• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Štetno oranje plugom, obrada tla lopatom, podrivanje podrivačem...

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
AirBoX,
"Zanima me samo dali ti prizvodiš na ovaj način koji opisuješ, ništa drugo. Da li shvataš čoveče?"

Tebe se to uopšte ne tiče šta ja radim i samo da znaš da primenjujem već više od 5 godina nov način rada sa zemljom korak po korak, a i živim na selu već 35 godina.

Iz tvog posta se jasno vidi da nisi pratio svaki post od početka niti si zainteresovan uopšte za nova saznanja a kamo li da budeš spreman da vidiš i doživiš na licu mesta, onda nemaš više šta tražiti ovde na ovoj temi.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,470
Radiš da ali samo na kojoj površini,sigurno ne nekoliko hektara. Drugo je kaj svi imamo bašte po nekoliko m2 pa tu možeš raditi experimente.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
mtd001,

prvo se počinje od male površine, pa kad se stekne iskustvo, automatski se primenjuje i na znatno većim površinama.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,461
AirBoX,
"Zanima me samo dali ti prizvodiš na ovaj način koji opisuješ, ništa drugo. Da li shvataš čoveče?"

Tebe se to uopšte ne tiče šta ja radim i samo da znaš da primenjujem već više od 5 godina nov način rada sa zemljom korak po korak, a i živim na selu već 35 godina.

Iz tvog posta se jasno vidi da nisi pratio svaki post od početka niti si zainteresovan uopšte za nova saznanja a kamo li da budeš spreman da vidiš i doživiš na licu mesta, onda nemaš više šta tražiti ovde na ovoj temi.

Koji bezobrazluk!
Nekako ispada iz tvojih postova da samo ti prepisuješ svoje nebuloze (ili koko god to nazvali), naravno bez ikakvih vidljivih (opipljivih) argumenata. Kao da tražiš slijednike, koji bi odobravali ono što pišeš i zagovaraš.
A koliko je ova tema malo živnula nije se do sad baš pokazalo da tvoje zagovaranje ima baš poklonika.
Ako netko ko se bavi poljoprivredom cijeli život i ponešto zna iz iskustva, zarađuje za sebe i cijelu obitelj, napiše nešto realno i argumentirano, tebi se to ne sviđa i tražiš da ne piše u ovoj temi.

Ma nemoj, koja drskost !
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
brgud,

ne zagovaram niti propagiram uopšte, već samo prenosim njihova stečena pozitivna revolucionarno stečena iskustva u poljoprivredi (a ti, kao i AirBox, ih smatraš bezrazložno i neargumentovano kao nebuloze) i ukazali su na najosnovnije probleme u poljoprivredi za koji sam potrudio, uprkos svojim negativnim iskustvima, shvatiti gde je sve tu problem (pročitao iks puta isti tekst i razmišljao) i polako povezao neke logične stvari u jednu celinu.

AirBox: “Inkorporirati takav način proizvodnje i takve zahvate u modernoj poljoprivredi je nemoguće. Em mehanizacija iziskuje puno veća ulaganja nego "normalna" mehanizacija, em se treba da izvinete s time zaje*avati.”

Stvarno ne znam na šta se uopšte misli, a kao tvrdi da već zna šta sve treba od mehanizacije izmeniti ili nabaviti?

AirBox: “Izbjegavanje oranja je moguće u nekim situacijama, ne u svim….”

U kojim situacijama nije moguće izbeći?

AirBox: “...Još smo mi daleko od "Američke" poljoprivrede, nema puno obrade tla, ali zato kemija ubija. Plodored zanemaren jer ima parcela na kojima kukuruz ide na kukuruz zadnjih 100 godina kroz 3 pokoljenja farmera. Daleko od toga da nema dobrih strana, ali nas to ne bi trebalo zabrinjavati, em' su naše zemlje drugačije, em' je drugačiji princip rada.

Na osnovu čega tvrdnja da su naše zemlje drugačije i drugačiji princip rada?
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Draza,
nekoliko prvih tvojih postova sam pažljivo pročital. Kasnije, kad sam uvidjel o čemu je riječ, samo ih letimično preletim. Ni temu ne bi pregledaval da me ne zanima mišljenje drugih kolega i eventualno kakav živi primjer. Nažalost nema u okolici živih primjera ekonomski opravdane proizvodnje na taj način.
Više sam puta napomenul da proizvodim samo za svoje potrebe. Dakle, ne živim od poljoprivrede, radim je iz zadovoljstva i ekonomski sam negdje na nuli, ponekad iznad, a ponekad i ispod toga. No, moja proizvodnja ima i druge vrijednosti (barem za mene) i ne mislim je napustiti dok mogu raditi. Čak bi si, možda mogel priuštiti da par godina ne dobijem gotovo nikakav prinos, ako bi bil uvjeren da će nakon 5-6 godina prinos biti barem sličan kao u sadašnjem načinu obrade. No, da bih u to povjeroval potreban je dijametralno suprotan pristup od tvoga. Možeš mi zamjeriti na ovom tekstu, iako ne tvrdim da je bolje raditi na moj način i nikome ne predlažem da napusti svoj način proizvodnje.

