Trebalo mi je dosta vremena da rasčistim sa samim sobom što se tiče promene paradigme i da pri tom usvojim drugačiji način rada sa zemljom u skladu sa svojim mogućnostima (čitaj - finansijskim). Kod mene je trenutno jedan korak napred, tri koraka nazad.

Prvo je trebalo da rešim problem sa hlorisanom vodom (jer hlor bukvalno ubija sve živo u zemlji) iz mreže pošto nemam niti bunar (nema ni šanse jer nema vode na mom imanju niti u okolini) niti arteski izvor (ima ga na dubini od oko 150 m, a to mnogo košta). Jednom godišnje sam mogao priuštiti sebi nabaviti plastični rezervoar od 1 m3 tako da sam za 4 godine nabavio 4 komada istog radi zalivanja. Onda sam nabavio veći i manji ploskorez umesto štetne motike. Itd.... itd.... itd.....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
Draza, pisal sam općenito, a ne tebi osobno.
Ljudi su oprezni jer su se puno put opekli raznim savjetima. To nije za zamjeriti.
Osim toga, komercijalni proizvođač proizvodi za nepoznatog kupca, a ovaj to dalje (pre)prodaje krajnjem kupcu. Nitko se u lancu ne poznaje, pa nikog nije ni briga kakav proizvod isporučuje jer je svima u lancu cilj maksimizirati profit.
Zato malo tko ima hrabrosti pokušati s nekom nekonvencionalnom metodom, jer si nemre dopustiti pogreške.

Tvoj idealizam je pozitivan no nemoj nikom nametati svoja uvjerenja, jer svatko od nas misli da radi najbolje kak zna.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
@draza

'I onda opet ovaj Leming napada sa strane...'

Zanima me samo dali ti prizvodiš na ovaj način koji opisuješ, ništa drugo. Dali shvataš čoveče?

Ja ispred svakog posta kažem da ne opovrgavam ništa, samo me zanima dali oni koji zagovaraju tu teoriju zaista istu i provode na valstitom imanju. Mi poljoprivrednici možda jesmo tvrdoglavi, priglupi, opičeni itd... Ali ako si ti neki dečko iz ureda, koji osam sati sjedi na računalu, kucka i zbraja račune i ladi jaja pod klimom, a 'vamo meni prosipaš neku spiku o poljoprivrednoj proizvodnji, bolje nemoj. Drži se svog stola i računala, meni ostavi da se ja brinem o mojoj proizvodnji.

Sve shvaćaš kao napad na sebe, a to mi govori da si jedan od ovih gore ili ublaženi, koji samo sjedi kući i drka đoku - Odmah da kažem da te ne prozivam osobno, nego određeni stereotip osoba koji sve googlaju i znaju, a niki ku*rac u životu nisu napravili sami, ali tu su uvijek da udijele savjet i da ispadnu pametni.

Pa da se vratimo u stvarnost... Ako itko može proizvesti 100.000 tona nečega na jednom hektaru, mašala. Nek' mu dogodine rodi trostruko, ali dok ja to ne doživim i ne vidim, hebem ga ja i njegovu priču.
 

Najnoviji postovi

Na vrh