Uvijek mi se u diskusijama nameće pitanje, tko sam ja da sudim o radu većih, naročito komercijalnih poljoprivrednika. Kad bi radili kao ja (poluekološki) vjerojatno bi već imali gaće na štapu, a primjenjujući način koji ti predlažeš, teško bi doživjeli 5. žetvu. To je samo moje skromno razmišljanje, bez pisanih argumenata.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
iwanho,

Hajde za početak, ne samo ti i ja, već i svi ostali ako žele da učestvuju na ovoj temi, da pokušamo da nađemo rešenje kako da postignemo da zemlja bude meka i rastresita i to bez oranja i hemikalija?
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Odlično pitanje!!!

Kako rešiti problem ili travnjaka, ili livade, ili ledine, ili voćnjaka da bude meka i rastresita i to bez oranja i hemikalija?
 

Miki870

Član
Tu od
14 Tra 2019
Poruka
69
Odlično pitanje!!!

Kako rešiti problem ili travnjaka, ili livade, ili ledine, ili voćnjaka da bude meka i rastresita i to bez oranja i hemikalija?
Malčiraj, prođi rahljivačem dva puta.
Ili jedamput preoreš. Jel vrijedno potrošiti više resursa za ovakvu metodu? Ne zna se. Kad @draza postavi nekoliko slika njegovih uroda na ovakav način onda bumo znali.
Btw. Kolko ja znam da zemlja more uvijek biti meka i rastresita bez kemikalija. One se koriste u borbi protiv bolesti i štetnika (pesticidi). Gnojivo isto koje je samo po sebi kemikalija imaš izbor, umjetno ili stajsko. No ono ne utječe na mekoću i rastresitost zemlje.
 

Miki870

Član
Tu od
14 Tra 2019
Poruka
69
Kak ne? Mineralno je umjetno. (Dušična, fosfatna, itd.) Samo ovisi kak se izraziš, umjetno ili mineralno.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,414
Elementi u mineralnom gnojivu potjecu iz prirode i ne razlikuju se od onih u organskom. Tako da je krivo zvat mineralno umjetnim.
 

Miki870

Član
Tu od
14 Tra 2019
Poruka
69
Zakaj je onda organsko različito od mineralnog? Ono isto ima minerala u sebi. A to kaj mineralno zovemo umjetnim...nema smisla raspravljati o tome kad se sve u krug vrti. Znamo na kaj sam mislil sa umjetnim i stajskim ili mineralnim i organskim. 🤣
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,337
NH, i pri nama se zove umjetno.
Nema to veze s kemijskim sastavom, već s načinom dobivanja (umjetni).
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Malčiraj, prođi rahljivačem dva puta.
Dobar predlog, ali..... postoji jedan problem, a to je kako sprečiti travu da ne raste više i plus da ubrzano mikroorganizmi "u slast" pojedu korenje stvarajući uslove da se stvore milijarde km tunelčića uz uslov da bilo kakva hemikalija ne dolazi u obzir?

Postoji prirodno sredstvo, ali nije moje da reklamiram i nemam nikakvih ličnih materijalnih interesa u tome, i problem je da se to sredstvo ima nabaviti iz Rusije po veoma povoljnoj ceni, a ima i u Srbiji nabaviti, ali je problem što ima samo jedan jedini dobavljač (čitaj - high price)

Ili jedamput preoreš.
Ne dolazi uopšte u obzir!

Btw. Kolko ja znam da zemlja more uvijek biti meka i rastresita bez kemikalija. One se koriste u borbi protiv bolesti i štetnika (pesticidi). Gnojivo isto koje je samo po sebi kemikalija imaš izbor, umjetno ili stajsko. No ono ne utječe na mekoću i rastresitost zemlje.
Varaš se.
Prvo, kad koristiš veštačko (umjetno) đubrivo, zemlja postaje tvrda kao kamen, jer hemikalija uništi sve živo u zemlji. Isto važi i za hemijsko prskanje.
Drugo, opet si u zabludi što se tiče hemikalijske "koristi" protiv bolesti i štetnika, već upravo suprotno.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,414
Ma znam, zovem ga i ja nekad umjetnim ako i svi. No kad se vec picajzlira u ovoj temi pa da i ja malo.
Tema je mogla biti zanimljiva da nema vrijeđanja sugovornika drugacijeg misljenja, rusofilstva i promicanja teorija zavjere.
 

Miki870

Član
Tu od
14 Tra 2019
Poruka
69
Dobar predlog, ali..... postoji jedan problem, a to je kako sprečiti travu da ne raste više i plus da ubrzano mikroorganizmi "u slast" pojedu korenje stvarajući uslove da se stvore milijarde km tunelčića uz uslov da bilo kakva hemikalija ne dolazi u obzir?

Postoji prirodno sredstvo, ali nije moje da reklamiram i nemam nikakvih ličnih materijalnih interesa u tome, i problem je da se to sredstvo ima nabaviti iz Rusije po veoma povoljnoj ceni, a ima i u Srbiji nabaviti, ali je problem što ima samo jedan jedini dobavljač (čitaj - high price)


Ne dolazi uopšte u obzir!


Varaš se.
Prvo, kad koristiš veštačko (umjetno) đubrivo, zemlja postaje tvrda kao kamen, jer hemikalija uništi sve živo u zemlji. Isto važi i za hemijsko prskanje.
Drugo, opet si u zabludi što se tiče hemikalijske "koristi" protiv bolesti i štetnika, već upravo suprotno.

Travu spriječiti nemreš nikak bez kemije, treba ju redovito kositi da bi održavali visinu ili svaki čas pofrezati 5 cm. Neprihvatljivo/neisplativo. Sa prinosom se nemru pokriti ti troškovi.
A duga opcija je pošpricati "totalom" pa se onda posuši i fajrunt. To je kemija, znači neprihvatljivo.
Oranje? Neprihvatljivo također.
Prirodno sredstvo koje ubrzava mikroorganizme? Jedan prodavač, visoka cijena + eksperimentiranje = 50/50 da će uspjeti, a nitko ne riskira tako da je većini ovo neprihvatljivo.
Trebamo obratiti pažnju na štetnike, glodavce kaj se tiče žita. Onda rovaca i voluharica kod krumpira. Sa pesticidom odbijamo štetnike i ubijamo mikroorganizme. Pošpricaj krumpir protiv zlatice ili budi svaki dan kod cijele njive i maknjivaj jednu po jednu zlaticu. Opet se dojde na neisplativo/neprihvatljivo. Em zbog kemije, em zbog izgubljenog vremena.
Znači, ili jedno ili drugo. Recimo da na isto dolazi. Biljke tretirane kemijom budu zdrave. No da je 100% EKO proizvodnja, teško da bude kaj s toga jer su biljke postale ovisne o špricanju. A danas ima štetnika kolko god hoćeš.
Neprihvatljivo.
A za ovo prirodno sredstvo sumnjam da je to stvarno 100% prirodno, zakaj ga niko nikad nije izreklamiral?
...
Imam jedan primjer profita iz EKO proizvodnje. Znači ovak: Ljudi saznali za kalifornijsku borovnicu zvanu "aroniju". I tak su ju počeli neki uzgajati. 1L matičnog 100% prirodnog soka/sirupa. 120kn za jedan litar. To je bil profit. Ali se taj profit spustil sa 120kn na 25 kn za jedan litar. Zakaj? Pa zato jer su svi počeli uzgajati aroniju i naravno da joj je cijena pala. To je bil pravi COPY+PASTE. Znači treba kositi redovito, pljeviti između i unutar grmova. Treba ručno vaditi gusjenice koje ju napadaju. Ali netreba špricati. I opet im se više to ne isplati.
 
Posljednje uređivanje:

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Malčiraj, prođi rahljivačem dva puta.
Zaboravih da napomenem i ovo - tvoj predlog je malo komplikovan jer nemaju svi skupocene malčere, a i možda je problem da od momenta sečenja trave u roku od 20 minuta se mora poprskati tim ruskim prirodnim sredstvom inače nakon isteka 20 minuta posečena biljka formira zaštitni sloj.
Lično mislim da je najjednostavnije tanjiranje, jer ga skoro svi imaju, samo treba voditi računa da ne pušta duboko u zemlju tj. nikako dublje od 7 cm. Ne znam da li je izvedivo imati na traktoru i tanjirač i prskalicu, tj. jednim udarcem pobiješ dve muve odn. čim se počne plitko tanjiranje, odmah se pušta prskanje tim prirodnim sredstvom?
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
....Prirodno sredstvo koje ubrzava mikroorganizme?.....
Samo dodaješ prirodne (ne GMO!) mikroorganizme zemlji radi ubrzanog razmnožavanja.

......A za ovo prirodno sredstvo sumnjam da je to stvarno 100% prirodno, zakaj ga niko nikad nije izreklamiral?"
Zašto onda Rusi zabranjuju uvoz GMO voća i povrća ili zašto teraju MekDonald iz zemlje? Da li znaš da je Rusija jedan od svetskih proizvođača žita i da strane zemlje radije kupuju rusko žito nego američko - zašto?
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh